Jump to content
Masatenisi.org Forum

Turnuva Mantiği

Guest Aydın Ungan

Recommended Posts

Merhaba

Bildiğiniz gibi bugünlerde turnuva konusunda bayağı altrenatifler var..Örneğin bu ay sonunda Adana da VETERANLAR turnuvası olacak.Mayıs ayının ilk haftasında İzmir de ALTAY VETERANLAR BAHAR turnuvası

Peki Turnava denilince akla katılım ücreti ve konaklama bedellerini de ödeyecek kadar bu sporu yapabilen oyuncular aklımıza geliyor değil mi ?

O zaman bu tür turnuvaların kazananların da ödüllendirilmesi gerekir.Diğer tenis turnuvalarında olduğu gibi..

Hayır bu ticari bir bakış açısı ..Organizasyon ve para işleri maddileştirir diyorsanız..O zaman turnuva nın bir diğer mantığıda tüm şehirler (Şimdilik belirlenecek illerde) de kategorileri belirlenmiş maçlar yapılarak final karşılaşmalarının saptanacak bir ilde ve de gerçekten turnuva mantığına göre yapılması

Başka seçenek var mı.?

Var elbette..herkese açık turnuvalara düzenlemek..Ancak bu tür turnuvaların zaman ve mekan sınırlamasının daha geniş olacağınıda unutmamak gerekir.Şöyle de diyebiliriz.Müsabakalara katılımın amacı farklı raket ve oyun stilleri ile olabildiğince fazla karşılaşma yapabilmek üzerine kurgulanması olmalı

Siz ne dersiniz

Görüşmek üzere

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Merhaba

Bu tür turnuvaları düzenleyen klüp veya dernekler konaklama bedelleri dışında herhengi bir ücret talep etmiyorlar mı.?Örneğin..Antalya Kemer,Bodrum gibi.Bende merak ediyorum..Örneğin Masaların taşınması..Kupa ve madalya için harcamalar..Veyahut oyun alanı için kiralama bedelinin karşılanması gibi

Görüşmek üzere

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Özellikle yukarıda cevap yazmıştım. Çünkü bir turnuva düzenleyen kişi ya da kurumun bence bu tür bir konu açmasını yanlış buldum. Yazınızda "ticari bir bakış" açısı sözünü kullanmanız garibime geldi.

Yani bazı şeyleri daha doğru ifade edersek daha net anlaşılabiliriz. Örneğin "katılım bedeli" ve "masraf bedeli" şeklinde iki ayrı terimi daha dikkatli kullanırsak insanlar tarafından yanlış anlaşılmayız.

Tabiyki de bir turnuva düzenleniyorsa bunun çeşitli masrafları olacaktır. Bunun içinde ya belirli bir ücret talep edilir ya da sponsor bulunabilir. Ya da duruma göre ikisi de olabilir. Maalesef ülkemizde masatenisi olması gereken yerde değil. Bu sebeple sponsor bulmak zor. Masraf bedeli almak ta bu yüzden kaçınılmaz. Ayrıyetten bu işten para kazanılsa ne olacak ki? Sonuçta bir organizasyon yapılıyor ve saatler, günler harcanıyor düzenlemek için...

Amacım zıt gelmek değil bazı sorun olabilecek durumları daha net bir şekilde belirtmekti. İnsanlara kendimizi daha doğru ifade edebilirsek daha olumlu geri dönüşler alırız.

Konuyu baltaladığım için özür diliyorum. Bir süre sonra sileceğim yazdıklarımı. Umarım yanlış anlaşılmam...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Merhaba

Bu tür turnuvaları düzenleyen klüp veya dernekler konaklama bedelleri dışında herhengi bir ücret talep etmiyorlar mı.?Örneğin..Antalya Kemer,Bodrum gibi.Bende merak ediyorum..Örneğin Masaların taşınması..Kupa ve madalya için harcamalar..Veyahut oyun alanı için kiralama bedelinin karşılanması gibi

Görüşmek üzere

Niye veteran turnuvası..?

