Jump to content
Masatenisi.org Forum

Masatenisi.org U Modulerlestirmek

Secici

Recommended Posts

Ekipmanlarla ilgili fikir alisverisi konu basligi altinda TSuBaSa kullanici isimli arkadasa, ekipanlarla ilgili hazirlamis oldugu yazilari masatenisi.org web sitesi uzerinden yayina acmak la alakali fikir paylasimi yapmamizin ardindan aklima buna bagli bir fikir geldi. Soyle ki;

Ben bazi arkadaslarin bildigi uzere 10 aralik gibi askere gidiyorum. Eger uzun donem cikarsa ki %95 oyle gibi gozukuyor ve ardindan da OBI olabilirsem (bunun icin de insallah diyorum, ihtimalin ne oldugunu bilmiyorum. Bilgiye dayali bir sinavin sonucuna gore belli olacak) ilk 3 aydan sonra memuriyet gibi bir askerlik yapma durumu var. Boyle olmasi durumunda aksam 5' ten sonraki vakitlerimi ve hafta sonlarimi (masa tenisi oynamanin haricinde tabii :)) ) yazilim gelistirmek icin harcamayi planliyorum. Bu yazilimlardan bir tanesi de kendi kişisel web sayfam icin gelistirmeyi dusundugum bir Web sitesi yonetim uygulamasi. Buna gore kisisel web sitesi ailemizin soyadini tasiyacak ve oncelikle kardesimin ve benim yapacagimiz dinamik duzenlemelere izin verecek. Daha sonra ailemiz fertlerinden ya da belki de disaridan bir takim kimselere kullanici acilmasi suretiyle onlarin da site icerigine katkisi saglanmis olacak. Ben kendi adima ilgi duydugum konular olan bilgisayarla alakali/teknik konular tabii masa tenisi ile alakali konular ve kardesimle ortak ilgi alanimiz muzik

konularini duzenleyecegim gibi kardesimin neler tasarlayacagini bilmiyorum ve cok onemli de degil. Yanliz bu sistemde su an forumun halihazirda bircoguna imkan sagladigi, kullanicilarin sahip oldugu haklarin kontrolu, yazi/link/resim/tablo ekleme, yazi fontu/puntosunun belirlenmesi, dosya upload etme gibi bircok ozellikler bulunacak. Her kullanici sisteme bir icerik eklediginde bununla alakali olarak imzasi gibi bir bildirim gorulebilecek ve imza uzerindeki linkten hareketle kullanici bilgilerinin ayrintilarina ulasilabilecek.

Simdi butun bunlarin bizim mevzumuzla ne alakasi var. Soyle alakasi var: Ertan Bey' in birkac mesajindan siteye vakit ayirmakta cok zorlandigini okumustum. Bu problemi oncelikle asmak ve siteyi daha dolu dolu icerikli hale getirebilmek icin bu gelistirmeyi dusundugum sistemi tum masatenisi.org sitesine de uygulama fikrimi buradan Ertan Bey ile ve masatenisi.org kamuoyuyla paylasmak istedim.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ozet olarak bu sistemin uygulanmasiyla neler yapilabilir:

1- Birkac kullaniciya ilgili konunun duzenlenmesiyle alakali haklar verilerek ekipmanlarla alakali degerlendirme yazilari yazmalari saglanabilir.

2- Ayni sekilde birkac kullaniciya ilgili haklar verilerek turkiye capinda maclarin/organizasyonlarin/turnuvalarin degerlendirme yazilari yazilmasi saglanabilir. İlgili olarak cekilen fotograflar ve video goruntuleri yayinlanabilir. Ulasilabilen istatistiki bilgiler sunulabilir.

3- Ilgili olacak kullanicilara haklar verilerek Turkiye' de belli seviyenin uzerinde olan oyuncular hakkinda tanitici sayfalar hazirlanabilir. Oyuncunun kariyer bilgileri verilebilir. Kendisinin icerisinde oldugu fotograf ve video goruntulerine linkler verilebilir.

4- Haberler eklenebilir.

5- ingilizcesi iyi olan arkadaslar dokuman cevirip yayina sunabilirler.

Ve daha su anda aklimiza gelemeyecek bir cok seyi yapmak mumkun.

Foruma yeterince ilgi olmadigindan (potansiyeliyle kiyasladigimizda) sikayet ediyoruz. Bircok kisiye anlattigimiz halde foruma girmediklerini soyluyoruz ancak Turkiye capinda organizasyonlarin fotolari ve videolari yayinlandiginda en basta profesyonel oyuncular olmak uzere bircok kisi internet kullanimina asina olmasa bile siteye ve de foruma ilgi gostermek mecburiyetinde kalacaktir.

Bu arada yarin itibariyle resmiyette askerim. Firsat buldukca yazmaya calisacagim ama 3 ay hic haber alamaya da bilirsiniz.

Tum forum camiasina saygilar sunuyorum.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

İyi askerlikler ve hayirli tezkereler Seçici. Umarim hersey istedigin gibi olur.

