Jump to content
Masatenisi.org Forum

'yeni Başlayanlar Için Uygun Lastikler' Konusuna Hazırlık

ongun

Recommended Posts

Başlığı yazdım, konuyu açtım bakalım. Belki birileri el atar da arkası gelir.

Nittaku Learner

Tibhar Learn Spin

Donic Solo

Donic Liga

Donic Quattro

DHS PF4

Stag Allround Rubber

Belki az daha ileri seviye Off- tarzı;

Andro İmpuls-İmpuls Speed

Butterfly Sriver,Catapult ...

gibi (o:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Butterfly Sapphira

Butterfly Flextra

Butterfly Sriver fx 1.5mm-1.7mm

Butterfly Tackiness D 1.5mm - 1.7mm

Dhs g555 1.5mm - 1.8mm

Dhs g666 1.5mm - 1.8mm

Palio Cj8000 - Economical rubber with sponge isminde geçen modeli

Donic Vario Soft

Tibhar Learn Spin

Tibhar Standart

Stiga Evo

Listeyi daha ucuz olan çin marka lastiklerle genişletmek mümkün.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Benim merak ettiğim; Solüsyon etkili yeni nesil lastiklerin All, All+ ve off- oyun tarzı için uygun olanları yok mu??

Yeni nesil solüsyon etkili lastikler piyasaya çıktığından beri, ekipman tavsiyesi isteyen arkadaşlara hala eski düzen lastiklerin önerildiğini hayretle izliyorum!! Bir anlamda, ilk defa kombi yapacak arkadaşlarımızı solüsyon kullanmaya, bilerek yada bilmeyerek teşfik ettiğimizi düşünüyorum!!

Genelde yeni çıkan lastikleri kullanan yada deneyen arkadaşların off, off+ tahtalar üzerine Max yada 2.1 sünger kalınlığıyla kullandıklarını görüyoruz. Bu durum bizlerde, yeni çıkan lastiklerin ileri seviye oyuncular için üretildiği kanaatini oluşturuyor.. Gerçekten bu durum böylemidir??

Kullanmadığım için merakımdan soruyorum; bu kadar yeni çıkan lastikler için de hiç mi yeni başlayacak arkadaşların kullanacağı lastik yoktur?? Mesela bir Nimbus Sound 1.8, Yada Donic Desto F3 Big Slam, Donic Quattro Formula, Lastikler uymaz mı? aklıma gelenler şimdilik bunlar, bu lastiklerin solüsyon etkili olduğu biliniyor. Acaba yeni başlayan arkadaşların işine yaramaz mı?

Ben, eski tip lastikleri önermekten yana değilim.. Yeni çıkan solüsyon etkili lastikleri kullanan arkadaşlardan yeni öneriler de bulunmalarını bekliyorum..

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ucuzlardan;

Dawei Inspirit (1.8-2.0mm, oldukça Avrupai, ömrü uzun ve ofansa yönelik bir lastik)

Friendship 729 FX-EL Supersoft (Az yapışkan, ucuz, yeni başlayanlar için çok uygun)

Palio C (Altında Dawei'nin yumuşak-35/40 derece- Lightning süngeri ile harika spinli, kontrollü ve az yapışkan bir lastik. Oynadıkça güzelleşiyor)

Gambler Six Shooter (Orta süngerli, kontrollü kendi halinde Dipper gibi bir lastik)

DHS Dipper/II (DHS'nin en Avrupa-Japon karakterinde lastiklerinden. Yapışkan değil, gayet kontrollü, rahat kullanımlı bir lastik. Dipper II daha yumuşak)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ertan abi bu konuyu silelim isterseniz. Böyle olmaz.

Arkadaşlar, bu konu yeni başlayanlara rehber olması amacıyla açıldı. Sululuğun yeri bu konu olmamalıydı. Sadece bir iki antrenmanda denediğiniz değil, belli bir süre kullandığınız lastikler hakkında yorum yazılmalı. Ve yorum yazılmalı. Sadece lastik isimlerinden oluşan listeler okuyana hiçbir anlam ifade etmez. Hangi tahtada oynadınız, sünger kalınlığı ne olmalı, lastiğin ortalama ömrü nedir, fiyat/kalite oranı nedir, ağırlığı nedir, sünger sertliği nedir, lastik hızı, tutuşu,...gibi detaylar hakkında deneyimlere dayanarak görüş belirtilmeli. İnsanlar lastik seçerken o lastiği neden seçtiklerini bilsinler diye bu konuyu açtık. Yoksa herkes ezberden sayar bir sürü lastik sonra çık işin içinden çıkabilirsen.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Benim merak ettiğim; Solüsyon etkili yeni nesil lastiklerin All, All+ ve off- oyun tarzı için uygun olanları yok mu??

