Jump to content
Masatenisi.org Forum

Michael Maze+tenergy 05

Guest k_a_gan

Recommended Posts

Şimdiye kadar Yinhe Earth ile oynuyordum. Çin lastiğinden vazgeçmekte kararsızdım açıkçası fakat Michael Maze tahta ve tenergy 05 kombinasyonum elime ulaştı ve daha ilk antrenmanımda beni çok şaşırttı. Bu kombinasyon tam bir canavar...

Çin lastiğiyle satranç oynuyormuşçasına plan yaparak oynamak zorunda kalmanıza rağmen etkin bir hücuma geçmeniz çok zor. Özellikle rallilerde çok zayıftı.

Maze tahta çok çok hızlı değil, yani daha hızlıları var fakat onların kontrolü de o oranda zor. Maze ile bütün spinlerim masayı buluyor. Adeta sizin eksiklerinizi kapatıyor, çok ince ayarlara gerek kalmıyor. Masa başı oyunlarda bence mükemmel, kısa toplarda da çok iyi; çok fazla fırlatmıyor topu. Masadan açık oyunlarda da iyi, çok hızlı değilse de topu oyunda tutmanız ve atak yapmanız kolay.

Tenergy 05, yüzeyi çin lastikleri kadar yapış yapış değil. Fakat beni en çok şaşırtan şey Yinhe Earth ten daha fazla falso verebilmesi oldu. İnce bilek hareketleri ile çin lastiklerinde yaptıklarınızdan daha fazlasını bile yapma immkanı veriyor. Masaya yakın mesafede spin canavarı, uzun mesafede oyunda kalmak çok kolay.

Neticede bu kombinasyonu herkese öneriyorum, çok fazla hız olsun demiyorsanız mükemmel bir spin canavarı. Hızın size sağladıklarından daha fazlasını sağlıyor. İyi ki çin lastiğiyle devam etmemişim diyorum.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Şimdiye kadar Yinhe Earth ile oynuyordum.......

Merhaba,

yorum için teşekkür ederim.

Fakat siz kimsiniz? İsim, yaş, şehir, oyun tecrübeniz vs... bilgilerinizi göremedim.

Sizi tanımadığım için bunları bilmek isterim.

20 yıllık masa tenisi oyuncusu mu yoksa 2 günlük okul kantini oyuncusu musunuz?

Lütfen forum bilgilerinizi mümkün olduğunca doldurmaya çalışalım (tüm üyelere yönelik bir rica bu).

Ayrıca bir öneri daha : herkesin isim ve soyadı açık bir şekilde okunur olsun.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Şimdiye kadar Yinhe Earth ile oynuyordum. Çin lastiğinden vazgeçmekte kararsızdım açıkçası fakat Michael Maze tahta ve tenergy 05 kombinasyonum elime ulaştı ve daha ilk antrenmanımda beni çok şaşırttı. Bu kombinasyon tam bir canavar...

Çin lastiğiyle satranç oynuyormuşçasına plan yaparak oynamak zorunda kalmanıza rağmen etkin bir hücuma geçmeniz çok zor. Özellikle rallilerde çok zayıftı.

Maze tahta çok çok hızlı değil, yani daha hızlıları var fakat onların kontrolü de o oranda zor. Maze ile bütün spinlerim masayı buluyor. Adeta sizin eksiklerinizi kapatıyor, çok ince ayarlara gerek kalmıyor. Masa başı oyunlarda bence mükemmel, kısa toplarda da çok iyi; çok fazla fırlatmıyor topu. Masadan açık oyunlarda da iyi, çok hızlı değilse de topu oyunda tutmanız ve atak yapmanız kolay.

Tenergy 05, yüzeyi çin lastikleri kadar yapış yapış değil. Fakat beni en çok şaşırtan şey Yinhe Earth ten daha fazla falso verebilmesi oldu. İnce bilek hareketleri ile çin lastiklerinde yaptıklarınızdan daha fazlasını bile yapma immkanı veriyor. Masaya yakın mesafede spin canavarı, uzun mesafede oyunda kalmak çok kolay.

Neticede bu kombinasyonu herkese öneriyorum, çok fazla hız olsun demiyorsanız mükemmel bir spin canavarı. Hızın size sağladıklarından daha fazlasını sağlıyor. İyi ki çin lastiğiyle devam etmemişim diyorum.