Masatenisi.org da benim için en çok zaman alan seyler eklenecek bilgiye karar vermek ve onlarin diğer içeriklerle tutarli olacak şekilde tercüme edilmesi. Bunun haricinde yaziyi formatlamak ve sayfalara eklemek işin en kolay tarafi. Bana bu konularda yardimci olacak arkadaslar varsa yardimlarini memnuniyetle kabul ederim. Tercümelerde mutlaka kaynak belirtmek gerekiyor. Tabii tercume eden arkadaşın ismini de ekleyeceğiz.

Masatenisi.org sayfalarının duzeni cok standart hale geldi. Onun icin birden fazla kisinin mudahale etmesi bu stadartlaşmayı bozacaktir. Ama masatenisi.org sitesinin daha iyi duruma gelmesi ve insanlara daha faydalı olmasını da isterim. Yani yeniliklere açığım.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bir de, oncelikle belirtmek istedigim birsey var. Kimsenin aklina bu konuda bir tereddut gelmis oldugunu sanmiyorum ancak yine de bu tur mevzularda hassas olmanin geregine inaniyorum.

Eger boyle bir yazilimin masatenisi.org sitesi uzerinde kullanilmasi bir sekilde sozkonusu olursa; bu yazilimin muhtemel gelistiricisi olarak herhangi bir sartim ya da talebim olmayacaktir. Kismen de kullanilabilir ya da belli bir sure sonra fikir degistirilip kullanilmaktan vazgecilebilir de. Tum tasarruf haklari masatenisi.org Admin' ine (Ertan Bey' e) ait olacaktir.

Gerekli gordugum bu aciklamamin ardindan; icerigin standartlastirilmasi ile alakali boyle bir hassasiyetiniz oldugunu bilmiyordum. Tabii bu durum tum mevzunun ele alinis bicimini degistirecektir.

Bu konuda diger site kullanicilariyla ne sekilde sorumluluk paylasimi yapilabilir? Oyleyse bu baslik altindan bence bunu bir miktar irdeleyebiliriz.

Ben ceviri yapabilirim diyecektim ama askerlik (acemilik donemi) durumum var.

Bunun haricinde video goruntuleri, oyuncu fotolari, yurtici/disi haberler vb. icerigin sitede yayinlanmasina nasil bakiyorsunuz?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 2 weeks later...

Ben bu güne kadar haberdar olamadığım için güncel bilgileri (heberler/sonuçlar) pek yayınlamadım. Ama bu tür haberlere ulaşabiliriz diyorsanız yayınlayabiliriz de.

Videolar genellikle copyright ı olan içerikler. Bunları yayınlamak başımıza iş açabilir. Hem de çok yer tutuyorlar. Ama onların linklerini yayınlayabiliriz.

Yardımcı olmak isteyen arkadaşlar çeviri yapabilirler, yayınlanmaya uygun yazı bulabilirler veya röportaj yapabilirler.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 3 weeks later...

ertan abi ben turnuva sonuçları röportaj vs ile memnuniyetle ilgilenebilirim.eğer isterseniz milli oyuncular hakkında teknik bilgi ve fotoğraf bulabilirim.bayrampaşada antreman yaptığım için milli takımdakilerin çoğu yakın arkadaşım.ulusal hatta uluslararası turnuvalar hakkında bilgilere bu oyuncular sayesinde ulaşabiliriz.bu konu hakkında elimden geleni yapmaya hazırım.(bu arada son turnuvada beni gerçekten iyi çözdün tebrik ederim:)))

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

ben sitede olması gereken 2 özellikten bahsedicem.birincisi sitede masa tenisi adına bir mail sisteminin bulunmaması.mesala xxx@masatenisi.com veya buna benzer bir mail sistemi koyabilirsiniz siteye.eminim böyle bir mail bir çok kişinin dikkatini çekecektir.ikincisi ise siteyi aynı anda ziyaret eden üyeler arasında hızlı bir mesaj sisteminin olmaması.sitede bir chat odası var ama eminim birçok kişi bunun zahmetli olcağını düşünerek bu odayı kullanmıyor.(bende öyle düşünüyodum önceden).yani üyeler arası hızlı bir msg sistemi üyelerin tanısması açısından gerekli olduğunu düşünüyorum

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Forumda üyeler arasında hızlı bir mesaj sistemi var. Ekranın sağ üst kısmında "0 Yeni Mesaj" yazan seçenek ile üyeler kişisel posta kutularına gidip kendi aralarında mesajlaşabiliyorlar.

Bir çok kişinin bu mesaj sistemini kullandığını biliyorum. Forum ekranlarını incelerseniz bir çok seçenek var. Bunları incelerseniz belki de eksikliğini hissettiğiniz bir çok özelliği de bulabileceksiniz. Tavsiyem Yardım menüsündeki özellikleri okumanız. Orada forumun bir çok özelliği anlatılıyor.

Mail sistemine gelince sitenin bağlı olduğu hosting firması açısından böyle bir imkan maalesef yok. Bir de herkesin kullandığı, arkadaşlarınca bilinen, işinden dolayı kullandığı bir mail adresi var ve bunu değiştirmek çok kolay değil.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 49 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..