Jump to content
Masatenisi.org Forum

Raket Yapımı Için Tavsiye Isteği

Guest ertedas

Recommended Posts

Merhaba. Foruma üye olduktan sonra konuları, yorumları okudum, bu ilk mesajım. Ne yazık ki masa tenisi oynamaya geç başladım. Ortaokulda sadece bir masa vardı ve birkaç defa oynayabildik arkadaşlarla, lisede ise masa tenisi masası yoktu herhalde çünkü okuduğum üç yıl boyunca göremedim. Üniversiteye gittimde birinci sınıfta ders aralarında ve dersten sonraki zamanda kampüste ve boş zamanlarda ise kaldığım yurtta oynamaya başladım, acemiliği orada attım sayılır. Çalıştığım işyerlerinde yemek arası ve mesaiden sonraki zamanlarda çeşitli aralıklarla masa tenisi oynadım. Toplamda yaklaşık sekiz yıldır oynuyorum. Ancak bir antrenör ile çalışma şansım olmadığı için, oynayan arkadaşları izleyerek, kendi kendime öğrenmeye çalıştım. Eskiden ucuz raketle oynarken 2005 yılında "Butterfly Christophe Legout 1700 Anatomic" raket aldım ve halen bu raketle oynuyorum. Bu raketin faydası oldu sanırım ve eskiye oranla rahat oynuyorum, kendimi belli miktar geliştirdiğimi düşünüyorum. Son zamanlarda bu raketin bana yetmediğini hissetmeye başladım. Raketi yenilemeyi düşünüyor ve "Butterfly Zoran Primorac 7000 Anatomic" alayım diyordum. Üye olduktan sonra forumda edilen tavsiyeye uyarak "Butterfly Zoran Primorac 7000 Anatomic" hazır raketi almaktansa yeni bir raket yapmanın daha iyi olacağını düşündüm. Herne kadar yeni başlayanlar için tavsiye edilen tahta ve lastikler olsa da, uzun zamandır masa tenisi oynadığım için, oynamayı sevdiğim türe göre tahta ve lastik almak gerektiğini düşünüyorum. Bu nedenle konu açarak sormak istedim.

Oyun olarak; kesme oynamayı ve ara sıra uygun top geldiğinde fh ile spinli vuruş yapmayı seviyorum. Genelde bh. ile masa üstünde oynarım, fileye yakın gelen toplarda kısa itme türü vuruşları, bir yanda oynarken diğer yana (bomboş sahaya) kontra top atmayı, bol falsolu kesme servisler ile sayı almayı seviyorum. Son zamanlarda ise çakılan topları karşılamayı yapabildiğimi ve bunun bana zevk verdiğini farkettim.Çakılan ve yetişebildiğim topların belli kısmını karşılayabiliyorum ama bir kısmı ise dışarı gidiyor, topları istediğim yere atamıyorum karşılarken. Bazı çakılan topları karşılarken kesmeye çalışıyorum ama yeteri kadar olmuyor, acaba raketten mi kaynaklanıyor diye düşünüyorum. Bh ile oynarken ise ara sıra uygun top gelirse bh ile köşelere sert ve isabetli vuruşlar yapıyorum.

Yukarıda oynayış tarzımı anlatmaya çalıştım elimden geldiğince. Benim gibi genelde bh ile oynayan, kesmeyi sevmeyi seven, sürekli hücum oynamayıp fırsat bulduğunda hücum etmeyi sağlayacak, kontrollü oynatacak, bh ile çakılan topları karşılayabilecek, fh ile kesme servis atıp çakılanları karşılayabilecek ve ara ara spinli toplar gönderebilecek türde raket yapmak için tavsiye edebileceğiniz tahta ve lastikler varmıdır? Tecrübeli üyelerimizden cevap ve yorum bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Benim pek tecrübem yok ama ben sizin yerinizde olsaydım, tahta olarak defansçılar için üretilmiş özel defans tahtaları haricinde bulabildiğim en yavaş tahtayı alır, üzerine süngeri ince ve yüzeyi fazla top tutmayan hesaplı bir çift lastik uydurmaya çalışırdım. İnce süngerden kasıt, kalınlığı 1.8mm den az olmalı. Tahta ve lastik ismi öneremiycem.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

.....