Forum bazında bakarsak taban çoğunluğunu oluşturan gençler (öğrenciler) dir. Böyle yapılmak istenen yada yapılacakturnuvalarda bu genç insanların dışarıda kalması garipsenecek bir durumdur. Gençlerin bu turnuvalara katılıp bilgi birikimleri yapmaları ve bu bilgilerin üzerine kendi fikirlerini katıp kendilerinden sonra katılacak bu spora gönül vermiş gençlere bir şeyler aktarmaları gerekmez mi..?

Niye biryerden bir yere taşınan bir turnuva..?

Benim bildiğim minimum maliyetli turnuvalar bulundukları yerlerde yapılır. Bir yeren bir yere taşımakla sizin dediğiniz gibi ek bir maliyet yükler, bu maliyette tabiki birilerinin karşılaması gerekir (katılımcı üyeler veya sponsorlar).

Örneklersek UPS turnuvası 5 TL dir. Özel bir klüp olmasına rağmen bulunduğu yerde yapıldığı için ek bir masrafı yoktur.

Yapılacak bu turnuvalara bakışımı özetlersek, sizin dediğiniz gibi bir salon kiralamak, masaların taşınması, çeşitli hediyeler, kupa ve madalya verilmesi v.b gibi masraflar, bence ticari bir oluşumdur. Bu sporu süsleyip pazarlamaktansa her kesimin katılacağı daha uygun bir turnuva düzenlemek daha katılımcı, daha mantıklı, daha iyi ve gerçekçi olacağı kanısındayım. Eğer böyle bir turnuva düzenlenecekse üye destekli olmasından çok sponsor destekli olmasına özen gösterilmesi gerekmektedir.

Sizlerin yapmak istediği turnuvaları engellemek yada karalamak için yazılmamıştır,tamamen şahsi fikirlerimdir. Akıllarımızdan geçenleri yazalım ki doğru çözümleri bulmak daha kısa zaman alsın.

İyi çalışmalar dilerim.

ktm

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Özellikle yukarıda cevap yazmıştım. Çünkü bir turnuva düzenleyen kişi ya da kurumun bence bu tür bir konu açmasını yanlış buldum. Yazınızda "ticari bir bakış" açısı sözünü kullanmanız garibime geldi.

Yani bazı şeyleri daha doğru ifade edersek daha net anlaşılabiliriz. Örneğin "katılım bedeli" ve "masraf bedeli" şeklinde iki ayrı terimi daha dikkatli kullanırsak insanlar tarafından yanlış anlaşılmayız.

Tabiyki de bir turnuva düzenleniyorsa bunun çeşitli masrafları olacaktır. Bunun içinde ya belirli bir ücret talep edilir ya da sponsor bulunabilir. Ya da duruma göre ikisi de olabilir. Maalesef ülkemizde masatenisi olması gereken yerde değil. Bu sebeple sponsor bulmak zor. Masraf bedeli almak ta bu yüzden kaçınılmaz. Ayrıyetten bu işten para kazanılsa ne olacak ki? Sonuçta bir organizasyon yapılıyor ve saatler, günler harcanıyor düzenlemek için...

Amacım zıt gelmek değil bazı sorun olabilecek durumları daha net bir şekilde belirtmekti. İnsanlara kendimizi daha doğru ifade edebilirsek daha olumlu geri dönüşler alırız.

Konuyu baltaladığım için özür diliyorum. Bir süre sonra sileceğim yazdıklarımı. Umarım yanlış anlaşılmam...

Merhaba

(Tabiyki de bir turnuva düzenleniyorsa bunun çeşitli masrafları olacaktır. Bunun içinde ya belirli bir ücret talep edilir ya da sponsor bulunabilir. Ya da duruma göre ikisi de olabilir. Maalesef ülkemizde masatenisi olması gereken yerde değil. Bu sebeple sponsor bulmak zor. Masraf bedeli almak ta bu yüzden kaçınılmaz. Ayrıyetten bu işten para kazanılsa ne olacak ki? Sonuçta bir organizasyon yapılıyor ve saatler, günler harcanıyor düzenlemek için...)

