Jump to content
Masatenisi.org Forum

Tahtaya Göre Lastik Kesmek

Guest Progmantr

Recommended Posts

Selam herkese,

yeni aldığım sriver siyah lastiği tahtaya göre sert

zeminde falçata ile kestim biraz kenarları pütürlü,girintili çıkıntılı oldu. Normal midir ?

daha sonra diğer kırmızı olanını makasla kestim o daha

düzgün oldu.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

selamlar..

Aslinda bu lastik kesme islemi cok zor..

Bende degisik agizli bircok cerrah bicagi var, duzgunce kesebiliyorum..

Makasda agizlarin ince ve cok keskin olanini tercih etmek gerekiyor.. Bazi makaslarla duzgun kesmek cok zor..

Genelde makas kullaniliyor lastikleri keserken..

Senin de dedigin gibi bazen kenarlari puturlu, girintili cikintili oluyor.. gorunum acisindan guzel degil tabii.. insan yeni aldigi raketin guzel olmasini istiyor.. fakat kullanimi acisindan farketmez, merak etme..

Ben pek uzulmuyorum ne zamanki kenarlari puturlu oldugunda.. Speed glue kullandiginda lastik genisliyor, tekrardan kesmen gerekiyor uclarindan.. ama simdi gidip de speed glue alip bulasma, tavsiye etmem..

Bir arkadasin falan kullaniyorsa sayet surersin, sonra duzgunce kesmeye calisirsin..

Uyari: speed glue lastigin omrunden de bir parca yer.. belki de kullanmamak en iyisi..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

aslında lastiklerim çok düzgün olurdu.Ancak maçlar nedeniyle hakemlerin sürekli lastik kestirmelerinden dolayı her lastiğim acele kesilmekten Ege haritasına dönüyor.Bu saçma uygulamaya bir son vermeleri gerek .çünkü lastiklerim kesile kesile şimdide yapıştırınca sünmüyor.Tahtayı çok rahat görmeye başladım.İnşallah maça çıkınca bu seferde lastik ekle demezler. :D:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

evet..

Cunku her tahtanin uzunlugu ve genisligi farkli oluyor..

4 degisik buyukluk var.. Ingilizcesi ile bunlar; compact, regular, medium, semi-large.. Ayrica her ayni model de ayni degil, aralarinda milimetrik farkliliklar oluyor.

O yuzden eger ki herhangi bir tahtaya sahipseniz, yeni bir tahta alirken sececeginiz tahtanin da ayni buyuklukte olmasini isteyebilirsiniz.. cunku ayni olmazlarsa sayet lastiklerinizi ya yeniden kesmek veya raketin ortasina yapistirmaktan baska bir careniz kalmaz.. sonra da eski raketinizle kullanamazsiniz.....

Compact raketler genelde masaya yakin atak oynayanlarin kullandigi tahtalar..

Semi-large tahtalari genelde defansif oyuncular kullaniyor.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Benimkisi ileriyi gormekten degil tamamen gereksizlikten aslinda, atmaya kiyamamak belkide butun artan parcalari.. :lol:

Merak etme sen, elimde 20'den fazla cesit lastik var, gerekirse sayet bazilarini butunuyle bile gonderirim.. :gulumse:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ben falçatayla kesiyorum ve altına mutfakdaki beyaz kesme altlığını koyuyorum. Sert zemin üzerinde zor kesersiniz. Rahat kesebilmesi için falçatanın kesme tahtasının içine girmesi gerekir. Yalnız falçatanın keskin olması çok önemli. 3-5 defa kesince keskinliği gidiyor.

Bazı lastiklerin üzerinde şeffaf naylon kaplı oluyor. Lastiği keserken bunu da çıkartmak gerekiyor.

kenarları pütürlü,girintili çıkıntılı oldu.

Kalınca bir zımpara ile lastiğin kenarını zımparalayabilirsiniz. Çok iyi düzeltiyor.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Eger falcata tarzi bir aletle kesiyorsaniz onerilerim sunlar olacak: (Ben daha yeni yeni bir arkadasim icin cok guzel bir lastik kesmeyi basardim...)