Bence bu bir yanılgı,hatta genelin içine düştüğü bir yanılgı..elbette herkesin yorumu kendine,fakat eski mesajlarınızdan anlaşılan 3 ay önce kombinasyon bir raket almış olduğunuz..o yüzden 3 aylık bir tecrübe sonunda bunları söylemek pek doğru olmaz sanırım..benim şu ana kadarki tecrübelerimden yola çıkarak öğrendiğim şey karbon tahtaların,ve off+ lastiklerin biz amatörler için hiç mi hiç uygun olmadığıdır..yaptığınız hareketleri hangi seviyede bir rakibe karşı yaptığınızda çok önemlidir..zamanında bende off+ tahta kullandım..kendime eş yahut biraz daha üst seviye amatör oyuncularla oynarken kontrol sorunu yaşamadım..herşey güzeldi..fakat biraz daha iyi oyuncularla oynadığınız zaman raket size roket gibi gelmeye başlıyor..biraz hızlanan oyun temposu size daha fazla hata yaptırıyor..kısacası ''kontrol herşeyden önemlidir'' dedim ve off- bir tahtaya geçtim..ne mi farketti?eskisine göre daha fazla top atıyorum içeri..oyunumun hareketlerimin günden güne daha da geliştiğini farkedebiliyorum..ve biliyorum ki çok yakın zamanda daha fazla meyvesini yiyeceğim..bence siz satranç oynamak zorunda kaldığınız o eski rakedinize dönün..eminim daha fazla verim alacaksınız..he eğer lastikleri beğenmediyseniz kontrollü avrupa lastikleriyle değişebilirsiniz..kısacası şu an elinizdeki raket sizi sadece yanıltır,pek birşey katmaz..buda benim naçizane görüşüm.. :gulumse:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Görüşlerinize saygı duyuyorum fakat bu söylediklerinizi zaten biliyorum. Profesyonel değilsem de 2 günlük bir oyuncu değilim. Kendi ilk kombinasyonumu 3 ay önce yaptığım doğru fakat bundan önce kombinasyonla oynamamış değilim. Fakat öncekiler sıfır değillerdi, yani değişik arkadaşlarımdan aldığım kombinasyonlarla,hazır raketlerle vs oynuyordum.

Ben 26 yaşındayım, verdiğim kısa bir ara hariç 11 yaşımdan bu yana oynuyorum. Ben elbette sizin tecrübelerinize saygı duyuyorum. Zaten sizin tecrübelerinizden her fırsatta faydalandım fakat inanın sadece 4-5 sene ciddi bir şekilde oynamış birisi için bile Maze, fazla gelecek bir tahta değil.

Tabi şu da çok önemli; zaman önemli ise de sadece oynama süresi ile bilginiz ve oyun dereceniz ölçülemez. Ben yaklaşık 15 senedir oynuyorum fakat son bir senede geçen 5 senede öğrendiğimden daha fazla şey öğrendim.

Hatta alt yapınız ve tekniğiniz oturduktan sonra size tavsiyem muhakkak iyi bir raketle oynayın. Çünkü insanın oyun stilini dahi oturtan rakettir. Elinizde bir savunma raketi varsa seneler içinde rakete uyum sağlar ve savunma yapmaya yönelirsiniz. Çünkü o raketle en iyi yapılan şey odur, istem dışı ona uyarsınız. Bunun için stilinize uygun olan iyi bir raketin üzerine kontrollü bir lastikle devam etmek gerekir.

Son olarak size şunu söylemek isterim Çağan bey; siz eğer off+ tahtayla oynayamamışsanız bence stiliniz o değildir hiç denemeyin. Çünkü stiliniz buna yatkın olsaydı başta afallasanız bile bir süre sonra alışırdınız. Kısa sürede alışamamışsanız o zaman siz allround bir oyuncusunuzdur bu şekilde devam edin derim. Çünkü off bir tahta ile oynamanın sizin abarttığınız kadar zor olmadığını söylemek zorundayım. Hatta aksine eğer belli bir deneyiminiz varsa ve atak oyuncusu iseniz çok yavaş tahtalar sizi çıldırtır. Çünkü hareketin nasıl yapılacağını bilirsiniz fakat raketiniz göndermez ve bu sizin gelişiminizi yavaşlatır. Eğer ben bu tahtaya geçmeseydim olduğum sevieyede çırpınmak zorunda kalacaktım çünkü artık raketin kabiliyeti yapmak istediklerime yetersiz gelmeye başlamıştı.