Genelde bh. ile masa üstünde oynarım, fileye yakın gelen toplarda kısa itme türü vuruşları, bir yanda oynarken diğer yana (bomboş sahaya) kontra top atmayı, bol falsolu kesme servisler ile sayı almayı seviyorum. Son zamanlarda ise çakılan topları karşılamayı yapabildiğimi ve bunun bana zevk verdiğini farkettim.Çakılan ve yetişebildiğim topların belli kısmını karşılayabiliyorum ama bir kısmı ise dışarı gidiyor, topları istediğim yere atamıyorum karşılarken. Bazı çakılan topları karşılarken kesmeye çalışıyorum ama yeteri kadar olmuyor, acaba raketten mi kaynaklanıyor diye düşünüyorum. Bh ile oynarken ise ara sıra uygun top gelirse bh ile köşelere sert ve isabetli vuruşlar yapıyorum.

.....

Bence BH'inize yüzeyi yapışkan olduğu için iyi top tutan, masa üstü kesmelerde ve itmelerde etkili olan, yine blokta da başarılı sayılabilecek çin lastiklerinden düşünebilirsiniz. Aynı zamanda falsolu servisle sayı kazanmayı da kolaylaştıracaktır. Friendship 729 super lastikleri bu anlamda tercih edilen ekonomik bir lastiktir.

Tabi ki bu tür lastiklerin vuruş tekniklerinin biraz faklılık gösterdiğini, karşıdan gelen falsolu toplara karşı zorluk çıkarabileceğini de unutmamalısınız. Ama kullanabiliyorsanız bu konularda avantajlı bir lastik olduğu muhakkak.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Merhaba. Foruma üye olduktan sonra konuları, yorumları okudum, bu ilk mesajım. Ne yazık ki masa tenisi oynamaya geç başladım. Ortaokulda sadece bir masa vardı ve birkaç defa oynayabildik arkadaşlarla, lisede ise masa tenisi masası yoktu herhalde çünkü okuduğum üç yıl boyunca göremedim. Üniversiteye gittimde birinci sınıfta ders aralarında ve dersten sonraki zamanda kampüste ve boş zamanlarda ise kaldığım yurtta oynamaya başladım, acemiliği orada attım sayılır. Çalıştığım işyerlerinde yemek arası ve mesaiden sonraki zamanlarda çeşitli aralıklarla masa tenisi oynadım. Toplamda yaklaşık sekiz yıldır oynuyorum. Ancak bir antrenör ile çalışma şansım olmadığı için, oynayan arkadaşları izleyerek, kendi kendime öğrenmeye çalıştım. Eskiden ucuz raketle oynarken 2005 yılında "Butterfly Christophe Legout 1700 Anatomic" raket aldım ve halen bu raketle oynuyorum. Bu raketin faydası oldu sanırım ve eskiye oranla rahat oynuyorum, kendimi belli miktar geliştirdiğimi düşünüyorum. Son zamanlarda bu raketin bana yetmediğini hissetmeye başladım. Raketi yenilemeyi düşünüyor ve "Butterfly Zoran Primorac 7000 Anatomic" alayım diyordum. Üye olduktan sonra forumda edilen tavsiyeye uyarak "Butterfly Zoran Primorac 7000 Anatomic" hazır raketi almaktansa yeni bir raket yapmanın daha iyi olacağını düşündüm. Herne kadar yeni başlayanlar için tavsiye edilen tahta ve lastikler olsa da, uzun zamandır masa tenisi oynadığım için, oynamayı sevdiğim türe göre tahta ve lastik almak gerektiğini düşünüyorum. Bu nedenle konu açarak sormak istedim.

Oyun olarak; kesme oynamayı ve ara sıra uygun top geldiğinde fh ile spinli vuruş yapmayı seviyorum. Genelde bh. ile masa üstünde oynarım, fileye yakın gelen toplarda kısa itme türü vuruşları, bir yanda oynarken diğer yana (bomboş sahaya) kontra top atmayı, bol falsolu kesme servisler ile sayı almayı seviyorum. Son zamanlarda ise çakılan topları karşılamayı yapabildiğimi ve bunun bana zevk verdiğini farkettim.Çakılan ve yetişebildiğim topların belli kısmını karşılayabiliyorum ama bir kısmı ise dışarı gidiyor, topları istediğim yere atamıyorum karşılarken. Bazı çakılan topları karşılarken kesmeye çalışıyorum ama yeteri kadar olmuyor, acaba raketten mi kaynaklanıyor diye düşünüyorum. Bh ile oynarken ise ara sıra uygun top gelirse bh ile köşelere sert ve isabetli vuruşlar yapıyorum.

