Jump to content
Masatenisi.org Forum

Düz Lastik / Uzun Tırtık

Recommended Posts

Benim merak ettiğim bir konu var. Forumda teknikleri oturmamış kişilerin tırtık kullanmasının önerilmediğini, hatta düz lastikle oynamayı beceremediği için insanların bunları kullandığını (neredeyse ayıplanır düzeyde) okuduk. :acaba:

Ben ekipman konusunda tecrübeli olmayan bir hobi oyuncusu olarak, ana ekipman sınıflarından (avrupa, çin, uzun tırtık gibi) bazı örnekleri kendi çapımda denemeye çalışıyorum. Deneme amaçlı olarak son bir ay kadar süre içerisinde uzun tırtık kullandım bekendimde. Bu sürede amatör gözlüğümle kabaca bazı izlenimler edindim. Bu iki farklı lastik ile etkin bir şekilde yapılabilecek vuruşlar birbirinden farklı. Yani düz lastikle bir topa verdiğiniz tepkiyi, uzuk tırtıkla vermeniz sözkonusu değil. Raket tutuş açısını, gelen bir topu bekleme pozisyonunu, masaya olan mesafenizi, topa temas ettiğiniz yüksekliği, vuruş esnasındaki hareketinizi, ayaklarınızı, kısacası neredeyse tüm tekniğinizi gözden geçirmeniz gerekiyor. Bu konuyla ilgili bazı videolar da seyrettim, "art of using long pimples" tabir ediyordu bir tanesi. :fildir:

Şimdi kafama takılan şu: Neden düz lastikle teknikleri oturmadan bir oyuncu tırtık kullanmamalıdır? Veya, düz lastiklerle tekniğini oturtmuş bir kişi neden tırtık kullansın? Tırtık kullanmanın ayrı bir tekniği varsa en başta onu öğrenmek daha doğru bir tercih olmaz mı? Yoksa hiçkimse tırtık kullanmamalı mıdır? :pirpir:

Bir taraf tırtık, bir taraf düz lastik kullananların raketi çevirerek oynayabilmesi açısından düşündüğümde, düz ve tırtık lastiği her iki tarafta da kullanma becerisi edinmek büyük avantaj sağlar tabi, ama bir mecburiyet değil elbette.

Bu sorular abes sorular mıdır bilmiyorum, ama öğrenme amaçlı soruyorum ve verilmesi muhtemel güzel bilgilerle, daha sonra bu konuda bilgiye ihtiyaç duyacakların fayda göreceğine inandığımı belirtmek istiyorum.

Teşekkürler. :bye:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

benim bildiğim kadarıyla her pro oyuncu macerasına düz lastiklerle başlar..elini onlarla düzeltir,tekniğini onlarla oturtur..zaten bu teknikleri oturtmadan masa tenisçi olması imkansızdır..temeli çürük bir bina ne olur?çöker tabiki..o hesap..fakat daha sonra antrenör yahut hoca her kimse oyuncusunun gelişimine,psikolojik durumuna ,fiziksel yapısına göre onu tırtıklı lastiğe yönlendirebilir..daha sonra elbette bu oyuncu tırtıklı lastikle nasıl oynanır,tekniği nasıldır bunları öğrenir..vuruş teknikleri zamanla değişecektir ama ellerine düz lastikli raketi verseniz yinede bir amatörden çok daha iyi kullanacaklardır buna eminim..sanırım bunlar bazı şeyleri açıkça ortaya koyuyordur,ekstra birşey söylemeye lüzum yok,tırtıkçı abilerim kızıyor sonra :gulumse:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