Altina koyacak beyaz mutfak altligi gibi birseyiniz yoksa, o zaman eski bir dergi de ayni isi gorecektir. Tek seferde butun lastigi kesmeye calismayin. Ilk seferde sadece duzgun bir cizgi yaratmaya calisin, ikinci geciste sungerin ortasina gelin, ucuncude sungerin tamamini kesmis olun ve son geciste de ust yuzeyi kesin. Raketin kenarini bu is icin yardimci olarak kullanacaksiniz mecburen. O yuzden bu islem esnasinda sabirli ve dikkatli olun ki tahtadan da bir parca goturmeyin. 3-4 kerede bir lastigi kesmek uzun ve bayan bir islem gibi gorulebilir ama sonuclari iyi oluyor, o yuzden biraz sabir :))

Makas daha az riskli, o yuzden tercih sebebi olabilir, ama kenarlar o kadar duzgun olmuyor...

Bu arada Dadanagast, gene pahali bir oneri gelmis senden :D: Abi, nesterler bu is icin biraz fazla masrafli olmaz mi??? :)))

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bir diger yontem de su:

Tahtayi lastigin uzerine koyup tukenmez kalemle kesecegin parcayi isaretlemek ve kesmek. en azindan tahtayi yanlislikla kesme derdinden de kurtulmus olursun. (tahta bir violin ise kesinlikle bu yontem kullanilmali.. :gulumse: )

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

ben de falçata, normal makas, kağıt makası vb. aletleri denedikten sonra, son olarak, özel bir halı makasında aradığım kesiciyi buldum. bir halı firmasında çalışan arkadaşınız varsa mutlaka ona sorun, onlarda süper keskin, düzgün kesen profesyonel makaslar vardır. bu makas normal makaslara göre küçük; ayrıca tutamakları bıçaklarına "S" gibi bir kıvrımla bağlı, bu nedenle, lastiği keserken çok daha rahat çalışılabiliyor. artık lastiği keserken, çok rahat tulum çıkarabiliyorum :), kenarlar da süper düzgün oluyor... bende bir de elektirikli biley makinası benzeri bişey var, evde kullanılan küçük tiplerinden... onunla bir ince ayar çekiyorum, sanat eseri gibi oluyor; sonra da kenarları bantlıyorum...

foruma nasıl foto yükleneceği konusunu çözebilsem, resmini çekip koyacağım buraya ama... (sadece link verilebiliyor galiba anladığım kadarıyla).

Ping

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bende neşter değil ama ona benzer bir maket bıçağı seti var. Sette değişik şekillerde kesici metaller mevcut. Bunlar arasında sadece 4 tanesi lastik kesmeye uygun. Diğerleri farklı kullanımlar için dizayn edilmiş. Metaller, normal bisturiye oranla daha uzun. İkinci lastiği keserken dahi çapraz konumda tutulduğundu bile 1 cm kadar uzun duruyor. Lastiği yapıştırdıktan sonra esk bir kitabın üzerine yerleştirip bir defa da kesiyorum. Hazır raketten daha güzel görünüyor. Hızlandırıcı zamk sonrası artan kısımları kesmek de kolay oluyor. Setin fiyatı sadece 8 dolar ve 2 yıldır hala ilk taktığım metal özelliğini muhafaza ediyor. :B:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

bende bir de elektirikli biley makinası benzeri bişey var, evde kullanılan küçük tiplerinden... onunla bir ince ayar çekiyorum, sanat eseri gibi oluyor
Nasil birsey bu Pingpongman? Kesinlikle bende de boyle birsey olmasi gerekli.. :lol:

Bende neşter değil ama ona benzer bir maket bıçağı seti var. Sette değişik şekillerde kesici metaller mevcut. Bunlar arasında sadece 4 tanesi lastik kesmeye uygun.

Bendeki nesterlerin tamami bobrek, karaciger vb kesmeye uygun aslinda lastikten ziyade..:lol:

İkinci lastiği keserken dahi çapraz konumda tutulduğundu bile 1 cm kadar uzun duruyor

Burayi anlayamadim toranomon, biraz daha acar misin?