Yukarıda oynayış tarzımı anlatmaya çalıştım elimden geldiğince. Benim gibi genelde bh ile oynayan, kesmeyi sevmeyi seven, sürekli hücum oynamayıp fırsat bulduğunda hücum etmeyi sağlayacak, kontrollü oynatacak, bh ile çakılan topları karşılayabilecek, fh ile kesme servis atıp çakılanları karşılayabilecek ve ara ara spinli toplar gönderebilecek türde raket yapmak için tavsiye edebileceğiniz tahta ve lastikler varmıdır? Tecrübeli üyelerimizden cevap ve yorum bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.

Hoşgeldiniz. Anladığım kadarıyla ya da anlamak istediğim kadarıyla diyeyim, bilmem anlatabildim mi? :gulumse: daha aslında tam olarak oyun tarzınızı oluşturmuş değilsiniz. Çünkü hazır raketler sizi büyük oranda kısıtlar birçok yapmak istediğinizi (beceremediğiniz için değil) raket engellediğinden yapamadığınız için kendinizi kontrollü oynamaya zorlarsınız. Örneğin Butterfly 7000 üzerine 1,5 mm wakaba lastikler vardır. Tantımında atak,hücum oyuncular için yazar ancak hazır raketler içerisinde değerlendirilirse öyle olduğu söylenebilir. Direkt hangi tahta üzeri hangi lastikler olsun derseniz. Tecrübeli arkadaşlar yardımcı olacaktır. Butterfly 7000 'e vereceğiniz 80 tl ye birçok alternatif kombinasyon oluşturabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bence BH'inize yüzeyi yapışkan olduğu için iyi top tutan, masa üstü kesmelerde ve itmelerde etkili olan, yine blokta da başarılı sayılabilecek çin lastiklerinden düşünebilirsiniz. Aynı zamanda falsolu servisle sayı kazanmayı da kolaylaştıracaktır. Friendship 729 super lastikleri bu anlamda tercih edilen ekonomik bir lastiktir.

Tabi ki bu tür lastiklerin vuruş tekniklerinin biraz faklılık gösterdiğini, karşıdan gelen falsolu toplara karşı zorluk çıkarabileceğini de unutmamalısınız. Ama kullanabiliyorsanız bu konularda avantajlı bir lastik olduğu muhakkak.

Bu lastikler tekniği zayıf oyunculara, maç esnasında kazandırdıklarından daha çok sayı kaybettirebilir. Sadece hazır raket geçmişi olan bir oyuncunun yüzeyi fazla top tutmayan lastiklerle başlayıp bu lastiklerle deneyim kazanması yerinde olur diye düşünüyorum. Bir de backhande yapışkan, forehande düz lastik takarak oynamaya çalışmayın sakın. Benden size tavsiye. Çok bocalarsınız. Hazır raketten kombinasyona geçiş zaten başlarda sabrınızı zorlayacak, bir de kalkıp kendinize daha fazla sıkıntı yaşatmanın alemi yok. Diye düşünüyorum. Bence yani.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Teşekkür ederim, zaman ayırıp cevap yazdığınız için. Lastik konusu zaten kafamı karıştıran bir husus. Lastik konusuna gelmeden önce sanırım tahta konusunu çözmek lazım diye düşünüyorum. (Yanlış anlaşılma olmasın sadece okuduğum ve gördüğüm kadarıyla tahta konusunda bazı seçenekleri kendim eleyebildiğim için söylüyorum bunu, yoksa lastik konusunda yukarıda öneri veren zaman ayıran forumdaşlarıma değil bu sözüm)