bende bi orta tırtık almıştım hem arkadaşlara verip hemde kendim denemelerde bulundum... gerçekten vuruş açıları tepkiler çok farklı..... şimdi masa tenisini hiç duymamış görmemiş birini ele alalım yada sadece tenis oynamış biri oda önemli değil futbol beyzbol vs içinde top olan:)) spor dallarından birinide görmüş olabilir eline raket aldığında yada izlediğinde düz lastik mantığıyla düşünür kesme hareketinde topun dönüşünün hangi yön top spin blok şut kafa direkt algılar....uzun tırtıkta özellikle mümkün değil bu algı karşıdan kesme geliyo kesiyosun bi tür, top spin geliyo kesiyosun bi başka tür hele oynarken bide zikzak falan çizer gibi gelmeside var yada top masaya vurduğu yerde asılı kalıyo gibi durumlar.... uzun tırtıkta bu tür farklılıklar direkt olarak kafa yapısını değiştirmen gerekiyor diyor o da pek mantıklı değil kesinlikle düz lastikle başlanılmalı.... belkide hocalar tırtığa geçirmek istediklerini düz kısa orta uzun diye geçiriyor olabilirler

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Teyze:

-Küçücük çocuğun bekendine pütür takılır mıymış hiç? Allah iyiliğinizi versin. Maymun etceksiniz çocuğu. Gel annem sen buraya gel. Ayol el kadar çocuk ne anlasın pütürden. Hiç olacak iş mi yani? Ay bak nasıda masum masum bakıyo yavrum. Buna düz lastik al sen babası. O daha büyüyceek... Güzel güzel spinleri çekceek... Çinlileri yenceek. En çok kimi seviyosun sen bakiym? Timo Boll'u mu seviyosun? Hahayt! Kız yerim ben seni yerim! Hanimiş de hanimiş...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Aşağıdaki iki yazıyı okumanızı tavsiye ederim. Türkçe harfler düzgün görünmüyorsa Görünüm - Kodlama - Türkçe yi seçin.

Tırtıl Lastik Kullanmalı mıyız?

Sayın Ertan Patır

Vermiş olduğunuz linkten alıntı yaptım ama aşağıdaki alıntı paragrafı pek anlamadım.

Birçok kişi tırtıl lastik kullanımına geçiyor bu doğru, ben de kullanıyorum. Fakat gördüğüm kadarıyla tırtıl kullanmaya başlayanların çoğu ya backhandi zayıf olanlar, servis karşılamayanlar veya loop yapamayanlar. Eğer siz de bu kategoriye giriyorsanız söyleyeyim : tırtıla geçmeyin.

BH Zayıf + Servis Karşılıyamıyan + Loop Yapamıyanlar (Bu katagoriye girenler)

Tırtıl lastiğe geçmesin denmiş ..?? Bu geçsinmi olacak...

Genede tırtılla oynamadığım için yapılan yorumlarda BH servis karşılama zafınız varsa tırtıla geçilebilir sanıyordum.

Bilgilendirirseniz sevinirim.

İyi çalışmalar.

ktm

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sayın Ertan Patır

Vermiş olduğunuz linkten alıntı yaptım ama aşağıdaki alıntı paragrafı pek anlamadım.

Birçok kişi tırtıl lastik kullanımına geçiyor bu doğru, ben de kullanıyorum. Fakat gördüğüm kadarıyla tırtıl kullanmaya başlayanların çoğu ya backhandi zayıf olanlar, servis karşılamayanlar veya loop yapamayanlar. Eğer siz de bu kategoriye giriyorsanız söyleyeyim : tırtıla geçmeyin.

BH Zayıf + Servis Karşılıyamıyan + Loop Yapamıyanlar (Bu katagoriye girenler)

Tırtıl lastiğe geçmesin denmiş ..?? Bu geçsinmi olacak...

Genede tırtılla oynamadığım için yapılan yorumlarda BH servis karşılama zafınız varsa tırtıla geçilebilir sanıyordum.

Bilgilendirirseniz sevinirim.

İyi çalışmalar.

ktm

Sayın ktm,

Özetle söylemek istediği bh tarafınız zayıfsa ve bunu örtmek için tırtığa geçecekseniz geçmeyin diyor. Zayıf bh le karşı tarafa hata yaptırırsınız ama kendiniz de rakip kadar hata yaparsınız.