Hakan bey sizin söylediğiniz çok doğru; deneyimimi belirtmem ve profil bilgilerini girmem gerekirdi. En kısa zamanda bilgilerimi güncelleyeceğim. Teşekkür ederim...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Son olarak size şunu söylemek isterim Çağan bey; siz eğer off+ tahtayla oynayamamışsanız bence stiliniz o değildir hiç denemeyin. Çünkü stiliniz buna yatkın olsaydı başta afallasanız bile bir süre sonra alışırdınız. Kısa sürede alışamamışsanız o zaman siz allround bir oyuncusunuzdur bu şekilde devam edin derim. Çünkü off bir tahta ile oynamanın sizin abarttığınız kadar zor olmadığını söylemek zorundayım. Hatta aksine eğer belli bir deneyiminiz varsa ve atak oyuncusu iseniz çok yavaş tahtalar sizi çıldırtır. Çünkü hareketin nasıl yapılacağını bilirsiniz fakat raketiniz göndermez ve bu sizin gelişiminizi yavaşlatır. Eğer ben bu tahtaya geçmeseydim olduğum sevieyede çırpınmak zorunda kalacaktım çünkü artık raketin kabiliyeti yapmak istediklerime yetersiz gelmeye başlamıştı.

bu söylediğinize katılamayacağım..off- hatta all+ bir tahta ilede yeterince agresif ve hızlı oynanabilir..unutmayınki oynayan raketten ziyade eldir,bilektir..hazır raketle bile agresif oynayabilir insan..rakedin atmaması değil çok atması gelişimi engeller çünkü hareketler yarım kalır,teknik doğru oturmaz..diyeceklerim bunlar..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Söylediğiniz doğru, all ile de agresif oynanabilir. Hatta ben bir ara butterfly in timo boll ince hazır raketi ile atak oynuyordum. Oynayabilirsiniz ama biraz hamlarsınız :) Çok güç ve yetenek sarfederek gönderdiğiniz toplar off ile çocuk oyuncağına döner. Tabi ben söylediğinizde haksızsınız demiyorum beni yanlış anlamayın. Temeli oturtana kadar muhakkak kontrollü bir raketle oynamak gerektiğine inanıyorum. Fakat bir kaç sene ciddi bir antrenmanla tememliniz oturur (Tabi karadüzen çalışarak değil, iyi olan kişilerle çalışmalısınız)

İşte bundan sonra raketinizi biraz daha biraz daha hızlandırmak yerine oyun tarzınıza uygun, sevdiğiniz bir raketi alın ve onunla devam edin. Başta hiçbirşey yapamıyormuşsunuz gibi gelse de tekniğiniz oturduğu için bir süre sonra rakete alışırsınız ve ona uyum sağlarsınız. Raketi, lastikleri sürekli değiştirmek yerine önce kontrollü bir raketle tekniğinizi oturtun ve sonra iyi bir raket yapıp hep onunla devam edin.

Benim düşüncem bu açıkçası, sizinkine kesinlikle yanlıştır demiyorum.

Hakan bey belirttiğiniz gibi profil bilgilerimi güncelledim:

Oynamaya yaklaşık 15-16 sene önce başladım. 5 sene boyunca ciddi şekilde oynadım ve temel tekniklerimi oturttum. Beşinci senemde Kayseri ve Yozgat ta çeşitli yerel turnuvalara katıldım. Lisede sıkı antreanmanlara ara verdim ve 10 sene boyunca ara ara oynadım. Bu arada bayağı hamladım ve bu aranın çok zararını gördüm. Geçen sene tekrar düzenli antranmanlara başladım ve Erciyes Üniversitesi turnuvalarda ikinci oldum. İnşallah bundan sonra ara vermeyi düşünmüyorum.

Cevaplarınız ve ilginiz için teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

O zaman resim öğrenenlerin iyileri kara kalemle başlamasın direkt yağlı boya paleti versinler. Hiç böyle birşey gördünüz mü? Hadi onunla da resim yapmayı becersin ama önceden kara kalemle obje ve figür çizmenin tekniğini öğrenenler kadar iyi resim yapamaz ve onlara göre daha kötü kalır zamanla.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Alper bey, kara kalem resmin kolay olan kısmı yağlı boya ise zor olan kısmı değildir. İkisinin teknikleri tamamen farklıdır ve birbirlerinden ayrı alanlardır. Kara kalem ile iyi resim yapan birisi daha iyi yağlı boya yapar diye bir kural yoktur.