Forumdaki yeni başlayanlar için tahta önerileri kısmını okuduğumda; "ALL-", "ALL" ve "ALL+" tahtalarından birini seçmem gerektiğini gördüm ancak hangisi iyi olur benim için bunu bilemiyorum. Fast-spin sitesinde biraz inceleme yaptığımda Butterfly markasında bu tür tahtaların olmadığını gördüm. "ALL-" olarak sadece Friendship markada "Toksic 5" tahtası var, "ALL" olarak ise sadece Dr.Neubauer markasında iki adet tahta var, "ALL+" olarak ise Stiga, Tibhar, Friendship,Ares, Joola, Andro ve DHS markalarında toplam 12 çeşit tahta var. Kendi içlerinde katman sayıları ve diğer özellikleri farklı farklı gördüğüm kadarıyla bu 12 tahtanın ve doğal olarak fiyatları da 33 ile 80 TL arasında değişiyor.

Bu yazdığım üç adet tahta türü doğrumudur benim için, eğer doğruysa hangi türü ve hangi markanın tahtasını almamı tavsiye edersiniz?

Tahta türünü kesinleştirdikten sonra ise lastik seçmek lazım, ITTF tarafından tırtıklı lastiklerin yasaklanmış olduğunu biliyorum, sanırım uzun olanlar yasaklanmıştı. Kısa tırtıklı çin lastiği kullanılması iyi olabilir denildi ancak bunun da dezavantajları var, servis karşılamak ve karşıdan gelen falsolu topları karşılamak zorlaşıyormuş, ben bir çok servisi şuan karşılayabiliyorum ama karşılayamadıklarım da oluyor ve raketten kaynaklandığını sanıyorum. Eğer bu yumuşak olan çin lastiğinin bu tür zaafları olacaksa normal düz lastik mi almalıyım? Bh tarafına kesme yapıp blok yapabilen, fh tarafına hem kesme yapıp hemde spin verebilen bir lastik alsam uygun olur mu? Tecrübeli üyelerimizden hem tahta hem de lastik hususunda öneri beliyorum. Eğer zaman ayırıp cevap verebilirlerse çok memnun olacağım.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Eğer yeni başlamış birisinden söz ediyorsak o kişinin daha alması gereken çok yol var demektir..Servis karşılama ise bu işe senelerini vermiş oyuncuların bile kolay kolay aşamadığı bir sorundur..Bence iş lastikte değil,servisi nasıl karşılayacağını bilmektedir..Her düz lastik rakibin falsosundan zaten yeterince etkilenir..Çin lastikleri biraz daha fazla etkilenir bu da doğru..Fakat bu lastikler de şutop yapar,spin çeker(hemde gayet iyi şekilde),iyi blok yapar,iyi keser vs vs..(Hatta servis açmalar bana kalırsa en rahat Çin lastikleriyle yapılıyor).Sonuç olarak ben yapışkan lastik,yapışkan olmayan lastik kısmına pek takılmıyorum..Önce tekniği oturtmak şart diyorum..Yoksa kombinasyonu alan adam hazır raketle oynadığı oyun düzeninde oynayacaksa hiç almasın o rakedi.Zaten hazır raketlerde servisten yeterince etkileniyor.

Not:Neden yeni başlamış birisi dedim?Çünkü hazır raketlerle oynanan masa tenisini masa tenisi olarak görmüyorum.Kişi ne zaman eline kombinasyon rakedi alır,işte ozaman gerçekten masa tenisi dünyasına girmiş olur :gulumse:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Tahta için http://www.masatenisi.org/forums/index.php?showtopic=6386

Kısa pütürlü Çin lastiği hakkındaki bilginiz yanlış. Düz Çin lastikleri için geçerlidir yazdıklarınız. Şut atmaya spin çekmeye veya kesik yapmaya özel direkt görevi bu olan lastikler yoktur. Bütün düz lastikler (anti hariç) şut atar, spin çeker, kesik yapar. Önemli olan tekniktir, oyuncudur. Siz her yola gelecek hızlı olmayan düz lastiklerle işe başlamalısınız. Sriver EL, Sriver FX, DHS Dipper, 729 FX EL Supersoft, Tibhar Rapid, Rapid Soft, Yasaka Mark V vs gibi. Kalınlığı da 1.8-1.9 olmadı maksimum 2 milimetre olsun. Fazla da kafanızı yormayın, ekipmandan beklentiyi düşük tutun. Aslolan oyuncudur.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ongun abinin dediği gibi

kafası geniş bir defans tahtası mümkünse ucuzundan (bknz: Lkt toxic 5)