Ben şahsen bh i zayıf olup da tırtık takanların tırtığına karşı oynuyorum. Bu bana kolay sayı almamı sağlıyor. Nerde kaldı tırtığın oynayana avantaj sağlaması? Ama rakip tırtığı etkili kullanıyorsa rahatsız olup top atamıyorum. Etkili kullanabilmek için de bh inin iyi olması gerekir. Tırtıkla servis karşılayıp başka bir şey yapamıyorsan sadece sayı vermeni 1 vuruş gecikiyorsun demektir.

umarım faydalı olmuştur,

size de iyi çalışmalar,

Ertan

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sayın ktm,

Özetle söylemek istediği bh tarafınız zayıfsa ve bunu örtmek için tırtığa geçecekseniz geçmeyin diyor. Zayıf bh le karşı tarafa hata yaptırırsınız ama kendiniz de rakip kadar hata yaparsınız.

Ben şahsen bh i zayıf olup da tırtık takanların tırtığına karşı oynuyorum. Bu bana kolay sayı almamı sağlıyor. Nerde kaldı tırtığın oynayana avantaj sağlaması? Ama rakip tırtığı etkili kullanıyorsa rahatsız olup top atamıyorum. Etkili kullanabilmek için de bh inin iyi olması gerekir. Tırtıkla servis karşılayıp başka bir şey yapamıyorsan sadece sayı vermeni 1 vuruş gecikiyorsun demektir.

umarım faydalı olmuştur,

size de iyi çalışmalar,

Ertan

Sayın Ertan Patır ilginiz için çok teşekkür ederim bu bilgi bana çok faydalı oldu.

Forumdaki arkadaşlarında tırtıl konusunu iyi algılamaları gerekiyor. BH servis karşılamıyanların ( iyi olmayanların diyelim) kurtuluş olarak tırtıllı lastiğe yöneldiklerini sanıyorum oysaki BH kötü ise sırf servis için kesinlikle tırtılla yönelmeyin anlatılmış oluyor. Üye olan arkadaşların özellikle BH tarafında tırtıl konusuna daha duyarlı bakmaları gerektiği kanısındayım.

ktm

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Fikirlerini ifade edenlere ve bilgiler için Ertan Abi'ye teşekkürler.

Şimdi şöyle bir sporcu kurguluyorum:

Başlarken forehandinde düz lastikle ofansif oyunu TAM SAHA forehand oynamayı öğrensin. Backhandinde de uzun tırtık olsun, bununla da hem masa üstünde iyi blok yapabilsin, hem de uzak defans yapabilsin.

Bu etkin bir stil değil midir? Örneğin kendisinden daha iyi ofansif oyunu olan bir oyuncuyla karşılaştığında, en azından sporcumuzun bir silahı daha olmaz mı? Karşılıklı ofansif oyunda kaybedeceği bir maçı kazanma şansı elde etmez mi? Maçın çok büyük kısmında forehand kullanan üst seviye oyuncular var, bu oyun tarzını öğrendikten sonra, backhandinde olan uzun tırtık da, oyun içerisinde iyi bir silah ve stratejik alternatif niteliği taşımaz mı?

Şimdi bu sporcunun başlarken backhand spin veya loop öğrenmemiş olması ona nasıl bir zaafiyet getirir? (Tırtıkla bunları zaten kullanmayacak) Veya tekniği tamamen farklı olan düz lastiğin vuruşlarını iyi bilmek, tırtık kullanımı açısından temel teşkil edebilir mi? Masa tenisinde bir süre uygulandıktan sonra refleks haline gelen vuruşların (veya alışkanlıkların) değiştirilmesi (düzeltilmesi), sıfırdan öğrenmekten her zaman daha zordur. O halde, neden bir teknik öğretip sonra yeniden başka bir teknik öğretelim?

Geçenlerde yine forumdan öğrendiğim penhold (klasik vurucu tabir ediliyormuş) forehand tırtık kullanan sporcular (Ör:Şirin He, Peng Fei Jiang) önce düz lastikle mi başlamışlardır? Yoksa başlarken bu stil üzerinden mi çalıştırılmışlardır? Tabi bu oyuncuların durumu uzun tırtıkla tam örtüşmüyor, ama yine de onda da teknik farklılıkları var.

