Jump to content
Masatenisi.org Forum

Masa Tenisi'nin Temelleri

Recommended Posts

Çinlilerin masa tenisinde bu kadar ileri olduklarını tahmin etmiyordum. Fazla birşey anlayamadım.

Saat 12-1 arası topu fırçalayarak spin çalışıyorlarmış. Saat 1-2 arası avrupa tarzı spin, 2 de öğle yemeği, 2:15-3:00 arası şutop yapıyorlarmış. 3den 5e kadar kısa ve uzun kesik oynuyorlarmış. 5den 6ya kadar da dalga geçiyorlarmış. Raket açılarını ve topun masadan sektikten sonra yere düşene kadar ki evrelerini herkes anlar herhalde. 50, 50-100, 100 cm olayını çözemedim.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

o 30 cm'lik iki kısım servis atılacak yerler mi acaba?

12-1 arası şut

1-3 arası top spin

3-5 arası kesik

5-6 arası da kısa kesik diye anladım yanlışım varsa düzeltin.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

kendi antrenörlerimden tanidigim cizimler oldugu icin, bana anlatilanlarin aynisini oldugunu düsünerek tek tek cizimlerle alakali bildiklerimi anlatayim:

1. ilk olarak sistematik calismayi anlatabilmek icin saniyorum masayi bir kac parcaya ayirmis.

kisa top (KT) dendigi zaman filenin hemen 30cm ye kadar ilerisini kast ettigini

uzun top (UT) masanin 30cm kadar son bölümünden bahs ettigini saniyorum.

sonra VH calismalarda antrenörlerimin dikkat cektigi nokta sadece yariya kadar degil, yaridan biraz ilerisinin VH ile karsilanmasi gerektigi 50-100cm arasi ile anlatilmak istenen sanirim bu.

degisik calismalar yapilacagi zaman genelde VH ile karsilanmak üzere masanin sol yarsinin, sag bölümüne toplar gönderilirdi.

2. oklarla dolu masa:

burdada capraz ve düz atilacak toplar gösterilmis, bütün calismalar genelde bu sekilde yapilir. sen iki defa paralel olarak top göndereceksin karsindaki bir düz bir capraz ilkini block ikincisini topspin ile karsilayacaksin gibi komutlari yerine getirebilmek icin bilinmesi gereken terimler anlatiliyor saniyorum.

3. toplu ve highest point yazan resimde:

topun ucusunu, antrenman icin önemli,dört bölüme ayirmis.

A: yükselme zamani

B: yükselmenin hiz kesmeye basladigi zaman

- : en yüksek nokta

C: sonrasinda alcalmaya baslamasi

4. top saat seklinde

bu resimde anlatilmak istenen, topun ayri ayri noktalarini gösterip, topun neresinden vurunca nasil bir etki falso yapacagini göstermek.

mesela Saat 1gösterdigi yerden kesince topspin olarak 3ü gösterdigi yerden vurunca spinsiz top gidecegini vs. anlatilmis olmasini düsünüyorum.

yani saat ikide sunu calisalim saat 6da sunu calisalim gibi birsey denmek istenmiyor saniyorum.

5. aynisini raket icin cizmis, 45-90 derece arasi topspin icin, 90-180derece aciyla kesme top gönderilecegi anlatilmistir.

6. pek anlayamadim. topa vururken ücgen sekilde bir bicim almasi gerekiyor diyor galiba ama pek aklim ermedi vurus aninda topla vücudun acisi anlatilmis saniyorum

yani bu adamla antrenman yapabilmek icin, bilmem baska videolari var mi, önce temel seyleri anlatmis, yani capraz vurun diyince, adamin ne demek istedigini bileceksiniz, saat 4ten vur topa diyince ne demek istedigini anlamamiz icin, yada topu A zamaninda vur diyince, yükselirken vurmaniz gerektigini bileceksiniz.

tahmin ediyorum bu videonun amaci bu.

ilk antrenörüm kendisi gelemeyecegi zaman, antrenmanda yapmamizi istedigi seyleri cizer bize bir haftalik programi verir, 10dk sunu 15dk sunu diye not eder izine giderdi mesela:D

biz uygulamazdik ama o ayri hikaye:D

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 17 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..