Ucuz allround lastikler (bknz : friendship ve...çin lastikleri)

Oyununuz bu ekipmana alıştıkça açlık hissediceksiniz..o açlığı doyurmak için daha iyi malzeme daha iyi malzeme...bu böyle gidecek..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ongun abinin dediği gibi

kafası geniş bir defans tahtası mümkünse ucuzundan (bknz: Lkt toxic 5)

Ucuz allround lastikler (bknz : friendship ve...çin lastikleri)

Oyununuz bu ekipmana alıştıkça açlık hissediceksiniz..o açlığı doyurmak için daha iyi malzeme daha iyi malzeme...bu böyle gidecek..

Ben öyle mi demişim? Defans tahtaları hariç demişim galiba. Ama senin dediğin gibi olsun canım. Seni mi kırcam. Seni kıracağıma tahtamı kırırım. (Bu mesaj 100 gr kuyruk yağı içerir.)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Yorum ve önerileriniz için teşekkür ederim. Önerileriniz ve okuduğum yönlendirici yorumlar sonucunda yaklaşık olarak alacağım tahta ve lastikleri belirledim.

Tahta: Friendship Instinct +

Lastikler: Friendship 729 FX Supersoft (2mm) ve Tibhar Rapid (2mm)

Ancak küçük bir ikilem var; tahta olarak acaba "Friendship 729 Bomb" mu olmalı yoksa "Instinct +" mi olmalı ? Bir de lastik olarak bu ikisini biri bh, diğeri fh olarak kullansam olur mu yoksa her iki tarafa da aynı lastiği mi kullanmalıyım? Eğer her iki tarafa aynı lastik kullanman gerekir denilecekse hangisini seçsem iyi olur? Bu kombinezonla, ilk mesajda ifade etmeye çalıştığım şeyleri (çakılan topları bloklamak gibi) yapabilirmiyim?

Tecrübeli üyelerimizden, yukarıdaki bu seçimim ve alttaki sorularım hakkında cevap ve yorum alabilirmiyim, eğer başka önerileri olacaksa onlara da açığım. Belki sorularım garip ve gereksiz geliyor olabilir ama mazur görünüz, yeni üyeyim ve şimdiye kadar sadece hazır raket kullanan, masa tenisi oynadığını zanneden :gulumse: biriyim.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Tibhar rapid ve 729 FX S.soft arasında hissedilir hız farkı var. Ben idare ederim, sorun değil demiyorsanız:

iki taraf aynı lastiği tercih edin. Rapid lastikleri beğendiyseniz - daha yavaş olan Instinct+ tahtayı alın, Supersoftları sevdiyseniz - biraz daha hızlı bir tahta, OFF- sınıfında bir tahta tercih edin. (Bomb tahta nasıldır bilmiyorum) Çünkü supersoftlar hem çok yumuşak hem de hızı düşük lastikler. O lastiklere hafiften sertçe, orta hızda bir tahta iyi gider. Diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bahsettiğin oyun tarzına uygun bir raket (anladığım kadarıyla fastspinden alışveriş yapacaksın)

LKT instinct + tahtaya fh için 2,0 geospin tacky (yada fx super soft), bh için tackiness chop 1,7 uygun olabilir. Eğer geospin tacky yada fx supersoft un 1,8 mm si olsaydı kesin olarak fh için bu kalınlığı tavsiye ederdim, çünkü tahta yavaş değil, rahatlıkla off- civarında hızı var.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Çin lastikleri spini neredeyse kendisi yapıyor. Yeni başlayan biri spin çekmeyi helalinden öğrenmek istiyorsa Avr./Jpn. tarzı bir lastikle çalışmalı bence.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Tibhar rapid ve 729 FX S.soft arasında hissedilir hız farkı var. Ben idare ederim, sorun değil demiyorsanız:

iki taraf aynı lastiği tercih edin. Rapid lastikleri beğendiyseniz - daha yavaş olan Instinct+ tahtayı alın, Supersoftları sevdiyseniz - biraz daha hızlı bir tahta, OFF- sınıfında bir tahta tercih edin. (Bomb tahta nasıldır bilmiyorum) Çünkü supersoftlar hem çok yumuşak hem de hızı düşük lastikler. O lastiklere hafiften sertçe, orta hızda bir tahta iyi gider. Diye düşünüyorum.