Örneğin Joo Se Hyuk, raketi çok nadir çeviriyor, ve onda da sadece blok yapıyor. Loop veya spin yapmıyor. Bu şekilde raket çevirmeden oynayacak bir oyuncu için, düz lastik vuruş tekniklerini backhandde uygulayabilmenin bir temel teşkil edeceği konusunda ikna olduğumu söyleyemem, hatta tırtık deneyiminin artırılması noktasında ciddi bir zaman kaybı bile sayılabilir.

Ayrıca tırtık kullanımının kandırmaca olmadığını gayet açık ifade etmiş sitedeki yazıda. Backhandi zayıf diye kullanmak da doğru değil, bu konuda da problem yok. Peki bunu en baştan bir stil olarak benimseyip, (servis karşılamanın ötesinde) etkin bir şekilde kullanmayı benimsemek neden doğru değil?

Backhandin zayıf diye kullanılmaz, ayakların çalışmıyor diye kullanılmaz, zaafları örtmek için kullanılmaz, bu lastikle spora başlanılmaz... Kim neden kullansın o zaman? :fildir::fildir:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Fikirlerini ifade edenlere ve bilgiler için Ertan Abi'ye teşekkürler.

Şimdi şöyle bir sporcu kurguluyorum:

Başlarken forehandinde düz lastikle ofansif oyunu TAM SAHA forehand oynamayı öğrensin. Backhandinde de uzun tırtık olsun, bununla da hem masa üstünde iyi blok yapabilsin, hem de uzak defans yapabilsin.

Bu etkin bir stil değil midir? Örneğin kendisinden daha iyi ofansif oyunu olan bir oyuncuyla karşılaştığında, en azından sporcumuzun bir silahı daha olmaz mı? Karşılıklı ofansif oyunda kaybedeceği bir maçı kazanma şansı elde etmez mi? Maçın çok büyük kısmında forehand kullanan üst seviye oyuncular var, bu oyun tarzını öğrendikten sonra, backhandinde olan uzun tırtık da, oyun içerisinde iyi bir silah ve stratejik alternatif niteliği taşımaz mı?

Şimdi bu sporcunun başlarken backhand spin veya loop öğrenmemiş olması ona nasıl bir zaafiyet getirir? (Tırtıkla bunları zaten kullanmayacak) Veya tekniği tamamen farklı olan düz lastiğin vuruşlarını iyi bilmek, tırtık kullanımı açısından temel teşkil edebilir mi? Masa tenisinde bir süre uygulandıktan sonra refleks haline gelen vuruşların (veya alışkanlıkların) değiştirilmesi (düzeltilmesi), sıfırdan öğrenmekten her zaman daha zordur. O halde, neden bir teknik öğretip sonra yeniden başka bir teknik öğretelim?

Geçenlerde yine forumdan öğrendiğim penhold (klasik vurucu tabir ediliyormuş) forehand tırtık kullanan sporcular (Ör:Şirin He, Peng Fei Jiang) önce düz lastikle mi başlamışlardır? Yoksa başlarken bu stil üzerinden mi çalıştırılmışlardır? Tabi bu oyuncuların durumu uzun tırtıkla tam örtüşmüyor, ama yine de onda da teknik farklılıkları var.

Örneğin Joo Se Hyuk, raketi çok nadir çeviriyor, ve onda da sadece blok yapıyor. Loop veya spin yapmıyor. Bu şekilde raket çevirmeden oynayacak bir oyuncu için, düz lastik vuruş tekniklerini backhandde uygulayabilmenin bir temel teşkil edeceği konusunda ikna olduğumu söyleyemem, hatta tırtık deneyiminin artırılması noktasında ciddi bir zaman kaybı bile sayılabilir.

Ayrıca tırtık kullanımının kandırmaca olmadığını gayet açık ifade etmiş sitedeki yazıda. Backhandi zayıf diye kullanmak da doğru değil, bu konuda da problem yok. Peki bunu en baştan bir stil olarak benimseyip, (servis karşılamanın ötesinde) etkin bir şekilde kullanmayı benimsemek neden doğru değil?