Yeni nesil solüsyon etkili lastikler piyasaya çıktığından beri, ekipman tavsiyesi isteyen arkadaşlara hala eski düzen lastiklerin önerildiğini hayretle izliyorum!! Bir anlamda, ilk defa kombi yapacak arkadaşlarımızı solüsyon kullanmaya, bilerek yada bilmeyerek teşfik ettiğimizi düşünüyorum!!

...

bunu başkası dese şaşırmazdım ama sizden duymak beni biraz şaşırttı Mustafa Hocam..yeni başlayan birinin ne şekilde solüsyonla işi olabilir ki?yani bu spor sadece solüsyonlanmış yahut solüsyon etkili lastiklerle mi oynanmak zorunda..ileri düzeyde bir oyuncu bunu isteyebilir ama daha eline ilk kez combo raket alacak birinin,spini belkide ilk defa adamakıllı öğrenecek birinin solüsyonla yahut etkisiyle ne işi olur?düzgün tekniği oturtmak için solüsyona mı gerek var?eski düzen lastiklerlede babalar gibi oynanır,oynayanlar hala mevcuttur..solüsyona teşvik konusuna gelince bu forumda bangır bangır solüsyon kullanmayın uzak durun diye söyleniyor..kusura bakmayında kimse kimsenin keyfinin kahyası değil..bizler kullanmayın diye uyarsak da onlar kullanmak istiyorsa paşa gönülleri bilir..yani bizim onlara solüsyon etkili allround lastik önermemiz mi onlar için hayırlı olacak?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bence solüsyonun yeni başlayan oyuncular için gerekliliği ne kadarsa, solüsyon etkili lastiklerin de gerekliliği o kadar.

Ayrıca kombinasyon rakete yeni geçen oyuncuların yüksek ihtimalle birkaç defa daha lastik-tahta masrafı yapacakları göz önüne alınırsa ilk kombide alınan solüsyon etkili lastikler ekonomik açıdan da sıkıntı oluşturacaktır.

Mümkünse ekonomik bir kombiyle başlayıp, ekipman aşinalığı arttıkça ve yeterli derecede deneme imkanı bulunca pahalı ekipman almak daha mantıklı geliyor bana.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Asılı konu olunca okunur hocam, daha iki gün önce yeni üye bir arkadaş kimseye sormadan sadece okuyarak güzel bir kombi yapmıştı.

Ancak Ongun Abi, siz bu konunun başlığını değiştirseniz ve bu konuyu amacına uygun şekilde yeniden açsanız bence isabetli olur. Zira üstadların önce kendi arasında anlaşmaları gerekecek.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

yeni başlayanlar için uygun tahta konusu tamam ama lastik konusu biraz daha geniş ve karmaşık bence..illa bir marka yahut isim üzerinden de gitmeye gerek yok aslında..tahta için nasıl ki bir genelleme yapıp all+ yahut off- (markası hiç farketmez) bir tahta alın önerisinde bulunuyorsak,lastik içinde markaların belli başlı çok zıplak lastikleri ve çin tarzı yapışkan lastikler haricinde her lastikle oynanabilir bana kalırsa..zaten forumu iyice araştırıp bir raket yapmaya kalkan birisi bizim karşımıza şunlarla geliyo genelde..all+ off- bir tahta üstüne 1.7 ,1.8 mm sünger kalınlığında,yapışkan olmayan lastikler..zaten adam hala inatla carbon tahta üzerine tenergy teklifleriyle geliyorsa bu konuyu istediğiniz yere asın birşey değişmez ;):

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bence de konu silinsin ve yeni konu daha açıklayıcı olsun. Sadece lastik ismi değilde tahtalar adına açılan konu gibi açıklamalı olsun. Bu konudaki farklı fikirler yeni başlayan arkadaşların kafasını karıştırabilir. Tabi bu konuları ayrı bir başlıkta tartışabiliriz ama yeri bura olmamalı bence.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

yeri burası bence..yani hangi başlıkta olduğu çok önemli değil o kadar da..Ertan abi isterse başka yere taşır yahut siler onun tasarrufunda herşey..ama şunuda unutmayalım ki forumun amacı sadece bilgilenmek değil,düzeyli ve saygılı bir şekilde münazara etmek..herkes fikrini söyleyecek ki yanlışları doğrulardan ayıklayıp bir sonuca varalım...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