Ongun Bey merhaba, yorum için teşekkürler. Lastikleri beğenme veya sevme şansım yok, malum kullanamadım ki daha. Sizlerin vereceği öneri ve yorumlarla uygun bir raket oluşturmaya çalışıyorum.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bahsettiğin oyun tarzına uygun bir raket (anladığım kadarıyla fastspinden alışveriş yapacaksın)

LKT instinct + tahtaya fh için 2,0 geospin tacky (yada fx super soft), bh için tackiness chop 1,7 uygun olabilir. Eğer geospin tacky yada fx supersoft un 1,8 mm si olsaydı kesin olarak fh için bu kalınlığı tavsiye ederdim, çünkü tahta yavaş değil, rahatlıkla off- civarında hızı var.

Yorum ve öneriniz için teşekkürler. Tahta uygun diyorsunuz anladığım kadarıyla. Lastik olarak bh öneriniz yaptığım incelemede hoşuma gitti, bu lastiği görmemiştim. Butterfly'ın Tackiness Chop haricinde daha sonra çıkardığı Tackiness Chop II varmış, ancak sizin önerdiğiniz Tackiness Chop 1,7mm lastik kontrol ve elastikiyet olarak daha iyi ve lastik yorumlarında oldukça övülmüş. Fh için ise bir kararsızlık yaşıyorum. Sizin öneriniz Friendship Geospin Tacky 2,0mm. lastik; gördüğüm kadarıyla hız olarak aynı-kontrol ve spin daha yüksek değerde ancak elastikiyet olarak biraz daha sert sanırım Friendship 729 FX Supersoft'a göre. Bu farklar birazcık kafa karıştırıyor bende. Böyle bir kombinezon ve lastiklerle daha önce oynamadığım için sadece lastik yorumlarına bakabiliyorum, karar verebilmek için sizlerden yardım talep ediyorum o nedenle. Fh için hangi lastiği seçmem iyi olur. Cevaplarınızı, yorumlarınızı ve varsa önerilerinizi bekliyorum.

Alışveriş için gerek internette daha önce yaptığım aramada gerekse forumda masa tenisi malzemesi satan ve tavsiye edilen firmaların sitelerini incelediğimde, birçoğunda her marka tahta ve lastik olmadığını gördüm. Birinde olan diğerinde olmuyor. Yukarıda yazmış olduğum tahta ve lastikleri alacak olursam bunları satan site olarak sadece fastspin var gördüğüm kadarıyla. Başka site varsa bildiğiniz-tavsiye edebileceğiniz oraya da bakabilirim. Yurtdışı site var (TİM sanırım) forumda okuduğum kadarıyla, ancak hem yeterli yabancı dilimin olmaması hemde yurtdışında daha önce hiç malzeme almamış olmam nedeniyle yurtdışı siteden alışverişi düşünmedim.

Bir de şunu sorayım. Siteler kombinezon istendiğinde isterseniz yapıştırıp gönderiyoruz diyorlar. Ancak nasıl yapıştırıcı istediğinizi belirtin demişler. Yasaklar başladığına göre su bazlı yapıştırıcıyla yapışmasını istesem uygun olur mu bu lastiklerin?Lastikler su bazlı yağıştırıcıyla yapışmaya uygunmudur?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Fx super soft, geospin tacky den daha yumuşak ve biraz daha hafif, daha az yapışkanlı, spin olarakta geospin tacky kadar spinli değil. Ancak fx super soft spin olarak yetersiz anlamına gelmesin, gayet spinli. İkisi arasında herhangi birini aldığında pişman olacağını sanmıyorum. Benim önerdiğim kombide kafamı tek kurcalayacak şey tahtadır, hızlı gelebilir ve kontrolü güç olabilir. İlk kez kombi raket için allround yada all+ tahta seçmek uygun bir yaklaşım olur genel olarak. Ben yaklaşık 1 yıl önce off- tahta ile başladım, bugün allround tahta ile oynuyorum.

