Jump to content
Masatenisi.org Forum

Shoot-up/antreman Incelikleri

Recommended Posts

Halil Bey' le yaptigimiz calismalarda kendi shoot-up teknigimle alakali onemli hatalar farkettim. Ancak bu tur problemleri kendi kendine farkedip, kendi hatalarinin sebepleri uzerine kafa yorabilmek gibi bir zevk de yok dogrusu. Hele bir de gelistirdiginiz cozum usta oyunculardan gordugunuz tekniklerle ortusuyorsa...(Bu arada hicbir zaman gercek/dogru hareketi yapip yapmadiginiza emin olamiyorsunuz bu da baska bir ayrinti.)

Halil Bey shoot-up oynarken daima refleks olarak yuksek suratte oynuyor. Bu durumun onun cok kucuk yaslarindan beri alismis oldugu bir durum oldugu belli. Ve topun fazlaca yukselmesine de musaade etmiyor. Ben ise belli bir kontrole ulasmadan surati arttirmiyordum. Ve vurus yapmak icin topun en yuksek noktaya cikmasini bekliyordum. Fakat antreman stilini bu sekilde degistirince cok daha cabuk isindigimi ve takip eden spin antremanlarinda topa iska gecme riskimin hissedilir derecede azaldiginin farkettim. Yalniz cok onemli bir ayrinti da bu surat derecesinde oyunu surdurebilmek icin dizlerinizi kirma ve masaya tam hakim olma mecburiyetiniz var. Aksi taktirde gecikiyorsunuz ve tempoya ayak uyduramiyorsunuz. (Himm demek ki masa tenisindeki klasik pozisyon almanin maksadi buymus.)

Neyse daha bizim bilmedigimiz bir cok ayrinti vardir. Sizin de bu konu uzerine soylemek istedikleriniz varsa yazarsaniz cok sevinirim.

Kolay gelsin.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 2 weeks later...

Top ne kadar alçaktan gelirse gelsin (spinli veya kesme de dahil) backhand ve forhand filenin öbür ucuna gönderirim.Bu dereceye gelmek için 2 yıl masa tenisi oynadım.2 ayda yapabileceğim bir şey olmasına rağmen , kendimden düşük seviyedeki oyuncularla oynayarak zaman kaybına uğradım.Bir de rakip oyuncunun ulaşamayacağı yerlere , hızlı ve düzgün atabiliyorum.(File dipleri , kenarlar , köşeler...)Bunun için de topun belli bir miktar yükselmesi gerekiyor.Aksi taktirde bunu yapmak çok zor.Ancak topun dibine girip güzel bir kesmeyle bunu yapabiliriz.Bu da ne kadar hızlı olur şüpheli...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 4 weeks later...
Haklısınız sayıyı almak önemli fakat güzel bir teknikle oynanan oyundan hem kişinin kendisi hem de seyirciler zevk alır.

Bende size katılıyorum.Ancak herkesin güzel bir teknikle oynayabileceğini sanmıyorum.Bu yüzden kendi tekniğini uygulaması bir masa tenisçi için oldukça önemli.Oyunum insanlara hoş görünsün diye(bence tribüne oynamak)çabalamak hiç bir şey kazandırmaz.Tribündeki insanların diyeceği tek şey güzel bi tekniği var ama maç alamıyor olur.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

göze hoş gelen oyun atak oyuncunun oynadığı oyundur. defansçı sadece keser seni bıktırana yıldırana kadar keser ama atak oynayan kişinin spini varsa göz zevki o anda başlar atılan her spinin ayrı bir güzelliği vardır. defansçı yani kesmeci tabir ettiğimiz kişiler gayet sabırlı sakin insanlardır bu kişilere diş geçirebilmek için çok ustaca spin atılması gerekir. en sıkıcı maçlarda iki defansçının maçıdır. ben hucum oynayanların maçlarını daha çok seviyorum.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

