Jump to content
Masatenisi.org Forum

Servis Teknikleri

Recommended Posts

Servis başlıbaşına bir eğitimdir. İyi bir servis ne yazık ki tarif edilerek değil, yıllarca sabırla çalışılarak başarıya ulaşır.

Temel olarak boş, dolu(spinli) ve falsolu diye üçe ayrılır. Bu temel vuruşlar üzerinde küçük nüanslar yaratabilme ve topa verilen spin katsayıları artırabilmek için hergün antrenman yapabilen bir oyuncunun antrenman yaptığı partnerine en az 500 servis atması ve aynı şekilde karşıdan gelen 500 servisini karşılamayı antrenman sonlarında uygulaması gerekir. Yada tek kişiyseniz attığınız servisin karşıya nasıl gittiğini ve geri dönecek olan topa ne yapmanız gerektiğini düşünerek kurgularsınız. Raket tutan bileğinizin hareketlerininde bir ruhu ve kişiliği olduğunu unutmayın. Bazı servisleri çok iyi atmasını öğrenirken bazılarını hiç beceremeyebilisiniz. Bu sebeple her servis için kendinizi zorlamak yerine bileğinizin yeteneklerini keşfedin ve güçlü olduğunuz servislerin üstüne eğilin. (Ülkemizde de çoğu pro oyuncular uygulamadığı için hazır sorulmuşken bu antrenman notunuda ekleyeyim dedim...)

Temel olarak;

Boş servis atıyorsanız rakibinizden dönen topa şut atabileceğinizi (keserek karşılasa bile),

Dolu(spinli.. sizin tabirinizle kesik..) servis atıyorsanız rakibinizden dönen topa topspin yapabileceğinizi veya tekrar kesebileceğinizi,

Yan falsolu servis atıyorsunuzda rakibinizden dönen topa raketinize verdiğiniz açıyla alakalı raket açıları ayarlarak rakibinizin uzak köşesine topu bırakabileceğinizi veya yine şut atabileceğinizi,

unutmayın.

Umarım akşamın bu saatinde karınca kararınca bir katkım olmuştur. Ancak masa başında değilde klavye başında ancak bu kadarını aktarabildim. İstanbul'daysanız biebir yardımcıda olurum...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Yazı ile anlatılabilecek olanları Saadettin abi güzelce yazmış. Bundan sonraki çalışmalarınıza youtube gibi sitelerden video izleyerek ve uygulamaya geçirerek devam edebilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Aslında servisi anlatmış oldum. Daha fazlasını yazıyla analatılmaz sanırım. izleyerek bile gördünüz servisleri atabilmeniz çok zor çünkü topa aynı devir hızını veremedikten sonra servisleriniz aynı şekilde gitmeyecektir.

Sitede izmirli oyuncu arkadaşlar sizinle irtibata geçerlerse sorununuzu çözersiniz. Anlatsamda uygulamalı gösteremedikten ve nasıl uyguladığınızı göremedikten sonra işe yaramaz.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

video eğitim diye bi başlık vardı forumda....oradan ben indirdim bir komple eğitim setini...ryu nundu sanırsam.... bu tip başka oyuncularında var yaklaşık 7 kişinin var şu anda bende yanılmıyorsam.... bü tür videoları izleyebilirsiniz kendiniz daha sonra gördüğünüzü denersiniz....youtube girebiliyorsanız.....werner schlager service yazın 9 küsür dk lik videosunu izleyin receive yazarsanızda 3 küsürlük karşılama var işinize yarar

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ben rapidshare den bir klasör indirmiştim içinde her servise ait bir video vardı onu bulabilirsem paylaşayım sizinle. Olmadı upload etmeye çalışırım.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 1 month later...

Bu linkte bir abimiz aşağıdaki servisleri teker teker atıyor (Her servis ayrı video)

BH backspin

BH backspin-sidespin

BH nospin (a little side)

BH sidespin

BH topspin

BH topspin-sidespin

FH backspin

FH Pendulum backspin-sidespin

FH Pendulum sidespin

FH Pendulum topspin-sidespin

FH RevPendulum backspin-sidespin

FH RevPendulum sidespin

FH RevPendulum topspin-sidespin

FH sidespin

FH topspin

Tomahawk backspin-sidespin

Tomahawk sidespin

Tomahawk topspin-sidespin

http://www.megaupload.com/?d=YM5EMR9C (Yeni upload ettim)

Not : Alıntıdır

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Youtube'den nasıl servis atılır konusu ile ilgili güzel bir link buldum.

Not:Bu arada merak ettiğim birşy var arkadaşlar youtube gibi sitelerdeki görüntüleri CD veya DVDe nasıl kopyalayabilirim acaba?

http://keepvid.com/

burada URL yerine youtube daki videodun tam adresini kopyala/yapıştır yapın.

Sonra da DOWNLOAD düğmesi.

Yeni pencerede 2 Download linki olacak, sağ tıklayıp HEDEFİ FARKLI KAYDET diyerek az veya çok kaliteli videoyu sabit diskinize indirebilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 2 weeks later...

Geçen hafta kendimi iyi servis atmaya başladığım havalarında hissederken iki farklı antrenör servislerim için aynı eleştiriyi getirdiler: "Servisleri çok yukarıdan masaya bırakıyorsun!" Ben ise hiç de öyle olduğunu sanmıyordum.

Sonra bu eleştirileri dikkate aldım ve masa seviyesine çok yakın noktada topla buluşmaya çalıştım. Henüz buna yeni alışmaya başladığım için zorlanıyorum ve çok da hata yapıyorum ama şunu söyleyeyim; topla alçak seviyede temas sağladığınızda:

1. Top masa seviyesinden çok az yukarı yükseliyor. Böylece karşı tarafın servisinize hücum yapması zorlaşıyor.

2. Top fazla yükselmediği için, topun sizin tarafınıza çarpması sonrası fazla hız alarak karşıya değmeden masadan uçup gitme ihtimali de azalıyor.

3. Düz servisler mermi gibi ani, ama daha kontrollü ulaşıyor karşı tarafa. Ve karşı tarafı hazırlıksız yakalama ihtimaliniz artıyor.

Ben öyle hissettim ilk çalışmalarımda. Ama youtube daki öğreten videolarda böyle bir hassasiyet dikkatimi çekmedi...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bir de robot filesi benzeri bir düzeneğin olması servis çalışmasında çok verimlilik sağlayan birşey.

Leğen tipi bir kap içerisine 30 tane top doldurup ikinci bir kabı da file düzeneğinin altına yerleştiriyorsunuz. Toplar bitince bir kabı koyup diğerini alıyorsunuz ve hiç vakit kaybetmeden çalışmanıza devam ediyorsunuz.

File düzeneğini robot satan firmalardan robot harici satın alabileceğiniz kanaatindeyim ya da kendiniz de yapabilirsiniz. Topun düştüğü bölgeler deliğe doğru eğimli ve kaygan-muşambamsı bir malzemeyle takviye edilmiş, toplar birikme yapmasın diye. Yaptırmak isterseniz aklınızda olsun...

Kolay gelsin.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 3 weeks later...

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 19 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..