Jump to content
Masatenisi.org Forum

Hp Pavilion Dv5 1110 Hk

turushanovgu

Recommended Posts

arkadaşlar bu laptopu alalı tam 1 yıl oldu, vista home premium yüklü, amd turion x2 işlemci, 3gb ram vs....

sorunuma gelince; fan inanılmaz sesli çalışıyor, aldığımda da aynıydı şimdi de aynı, evde diğer toshiba satellite olandan en ufak ses bile çıkmıyor, benimkisi uçak motoru gibi gürültülü,

bu konuda fikri ve çözümü olan var mı? hp servise danışmayı düşünüyorum, yine de sizlere sormak istedim

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Turushan hocam HP nin bu modellerinde fanın sesli çalışması sürekli çalışmasından diye duymuştum, Toshiba da fan sürekli çalışmıyor bu yüzden rahatsız etmez. Setup tan fanın sürekli çalışmasıyla ilgili tercih kısmı var orayı disable yaparsanız düzelebilir, bir deneyin bakalım çözüm olacak mı?

arkadaşlar bu laptopu alalı tam 1 yıl oldu, vista home premium yüklü, amd turion x2 işlemci, 3gb ram vs....

sorunuma gelince; fan inanılmaz sesli çalışıyor, aldığımda da aynıydı şimdi de aynı, evde diğer toshiba satellite olandan en ufak ses bile çıkmıyor, benimkisi uçak motoru gibi gürültülü,

bu konuda fikri ve çözümü olan var mı? hp servise danışmayı düşünüyorum, yine de sizlere sormak istedim

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

CPU yu çok kullanıyor olabilir. CPU dan kaynaklanıyorsa Çözülebilir, Ama ilk aldığınızda da ses aynıydı diyorsunuz Servise götürseniz daha iyi olacaktır.

Not: Pavilion serilerinin bir çoğu hatalı üretim çoğu sorun çıkartıyor

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

CPU yu çok kullanıyor olabilir. CPU dan kaynaklanıyorsa Çözülebilir, Ama ilk aldığınızda da ses aynıydı diyorsunuz Servise götürseniz daha iyi olacaktır.

Not: Pavilion serilerinin bir çoğu hatalı üretim çoğu sorun çıkartıyor

keşke hatalı üretimdir, en azından çözümü olur, yoksa bu yüzden laptopa hiç iyi şeyler düşünmüyorum :whistle:

ancak şöyle bir durum da var: işyerinde laptop altlığı kullanıyorum, yerden yaklaşık 10cm yükseliyor, bu şekilde gürültü bir nebze azalıyor

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

amd sesli, intel sessiz. amd işlemcilerin bu sorunu yıllardan beri süregelir. seneler geçtikçe iyileştirildiği söyleniyor ama intelden vazgeçmemek lazım. garantisi bittiyse elektrikli süpürgeyi orta hızda çalıştırarak fanı temizlemeyi ve makina yağı sürmeyi deneyin. olmuyorsa doğru servise.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

AMD işlemciler zorlandıklarında makinenin sık sık kapanmasına neden olacak kadar çok ısınırlar bildiğim kadarıyla. Tabi bu fanın daha fazla çalışması, daha fazla tozlanması, daha fazla ses çıkarmaya başlaması anlamına gelebilir.

Aldığınızdan beri öyleyse bişey diyemem, ama çok çalışan fanlar zamanla ses çıkarmaya başlayabiliyor. Bir profesyonel temizlik denenebilir.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

öncelikle biosta ''fan allways on'' seçeneğini disable yaptım, fakat değişen hiçbirşey olmadı

diğer yorumlara değinecek olursam başka bir arkadaş aynı serinin intel işlemcisini almıştı, o da gürültüden şikayetçiydi, fakat bu kadar olduğunu hiç düşünmedim '' ne de olsa HP, gürültü olayına bir çözüm bulmuştur'' diye,

daha önce amd işlemcili masa üstü bilgisayarı çok uzun süre kullanmıştım, upgrade'sini kendim yapıyordum, fakat ne ısınma ne de gürültü olayıyla karşılaşmamıştım,

amd'nin en az intel kadar kendini geliştirdiğini düşündüğümden ve daha önce negatif bir durumla karşılaşmadığımdan bu laptopu aldım, aynı modelin intel işlemcili olanı ile fiyat farkı bile yoktu

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

İlk günden beri aşırı ses yaptığını söylüyorsunuz ki ona göreilk günden bir arızası olabilir. Bios sürümü ya da ayarları ile ilgili de olabilir. Garantisi dolmadı ise aldığınız yere kontrol ettirme imkanınız varsa bence gereğini yapsınlar ya da servise göndersinler.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

garantisi dolmadı, alalı henüz 1 sene oldu, ancak yüklü olan AHBS adlı iş programını günlük takip edip veri girmem gerekiyor, o yüzden sese şimdiye kadar katlandım, yarın servise danışıp ne yapacağıma karar vereceğim, yorumlarınız için teşekkür ederim

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Tsubasanın fikirlerinin işe yarayacağını düşünüyorum zira sesin gelmesinin sebebi fanın çalışması. fanın çalışmasının nedeni ise yeterli hava sirkülasyonu olmaması sonucu işlemcilerin aşırı ısınması hele birde amd kullanıyorsanız daha beter olur ama 20 veya 30 lira civarındaki soğutucular hem laptopları daha kullanışlı hemde daha sessiz yapıyor. en iyi çözüm bence bu birde gereksiz açık olan programları kapatın sorun çözülür sanırsam ki.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Dizüstü açılır açılmaz fan yüksek devirden devreye giriyorsa 3 durum olabilir

1. Arıza vardır

2. BIOS hatalıdır (güncellemek gerekebilir)

3. O şekilde çalışacak şekilde üretilmiştir (belki BIOS güncelleme işe yarayabilir)

Fakat temiz (yeni formatlanmış) işletim sistemi açıldıktan belli bir süre sonra gürültü başlıyorsa demek ki aşırı ısınma vardır. Garantisi var ise mutlaka servise bırakmak en mantıklısıdır.