.............

Nester veya maket bicagi, bunlarla keserken cok dikkat edilmeli; tahtayi da guzelce dogramak mumkun.. Benim kanaatimce isaretledikten sonra duzgunce kesip sonrasinda tahtaya koymak daha dogru.. Tabii speed glue kullanmamissaniz.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

ama bana ne yaa lastik işte :)
:lol:

Speed glue kullanan zaten kenarinin duzgunlugune falan dikkat etmiyor.. Bazen genisliyor lastik, bazen de ufaliyor.. zamki her bolgeye esit bir sekilde surmek zor; bazen bir kenari uzuyor, hadi kestik diyelim o parcayi, sonradan raketin uzerinde yama gibi oluyor falan..

Kenar banti ile kapatmaya calismak da yaramiyor, benim raketin kalinligi 12 mm den daha kalin..

aslinda en iyisi hazir raket alip lastigin kenarini falan dusunmemek..:)))

İlahi Dadanagast,

İlk lastiği kesip ikinci lastiği yapıştırdığında haliyle kalınlık artıyor. Bisturinin kesici metalinin boyu genelde kısa olduğundan, bıçağı tahtaya yaslayıp lastiği dik konumda kesmek güç oluyor.

:gulumse:

dogru..

....

aslinda en iyisi, egerki iki lastik ve tahta birlikte aliniyorsa ve bunlar birlikte kullanilacaksa; lastikleri kesip tahtaya yapistirma islemini satan yere yaptirmak.. ucuz bir fiyata yapiyorlar.. ustelik yamuk yumuk kesme durumunda; "Bu ne kardesim?" deme sansimiz olup raketi geri gonderebiliriz..

:bye:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Kenar banti ile kapatmaya calismak da yaramiyor, benim raketin kalinligi 12 mm den daha kalin..

benim sadece tahta 11 mm :B:, lastiklerle beraber 15 mm, yine de lastiklerin de tamamını kapatacak şekilde--yanyana iki--bant yapıyorum, çünkü:

1) tahtayı ve lastikleri olası kenar çarpmalarında koruyor (benim tahta Balsa olduğu için çok naziktir kendileri)

2) zamklandıklarında, tahtadan taşan lastikleri örttüğü için, lastiklerin tekrar kestirilmesi sorununu kaldırıyor,

3) süngerdeki zamkın etkisinin uzamasını sağlıyor (zamk içindeki uçucu maddeler hemen uçamadığı için; tamam bu biraz uç bir sebep olabilir ama hiç etkisi yok diyemezsiniz)

4) bu sebep şimdilik aklıma gelmiyor, gelince yazarım :))

5) görüntü olarak daha güzel bence... (werner bile bant yapıştırıyor, dikkatinizi çekerim)

bir bant yaklaşık 2-3 ay gittiğinden çok masraflı birşey de değil; genelde lastikleri yenilediğim zaman yeni bir bant takıyorum...

PingPongMan

P.S. şu, foruma resim yükleme (link belirtme dışında, doğrudan yükleme) meselesini biri bana anlatabilirse halı makası ve biley makinasının resimlerini yüklemeye çalışacağım...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

benim sadece tahta 11 mm..
Uh!! :lol:

3) süngerdeki zamkın etkisinin uzamasını sağlıyor (zamk içindeki uçucu maddeler hemen uçamadığı için; tamam bu biraz uç bir sebep olabilir ama hiç etkisi yok diyemezsiniz)

Ben de oyle biliyorum.. eger ki lastigin sungerini ortersen hava almasini da engellemis olursun.

Bir de ustune naylonu gecir, oyundan oyuna ac sonrasinda...:))

4) bu sebep şimdilik aklıma gelmiyor, gelince yazarım :))
aslinda guzel bir sebep olmus yazmamanla birlikte..:)))

5) görüntü olarak daha güzel bence... (werner bile bant yapıştırıyor, dikkatinizi çekerim)

Butterfly'in bantlari da bir baska guzel oluyor hani..:))

P.S. şu, foruma resim yükleme (link belirtme dışında, doğrudan yükleme) meselesini biri bana anlatabilirse halı makası ve biley makinasının resimlerini yüklemeye çalışacağım...