yeni başlayanlar için uygun tahta konusu tamam ama lastik konusu biraz daha geniş ve karmaşık bence..illa bir marka yahut isim üzerinden de gitmeye gerek yok aslında..tahta için nasıl ki bir genelleme yapıp all+ yahut off- (markası hiç farketmez) bir tahta alın önerisinde bulunuyorsak,lastik içinde markaların belli başlı çok zıplak lastikleri ve çin tarzı yapışkan lastikler haricinde her lastikle oynanabilir bana kalırsa..zaten forumu iyice araştırıp bir raket yapmaya kalkan birisi bizim karşımıza şunlarla geliyo genelde..all+ off- bir tahta üstüne 1.7 ,1.8 mm sünger kalınlığında,yapışkan olmayan lastikler..zaten adam hala inatla carbon tahta üzerine tenergy teklifleriyle geliyorsa bu konuyu istediğiniz yere asın birşey değişmez ;):

bu düşünce tarzı bizi bir yere götürmez.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

bunu başkası dese şaşırmazdım ama sizden duymak beni biraz şaşırttı Mustafa Hocam..yeni başlayan birinin ne şekilde solüsyonla işi olabilir ki?yani bu spor sadece solüsyonlanmış yahut solüsyon etkili lastiklerle mi oynanmak zorunda..ileri düzeyde bir oyuncu bunu isteyebilir ama daha eline ilk kez combo raket alacak birinin,spini belkide ilk defa adamakıllı öğrenecek birinin solüsyonla yahut etkisiyle ne işi olur?düzgün tekniği oturtmak için solüsyona mı gerek var?eski düzen lastiklerlede babalar gibi oynanır,oynayanlar hala mevcuttur..solüsyona teşvik konusuna gelince bu forumda bangır bangır solüsyon kullanmayın uzak durun diye söyleniyor..kusura bakmayında kimse kimsenin keyfinin kahyası değil..bizler kullanmayın diye uyarsak da onlar kullanmak istiyorsa paşa gönülleri bilir..yani bizim onlara solüsyon etkili allround lastik önermemiz mi onlar için hayırlı olacak?

Aslında, bana sorduğun soruları ''solüsyon etkili no 19 lastiği ben neden kullanıyorum'' diye kendine sorsaydın, benim nedemek istediğimi, işte ozaman anlamış olurrdunn. Benniim anlatmaak istediğim şeylerle, senin bana cevap diye yazdığın şeyler arasında bağlantı bile kuramıyorum ki... Umarım birileri beni anlamıştır??!!

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

No.19 süngerli DHS lastikler solüsyon etkili değil ki , sadece biraz daha yumuşak. Bir ara hurricane 2 lastiğime tunning yapmıştım oradan bir hissiyatım var. Çağan Abi'nin raketini alıp oynadığımda ise No.19 süngerin solüsyonlu lastikle hiç alakası olmadığını fark ettim . Lastik hala çok hisli değil ama eski Hurricane'lere göre solüsyonsuz oynanabilirlik artmış , hızlandırıcı kullanımına ise (Haifu vs.) daha iyi tepki verecek duruma gelmiş.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Aslında, bana sorduğun soruları ''solüsyon etkili no 19 lastiği ben neden kullanıyorum'' diye kendine sorsaydın, benim nedemek istediğimi, işte ozaman anlamış olurrdunn. Benniim anlatmaak istediğim şeylerle, senin bana cevap diye yazdığın şeyler arasında bağlantı bile kuramıyorum ki... Umarım birileri beni anlamıştır??!!

benim kullandığım lastikler Alper'inde dediği gibi solüsyon etkili değil..sadece süngeri 3-5 derece daha yumuşak..siz daha iyi bilirsiniz ,klasik çin lastikleri baya bir sert olur..en azından biraz yumuşak olsun diye no:19 sponge olanları aldım..yani öyle solüsyon etkili lastik falan kullanmıyorum..hayatımda eski tip lastiklerimide sadece deneme amaçlı 2 kez solüsyonladım..oda lastiğin son zamanlarında..kaldı ki ben combo rakedi elime dün almadım..şu an solüsyonlu lastikle oynasam oynarım,keyfim bilir..ama bana hızlı geleceği için yanaşmıyorum o tarz lastiklere..bizim demek istediğimiz yeni başlayan birinin solüsyonla yahut etkisiyle işinin olmayacağı..tekniğini ilerlettikçe bu etkiye ihtiyaç duyarsa alsın taksın..ama ilk zamanlar o eski tip dediğiniz lastikler bile onlara tenergy den beter gelecektir,bunuda gözardı etmeyelim..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sayın mmustafa'nın yorumunu birkez daha okuyun derim.

Bu arkadaşımız eski tip lastik üzerinde artık durmayın, fabrika çıkışlı geliştirilmiş lastikleri (solüsyon etkili) yeni kombi yapmak istiyen arkadaşlara önerin demek istiyor.

