Jump to content
Masatenisi.org Forum

Recommended Posts

daha önceleri fh topspin sıkıntım var yardım diye bir konu açmıştım. orada ben eksiğimin konsantrasyon eksikliği olduğunu gördüm ve sıkıntımı antrenmanlarla giderdim. şu an topspinlerimi fırçalar gibi atıyorum. top spinlerim çok dolu gidiyor lakin çok yavaş gidiyor. ve rakibim rahatça bloklayabiliyor. hatta o kadar yavaşki pozisyon alıp ban karşı hücuma geçiyor. daha hızlı olmasını nasıl sağlayabilirim. (topspini fırçalayarak çekiyorum)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Topa raketinizle eğik açıyla vuruyorsunuzdur. 90 derece açı ile vurmanız gerek. Topa daha yüksek noktada yakalayıp daha ani bir haraketli vurun. Vücudunuzu kullanırken yay gibi düşünün. Gerilirken kendinizi sıkmayın. Tam vuruş anında gücünüzü patlama noktasına getirin.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

En yüksek noktada vurursan rakinib topa verdiği gücü tam olarak geri iade edebilirsin. Top yükselirken vurmak zor zordur ayrıca, çok kuvvetli dirsek ve bilek gücü gerektiriyor. Top aşağı düşerken vuruyorsunuz öyle tahmin ediyorum. Başka türlü yumuşak spin çekemezsiniz.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar, ben şu açı ile ilgili olayı anlamadım. 90 derece derken masayla 90 derece yapacak şekilde mi, yoksa masaya paralel anlamında mı ? her iki türlü de biraz zor olur sanırım. Çünkü masaya paralel yaparsak filede kalır, tam 90 derece ile vurursak da dışarı gider... Bir de konuyu ilk açarken özgür bey topspini fırçalayarak çekiyorum demiş.. Başka türlü topspin çekilebilir mi? Açıklarsanız sevinirim ... :gulumse:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bu videoda topa 90 derece vuruyor ama yanlış yapıtığı bir husus var.

Omuz ile dirsek arasındaki kısmını çok kullanıyor.

Bana öğretilen ise spin çekerken o kısmı haraketsiz tutmak gerekir. Topa darbe vururken dirsek ve bileği kullanmamız gerekir. Bu harakette sadece top vuruş anında çok kısa olmalıdır. Bu tabiki kol kısmı.

İleri doğru haraketi vermek için de bacağımız ve belimiz ile kolumuzun ileri doğru haraket etmesi gerekir.

Bu videoda çok mükemmel bir teknik kullanılmamış ama yine de faydalı bir eser oluşturulmuş.

Belki bu daha iyi bir referans teşkil edebilir. Wang Liqin'e ait çok güzel yavaşlatılmış bir spin videosu vardı. Onu bulabilirsem paylaşacağım.

Bu backhand ve forhand vururken de geçerlidir. Doğru yaptığınızı nasıl anlarsınız peki? 100 kere sutop veya spin çekebiliyorsanız kolunuzun ağrımaması gerekiyor. :isterim:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Topspin demişken benim de sıkıntım var aslında..Maçlarda daha iyi ve daha doğru spin çekerken antrenmanlarda çekemiyorum nedense..Yani 10 tane spin çek arka arkaya deseniz zor çekerim..Bilhassa bloğa karşı spin çekmek inanılmaz zorluyor beni..Tabi bunda yanlış tekniğimin payı olduğu kadar karşımda iyi top tutan oyuncuların olmamasını da sebep gösterebilirim..İşi bilen birinden şu işin dersini almayı çok istiyorum ama öğrenci bütçesi buna müsaade etmiyor :gulumse:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Topspin demişken benim de sıkıntım var aslında..Maçlarda daha iyi ve daha doğru spin çekerken antrenmanlarda çekemiyorum nedense..Yani 10 tane spin çek arka arkaya deseniz zor çekerim..Bilhassa bloğa karşı spin çekmek inanılmaz zorluyor beni..Tabi bunda yanlış tekniğimin payı olduğu kadar karşımda iyi top tutan oyuncuların olmamasını da sebep gösterebilirim..İşi bilen birinden şu işin dersini almayı çok istiyorum ama öğrenci bütçesi buna müsaade etmiyor :gulumse:

Sanki beni anlatıyorsun, hayatta antremanda spin çekemem, ardarda 5 tane çeksem şaşırıyorum. Aynen dediğin gibi boş topa çekmeyi de hiç beceremmiyorum. Ama masadan taşan hemen tüm backspin servislere spin çekebilirim. Genellikle rakiplerim hata yapıyor bu spinlerim karşısında, biraz etkili gidiyor sanırım. :) Bir de backspin topa spin çektikten sonra bloktan gelen topu bazen dışarı atabiliyorum.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sanki beni anlatıyorsun, hayatta antremanda spin çekemem, ardarda 5 tane çeksem şaşırıyorum. Aynen dediğin gibi boş topa çekmeyi de hiç beceremmiyorum. Ama masadan taşan hemen tüm backspin servislere spin çekebilirim. Genellikle rakiplerim hata yapıyor bu spinlerim karşısında, biraz etkili gidiyor sanırım. :) Bir de backspin topa spin çektikten sonra bloktan gelen topu bazen dışarı atabiliyorum.

Ben de dünyada tek olduğumu sanıyordum şimdi rahatladım :gulumse: Zaten en etkili spinler kesiğe karşı yapılanları oluyor..Kesiğin enerjisi ile birlikte spin karşıya inanılmaz dolu bir şekilde geçiyor ve bu toplara kapatmak rakibi zorlayabiliyor..Karşımda iyi spin çeken bir oyuncu varsa genelde kesik oyuna girmemeye çalışırım..Çünkü o spinleri bloklamak kadar zor birşey yoktur benim için..Boş attığım zaman da kafama yiyiyorum..En iyisi biraz daha çalışayım ben :annoyed:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 3 weeks later...

benim de topspin hakkında bir sorum olacak. Amatör gözlerle izlediğim kadarıyla avrupa tarzı lastikler ile kullanılan 2 farklı spin hareketi dikkatimi çekti. Birincisi topu üstten fırçalayarak olanı (Samsonov , Suss gibi) diğeri de topu lastiğe gömdürerek tokatlarmış gibi olan (Timo , Adrian Crisan , William Henzell gibi). Şimdi sorum bu timo-vari spin hareketinin incelikleri nelerdir , nelere dikkat etmemiz gerek. Şimdiden çok teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

ben amatör olarak cevap vereyim: ikisi farklı spinler. 2. grup masa üstü oyunlarda avantaj ve zaman kaybetmemek için şuta spin ekliyorlar, spin çabuk hazırlanıyor. 1. grup spini hazırlamak için daha uygun pozisyonda ve daha çok vakte sahip. her ikisi de gerekli, topun maçta nasıl geleceği belli olmaz hazırlıklı olmak lazım. Ve her iki grup da maçlarda biraz da side spin ekliyorlar. Özellikle wang liqin in ters yan falsolu FH spini müthiş. Her deneyişimde rezil oluyorum (bh köşesinden fh ile rakibin fh tarafına ters dış falso. bi de bacaklarını balerin gibi açıyo bu spini atarken. acaba çalışmaya o hareketten mi başlasam :D )

bir de farklı lastiklerle farklı şekilde spin üretmek gerkiyor. her birinin huyu suyu ayrı. Bu konuyu da bilenler anlatsın fazla bir ekipman tecrübem yok.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 21 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..