Jump to content
Masatenisi.org Forum

Top Spin Nasıl Karşılanır?

Recommended Posts

Maç yaptığım arkadaşlardan biri çok hızlı forhand ve backhand

top spin atıyor. Ve ben bunların büyük çoğunluğunu karşılayamıyorum.

Raketi biraz eğik tutup top masaya değdiğinde hemen karşıya gönderiyorum

ama genelde çok az farkla dışarı gidiyor. Bu konuda tavsiye edebileceğiniz

bir metot varsa sevinirim.

Bu arada top spinlerde zorlandığım için top spin yapmasın diye kısa kesik top atmaya

çalışıyorum ve çoğu zaman işe yarıyor :P: Ama fırsatını buldumu

rakibim kesinlikle affetmiyor <_<

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

spin en rahat spinle karşılanır, topspin e topspin yapabilirsin,

bu zor gelirse,

blok yapabilirsin, eğer dışarı gidiyorsa, raketin açısını kapatman

gerekir...

kısa kesik serviste ve servis karşılarken işe yarar, 3. 4. toptan

sonra rakibin mutlaka spin yapacaktır sen önce davranıp

yapmazsan... bundan kaçış yok.. spini bekle, rakibini gözle,

tekrar spin yapamayacağı yöne doğru spin veya blok yap...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Eğer shoot-up ın iyiyse ya da şöyle diyelim, yükselmiş topspinleri otomatik olarak kontraşuta çeviriyorum diyebilecek kadar iyiyse, buna ek olarak topspin antremanında rakip tam falsolu topspin attığında sen de ona antreman yaptırabilecek 10 tane ve daha fazla blok yapabiliyorsan. Hatta bu blokları pasif blok şeklinde değil de şut gibi ve topu taşıyacak şekilde yapabiliyor, istediğin yöne yönlendirebiliyorsan; maç içerisinde gelen topspin hücumlarında topu doğru pozisyonda yakalayabildiğin sürece sorun yaşamazsın. Çünkü topspinle gelen topun falsosuyla nasıl başa çıkacağını iyi kavramışsın demektir. Aksi taktirde raketin açısı şu kadar mı kapalı olsun bu kadar mı kapalı olsun, tecrübesi nispeten az bir oyuncu için açı ayarlamaya çalışmak çok zor birşey. Sen topu masaya düşüremedikçe birlikte antreman yaptığın partnerin için de bu sıkıcı sonuçlar doğuruyor. Onun için hakimiyeti ele almaya çalışmak bence daha sağlıklı...

Ben de daha önce topspinleri pasif blokla masaya düşürmeye çalışıyor ve pek başaramıyordum. Şimdi hücuma en garanti karşılık yine hücumdur diye düşünerek tarif ettiğim topu taşıyan/aktif blok vuruşlarımı geliştirmeye çalışıyorum. Bence böylesi hem daha çabuk sonuç alınacak bir yöntem.

Bu tip blok vuruşları için: Bkz:

Blok yapan kişinin topu nasıl taşıdığına dikkat et.

Selamlar.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Top spine blok yaparken topun masada ziplamasına müsaade etmeniz lazım. Topun zipladığı anda yükselme hızı vardır ve falsosu fazladır. Top yükselirken hızı ve falsosu azalır. Böylece topu daha rahat kontrol edebilirsiniz. Topun hızına alıştıkça şut atmaya veya kontra spin yapmaya başlayabilirsiniz. Spine şutu en yüksek noktada veya kalkarken, kontra spini en üst noktada veya düşerken yapabilirsiniz. İyi çalışmalar

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

sadece top spin değil hertürlü spini çevirmenin en temel mi desem en basitmi desem... falsoyu aynı yönde devam ettirmektir yukardaki spine spin diyen arkadaş gibi...öbür şut yada blok işinde falsoyu kuvvetli vuruşla öldürmeniz yada falsodan etkilenmeyi hesaplayarak yapılacak bir vuruş gerekir... aslında spine spindede falsoyu hesaplamak gerekir ama karşı tarafın kol savurmasına yakın bir savurma olursa yüksek ihtimalle masayı tutacaktır... benim tercihim mümkünse kesik blok-şut-stop blok-spin sırasında