Backhandin zayıf diye kullanılmaz, ayakların çalışmıyor diye kullanılmaz, zaafları örtmek için kullanılmaz, bu lastikle spora başlanılmaz... Kim neden kullansın o zaman? :fildir::fildir:

BH spin yapması şart değil, bh ine hakim olması şart. Gerektiğinde uzun tırtıkla bh şut atabilmeli, gerektiğinde top açabilmeli ve duruma göre de blok yapmalı veya uzaktan kesebilmeli. Bunları yapabilmesi için de teknik gerekir. Bunun için önce düz raketle bh oynamayı öğrenmesi öneriliyor. BH den çok zayıf olan oyuncular için "bh i protez" ifadesi kullanılır. Benim böyle bir arkadaşım var kısa tırtık da taktı uzun tırtıkta taktı ama bh i hala "protez" yani hiç bir şey değişmedi. Blok yapsın diyorsunuz bh ine hakim olmadan blok yapmak da kolay değil. Bahsettiğiniz oyuncular on binlerce saat çalışmışlardır ve teknikleri de mükemmeldir. Olmasa zaten üst seviyeye çıkamazlardı.

Bunlar bizim fikirlerimiz. Herkes bu fikirleri tabii ki kabul etmek durumunda değil. Aksinin de olabileceğini düşünüyorsanız onu uygularsınız.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Geçen haftalarda Tozkoparanda olan maçlarda Adana'lının defans Çin'lisi söylenen göre (oradaydım ama malzemesine bakmadım) bh tarafında uzun tırtıl fh tarafında düz lastikle oynuyordu. Bütün oyununu fh düz üzerine kurmuş bh tırtıl sanki süs gibiydi, çok sıkıştığında kullanma ihtiyacı duyuyordu. O kadar hızlı o kadar farklı oynuyorki tırtılı olsada olur olmasada gibi. Bence tırtıla kurtarıcı olarak bakmayın derim ama denemek serbest belki bir çıkış yolu olabilir.

ktm

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Yeni başlayan bir çocuğun backhandine tırtık takmayı düşünmedim, 2 sebebi var,

1-Taktığım tırtık lastik 1 sene 2 sene sonra ITTF tarafından yasaklanabilir, o zaman

çocuğa bunu nasıl açıklarım.

2- Çocuğun backhandine tırtık takınca çocuğu kısıtlamış olurum, belki çok güzel

backhand spin atacak ileride, bu ihtimalin oluşmasına izin vermeden çöpe atılcak

backhand...

Bence yeni başlayanlar, düz lastiğe hakim olmalı iki yöndende, zaman içerisinde

tırtık denenebilir, ama önce kısa tırtık sonra uzun tırtık...

Ekipman bence bu sporda %10 etkilidir. Geri kalan %90 kondisyon, zeka, tecrübe,

antreman sıklığı, antreman metodları vs vs dir. Ekipmandan önce konuşulması gereken

o kadar çok şey var ki...

Ama forumumuzda malesef, hep ekipman konuşuluyor, bu da bence masatenisini

yeni tanıyanlara, masatenisinin ekipmandan ibaret olduğu, en iyi ekipmanı alınca

en iyi oynanılacağını düşündürüyor...

Hiç yeni başlayan birinin çıkıpta, şöyle mi oynamalıyım böyle mi oynamalıyım

dediğini duydunuz mu, ama yeni gelenler, hep, şu paraya hangi raketi

almalıyım, şu lastik nasıl, bu tahta nasıl vs vs..

Tahta lastik bence hiçbirşeydir... araçtır... ekstra güç katmaz hiçkimseye...