İşte sorunda burada kilitlenmekte..Salon tutmak gerekiyor O zaman masa taşıma dahil diğer organizasyon "masraf bedeli" oluşuyor..Katılım bedeli bu masraf bedelini karşılamak için alınmakta..Gelelim SPONSÖR arayışına..Bugün ülkemizde yaşanan ekonomik ve onu üst politikalarının yarattığı kriz ortamında spor a, ötesin de masa tenisine sponsör bulunması çok ama çok zor..

Bana kalırsa..Turnuva kelimesinin oyuncu düzeyini kapsaması nedeni ile dar anlamda değerlendirilmesi ve katılımcılardan da mutlak gönüğllük beklenmesi normaldir.

Anca burada da bazı genç arkadaşlarımızında belirttiği gibi Yaş veya kategori özelliklerini müsabaka anlayışı ile disipline edilecek ancak katılım veya masraf bedeli en alt seviyede talep edilecek yarıuşmalar etkinlikler düzenlenebilir..

Benim de gönlüm ondan yana..Ancak dediğim gibi buluşmak ve hasret gidermek,bilgi alışverişşinde bulunmak malzeme temin veya takas etmek..Herşey bu kavramların hangi potada nasıl eritileceğine bağlı

Görüşmek üzere

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Merhaba

Altay Bahar veteranlar turnuvası için aşağıdaki bilgileri açıklamak istiyorum..

1- Otel rezervasyonları bitmiştir.Yemek konusunda farklı eğlence ve yer seçimi göz önüne alınarak katılımcıların tercihi gözönüne alınarak iptal edilmiştir

2- Katılım bedeli yine aynı şirkete ödenecektir..

Bu ara da turnuvaya katılan isimlerin yayınlanması sanırım diğer oyuncuları da etkileyecektir.Hodri meydan..... :B:

GÜRCAN KARADEDE, HAKAN YENER,TANER ÖZGÜR,AHMET BİTİRMİŞ,GAZANFER YAVUZ,AYDIN UNGAN,ALİ FUAT ÜNAL,Tuncer KEÇECİOĞLU- Fatih BODUR- Sertaç BAKİOĞLU- Mustafa İÇLİARDIÇ- Edis İĞCİ- Murat TALU- Ozan DÜKKANCI- Kaan NARİN- Özcan GEZİCİ- Olguhan TURAN devam edeceğim

Görüşmek üzere

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Aydın bey selam.Yazılarınızı dikkatle takip ediyor ve çabalarınızı olumlu karşılıyorum.En azından masatenisi için birşeyler yapmaya çalışıyorsunuz.Ancak organizasyonunuzla ilgili bazı izlenimlerimi aktaracağım izninizle.

-Çabuk sıkılıyorsunuz.Neden derseniz organizasyon sabır demek.Katılacak kişiler normal olarak eleştiri biçiminde size ulaşacak.

-Yıllardır bu organizasyonu yapan bazı dernekleri hep örnek verip ücretler hakkında karşılaştırma yapıyorsunuz.

-Yemek konusu çok çabuk sizi bezdirmiş farklı görüş falan.Kimlerin farklı görüşleri iptal ettirdi.Daha 15 gün var turnuvaya.Çabuk pes.Buradan sorup bizlerin fikirlerini aldınızmı.Caydırıcı bence.

-En son katılacak kişilerin listesini vermişsiniz.Bu çok güzel bilelim.Ama meydan okurcasına olmamalı bence.Verdiğiniz liste beni ürküttü işin gerçeği.Bu kadar iyi oyuncu arasında benim çok şansım yok.Hepsi Türkiyede tanınmış çok iyi oyuncular.Benim amacımı aşıyor işin gerçeği.Tek maç yapmayamı geleceğim Ankaradan.

Uzatmak istesem bir sürü şey yazabilirim aslında ama yeter.

ALTAY VETERANLAR TURNUVASINI uluslararası veya heryıl düzenli şekilde geleneksel haline getirecekseniz süper.Benden tam destek.Ama yok bu sene bi yapalım.Katılıma bakalım derseniz benim yaptığım organizasyonlardaki gibi yapın.Yani:

-Eleştirilerden sıkılmayın.Aksine güç versin.Eleştirenleri utandırın.

