Jump to content
Masatenisi.org Forum

Neden Tırtıl Yada Pütür

Tahsin1

Recommended Posts

Balloon.bmp

merhabalar birileri çıkıp şu tırtıl yada pütür denen lastik bozmalarını durudursun artık yoksa bu gidişle tenisten soğutur

yanlış anlamayın beni ben sayı almak için yırtınacam adamın biri raketi sadece masa doğru tutacak oynamadan sayı alacak

olacak şeymi bu yanlışmıyım zaten ben şunu biliyorum oynamasını bilmeyen pütür kullanıyor savunma yapıyor sadece bizde forentleri filelere çakıp duralım hayır yani antiden hiç farkı yok umarım birileri beni anlamıştır

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Garip!

Hangi pütürden bahsediyosunuz kısa-orta-uzun-sürtünmeli-sürtünmesiz? Antiden farkı yok diyosunuz demekki gerçekten tırtığı tekniğiyle oynayan birine denk gelmemişsiniz..Tırtıktan yakınacağınıza kesmeye ve boş toplara nasıl vurabilirimi çalışsanız şu anda bunu yazmazdınız..

Sevgiler.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bence savunması zayıf olanlar değil, savunması güçlü olanlar tırtıl takar...

Tırtılın en büyük avantajı, az sayıda kullanan olduğu için insanların

beklemediği şekilde top göndermesi...

Yoksa pek çok dezavantajı olan lastikler... Tabi bu lastiklerin de birsürü

çeşidi var, uzunu, kısası, spinlisi, antisi(yasaklandı gerçi ya bunlar)..

Tırtıl takan o lastiğe alışmak için daha fazla efor sarfeder düz lastiğe

göre, yapabilecekleri kısıtlıdır..

Arkadaşların dediği gibi o lastiğe karşı oynamayı öğrenmeniz lazım..

Psikolojik etkisi fazla olan lastiklerdir tırtıllar, oynamıştım zamanında,

kısa atak tırtılıyla, rakip alışana kadar beleşten birton sayı alırdım,

rakibim yenilgisinin bahanesini benim oyunuma değil lastiğime verirdi,

benle oynamak istemezlerdi, oyunun keyfi kaçardı , bilmezdiki ben o

lastikle oynamak için ne fedakarlıklar yapıyordum... sonra çıkardım düz

lastik taktım.. şimdi de çin lastikleriyle oynuyorum, onda da aynı

dert, neymiş pis top geliyormuş, e gelecek tabi gelsin diye takıyoruz...

illa herkez sriver la mı oynamak zorunda anlamadım gitti...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Tırtıklı lastiğe karşı oynamak da oyunun başka bir boyutu. Genelde koldan oynayan ve ayakalarını sabit tutup kolunu top göre sallayan kişiler tırtığa karşı problem yaşıyor. Az dokununca uçan ya da çok vurunca filede kalan toplar çok kimsenin tırtıla karşı tedirgin olmasına sebep oluyor.

Ben tırtıla karşı oynarken zevk alıyorum. Neden mi? Çünkü oyunada sürpriz faktörünü arttırıyor.

Ayrıca Tırtığı geçici çare olarak takıp herkese yediririm diyen oyuncunun backhandine sağlam bir topspini basıp topun dışarı çıkmasını seyretmek de çok zevkli. Top geri gelirse ne yapalım, şansımızı deneyip forhandine bindiriyorum. Bu dediğim amatörlerde çok işe yarıyor. Tırtılı hakkıyla kullananlar ise başka bir uzmanlık alanı :).

Eğer tırtıla karşı hiç oynamamışsanız muhakkak hata yapacaksınız. Ama hatanızı düzeltmek için iyi bir teknik de şart. Dikkat edin profesyonel arena da tırtık ile problemi olan kimse yok. Taktikler ve kullanılan tekniğin kalitesi her zaman ön planda oluyor.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Kısa tırtık lastiğin uzmanı, He Zhi Wen dir bence.. 47 yaşında,

ispanya da yaşıyor oynuyor, çok enteresan bir stili var, seyretmediyseniz

hiç, youtube da schlager ve ryu seng min le maçları var,

adamların ayaklarını birbirine dolaştırıyor, bazı toplarına

raketleri bile değmiyor, yetişemiyorlar...

Hem solak, hem penholder, hem kısa tırtık.. ittf top 100 deki en yaşlı

sporcu sanırım...