Eski lastikleri almayın alırsanızda solüsyonlayıp kullanın demiyor. Benim anladığım bu, anlatılmak istenende bu sanırım..

ktm

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Başlığı yazdım, konuyu açtım bakalım. Belki birileri el atar da arkası gelir.

Şit delikanlı ben pek el kol hareketlerini sevmem bilirsin beni,

İstenen uzunca bir süre kullanılıpta olumlu veya olumsuz özelliklerini belirtmek ve ilk lastik arayışına giren arkadaşlara yön verme açısından bir ön hazırlık olabilirdi.

Aslında yorumu(lastik yorumunu) kullanılan tahta ile anlatıma sokmak biraz daha etkili ve iyi olurdu sanki.

Bizler el atarken omuzuda devreye sokup rakibi (lastiği) yere yıktık, hepimize kolay gelsin.

ktm

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sayın mmustafa'nın yorumunu birkez daha okuyun derim.

Bu arkadaşımız eski tip lastik üzerinde artık durmayın, fabrika çıkışlı geliştirilmiş lastikleri (solüsyon etkili) yeni kombi yapmak istiyen arkadaşlara önerin demek istiyor.

Eski lastikleri almayın alırsanızda solüsyonlayıp kullanın demiyor. Benim anladığım bu, anlatılmak istenende bu sanırım..

ktm

Doğru, öyle demek istiyor, ancak solüsyon etkili lastik, solüsyonlanmış eski tip lastik şeklinde algılandığı için, bu yeni lastikleri yeni başlayanlara önermek, bir anlamda lastik solüsyonlamayı önermek anlamı taşıyor. Bunun gerekliliğine kaymış durumda konu.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Doğrusu ben anlamadım. Yeni başlayan birine solusyon etkili lastik önermenin gerekliliğinide 'hayretler içerisinde' okudum.

Solusyon etkili olmayan lastikleri ille de solusyonlayıp kullanmak gerekmiyorki. Solusyonsuz da gayet iyiler.

Bende şunu anlamıyorum, diğer eski tip lastikleri solüsyonlamadan da eskisi kadar verim alabiliniyorsa, neden bi dünya insan bu kadar paralar ve emek harcayarak yeni nesil lastiklere adepte olmaya çalışıyor? Yada neden yeni nesil lastikler çıktı? Sadece profösyöneller kullansın diyemi? Yada bu solüsyon yasağı sadece profösyöneller için mi çıktı?

Eski tip lastiklere, solvent içeren sülüsyonları uygulamadığınız sürece hiç bir verim alamazsınız!! Antrenmanda bir şekilde takaa, tukaa yaparsınız oynarsın ama maça geldiğinde ne lastikten, nede tahtadan hız-spin ve kontrol açısından üst düzeyde faydalanamazsınız!!

Şunu iddaa ediyorum, eski tip lastik önerilen insanlar en az 2-3 ay içerisnde solvent madde içeren eski tip solüsyonu kullanmaya bir şekilde çevresinden etkilenerek yada lastiğin sağdan, soldan açılmasıyla birlikte kullanmaya başlayacaktır. Solventi de bulamayınca belkide kendisi solüsyon hazırlamaya çalışacaktır? Ben, sen, o, onlar nasıl solüsyonla tanıştıysak yeni başlayanlarda bir şekilde bu işe kıyısından köşesinden başlayacaktır..

Birde, neden yeni başlayan arkadaşlara, yeni nesil lastik önerelim diye yazmamdan bu kadar rahatsız olunuyor yada bu fikrim neden bu kadar saçma bulunuyor, onu da hiç anlamış değilim....

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Doğru, öyle demek istiyor, ancak solüsyon etkili lastik, solüsyonlanmış eski tip lastik şeklinde algılandığı için, bu yeni lastikleri yeni başlayanlara önermek, bir anlamda lastik solüsyonlamayı önermek anlamı taşıyor. Bunun gerekliliğine kaymış durumda konu.

Evet konu bayağı kaydı. Fabrika çıkışlı yeni tip lastiklerle eski tip lastikler arasında kullanım olarak hiç bir fark yok (sağlık konusunda) ama solüsyonu devreye bizler sokuyoruz, fark (sağlığa zararlı durum) burdan kaynaklanıyor.

Sriver G2 ile Srivre G3 arasında durum ne ise diğerleri arasında da durum aynı iki lastikde aynı fabrikanın standart ürünü, sayın Mustafa G2 gibi eski tip lastikleri almayın, yeni tip G3 tarzında lastikler alın demesi mantıklı bir yaklaşım, yazdığı yazı iyi okunursa hiç bir şekilde başka bir türlü anlaşılmıyor.

ktm

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 1 Gizli, 17 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..