Aynen masa tenisinde olduğu gibi önce resimin genel tekniklerine çalışır ve bunları hazmedersiniz sonra da kendinize bir alan seçer ve o alanda uzmanlaşırsınız.

Sizin dediğiniz gibi önce pastel yapıp sonra kara kaleme sonra daha iyi öğrendim yağlı boyaya geçeyim diye bir yöntem yoktur :) Zırt pırt tarzınızı değiştirmek yerine kendinize bir tarz belirler ve bu şekilde devam edersseniz daha başarılı olursunuz. Fakat tekrar tekrar belirttiğim gibi bunu kesinlikle temel tekniklerinizi oturttuktan sonra yapın. Daha spini bile anlamamışken gidip profesyonel ekipman alırsanız elbette bir anlamı kalmaz.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Emre Bey,

bu yazınızda bana bir sataşma olduğu kanaati uyandı bende. ben zamanında off+ bir tahta ile oynamış bir gıdım ilerlememiş ve bugünlerde off- tahtaya geçmiş ve masaya isabet eden top yüzdemi artırmış olabilirim.

Ama ben neden dünya klasmanındaki oyuncuların (mesela Timo, Werner vb) oynadığı karbon ve off+ tahta ile oynamayayım. Tüm uluslararası turnuvalarda adamların elinde off+ karbon tahta, off+ lastik. Atak oynayacaksan en atak şey elinin altında olmalı. All+ ile atakmı oynanır yahu.

Hızlı raketler nedense idmanda insana çok güzel geliyor.
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Emre Bey,

bu yazınızda bana bir sataşma olduğu kanaati uyandı bende. ben zamanında off+ bir tahta ile oynamış bir gıdım ilerlememiş ve bugünlerde off- tahtaya geçmiş ve masaya isabet eden top yüzdemi artırmış olabilirim.

Ama ben neden dünya klasmanındaki oyuncuların (mesela Timo, Werner vb) oynadığı karbon ve off+ tahta ile oynamayayım. Tüm uluslararası turnuvalarda adamların elinde off+ karbon tahta, off+ lastik. Atak oynayacaksan en atak şey elinin altında olmalı. All+ ile atakmı oynanır yahu.

Özeleştiri yapıyorum abi sen nerden çıktın :D: , ben sana sataşana kadar çantamdaki raketin üstünde ne lastik vardı onu hatırlayayım önce :P:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Yanılıyorsunuz bir yerde. Yağlı boya yapılmadan önce tuvale kara kalemle bir taslak çizilir ondan sonra yağlı boya devreye girer. Ayrıca kara kalem yapan daha iyi yağlı boya yapar demedim yazımı dikkatli okuyun. Ben Obje ve figür çizmenin tekniğini öğrenmekten bahsediyorum. Zaten güzel sanatlarda önce aylarca kara kalem çizdirirler(All raket ile aylarca şutop yaparmış gibi). Farklı alanlar olsa bile kara kalem bir temeldir.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Anlaşamadık ama olsun :) Belki ben tekniğimi oturtmuş olduğum için off ile oynamak bana kolay geliyor. Hatta all ile atak oynamaktan çok daha kolay benim için. Belkide bu oyunu çok iyi oynayanlardan öğrendiğim için sizin dediğiniz kadar zor gelmedi bana off ile oynamak.

Ama aynı şekilde bizimle oynayan arkadaşlarımızdan bazıları da birkaç senelik oyuncu olmalarına rağmen off a hemen alıştılar ve oyunları çok gelişti.

Fakat sizin dediğinizi yaşayan da oldu. Hatta enteresandır; off geçen bir arkadaşımızdan daha uzun süredir oynayan ve ondan başlangıçta daha iyi olan arkadaşımız off a bir türlü alışamadı. Çok gönderdiği için oyunu zayıflamaya başlamıştı ve eskiye dönmek zorunda kaldı.