İyi oyuncu her lastikle oynar her tahtayla oynar, ama en iyi oyununu kendi

raketi ile oynar, kendi alıştığı benimsediği raketle oynar...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Tırtıklı lastiklerde aynı hareketler farklı spin yada tepki oluşturabiliyor. Bu tür bir lastikle masa tenisine başlamak pek mantıklı gelmiyor. Oyuncu ileride tırtığa geçsin. Ne spin , ne flip vs. yapsın o zaman neden bunları öğrendi diye sorarsak tamam bizim oyuncu bu hareketleri yapmıyor olabilir ama rakip yapıyor. En azından bunları biraz tanımalı ve spin olgusunu öğrenmelidir. Her vuruşta farklı tepkiler verebilen tırtıklı lastiklerle spin olgusunu öğrenmek mantıksız olduğu için düz lastikle başlanmalı görüşü savunuluyor.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Geçen haftalarda Tozkoparanda olan maçlarda Adana'lının defans Çin'lisi söylenen göre (oradaydım ama malzemesine bakmadım) bh tarafında uzun tırtıl fh tarafında düz lastikle oynuyordu. Bütün oyununu fh düz üzerine kurmuş bh tırtıl sanki süs gibiydi, çok sıkıştığında kullanma ihtiyacı duyuyordu. O kadar hızlı o kadar farklı oynuyorki tırtılı olsada olur olmasada gibi. Bence tırtıla kurtarıcı olarak bakmayın derim ama denemek serbest belki bir çıkış yolu olabilir.

ktm

Adana'lı oyuncu Joo se hyuk düz sap tahta, bh: 1.0-1.3 mm kırmızı curl p1r, fh: siyah, 2.0 mm civarı h3' kullanıyor..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Benim bildiğim kadarı ile veteranlar ayak hareketlerindeki eksiklik nedeni ile tırtık a yöneliyor ama önceki bir yazıda bir abim tırtık kullananların ayaklarını daha çok kullanması gerektiğini söyledi bu biraz çelişkili geldi bana bu konuyu biraz açıklar mısınız?

Backhand'de tırtık kullandığınızı varsayalım. Bu durumda backhandinizle çok hızlı hücum edemeyeceğinizden dolayı, o tarafa gelen hücum edilebilecek toplara forehand ile hücum etmek durumunda kalıyorsunuz. Bu da ciddi bir ayak hareketi gerektiriyor.

Aslında burda bir "oyun seviyesi" farklılığı var. Ayak hareketi gerektirmediği için tırtık kullanmayı düşünenler alt seviyede tırtıkla oynamaktan bahsediyorlar. Tırtık kullananların daha çok ayak hareketine ihtiyaç duyduğunu söyleyenler ise, üst seviye oyunda tırtık kullanımını kastediyorlar sanırım.

Yani birisi bir şekilde masa tenisi oynamak istiyor, (ama yaş, sakatlık gibi çeşitli nedenlerle) artık düz lastiğin gerektirdiği dinamizmi oyuna veremediği için tırtığa geçiyor. Diğeri ise tırtığa geçmiyor, zaten tırtık kullanan ve üst seviye müsabakalarda başarı elde etmek amacında olan, muhtemelen bir tarafta defans oynayan, diğer tarafta hücum eden sporculardan söz ediyor bence.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

bence her türlü çalışan bir çift ayağa ihtiyaç var..beyin onlara hükmedemediği sürece kısa,uzun tırtık takmanın veyahut düz lastikle oynamanın pek bir farkı yok..düz lastikle oynayacaksa insan ayaklar çok iyi çalışmalı,kısa tırtık kullanıyorsa dahada iyi olmalı,topun arkasında olması lazım, e uzun kullanıp defans yapıcam diyorsa dahada iyi olmalı bir sağa bir sola koşup topa yetişmesi ve kesmesi lazım vs vs..sanırım anlatabildim ^_^