sayın tufan yalçın

size maalesef katılmıyorum. Elbette herkesin kendine has bir stili vardır.Fakat masa tenisinde ilerlemek istiyorsan bu stil doğru teknik çerçevesi içinde olmalıdır. Bu stili uygularken başlangıçta doğru teknik ile oynamanıza rağmen bir çok kişiye hatta sizden daha düşük kapasiteli insanlara karşı yenileceksiniz. Doğru stil ile oynamanıza rağmen yenilmeniz sonuç adamı olmamanızdan değil tecrübesizlikten kaynaklanıyor. Tecrübede sadece antrenman ile olmaz. Maç yapmak lazım.Çeşitli oyunculara karşı. Birçok kişi antrenmandaki performansının maça yansımamasından şikayetçi olur. Tecrübe kazandıkça anrenmanları maça yansıtırsınız işte o zaman hem maç kazanır hem kendiniz ve diğerleri sizin müsabakanızdan zevk alır.

Ben birçok genç oyuncu tanıyorum yakın zamana karşı önüne gelene yenilirdi. Fakat şimdi gençlerde iyi dereceler elde ediyor.

Şu an benimle antrenman yapan bir genç var. Stili çok düzgün ama bana genelde yeniliyor fakat kısa bir süre sonra bana üstünlük sağlayacak ve önü çok açık.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 2 weeks later...
  • 3 months later...
Halil Bey shoot-up oynarken daima refleks olarak yuksek suratte oynuyor. Bu durumun onun cok kucuk yaslarindan beri alismis oldugu bir durum oldugu belli. Ve topun fazlaca yukselmesine de musaade etmiyor. Ben ise belli bir kontrole ulasmadan surati arttirmiyordum. Ve vurus yapmak icin topun en yuksek noktaya cikmasini bekliyordum. Fakat antreman stilini bu sekilde degistirince cok daha cabuk isindigimi ve takip eden spin antremanlarinda topa iska gecme riskimin hissedilir derecede azaldiginin farkettim.
Benim inancimca shoot-up oynanirken en onemli olan sey; hizi hic bozmadan, yavasca (kontrollu) topu karsi tarafa birakmak gibi atmak; bunu uzun sure devam ettirebilmek.. 50-60 kez dondugunde iyidir.. shoot-up'da amac topu, sut cekerek masanin karsi tarafina gondermek degil kontrol altina alabilmektir..

calismanin ardindan yapilacak bir macla bunun sonuclarini gorebilirsiniz.. (Bana bu yariyor..)

Tabii degisik yontemler var antremanlarda..

Sadece forehand ve backhand tarafinda topa duzgunce vurup shoot-up yapmak o kadar da onemli degil.. Gunumuzde en onemli olan calismanin shoot-up oldugu zannediliyor, ust duzey oyuncular maclara baslamadan once shoot-up atarlar; oyle degildir..

Yaratici olunmasi, degisik kombinasyonlarla (bir forehand'e bir backhand'e blok yapanla devamli forehand spin ceken partnerin yaptigi calisma gibi..) antremana devam edilmesi gerekir..

Topa en yuksek noktasinda vurulmasi gereken zamanlamayi calismak gerekir, top hemen zipladiktan sonraki vurusu ve top duserkenki vuruslari da calismak gerekir..

Bunlari yaparken topa degisik spinler eklenmeli bazen spinsiz gondermek gerekir..

...

Yalniz cok onemli bir ayrinti da bu surat derecesinde oyunu surdurebilmek icin dizlerinizi kirma ve masaya tam hakim olma mecburiyetiniz var. Aksi taktirde gecikiyorsunuz ve tempoya ayak uyduramiyorsunuz. (Himm demek ki masa tenisindeki klasik pozisyon almanin maksadi buymus.)

Shoot-up icin konusacak olursak genel pozisyon (benim ogrendigim) su sekilde olmalidir:

Forehand icin:

Sag ayak masanin bitis noktasinda, hafif yana dogru acik.. sol ayak masaya dik konumdave sag ayagin biraz ilerisinde.. hafifce dizleri bukmek gerekir, kendinizi rahatsiz edecek bir pozisyondan kacinilmali.. Omuzlarin agirlik merkezi masanin orta noktasi olmali (filenin ortasinin alti) ve hafifce bukulmeli asagiya dogru..