Gercekten de bu konuya bir care bulunmasi lazim diye dusunuyorum forumda.. link belirterekten veya bilgisayardan yukleyerek resim koyabilmemiz iyi olurdu..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Simdi de aklima hali makasi ile elektrikli biley makinasini soktunuz... :)))

Benim aklimda da yoktu.. sagolsun pingpongman sayesinde bak bir de bu basimiza cikti.. :lol:

Esime telefon acip hali makasini nereden bulabiliriz diye sordum, sadece guldu.. guldu.. guldu.. sonra ne icin diye sordu.. Lastik kesmek icin dedim.. halinin uzerindeki lastik parcalari mi diye bir kere daha soru sordu.. Hayir dedim, benim raketin uzerine yapistirdigim lastikler icin..

Benim delirdigimi dusunuyor..:lol:

..........

Bu lastigi guzel kesebilme sevdasi bende hep vardir.. (genelde cok hizli bir sekilde kesmeye calisirim, beceremem, sonrasinda esimden yardim isterim..:))))

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

foruma nasıl foto yükleneceği konusunu çözebilsem
Gercekten de bu konuya bir care bulunmasi lazim diye dusunuyorum forumda.. link belirterekten veya bilgisayardan yukleyerek resim koyabilmemiz iyi olurdu

Foruma resim yükleme özelliği kapalı. Bunun sebebi yer sıkıntısı. Forum sayfaları yurtdışında ücretli bir sitede duruyor. Görüntü dosyaları genelde çok yer kaplıyor. Kontrolsüz resim yüklenmesi durumunda yer sorunuyla başedemeyiz.

Bu sorunu tartışmak isterseniz Genel Konular'da bir konu açalım.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Benim delirdigimi dusunuyor..
biz, bazı masa tenisçiler normal değiliz zaten... bazan masa tenisi oynayacağım diye yaptığım şeylere düşünüyorum da, dışardan gören varsa bana kesin deli damgası vuruyordur diyorum. hele zamklama işlemi tam bir "rituel" haline geldi artık... ama bir de biriken zamkın lastikten temizlenmesi işi var ki... bunu da başka bir gün anlatırım. uzun mevzu...

bu arada, halı makasından halı makasına fark var... yani ev tezgahlarında falan kullanılan bazı makaslar var ki, na böyle, heyvan gibi, afedersiniz. yanlış makas falan almayın, o yüzden şu foto olayına bir çözüm getirene kadar bekleyin. benim kuzenim halı döşemecisinde çalışıyor, onda gördüm ben, kaptım makası. sonra bana yepyenisini getirdi. o zaman anladım ben aslında lastik kesmenin bir sanat olabileceğini... ;) yoksa eskisi işe yaramamıştı pek...

benim sadece tahta 11 mm..

Uh!! 

11 mm gene iyi, orta kalınlıkta sayılır, 13 mm hatta 17 mm olanları var...

bu tahta konusuna da başka zaman gireriz, çooooooook uzun mevzu. bildiğiniz tahtalara hiç mi hiç benzemiyor diyeyim ve böylece biraz merakınızı cezbedeyim... :hehe:

PingPongMan

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sayın Forum Üyeleri,

hiçbir fedakarlıktan kaçınmayarak ;): aradım ve internette sözkonusu makasın resmini buldum. buyrun size linki:

http://www.jbrauchli.ch/images/Messer/Schreren/s5.jpg

benim kullandığım da aynen bu işte... fazla büyük birşey değil bu, normal bir kırtasiye makası kadar... 13-15 cm boyunda...

ayrıca tüm zorluklara karşın yine üstün bir hizmet anlayışı içinde size bıçak bileyicisinin resmini de buldum. o da burda:

http://images-eu.amazon.com/images/P/B0000...03.LZZZZZZZ.jpg

daha ne yapayım artık...

antrenmana gitmem lazım, görüşürüz...

PingPongMan

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 19 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..