Neticede kim ne derse desin seçtiğin raket elince geçip oynamadıkça bilemezsin. Birşey daha var, ilk aldığında tam istediğin gibi değilse sakın vazgeçme, bir süre oynadıktan sonra değiştini görürsün. Umarım ilk kombide doğru seçimi yapmış olursun.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ongun Bey merhaba, yorum için teşekkürler. Lastikleri beğenme veya sevme şansım yok, malum kullanamadım ki daha. Sizlerin vereceği öneri ve yorumlarla uygun bir raket oluşturmaya çalışıyorum.

Doğru tabii, ziyadesiyle haklısınız Ertedaş Bey. Denemediğimiz birşeyi nasıl beğenebiliriz öyle değil mi? Gayet mantıksız. Ancak şöyle bir durum söz konusu :gulumse: . Masa tenisi, psikolojik tarafı oldukça ağır basan bir spor. Ekipman seçiminde bile bu böyle. Mantık her zaman işlemeyebiliyor. İş lastik ve tahtaya gelince çok duygusal olabiliyoruz biz masa tenisçiler :fildir: . Denemeden etmeden de beğenebiliyoruz. Hatta bir ürün daha piyasaya çıkmadan hastası olabiliyoruz. Bizim için etken çok. Saymakla bitmez. Efendim mesela lastik diyelim, ismini beğeniriz alırız. Almadık mı? Aldık. Firmanın sponsor oyuncusu o lastikle oynuyordur, koşup hemen alırız. Yapmadık mı? Yaptık. Fiyatı caziptir. Kampanya vardır, indirime girmiştir. Marka bağımlısıyızdır. Arkadaş methetmiştir. Yenildiğimiz oyuncu onu kullanıyordur. Hakkında okuduğumuz yorumlar hoşumuza gitmiştir. Birisi elden getirmiş uygun fiyata satıyordur. Reklam sloganı bizi kalbimizden vurmuştur. Ekipman bağımlısıyızdır, almadan duramayız...

Gerçek bir masatenisisever, bu ve benzeri sebeplerle denemeden, hatta sormadan etmeden, beğenip gidip lastik alabilen kişidir :D: .

(Şaka yapıyorum tabii. Ciddiye almayın.)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Fx super soft, geospin tacky den daha yumuşak ve biraz daha hafif, daha az yapışkanlı, spin olarakta geospin tacky kadar spinli değil. Ancak fx super soft spin olarak yetersiz anlamına gelmesin, gayet spinli. İkisi arasında herhangi birini aldığında pişman olacağını sanmıyorum. Benim önerdiğim kombide kafamı tek kurcalayacak şey tahtadır, hızlı gelebilir ve kontrolü güç olabilir. İlk kez kombi raket için allround yada all+ tahta seçmek uygun bir yaklaşım olur genel olarak. Ben yaklaşık 1 yıl önce off- tahta ile başladım, bugün allround tahta ile oynuyorum.

Neticede kim ne derse desin seçtiğin raket elince geçip oynamadıkça bilemezsin. Birşey daha var, ilk aldığında tam istediğin gibi değilse sakın vazgeçme, bir süre oynadıktan sonra değiştini görürsün. Umarım ilk kombide doğru seçimi yapmış olursun.

Peki tahta olarak forumda yeni başlayanlara tavsiye edilenler arasında; Yasaka Gatien Ekstra, Stiga Allround Classic, Butterfly Primorac var. Benim araştırıken gördüğüm Butterfly Timo Boll var ve ALL+ sınıfıymış. Bunlardan hangisini tavsiye edersiniz?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Peki tahta olarak forumda yeni başlayanlara tavsiye edilenler arasında; Yasaka Gatien Ekstra, Stiga Allround Classic, Butterfly Primorac var. Benim araştırıken gördüğüm Butterfly Timo Boll var ve ALL+ sınıfıymış. Bunlardan hangisini tavsiye edersiniz?