Yani sizin dediğinizi yaşayan da çok fazla katılıyorum. Ama tekniği oturmuş birisi bunu yaşamaz. Vücut hareketlerine, duruşa, ayak hareketlerine vs çok önem verin ve sürekli maç yapmak yerine size gereksiz görünen bu hareketlere çalışın. Eğer bunları yeterince sindirmişseniz ki bu sadece birkaç senelik ciddi bir çalışma ile elde edilir, o zaman hiçbir ekipmana alışmakta zorlanmazsınız.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Alper bey ben zaten sizin dediğiniz şeyi diyorum. Defalarca belirtmeme rağmen sanki ben oyuna yeni başlayanın eline off tahta verin dedmişim gibi cevap veriyorsunuz.

Ben de zaten önce tekniğinizi oturtun all ile, ondan sonra yavaş yavaş değiştirmeyin, bir kombinasyon yapıp tarzınıza göre onunla devam edin diyorum.

En iyisi herkes kendi bildiğini yapsın, bu kadar tartışma çıkaracağını tahmin etmemiştim :)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

En iyisi herkes kendi bildiğini yapsın, bu kadar tartışma çıkaracağını tahmin etmemiştim :)

Ne demek, olur mu öyle şey ya? Burada herkes kendi düşüncesini söylemekte özgürdür. Hatta söylemekle yükümlüdür bence. Kimse kimseyi ikna etmek mecburiyetinde değildir. Karşıt görüşler varsa, taraflar arasında tartışmalar çıkabilir. Çıkması da gayet iyidir, sağlıklı bir durumdur. Kaçınılması, önlenmesi gereken bir durum değildir. Tek dikkat edilmesi gereken husus, foruma yazarken üslubu elden bırakmamaktır. "Herkes kendi bildiğini yapsın" değil "Herkes kendi bildiğini söylesin."

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ben de zaten önce tekniğinizi oturtun all ile, ondan sonra yavaş yavaş değiştirmeyin, bir kombinasyon yapıp tarzınıza göre onunla devam edin diyorum.

Böyle düşünmeniz güzel en sonunda bu konuda mutabık olduk. Diğer konuda da demek istediğinizi örneklendirirsek "Timo'nun eline daha yavaş bir raket verin performansı düşer" gibi birşey çıkıyor bence doğru bir düşünce. Yanlış anlaşılan düşünceyi de örneklendirirsek "Siz de canavar gibi bir off kombo yapın oyununuz daha iyi olsun " ki bu da yanlış bir düşünce. İnanıyorum ki siz 1. düşünceyi paylaşmak istediniz ama 2. düşünce gibi algılanmış olabilir.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ben kendimle ilgili bir deneyimi, gözlemi aktarıyorum. Ben böyle oldum diye herkes aynı ekipmanla rahat edecek diye birşey yok. Bunu da özellikle belirttim ki kendinize uygun ekipmanı belirleyin ve onunla devam edin diye. Dünyada çok iyi defans oyuncuları da var allround oyuncular da... Herkes full atak oynayacak diye bir kural yok.

Dikkat ederseniz "siz de off bir kombo yapın oyununuz daha iyi olsun" demedim. Fakat ne demek istediğimi bu ifadeye benzer açıklamak gerekirse başına şunu eklemem gerek: "Eğer offensive bir oyuncu iseniz, off bir kombo yapın oyununuz daha iyi olsun" Yanlış anlaşılmasın diye tekrar tekrar belirtiyorum; bu ifadeler tekniği oturmuş kişiler için geçerlidir.

Alper bey aslında çok farklı şeyler söylemiyoruz, aramızdaki fark şu: (off bir oyuncu için) Siz "Önce all ile tekniğini oturtsun, sonra biraz daha kontrollü bir raket yapsın ve yavaş yavaş lastğin, tahtanın vs hızını artırsın" diyorsunuz.

Ben ise; (off bir oyuncu için) "Önce all ile tekniğini oturtsun, sonra yavaş yavaş artırmasın direk istediği kombiyi yapsın ve onu değiştirmesin diyorum." Buna katılmamak en doğal hakkınız fakat sanırım düşüncelerimizin özeti bu.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Özeleştiri yapıyorum abi sen nerden çıktın :D: , ben sana sataşana kadar çantamdaki raketin üstünde ne lastik vardı onu hatırlayayım önce :P:

Ne çantamı, yok be Emre nereden çıkardın cüzdan diyecektin heralde, senin malzemeleri UPS kargo şirketi bile tümüyle seferber olsa bir haftada senin malzemeleri anca taşır.

ktm

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   1 Üye, 0 Gizli, 20 Misafir (Tam liste)

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..