Servisleri çok güçlü, dhs 652 ile oynuyor, spinli kısa tırtık, tahtası

antika bir tahta...

Tırtık bu oyunun bence güzelliklerinden birisi, varyasyon katıyor

oyuna, güzellik katıyor...

He Zhi Wen in kreanga ile bir maçı var, 2003 dünya şamp. olması

lazım, kreangayı ordan oraya koşturuyor böyle, kedinin fareyle

oynadığı gibi oynuyor hastası oldum adamın oyun tarzının...

İzleyin saatlerce sıkılmazsınız adamın oyunundan, her vuruşu ayrı

bir taktik, her servisi ayrı bir strateji..

Yunan defans gionisle bir maçı var amcamızın, sanırsınız ki kendisi

defans yapıyor, gionisin backhandine 20 tane üstüste spin çekiyor

sabırla, gionis kafayı yiyor bi taraftan...

çıkmıyor artık böyle oyuncular, ne varsa eskilerde var...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Balloon.bmp

merhabalar birileri çıkıp şu tırtıl yada pütür denen lastik bozmalarını durudursun artık yoksa bu gidişle tenisten soğutur

yanlış anlamayın beni ben sayı almak için yırtınacam adamın biri raketi sadece masa doğru tutacak oynamadan sayı alacak

olacak şeymi bu yanlışmıyım zaten ben şunu biliyorum oynamasını bilmeyen pütür kullanıyor savunma yapıyor sadece bizde forentleri filelere çakıp duralım hayır yani antiden hiç farkı yok umarım birileri beni anlamıştır

o zaman siz tırıtılcısınız abizicim yoksa bu cevabı yazmazdınız dediğinizi yapacam kesmelere daha dikkatli ve konrollü vurmaya çalışacam

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

....

Eğer tırtıla karşı hiç oynamamışsanız muhakkak hata yapacaksınız. Ama hatanızı düzeltmek için iyi bir teknik de şart. Dikkat edin profesyonel arena da tırtık ile problemi olan kimse yok. Taktikler ve kullanılan tekniğin kalitesi her zaman ön planda oluyor.

Merhaba Onur,

şöyle bir durum da var (benim açımdan en azından):

benim oyunumu az çok biliyorsun.

Benim seviyemdeki düz lastik oyuncusu ile başabaş oynayabiliyorken,

benim seviyemdeki tırtıl oyuncusundan set bile alamıyorum nerdeyse.

Seninle yaptığımız maçların hepsini aldım şu ana kadar yanılmıyorsam, fakat senin kolayca yendiğin bir tırtıkcıyı benim yenmem çok zor.

Demekki bu tırtık olayı bir şekilde bir dengesizlik yaratıyor diye düşünüyorum.

Çünkü bizim buralarda tırtıl oynayan yok. Bu yüzden kısmen haksızlık oluyor benim gibi oyunculara.

Tırtıl oyuncularla karşılaşmak için illaki belli merkezlere gitmek (sık sık) şart oluyor bu durumda.

Herkesin de bu olanağı olmuyor her zaman.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Merhaba Onur,

Benim seviyemdeki düz lastik oyuncusu ile başabaş oynayabiliyorken,

benim seviyemdeki tırtıl oyuncusundan set bile alamıyorum nerdeyse.

Seninle yaptığımız maçların hepsini aldım şu ana kadar yanılmıyorsam, fakat senin kolayca yendiğin bir tırtıkcıyı benim yenmem çok zor.

Demekki bu tırtık olayı bir şekilde bir dengesizlik yaratıyor diye düşünüyorum.

Çünkü bizim buralarda tırtıl oynayan yok. Bu yüzden kısmen haksızlık oluyor benim gibi oyunculara.

Tırtıl oyuncularla karşılaşmak için illaki belli merkezlere gitmek (sık sık) şart oluyor bu durumda.

Herkesin de bu olanağı olmuyor her zaman.

Tırtığa karşı oynamak ayrıca antrenman isteyen birşey. Başkasını yendikten sonra onu kesin yenerim diye düşünmek yanlış.

