Jump to content
Masatenisi.org Forum

Maç Kazanmak

Guest Aydın Ungan

Recommended Posts

Merhaba

Uzun yıllar masatenisini düz lastikler ile oynadım.Bizim dönemimizde maç kazanmak kadar oyununuzdan zevk almakta vardı.Şimdilerde ise sadece kazanmaya yönelik performans bekleniyor.Doğru olanda bu ..Oyuncuların yetişmesi için klüp ve kuruluşlar düzeyinde yatırım yapılmakta ..Beklentiler ligin kategorisi ne olursa olsun oyuncunun maç kazanması..

Bende bu amaçla lastiğimin bir yüzünü değiştirdim.Döndürerek oynayacağım için hangi tarafın def olduğundan çok hangi taraf off olacak..Kısaca ikisi de off Ancak Backhand ile yapmayı düşünüyorum.

Kombinasyonum ise başlangıç olması adına

Nittaku shake carbon tahta

Yasaka kırmızı Pryde max

DHS 874 pips

Sizce uygun mudur ?..Lütfen yorumlarınızı bekliyorum..

Görüşmek üzere

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

aydın bey bence çok uygun bir kombi olmamış, tırtıla geçmekteki amacınız rakibi oynatmamak mı, rakibin servis veya spinlerinden etkilenmemek mi yoksa ......? ne yapmayı düşünüyorsunuz, bachandinizde bir sorun yok ki tırtıl koyacaksınız, tırtıl koyacaksanız da hakkını vermelisiniz,

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

aydın bey bence çok uygun bir kombi olmamış, tırtıla geçmekteki amacınız rakibi oynatmamak mı, rakibin servis veya spinlerinden etkilenmemek mi yoksa ......? ne yapmayı düşünüyorsunuz, bachandinizde bir sorun yok ki tırtıl koyacaksınız, tırtıl koyacaksanız da hakkını vermelisiniz,

Merhaba

Sevgili hocam

Ben backhand veya forhand de tırtıl kullanmayacağım..Amacım rakip servisi tırtıl ile karşılamak.Bunun için raketim rakip servis atarken masa altında olacak.Sonrasında servis BH ye gelirse diagonal tırtıl ile göndererek BH ye gelecek boş topa raket döndürerek yani düz tarafı ile ister şut isterseniz fast spin çekmek..Yani tek yüze bağımlı oynamayacağım.

Görüşmek üzere

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

orta tıltıl hiç kullanmadım ne işe yarar onu da bilemem ama kısa tırtıl seçerseniz spin hariç oyununuz pek etkilenmez, kısa tırtılın atış açısına kısa zamanda alışabilirsiniz, ilk başlarda oyun anlamsız gelebilir fakat oynadıkça hoşunuza gideceğinize eminim, uzun tırtıl seçerseniz (kesinlikle öneririm) ayaklarınız çalıştığı sürece oyunu çok iyi idare edebilirsiniz, masa başı oynamaktansa masadan uzak oynamayı öneririm, her ikisinde de raket çevirerek çok iyi oyun kurabilirsiniz fakat uzun tırtılda yanlış yüzde yakalanırsanız vay halinize :lol::lol:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Merhaba

Genel olarak değerlendirmek gerekir ise .Eğer siz raklibinizin servisi onun oyunu açma şansını bozacak şekilde topu onun sahasına itmişseniz o zaman 2.top hücumunu ertelemişsiniz demektir.O andan itibaren 3 ve 4. toplar sizin oyununuzu rakibinize kabul ettirme aşamasıdır.

Görüşmek üzere

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

orta tıltıl hiç kullanmadım ne işe yarar onu da bilemem ama kısa tırtıl seçerseniz spin hariç oyununuz pek etkilenmez, kısa tırtılın atış açısına kısa zamanda alışabilirsiniz, ilk başlarda oyun anlamsız gelebilir fakat oynadıkça hoşunuza gideceğinize eminim, uzun tırtıl seçerseniz (kesinlikle öneririm) ayaklarınız çalıştığı sürece oyunu çok iyi idare edebilirsiniz, masa başı oynamaktansa masadan uzak oynamayı öneririm, her ikisinde de raket çevirerek çok iyi oyun kurabilirsiniz fakat uzun tırtılda yanlış yüzde yakalanırsanız vay halinize :lol::lol:

Merhaba

Kesinlikle haklısın hocam

:lol:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Merhaba

Uzun yıllar masatenisini düz lastikler ile oynadım.Bizim dönemimizde maç kazanmak kadar oyununuzdan zevk almakta vardı.Şimdilerde ise sadece kazanmaya yönelik performans bekleniyor.Doğru olanda bu ..Oyuncuların yetişmesi için klüp ve kuruluşlar düzeyinde yatırım yapılmakta ..Beklentiler ligin kategorisi ne olursa olsun oyuncunun maç kazanması..

Bende bu amaçla lastiğimin bir yüzünü değiştirdim.Döndürerek oynayacağım için hangi tarafın def olduğundan çok hangi taraf off olacak..Kısaca ikisi de off Ancak Backhand ile yapmayı düşünüyorum.

Kombinasyonum ise başlangıç olması adına

Nittaku shake carbon tahta

Yasaka kırmızı Pryde max

DHS 874 pips

Sizce uygun mudur ?..Lütfen yorumlarınızı bekliyorum..

dr.neubauer diamant...oynaması çok rahat, topu çok bozuyor..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

ilerde curl p1r düşünüyorsanız onun yerine kullanması daha kolay olan feint long III öneririm, curl p1r zor bir lastik, alışma dönemi epey uzun sürüyor, ben 2 ayda anca istediğim oyunu kurabildim,

Merhaba

Sn.Hocam

Önerin için sanırım masaya orta ve uzak mesafede oynayan ve def özelliğini raketin iki yüzünde de kullanan oyuncu özelliklerini taşımak gerekir.Ayrıca ayakların hareketli ve doğru pozisyonda olmasıda gerekmektedir.Bizim yaşımız ve bu tür lastikleri de ilk defa kullanmamız nedeniyle Dr.Neubauer Diamant ve sizin oynadığınız lastiği düşüneceğim.Çünkü BH de topu spin olarakda karşılama ve açma şansım var.Ayrıca kısa tırtılların en önemli özelliği OFF özelliklerinin daha yüksek ve raketin uç kısmı ile yapılan şutlarında etkili olması.

Bakalım antremanlar sonucunda başarımı göreceğim

Teşekkürler

Görüşmek üzere

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Merhaba

Bugün ilk defa Tırtıl denedim.Demek ki BH si iyi olana her oyuncu kısa ve ora uzunluktaki süngerli tırtıl ile çok raha off da oynayabiliyormuş.DHS 874 yerine TIBHAR Speedy soft u denedim..Mükemmel bir sonuç verdi.BH den bileğin düşük açının dar ve hareketin yana doğru olan açma ve spin hareketini bu lastikte raketin ucu ve topa daha geniş bir açı ile en üst noktada yaklaşıp ileri doğru itelemeniz yeterli oluyor.

Görüşmek üzere

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Merhaba

Öncelikle şunu çok açık bir şekilde açıklamak gerekiyor.ALL + veya OFF oyuncuların def tekniğine dönme çabaları bence yanlış.Neden mi ?...Bu konuyu iki boyutu ile incelemek gerekiyor.Teknik+ekipman ve taktik

Teknik olarak FH veya BH de tek taraflı defans özelliği ile oyuna başlamak ya da raketi oyun için de çevirerek rakibe farklı top atmak üzerine kurgulanan oyunlar için..En az 2 yıl aynı lastik (farklı kalınlık olabilir) ler ile oynamak kadar değişmeyen tahta üzerinde ısrar ederek sabırlı bir şekilde devam etmek gerekiyor.

Ben gibi.. sonradan def oynamak isteyen Off oyuncuların hiç şansı olamaz.Çünkü off teknik edinimlerinize taktik olarak katacağınız def özellikleri sürekli olarak kaos yaratacaktır.Beyniniz def düşünecek refleksleriniz off olarak karşılık verecektir.

Bana göre en iyisi ne ile başladı iseniz..Öyle kalınız..

Görüşmek üzere

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 1 month later...

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 1 Gizli, 17 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..