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Kendim tecrübe ettiğim pütür oyunu olarak; kısa pütürle oynayan oyuncu genel olarak ofans şansını kullanabilmek için topu yükselirken veya en tepede yakalamalıdır. Düşmüş bir topa kısa pütürle herhangi etkili ofansif vuruş şansı yoktur. Bu nedenle kısa pütürcüler masa başında her topu vaktinde karşılayabilme derdine sahiptirler. Bu da ciddi ayak gerektirir. Veteranların üzellikle şu an yasaklanmış pütürlerle yaptıkları masa başı blok oyunu profesyonel seviye masa tenisinde pek etkin değildir ve o kadar fazla ayak da gerektirmez.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Çağan bizim dernekte uzun pütürle oynayan birkaç veteran var. İddia ediyorum oyunun başında tebeşirle ayaklarını bulunduğu yeri işaretleyelim oyunun herhangi bir yerinde kontrol edelim. Milim oynamadığını göreceksin. Profesyonel oyuncuların bütün sahayı gezerek aradıkları altın noktayı daha başlangıçta bildikleri için hareket etmelerine gerek kalmıyor. Tabii uzun pütürle oynadıkları sürece. Bütün işi kollarını uzatarak hallediyorlar. Uzun pütürün yasaklanması bu açıdan kötü oldu.

bence her türlü çalışan bir çift ayağa ihtiyaç var..beyin onlara hükmedemediği sürece kısa,uzun tırtık takmanın veyahut düz lastikle oynamanın pek bir farkı yok..düz lastikle oynayacaksa insan ayaklar çok iyi çalışmalı,kısa tırtık kullanıyorsa dahada iyi olmalı,topun arkasında olması lazım, e uzun kullanıp defans yapıcam diyorsa dahada iyi olmalı bir sağa bir sola koşup topa yetişmesi ve kesmesi lazım vs vs..sanırım anlatabildim ^_^
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Çağan bizim dernekte uzun pütürle oynayan birkaç veteran var. İddia ediyorum oyunun başında tebeşirle ayaklarını bulunduğu yeri işaretleyelim oyunun herhangi bir yerinde kontrol edelim. Milim oynamadığını göreceksin. Profesyonel oyuncuların bütün sahayı gezerek aradıkları altın noktayı daha başlangıçta bildikleri için hareket etmelerine gerek kalmıyor. Tabii uzun pütürle oynadıkları sürece. Bütün işi kollarını uzatarak hallediyorlar. Uzun pütürün yasaklanması bu açıdan kötü oldu.

veteranlık güzel işmiş anlaşılan :gulumse:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 2 weeks later...

İlgili bir makale var about.com'da. Yeni başlayanların neden uzun tırtık veya anti gibi lastikleri kullanmaması, veya diğer taraftan, neden allround, çok yapışkan olmayan ince süngerli lastiklerle başlaması gerektiğini anlatıyor. Genelde yazıldı bunlar bu başlıkta, ama yine de ekleyeyim dedim.

Bu makale, masa tenisine yeni başlayan, bekendinde problem olduğundan dolayı çok sayı kaybettiğini, bekendden itme ve blok yapmanın kendisi için yeterli olacağını, bu nedenle anti veya uzun tırtıkların kendileri için iyi bir seçenek olduğunu düşünen sporcuların soruları üzerine kaleme alınmış.

Özetle;

• Yeni başlayan bir sporcu olarak, bazı vuruşları yapamadığınızı düşünecek kadar antreman yapmadınız. Zayıf olduğunu düşündüğünüz bekendinizi, bir süre daha çalışarak etkin olarak kullanabilme olasılığınız yüksek.