-Kimseyi yapacağınız organizasyonla karşılaştırmayın.Onlar sizi örnek alsın.

-Kimseye taviz vermeyin.Daha önce beyan ettiğiniz şeyleri iptal etmeyi.Budur deyin .Kabul eden gelsin.Onlarla eğlenmesini bilin.Ama 3 ama 5 kişi.

-Organizasyonunuzda sakın iyi oyuncuları ön plana çıkarmayın.Rekabet mutlaka ama korkutucu olmamalı.Çünkü hala turnuva oyun sistemi hakkında bilgi vermediniz.Hakemler federasyondanmı olacak.Yoksa hepimiz hakemmiyiz :lol: .

-Bütün bahsettiğiniz harcamaları organize çalışarak ve yardım alarak sponsorlar tarafından karşılayıp katılımcılardan ücret almayabilirsiniz.

Şimdi bu kadar yazdım ve eminimki benim yazdıklarımdanda sıkıldınız Aydın bey.Ancak ben dün itibari ile turnuvanıza katılmaya karar verdim.Eşim kızım ve benim uçak biletlerini aldım ve ailecek turnuvanıza geliyorum.Benden size tam destek ama her sene yapacaksanız.

Katagori olarak hodri meydan adı altında belirttiğiniz ve hemen hemen hepsini tanıdığım değerli masatenisçi arkadaşlarımla oynamak zevk verecek.Tabi hemen elenme korkusu var bide.Aynı katagoride olmak istemem valla.

Altay Kulübüne Katılım olarak vereceğim 50 TL haricinde başka bir ihtiyacı varsa seve seve yardımcı olabilirim.Hertürlü malzeme isteğinizi ve daha karşılayamayacağınız ne varsa mutlaka bana ulaşmanızı rica ederim.

Bu türlü organizasyonları sürekli yapmanız dileklerimle...

2 Mayısta İzmirde görüşmek üzere hoşçakalın...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Aydın bey selam.Yazılarınızı dikkatle takip ediyor ve çabalarınızı olumlu karşılıyorum.En azından masatenisi için birşeyler yapmaya çalışıyorsunuz.Ancak organizasyonunuzla ilgili bazı izlenimlerimi aktaracağım izninizle.

-Çabuk sıkılıyorsunuz.Neden derseniz organizasyon sabır demek.Katılacak kişiler normal olarak eleştiri biçiminde size ulaşacak.

-Yıllardır bu organizasyonu yapan bazı dernekleri hep örnek verip ücretler hakkında karşılaştırma yapıyorsunuz.

-Yemek konusu çok çabuk sizi bezdirmiş farklı görüş falan.Kimlerin farklı görüşleri iptal ettirdi.Daha 15 gün var turnuvaya.Çabuk pes.Buradan sorup bizlerin fikirlerini aldınızmı.Caydırıcı bence.

-En son katılacak kişilerin listesini vermişsiniz.Bu çok güzel bilelim.Ama meydan okurcasına olmamalı bence.Verdiğiniz liste beni ürküttü işin gerçeği.Bu kadar iyi oyuncu arasında benim çok şansım yok.Hepsi Türkiyede tanınmış çok iyi oyuncular.Benim amacımı aşıyor işin gerçeği.Tek maç yapmayamı geleceğim Ankaradan.

Uzatmak istesem bir sürü şey yazabilirim aslında ama yeter.

ALTAY VETERANLAR TURNUVASINI uluslararası veya heryıl düzenli şekilde geleneksel haline getirecekseniz süper.Benden tam destek.Ama yok bu sene bi yapalım.Katılıma bakalım derseniz benim yaptığım organizasyonlardaki gibi yapın.Yani:

-Eleştirilerden sıkılmayın.Aksine güç versin.Eleştirenleri utandırın.

-Kimseyi yapacağınız organizasyonla karşılaştırmayın.Onlar sizi örnek alsın.