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Eğer shoot-up ın iyiyse ya da şöyle diyelim, yükselmiş topspinleri otomatik olarak kontraşuta çeviriyorum diyebilecek kadar iyiyse, buna ek olarak topspin antremanında rakip tam falsolu topspin attığında sen de ona antreman yaptırabilecek 10 tane ve daha fazla blok yapabiliyorsan. Hatta bu blokları pasif blok şeklinde değil de şut gibi ve topu taşıyacak şekilde yapabiliyor, istediğin yöne yönlendirebiliyorsan; maç içerisinde gelen topspin hücumlarında topu doğru pozisyonda yakalayabildiğin sürece sorun yaşamazsın. Çünkü topspinle gelen topun falsosuyla nasıl başa çıkacağını iyi kavramışsın demektir. Aksi taktirde raketin açısı şu kadar mı kapalı olsun bu kadar mı kapalı olsun, tecrübesi nispeten az bir oyuncu için açı ayarlamaya çalışmak çok zor birşey. Sen topu masaya düşüremedikçe birlikte antreman yaptığın partnerin için de bu sıkıcı sonuçlar doğuruyor. Onun için hakimiyeti ele almaya çalışmak bence daha sağlıklı...

Ben de daha önce topspinleri pasif blokla masaya düşürmeye çalışıyor ve pek başaramıyordum. Şimdi hücuma en garanti karşılık yine hücumdur diye düşünerek tarif ettiğim topu taşıyan/aktif blok vuruşlarımı geliştirmeye çalışıyorum. Bence böylesi hem daha çabuk sonuç alınacak bir yöntem.

Bu tip blok vuruşları için: Bkz:

Blok yapan kişinin topu nasıl taşıdığına dikkat et.

Selamlar.

Çok teşekkür ederim. Tavsiyeleriniz çok yardımcı oldu. Özellikle video desteği tüm anlatılanları özetliyor.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Top spine blok yaparken topun masada ziplamasına müsaade etmeniz lazım. Topun zipladığı anda yükselme hızı vardır ve falsosu fazladır. Top yükselirken hızı ve falsosu azalır. Böylece topu daha rahat kontrol edebilirsiniz. Topun hızına alıştıkça şut atmaya veya kontra spin yapmaya başlayabilirsiniz. Spine şutu en yüksek noktada veya kalkarken, kontra spini en üst noktada veya düşerken yapabilirsiniz. İyi çalışmalar

Çok teşekkür ederim. Şimdiye kadar hep yaptığım bir hatayı farketmemi sağladınız. Önerilerinizi uygulamaya hemen başlayacağım.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Aşağıdaki videoları da mutlaka seyret.

Valla bravo hocam çok güzel videolar. Çok teşekkür ederim. Bunlara benzer ya da farklı vuruş teknikleri ile ilgili

videolar varsa onlara da bakabilirim.

Bu arada artık top spinleri karşılayabiliyorum :D:

Bi de Timo Boll'un servisini atabilirsem bu iş tamamdır :B:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Öncelikle Youtube daki pingskills kullanıcısına ait tüm videolar şiddetle tavsiye edilir.

Akabinde ayrıca pingpong ball training 1 ibaresini arattır youtube da. Gelen video seri olarak böyle 2, 3, 4 falan diye 35 hatta sanırım 40 a kadar gidiyor. Çinliler masa tenisini nasıl öğreniyor ve teknikleri nasıl uyguluyorlar göreceksin. Küçücük çocuklar teknikleri nasıl yeyip yutuyorlar.

Selamlar.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Öncelikle Youtube daki pingskills kullanıcısına ait tüm videolar şiddetle tavsiye edilir.

Akabinde ayrıca pingpong ball training 1 ibaresini arattır youtube da. Gelen video seri olarak böyle 2, 3, 4 falan diye 35 hatta sanırım 40 a kadar gidiyor. Çinliler masa tenisini nasıl öğreniyor ve teknikleri nasıl uyguluyorlar göreceksin. Küçücük çocuklar teknikleri nasıl yeyip yutuyorlar.

Selamlar.

Eyvallah hocam. Böyle güzel bilgileri paylaştığınız için tekrar teşekkür ediyorum.

Bu arada bugün yenemediğim rakibimle maç yapmadan biraz oynadık. Sanırım artık

yenicem :D: Onu yenersem zaten seneye ilçe şampiyonluğunu alırım inşallah :B:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 19 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..