• Yeni başladığınızda oyun stilinizi tam olarak bilemezsiniz. Birkaç ay içerisinde olağan tablo şu şekildedir: Orta/iyi forend atak, zayıf forend itme, zayıf bekend atak ve orta/iyi bekend itme. Çünkü forend atak ve bekend itme diğerlerinden daha kolay öğrenilir. Bu nedenle başlangıçta stilinizin forend atak ve bekend itme şeklinde olduğunu düşünmeniz doğaldır. Fakat aylar içerisinde doğru çalışmayla yeterli bekend atak vuruşlarını yapabileceksiniz. Başlangıçta uzun tırtık veya anti kullanmayı seçmeniz, ilk anda mantıklı görünse de, uzun dönemde gelişiminize zarar verecektir.
  • Yeni başlayan sporcuların yetenekleri hamur gibidir. Tam kıvama gelmeden bu lastiklere geçerseniz, bu lastiklerin gerektirdiği özel tekniklere kilitlenirsiniz. Dolayısıyla ilerde düz lastik kullanmaya karar verirseniz, teknikleri öğrenmek sizin için çok zorlaşacaktır. Bu yüzden inanıyorum ki, düz lastik tekniklerini öğrendikten sonra, bu tekniğinizi uzun tırtık veya anti tekniklerine modifiye etmek, geri dönüş kolaylığı bakımından daha makul olacaktır. Ve zamanla itmeye göre daha etkin olan atak oyuna daha yatkın olduğunuzu da farkedebilirsiniz.
  • Ayrıca, eğer benim gibi raketi çevirerek oynamaya karar verirseniz, her iki taraftan da klasik vuruşları yapabilmeniz gerekecektir. Bu durumda ilk önce klasik teknikleri öğrenmiş olmanız büyük avantaj sağlayacaktır.
  • Sadece birkaç aylık oyun sonrasında, hangi vuruşta ne kadar başarılı olduğunuz konusunda ve bu konuda gelecekte neler yapabileceğiniz konusunda tam bir değerlendirmeye sahip olmanız mümkün değildir. Düz lastiklerle yüzlerce saat çalışmanızve vuruşlarınızı son haline geliştirmeniz, hangi vuruşta ne kadar potansiyeliniz olduğunu, neyi yapıp neyi yapamadığınızı idrak etmenizi sağlayacaktır. Düz lastikle oynadığınız dönemde, önünüzde her türlü stili uygulayabilme seçeneğiniz olması, oyundan daha fazla keyif almanızı sağlayacaktır. Temel vuruşları güzelce öğrendikten sonra, gelecekte oyununuzu (agresif, allroun, defansif olmak üzere) hangi yöne kanalize edeceğiniz konusunda yeterli deneyime sahip olacaksınız. Böylece zayıf ve güçlü yönlerinizi daha iyi analiz edecek ve oyununuzu tamamlayacak olan ekipmanınızı daha sağlıklı ve kolay seçebileceksiniz. Bu karar aşamasına gelme süreci, bazı oyuncular için 6 aylık sıkı bir çalışmayla sınırlı olsa da, ortalama bir sporcu için 1-2 yıl sürmektedir.

[Kaynak]

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Uzun tırtık kullanan defans oyncuları ikiye ayırabiliriz...Masabaşı blokla uzun tırtık kullananlar(masabaşı defans)(veteranlar genelde) ve orta uzun mesafe defans yapan oyuncular..Bildiğimiz gibi her tırtık kendine has spin reversal(spini karşıya ters yollama) özelliği var.masa başı defans yapan oyuncular doğru blek hareketiyle karşı tarafı bu yönüyle tehdit etmekteler..orta ve uzun mesafe defans oyuncuları ise kesme hareketi ile karşı tarafa tehdit oluşturuyorlar..Masabaşı blokta ayakların çok hareketli olmasına gerek yok ...kolunuz o noktaya uzandığı sürece doğru blok itme kısa kesme hareketiyle karşıya ters toplar yollanabilir.. Uzun ve orta mesafe defansta durum biraz daha farklı..Ayakların çok iyi çalışması gerekmekte..karşı taraf bir uzun bir kısa vuruş yapacağı için(ki mantıklı olan bu) masada bir ileri bir geri gidilmesi gerekir..Modern defanssanızda forehande(veya backhande duz lastik ne taraftaysa) gelen topları karıya geçirmeniz lazım(loop,sut,spin vs.)Ki bunları yapmak için çok iyi kondüsyon ayak hareketi ve çeviklik gerekir (bknz Joo se Hyuk) Uzun tırtığın dezavantajı tabikide atak yapmak.. Ustalaşması çok zor topla teması kestirmek zor oldugundan bir file bir dışarda kalınması yuksek..Çok musait toplar haricinde atak yapılmaması farz :D

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 13 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..