Jump to content
Masatenisi.org Forum

Recommended Posts

Merhabalar bu akşam şöyle 1.5 saat kadar antreman yaptım. Antreman içinde ard arda yaptığım kuvvetli topspin denemeleri esnasında 1 , 2, hatta 3 , ama 4. vuruşta karnım rahatsız edici bir şekilde kasılıyor. Sonrasında vuruş esnasında nefesimi tuttuğumu fark ettim. Eve gelince aynada kendimi gözleri kızarık görünce(eskiden de vardı ama ben sinir ve hırs kaynaklı sanırdım) biraz da kızdım kendime. Çoğu sporda nefes önemli yer taşır (tenis , boks , hatta köylülerin odun kırışı bile). Bazen sessiz bazen de bağırma benzeri bir şekilde dışarı atılması gereken havayı nasıl bir teknik ile atmalıyız ? Aydınlatırsanız çok sevinirim yoksa bir yerde patlayacağım en sonunda :D:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bildiğim kadarı ile pozisyonu alan kadar nefesi tumalı vuruşa başlarken nefesi bırakmaya başlamalısınız. Birçok sporda da aslında durum benzeri şekildedir.

Merhabalar bu akşam şöyle 1.5 saat kadar antreman yaptım. Antreman içinde ard arda yaptığım kuvvetli topspin denemeleri esnasında 1 , 2, hatta 3 , ama 4. vuruşta karnım rahatsız edici bir şekilde kasılıyor. Sonrasında vuruş esnasında nefesimi tuttuğumu fark ettim. Eve gelince aynada kendimi gözleri kızarık görünce(eskiden de vardı ama ben sinir ve hırs kaynaklı sanırdım) biraz da kızdım kendime. Çoğu sporda nefes önemli yer taşır (tenis , boks , hatta köylülerin odun kırışı bile). Bazen sessiz bazen de bağırma benzeri bir şekilde dışarı atılması gereken havayı nasıl bir teknik ile atmalıyız ? Aydınlatırsanız çok sevinirim yoksa bir yerde patlayacağım en sonunda :D:
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bildiğim kadarı ile pozisyonu alan kadar nefesi tumalı vuruşa başlarken nefesi bırakmaya başlamalısınız. Birçok sporda da aslında durum benzeri şekildedir.
:thup:

Masa Tenisi vucudunuzu ve nefesinizi zorlayıcı bir spor olmamalı hiçbir zaman. Acaba nefesinizin zorlanmasının sebebi vücudunuzuda oynama esnasında gereksiz yere kasmanız olabilir mi? Eğer böyle bir durum söz konusu ise bu sporda herhangi bir yerinizi kasmayıp olabildiğince esnek bırakmanız önemli. Sadece bacaklarınızı ileri doğru hamle yapacakmış gibi kasmanız gerekebilir ama onun dışında kollarınızı, omuzlarınızı, vs. yerlerinizi kasıyorsanız ister istemez nefes alışverişinizide etkiler. Eğer bu yazdığım sorunların hiçbirisi mevcut değilse o zaman topa doğru yaptığınız güç gerektiren hamlelerin hepsinde İbrahim Bey'in dediği gibi nefes vererek oynayın. Eğer hala sorun yaşamaya devam ediyor ve ayarlama yapamıyorsanız nefesinizi kulaklarınızın duyacağı şekilde topa her yaptığınız hamlede sesli olarak verin (teniste Sharapova'nın yaptığı gibi ama o kadar abartmaya da gerek yok..) ve böyle böyle nefesinizi düzenli almak için kontrol etmeyi öğrenin... ;):

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Nefes alıp vermede dikkat edeceğimiz en önemli unsur göğüs kafesimizin açıldığında nefes almak, göğüs kafesimizin sıkıştığı pozisyonda nefesimizi vermemiz daha doğrudur. Yani spin yaparken kolumuzu açtığımızda göğüs kafesimiz açıktır nefes almalıyız, top raketimizden çıkarken göğüs kafesimiz sıkıştığı için nefesimizi vermiş olmamız lazımdır. İyi çalışmalar

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Nefes alıp vermede dikkat edeceğimiz en önemli unsur göğüs kafesimizin açıldığında nefes almak, göğüs kafesimizin sıkıştığı pozisyonda nefesimizi vermemiz daha doğrudur. Yani spin yaparken kolumuzu açtığımızda göğüs kafesimiz açıktır nefes almalıyız, top raketimizden çıkarken göğüs kafesimiz sıkıştığı için nefesimizi vermiş olmamız lazımdır. İyi çalışmalar

Göğüs kafesiniz açıldığında nefes vermeyi, yada göğüs kafesiniz sıkıştığında nefes almayı başarabiliyormusunuz? Yani sizin tavsiye ettiğiniz şeyin tersini yapmak mümkünmü?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

efor sarfederken yüksek oksijen gerekir, bu yüzden efora başlarken derin bir nefes almak gerekir, alınan oksijen akciğerlerde co2 ile yerdeğiştirir, bu co2nin bir an önce azaltılması lazım, bence yaşanan en büyük sıkıntı burada, ne yazıkki bir çok sporcu burada nefes tutarak kısa süreli oyununa devam ediyor, böylece beynin ve kasların ihtiyacı olan O2 vücuda sağlanamıyor, hem kaslar tam performanslı işlev görmüyor ve hareket sağlıklı yapılamıyor hem de kısa sürede kas ağrıları ve yorgunluk gelişiyor

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Dünkü antremanda nefes vermeyi denedim işin aslı bayağı faydalı oldu da fakat hep hadi bir nefes vereyim diyerek yaptım. Henüz nefes verme işini otomatikleştiremedim. Cevaplarınız için çok teşekkürler

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Dünkü antremanda nefes vermeyi denedim işin aslı bayağı faydalı oldu da fakat hep hadi bir nefes vereyim diyerek yaptım. Henüz nefes verme işini otomatikleştiremedim. Cevaplarınız için çok teşekkürler

zamanla oturur cünkü beynin otonom kısmının yapısı ile ilgili bi durum oldugu için dans etmeyi, bisiklet sürmeyi öğrenmek gibi bi süre sonra kendi kendine farkında olmadan yapar hale gelirsin...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Göğüs kafesiniz açıldığında nefes vermeyi, yada göğüs kafesiniz sıkıştığında nefes almayı başarabiliyormusunuz? Yani sizin tavsiye ettiğiniz şeyin tersini yapmak mümkünmü?

Nefes alma ve verme işini doğru düzgün yapmazsanız yeteri kadar nefes alamazsınız ve kısa sürede nefes nefese kalırsınız. Benim söylediğimin tersini yapmaya kalkarsanız az nefes alırsınız ve aldığınız kadarını verirsiniz. Doğru pozisyonda nefes almıyorsanız bu işi hatalı yapıyorsunuz demektir.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 42 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..