Jump to content
Masatenisi.org Forum

Backhand Vuruşlarım Kötü, Nasıl Düzeltebilirim?

Guest Oğuzhan0644

Recommended Posts

Arkadaşlar acemiler arasında orta düzey bir oyuncuyum ve çoğu kişi gibi backhand vuruşlarım kötü, ya filede kalıyor ya dışarı gidiyor 5 küt vuruşumdan 2 si masayı buluyor bu da can sıkıcı bir durum. Backhand vuruşlarımı nasıl geliştirebilirim? Yada backhand tam olarak nasıl vurulur? Yardımcı olursanız sevinirim :) Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

İyi bir antrenör yoksa kendini videoya çek. Tek tek sana söyleyelim. Teknik düzeltmek çok kolay birşey değil. Sabır istiyor. Tam düzeltim derken yine bozuluyor. Hatasız yapmak senelerini alabiliyor. İşe ilk önce ayaklardan başlamalısın. Sağlam vuruş sağlam ayakta bulunur demişler. (aklıma Ongun geldi).

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Video yapamam ama şunları anlatayım, maç esnasında heyecandan konsantre olmadan backhand vuruş yapıyorum, spinle karışın artık nereye giderse, ayağıma koluma hiç dikkat etmeden topa raket dışıyla biraz eğik bir şekilde forhand gibi vuruyorum.Ama backhandle hızlı top atmaya korkuyorum, korkarak oynadığım için backhandlerim hep filede kalıyor yada dışarı gidiyor, çoğu zaman raketi yeterince eğmediğim için dışarı atıyorum :( Artık yeni raketimle çalışıcam backhand vuruşlara http://www.fast-spin.com/UrunDetay.asp?KategoriID=27&UrunID=410 bu uygun fiyatlı kombo raketi tam kendime göre buldum. All+ , kesme ve defansı severim atağı da bir o kadar, bazen spinli de oynarım.Bu raketin çekmeleri top kontorulu spini iyiymiş bu raketle backhand çalışmayı düşünüyorum.Senin dediğini de dikkate alıcam ayaklarımı ve kolumu daha dikkatli kullanıcam teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Video yapamam ama şunları anlatayım, maç esnasında heyecandan konsantre olmadan backhand vuruş yapıyorum, spinle karışın artık nereye giderse, ayağıma koluma hiç dikkat etmeden topa raket dışıyla biraz eğik bir şekilde forhand gibi vuruyorum.Ama backhandle hızlı top atmaya korkuyorum, korkarak oynadığım için backhandlerim hep filede kalıyor yada dışarı gidiyor, çoğu zaman raketi yeterince eğmediğim için dışarı atıyorum :( Artık yeni raketimle çalışıcam backhand vuruşlara http://www.fast-spin...D=27&UrunID=410 bu uygun fiyatlı kombo raketi tam kendime göre buldum. All+ , kesme ve defansı severim atağı da bir o kadar, bazen spinli de oynarım.Bu raketin çekmeleri top kontorulu spini iyiymiş bu raketle backhand çalışmayı düşünüyorum.Senin dediğini de dikkate alıcam ayaklarımı ve kolumu daha dikkatli kullanıcam teşekkürler.

Ayaklarını kolunu dikkatli kullanacaksın ama önce nelere dikkat edeceğini bilmen gerek. Moral bozmak gibi olmasın ama eğer tek başınaysan, sana yardım edecek bilen birisi yoksa işin çok zor. Backhandle ilgili eğitim videoları bulup, onları dikkatlice incelemelisin. Ayakların pozisyonu, dizlerin açısı, vücudun öne eğikliği, topu önüne alma, vuruş hareketinin başladığı nokta, topla buluşulan nokta, vuruş hareketinin bittiği nokta, kolun, dirseğin, bileğin hareketleri, (Hocalar başlangıçta bileği hareket ettirmeden vurmayı öğretiyorlar sanırım. Vuruş biraz oturduktan sonra bilek hareketi vuruşa dahil ediliyor galiba. Yanlış biliyor olabilirim.) raketin açıları, gelen top boşsa başka, spinliyse başka, kesikse başka... Bütün bunları videolarda dikkatlice incelemen gerek. Kesik topta mesela vücudunu biraz daha aşağı indireceksin, hareketi aşağıdan yukarı yapacaksın, raketi kapamayacaksın... Anlatmakla pek olacak iş değil, bir sürü teferruatı var çünkü.

Maç yaparak da pek gelişmez. Biri sana sakin sakin top atacak, topa farklı falsolar vermeden hep aynı topu atmaya çalışacak, sen de duruşuna, vuruşuna dikkat ederek, pozisyonunu bozmadan yavaş yavaş vuracaksın o toplara. Bu şekilde binlerce kez tekrar yapacaksın. Baktın artık topları kaçırmıyorsun. Biraz daha hızlı vurmaya başlayacaksın. Pozisyonu bozmadan. Bir iki vuruştan sonra pozisyon mozisyon kalmıyorsa demek ki daha yavaş vurman lazım. Yavaşlayacaksın. Topa sürekli vurabildiğin hız neyse o hızda oynayacaksın. O zaman antrenman bir işe yarar. Ama dediğim gibi bir şeyler olması için çok fazla tekrar yapmak gerek. Kolay gelsin.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Anladım, dediğin şekilde yüzlerce kez bana top atacak birisi yok. Öğrenciyim zaten hobi olarak oynuyorum, geliştirmek istedim backhand vuruşlarımı. Dediklerini kullanıcam, çok teşekkür ederim eline sağlık.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

aynen bnde aynı dertten muzdaribim.backhand vuruşları yapaıorum ya cok hızlı dısarı kacıyor yada filede takılı kalıyor:( arkadasın dedigi gibi sürekli atacak biride yok öğrenciyiz makinesini nerde bulucaz bi sürü sorun :/

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Elbette ki çok kompleks bir konu. Ancak arkadaşların çalıştıracak bir partneri ya da makineleri olmaması yüzünden çok temel olarak şunları söyleyebilirim: Öncelikle vücudunuz topu 90 derece, yani tam dik karşılayacak şekilde durmaya çalışın. Bu da iyi ayak hareketleriyle olabilir. Ya da çalışırken sadece backand vuracaksanız ayak oyunları olmadan da deneyebilirsiniz. Dizlerinizi hafif kırın. Belden öne doğru da hafif öne eğik olun. Temel bir yanlışı yapmayın : Raket vücudunuzun solunda kalmasın! Tam ortasında tutmaya çalışın. Raketin sol tarafı (sağlaksanız) aşağı doğru olsun. Backhand spin için ise raketin tepe noktası aşağıya dönsün. Hareketin başlangıç noktası, bitiş noktası, temas noktası bunları geçiyorum. Elbette ki bu çok ideal bir vuruş için yeterli değil ancak başlangıç için kullanılabilir. En önemlisi de bol bol sadece backhand çalışın.

• Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Aklıma gelmişken, bir de sağ dirseğinizi biraz (20-30 cm kadar) öne çıkarın. Yani hareketi yaparken sağ omuz kasınızın ön tarafı kasılıyor olmalı. Hatta iyi backhand çalışırsanız eğer ertesi gün omzunuz ağrımalı :)

Tekrar edeyim, ben de hala backhand vuruş çalışıyorum ve ideal bir şekilde yapmaya çalışıyorum. Bunlar benim öğrendiklerim, gözlemlerim, okuduklarımın özeti. Yani aramızda iyi antrenörler falan varsa burada rezil olmayayım :)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 8 years later...

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   1 Üye, 0 Gizli, 17 Misafir (Tam liste)

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..