Yeni başlayanlara öneriliyorsa doğrudur ancak ben kullanmadığımdan bilmiyorum. Bizzat kullandığım ve önerebileceğim tahta yinhe 896 yada yinhe 961 tahtadır. Tek sorun lastik ve tahtaları ayrı firmalardan almak gerekeceğinden iki kez kargo ücreti ödemiş olursun. Benden bu kadar, ya nasip deyip şansını denemek kalıyor.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Tahta için http://www.masatenisi.org/forums/index.php?showtopic=6386

... Bütün düz lastikler (anti hariç) şut atar, spin çeker, kesik yapar. Önemli olan tekniktir, oyuncudur. Siz her yola gelecek hızlı olmayan düz lastiklerle işe başlamalısınız. Sriver EL, Sriver FX, DHS Dipper, 729 FX EL Supersoft, Tibhar Rapid, Rapid Soft, Yasaka Mark V vs gibi. Kalınlığı da 1.8-1.9 olmadı maksimum 2 milimetre olsun. Fazla da kafanızı yormayın, ekipmandan beklentiyi düşük tutun. Aslolan oyuncudur.

Emre Bey merhaba, verdiğiniz linke ve bu konu ile ilgili diğer başlıklara bakmaya çalıştım. Tahta olarak forumda yeni başlayanlara tavsiye edilenler arasında; Yasaka Gatien Ekstra, Stiga Allround Classic, Butterfly Primorac var. Benim araştırırken gördüğüm Butterfly Timo Boll var ve ALL+ sınıfıymış. Bunlardan hangisini tavsiye edersiniz?

Lastik olarakta; bh için Butterfly'ın Tackiness Chop 1,7mm, fh için ise Friendship Geospin Tacky 2,0mm. kullansam olabilir mi sizce? Fh için Butterfly Sriver L veya EL kullansan olabilir de deniliyor. (Oyun tarzımı ve yapabildiklerimi ilk mesajlarda belirtmiştim o nedenle tekrar yazmadım buraya.) Fh için hangisi iyi olur acaba? Eğer vaktinizi ayırıp yorumlar ve yol gösterebilirseniz memnun olacağım. Selamlar.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Emre Bey merhaba, verdiğiniz linke ve bu konu ile ilgili diğer başlıklara bakmaya çalıştım. Tahta olarak forumda yeni başlayanlara tavsiye edilenler arasında; Yasaka Gatien Ekstra, Stiga Allround Classic, Butterfly Primorac var. Benim araştırırken gördüğüm Butterfly Timo Boll var ve ALL+ sınıfıymış. Bunlardan hangisini tavsiye edersiniz?

Lastik olarakta; bh için Butterfly'ın Tackiness Chop 1,7mm, fh için ise Friendship Geospin Tacky 2,0mm. kullansam olabilir mi sizce? Fh için Butterfly Sriver L veya EL kullansan olabilir de deniliyor. (Oyun tarzımı ve yapabildiklerimi ilk mesajlarda belirtmiştim o nedenle tekrar yazmadım buraya.) Fh için hangisi iyi olur acaba? Eğer vaktinizi ayırıp yorumlar ve yol gösterebilirseniz memnun olacağım. Selamlar.

Timo Boll All+ dahil, bu başlıkta diğer arkadaşların da tavsiye ettiği herhangi bir tahtayı alabilirsiniz. Bir tanesi en iyisi olsa idi zaten liste değil tek bir tahta yazılırdı. Sizin de pek tecrübeniz olmadığını düşünürsek zaten X tahta ile Y tahta arasındaki fark sizin için çok birşey farkettirmez. Yazılan tahtaların hepsi kontrollü, spin/şut/kesik vs gibi temel vuruşların hepsini düzgünce gerçekleştirmenize imkan verir. Burada oyununuzu limitleyecek şey raketiniz değil siz olacaksınız. Alım açısından sizin için uygun olanı seçin veya resimlerine bakıp "en çok bunun sap rengini beğendim" diye bile alabilirsiniz. Yukarıda yazdığınız lastikleri de alabilirsiniz, bir başka tavsiye edileni de. Raketle ilgili bu kadar fazla detaya girmeyin, raketinizi alın ve değerli vaktinizi idman yaparken "bu vuruşu nasıl yapıcam, ayaklarım nasıl çalışacak, kesikleri nasıl açıcam" diye düşünerek geçirin.

Selamlar.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   1 Üye, 0 Gizli, 12 Misafir (Tam liste)

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..