Ben 2 ay yasaklı tırtıkla oynayan bir kızla haftada 3 gün antrenman yaptım (lastik: Yinhe Pluto). Sonra da Serhat Abi, Apo (ibb deki defans oyuncusu), Mustafa Akar (anti) ile haftada 1 kere oynama şansı yakalamaktayım. Tırtıkla oynayan oyuncular ile antrenman yaparsanız, temeliniz sağlamsa ve haraketleriniz düzgünse gelen topun tırtıkdan geldiğini anlamadan topun karakterine göre otomatik olarak tepki veriyorsunuz. Oyuncu bazında ufak tefek değişiklikler olabiliyor ama hemen uyum sağlamak zor olmuyor.

Bir de ben kesinlike kazanıyorum demedim. Yenilirsem yine kendimde kusur arıyorum. Tırtıl ile oynayanlara yüklenen biri değilim.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ben bir tane yasaklı tırtık aldım (Dr Neubauer İnferno) eğer fırsatım olursa tırtığa karşı antreman yapacağım Hakan abi bence siz de bir yasaklı tırtık alın antreman yaparken tutması kolay yapıştırın bir tahtaya sıra sıra blok koyun ox veya 0.6 mm mis gibi basa başı blok yapıyor. Bence tırtığa karşı etkili oynamayı öğrenen düz lastiğe karşı çok rahat oynar ve eskiye göre farkı olur.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Tırtığa karşı oynamak ayrıca antrenman isteyen birşey. Başkasını yendikten sonra onu kesin yenerim diye düşünmek yanlış.

Ben 2 ay yasaklı tırtıkla oynayan bir kızla haftada 3 gün antrenman yaptım (lastik: Yinhe Pluto). Sonra da Serhat Abi, Apo (ibb deki defans oyuncusu), Mustafa Akar (anti) ile haftada 1 kere oynama şansı yakalamaktayım. Tırtıkla oynayan oyuncular ile antrenman yaparsanız, temeliniz sağlamsa ve haraketleriniz düzgünse gelen topun tırtıkdan geldiğini anlamadan topun karakterine göre otomatik olarak tepki veriyorsunuz. Oyuncu bazında ufak tefek değişiklikler olabiliyor ama hemen uyum sağlamak zor olmuyor.

Bir de ben kesinlike kazanıyorum demedim. Yenilirsem yine kendimde kusur arıyorum. Tırtıl ile oynayanlara yüklenen biri değilim.

Dediklerine katılıyorum tabiki, zaten aksini söylemiyorum ben de.

Ben haftada 3 kere yoğun bi şekilde oynayan birisi olarak:

Son 2.5 yıldır düzenli oynuyorum, kaç tane tırtıl (veya anti) kullanan rakip ile antrenman yaptım ? Cevap : Sıfır

10 masası genelde dolu olan bir salonda oynuyorum, tırtıl oynayan yok işte (2.5 yıldır da olmadı).

Şikayetçi falan değilim, ama durum bu. Önceden de dediğim gibi tırtıl tecrübesi için dernek, kulüp gibi yerlere gitmek şart.

Ben de bunu hobi niyetine oynadığım için bu zahmete katlanmayıp bana yakın belediyenin salonunda oynuyorum.

Bakalım ne zaman bir pütürcü ile karşılaşacağım merak ediyorum burada, hatta uzun zamandır hazır raketlerle oynamış,

sonra da bizimle tanışmış arkadaşların çoğu kombi raket alıyorlar ilk defa ve ben de bir kaçına pütür lastik tavsiye ettim. Hem onların işine hem de bizim işimize gelir diye.

Ama malesef herkes düz lastik tercih ediyor. Pütürün nasıl bir lastik olduğunu öğrenince; sanki çok sıkıcı, etkisiz, iyi oynayamayanların lastiği gibi algıyorlar.

Ben bir tane yasaklı tırtık aldım (Dr Neubauer İnferno) eğer fırsatım olursa tırtığa karşı antreman yapacağım Hakan abi bence siz de bir yasaklı tırtık alın ......

Zevk için oynuyorum, bu yüzden bu yaştan sonra pütür olayına girmek istemiyorum. Tek problem katıldığım turnuvalarda illaki karşıma bir pütürlü çıkıyor. İnanın tüm zevkim kaçıyor, ne oyundan ne de rakipten bir şey anlamadan maçı kaybetmiş oluyorum. Yapacak bir şey yok benim açımdan, kurallar izin veriyor sonuçta, ama pütür ve anti nin tamamen yasaklanmasını çok isterdim açıkcası.

Selamlar

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 42 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..