Not: ben AMD işlemcilerden oldukça memnunum...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hiç zannetmiyorum. Fan tam kapasite çalıştığında her markada sesli çalışıyor. Toshibanın en pahalı laptop'u arkadşaımda vardı ama kullandığı program yüzünden o bilgisyar da çok gürültücüydü mesela... yapacak birşey yok, çok iyi bir alüminyum soğutucu ped çok fark yaratır...

bu konuda sana katılamayacağım, satellite A 100-36'ı ilk aldığımızda da fan sesi farkedilmiyordu bile, yüksek bir makine değil fakat onda aoe3'ü bile rahat rahat oynuyordum, benim makine evdeki toshibadan 2-3 gömlek üstün makine olmasına rağmen ve min program yüklü olduğu halde inanılmaz gürültülü,

az öncede dediğim gibi arkadaşımda yine pavilion dv5 serisinin aynı özellikte intel işlemcili laptopu olmasına rağmen o da gürültüden rahatsızdı (anlayacağınız ben bile bile lades oldum)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Dizüstü açılır açılmaz fan yüksek devirden devreye giriyorsa 3 durum olabilir

1. Arıza vardır

2. BIOS hatalıdır (güncellemek gerekebilir)

3. O şekilde çalışacak şekilde üretilmiştir (belki BIOS güncelleme işe yarayabilir)

Fakat temiz (yeni formatlanmış) işletim sistemi açıldıktan belli bir süre sonra gürültü başlıyorsa demek ki aşırı ısınma vardır. Garantisi var ise mutlaka servise bırakmak en mantıklısıdır.

Not: ben AMD işlemcilerden oldukça memnunum...

bios güncellemesi yapmadım, fakat 3-4 ay önce format atıp min programlarla yeniden kurduğumda yine aynı ses vardı, laptop açtıktan 10-15 dk sonra tuş takımına dokunduğumda bazen elimi rahatsız edecek kadar sıcak olduğunu farkediyorum, hatta uzun süre dokunur halde tutamıyorum

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Arka planda ne iş yaptığını çoğu zaman bilmediğimiz işletim sistemleri (bakınız windows) kullanıldığında işlemciye neyin ne kadar yük getirdiğini malesef bilemiyoruz. Öncelikle sorunun donanımsal olduğuna karar vermek için bilgisayarınızı cd den boot edilen bir linux versiyonuyla açın ve aynı sorunun bu şekilde de devam ettiğinden emin olun. Eğer öyle ise o zamam donanım ve BIOS çözümlerine yönelebilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

ozan bilgiler için teşekkür ederim, garantisi varken servisle görüşmeyi düşünüyorum,

aklıma gelmişken, şunu farkettim: batarya kullanırken ses azalıyor, yani fişe takılıyken çıkan ses fişten çektikten sonra nerdeyse yarı yarıya azalıyor, bu normal mi?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

batarya ile çalışırken tuş takımı kesinlikle ısınmıyor, yaklaşık yarım saattir bataryada kullanıyorum, ses çok az, tuş takımı soğuk, yarım saat fişte kullandığımda hem ses hem ısı rahatsız edici boyutta oluyor

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

hadi ya, bak şimdi endişelenmeye başladım, zaman zaman bataryadayken ses az oluyor diye şarjı bitene kadar böyle kullanıyordum, 1.5 saat sonra mecburen fişli duruma geçiyordum, şu an bataryada ve çok iyi ama dediğin gibi farklı bir sorun oluşturabilir, yarın servise götüreceğim

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Benim arkadaşımda Lg laptop var. Oda şikayetçiydi bilgisayar çok ısınıyor sesli çalışıyordu hatta 3-4 saatte wirless kartını iptal ediyordu internete girilmiyordu BİOS sürümünü güncelledi düzeldi bir sorunu yok şuan BIOS la çözmeye çalışın.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

batarya ile çalışırken tuş takımı kesinlikle ısınmıyor, yaklaşık yarım saattir bataryada kullanıyorum, ses çok az, tuş takımı soğuk, yarım saat fişte kullandığımda hem ses hem ısı rahatsız edici boyutta oluyor

Batarya modunda genelde Power Saver modunda çalışır dizüstüler ve işlemcinin hızını düşürebilir işletim sistemi.

Bu durumda da ısınma fazla olmayabilir ve fan da daha düşük devirde çalışır.

Fişte ise tam kapasite çalışır.

Bu dediklerim varsayılan ayarlardır... Değişebilir.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   1 Üye, 1 Gizli, 95 Misafir (Tam liste)

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..