-Kimseye taviz vermeyin.Daha önce beyan ettiğiniz şeyleri iptal etmeyi.Budur deyin .Kabul eden gelsin.Onlarla eğlenmesini bilin.Ama 3 ama 5 kişi.

-Organizasyonunuzda sakın iyi oyuncuları ön plana çıkarmayın.Rekabet mutlaka ama korkutucu olmamalı.Çünkü hala turnuva oyun sistemi hakkında bilgi vermediniz.Hakemler federasyondanmı olacak.Yoksa hepimiz hakemmiyiz :lol: .

-Bütün bahsettiğiniz harcamaları organize çalışarak ve yardım alarak sponsorlar tarafından karşılayıp katılımcılardan ücret almayabilirsiniz.

Şimdi bu kadar yazdım ve eminimki benim yazdıklarımdanda sıkıldınız Aydın bey.Ancak ben dün itibari ile turnuvanıza katılmaya karar verdim.Eşim kızım ve benim uçak biletlerini aldım ve ailecek turnuvanıza geliyorum.Benden size tam destek ama her sene yapacaksanız.

Katagori olarak hodri meydan adı altında belirttiğiniz ve hemen hemen hepsini tanıdığım değerli masatenisçi arkadaşlarımla oynamak zevk verecek.Tabi hemen elenme korkusu var bide.Aynı katagoride olmak istemem valla.

Altay Kulübüne Katılım olarak vereceğim 50 TL haricinde başka bir ihtiyacı varsa seve seve yardımcı olabilirim.Hertürlü malzeme isteğinizi ve daha karşılayamayacağınız ne varsa mutlaka bana ulaşmanızı rica ederim.

Bu türlü organizasyonları sürekli yapmanız dileklerimle...

2 Mayısta İzmirde görüşmek üzere hoşçakalın...

Merhaba

Sevgili dostum..

İnanın şu mesajınız bana neler kattı..gerçekten Ama Masatenisi camiası da sizin bu mesajınızı defalarca okumalı.Tekrar teşekkür ederim.Ben bu turnuvanın gerçekleşmesini ve sizlerin orada aileniz dostlarınız arkadaşlarınız ile birlikte olmanızı istiyorum.İnanın tesbitleriniz çok doğru.bazen bunaldım..ya da öneriler yol saptırdı..Ancak yazdıklarınızdan güç alarak şunu söylemek istiyorum.Lütfen bu turnuvayı birlikte planlayalım.Ben İzmir de ne yapılabilecek ise varım.Bu arada sakın beni ALTAY sözcüsü olarak görmeyin.Ben sadece o klüpte fahri olarak engellileri çalıştırıyorum..

Ancak İzmir de yapılabilecek..ya da İstanbul da

hertürlü, organizasyonda yanınızdayım..Keşke ben fahri değilde üye veya yetkili olsa idim..

Görüşmek üzere

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

''Turnuva Mantığı'' Konu başlığına göre biz üye arkadaşlar bir şeyler yazmaya çalışıyoruz,amacımız yazılan fikir ve düşüncelerin doğruluğunu yanlışlığını tartışmak değil hep birlikte en iyiyi bulabilmek.

Bizim bu alanda fikir beyan etmemiz yapılacak bir turnuva organizasyonunu karalamak veya kösteklemek değil, sadece nasıl bir fikir katkımız olur diye gerçek düşüncelerimizi yansıtmak.

Turnuva düzenliyenlerinin fikirlerini beğenmeyip kendi fikirlerimizi dayatmak olarak algılamayın sadece düşüncelerimizi yazıyoruz.

Neden veteran turnuvası diye takıldım.. Nedenim ise Mayıs ayında yapılıcaksa öğrenci ağırlığının daha fazla olacağını düşünmemden derim, İzmir öğrenci ağırlığı fazla olan bir ilimiz olduğundan dolayıdır.

İnsan oğlu hep duymak istediklerinin yazılmasını ister. Ama hep kulak arkasına atılan duyulmaması gerekenlerinde yazılmasıda gerek diye düşünüyorum..

İyi çalışmalar diliyorum.

ktm

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   1 Üye, 0 Gizli, 60 Misafir (Tam liste)

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..