Kol dirsekden bukulmeli ve dirseginiz belinize en azindan 10 cm kadar uzaklikta durmali.

sol omuzlar topa vurus aninda masanin sag kosesini gosterip raketin savrulmasiyla birlikte tekrardan masanin merkezine yonelmelidir.. raketin savrulmasi sag omuz hizasinda gibi durmali, kesinlikle kafayi asmamali..

Backhand icin tam zitti..

....

Klasik durusu sadece shoot-up atarken degil her vurus oncesinde alinmalidir.. Topa vucudunuzun dengede oldugunu bildiginiz anda dokunmak gerekir.. bu her turlu vurus icin gerekli..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

..kendimden düşük seviyedeki oyuncularla oynayarak zaman kaybına uğradım.
Kendinden dusuk seviyedeki oyuncularla da oynamalisin, unutma, senden ust duzeydeki oyuncularda senin gibi dusunurlerse; hep kendi seviyende birileriyle oynama sansin olurdu..

Bir de rakip oyuncunun ulaşamayacağı yerlere , hızlı ve düzgün atabiliyorum.(File dipleri , kenarlar , köşeler...)Bunun için de topun belli bir miktar yükselmesi gerekiyor.Aksi taktirde bunu yapmak çok zor.Ancak topun dibine girip güzel bir kesmeyle bunu yapabiliriz.Bu da ne kadar hızlı olur şüpheli...

En tehlikeli nokta rakibin kendisine dogru yapilan ataktir.. rakibi nisan alip vurdugunda; rakip forehand mi yoksa backhand mi diye belli bir sure harcar.. bu sure gelen topun hizina bagli olaraktan lehine veya aleyhine seklinde sayi getirir..

Sevgili seçici:Masa'nın karşı tarafına nasıl ve ne şekilde topu rahatlıkla geçirebiliyorsan bu senin için en doğru harekettir.Önemli olan antremanda nasıl top attığın değil,maç sonuçlarındır.
teknik bir yerde onemsiz hale geliyor ama dediginle Tufan. Rahat durusu yaparaktan atilan vurus en iyi vurustur bence..

Neticede onemli olan tabii ki mac sonucudur..:))))

göze hoş gelen oyun atak oyuncunun oynadığı oyundur. defansçı sadece keser seni bıktırana yıldırana kadar keser ama atak oynayan kişinin spini varsa göz zevki o anda başlar atılan her spinin ayrı bir güzelliği vardır. defansçı yani kesmeci tabir ettiğimiz kişiler gayet sabırlı sakin insanlardır bu kişilere diş geçirebilmek için çok ustaca spin atılması gerekir. en sıkıcı maçlarda iki defansçının maçıdır. ben hucum oynayanların maçlarını daha çok seviyorum.

Ben en cok bir defans bir de atak oyuncusunun oynadigi oyunu severim.. top masada daha uzun donuyor.. Muhtesem goruntuler ortaya cikiyor..

Iki atak oyuncusunun oynadigi macta top 4-5 doner sonra biter..

Tecrübe ile sadece yeni başlayan veya kendine göre daha az maç yapmış insanlara karşı şansı vardır.Ama yetenekli ise ilerler ve kendinden ne kadar önce masa tenisine başlarsa başlasın rakibine üstünlük kuracaktır.
Kesinlikle katiliyorum Tufan..

Beyler bence goz zewki mac kazanmak kadar onemlidir.

Goz zevkini alanlar muhtemelen seyirciler olacaktir, maci kazanan veya kaybeden oyuncudur; gercekten anlayamadim, oyuncu ayni zamanda seyirci mi?

...................................

Not: Biliyorum, konu bayagi eski; fakat arada eskileri de anmak lazim, oyle degil mi?..;))

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 10 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..