Jump to content
Masatenisi.org Forum

Ma Lin'in Sorunları

Ertan

Recommended Posts

Metin hocanın gönderdiği Çin Masa Tenisi kaynaklı yazı aşağıdadır. Kendisine teşekkür ederiz

=====================================

Ma Lin'in Sorunları...

Erkek teklerde altın madalya kazandığı Beijing Olimpiyat Oyunları, Çinli masatenisçi Ma Lin'de mutlaka güzel bir anı bıraktı. Aradan üç ay geçti, ancak şimdi Ma Lin sorunlardan bunaldı. Bu Sorunun kaynağı zamk.

2008 Çin Ulusal Masatenisi Şampiyonası, 17-24 Kasım tarihlerinde Çin'in doğusundaki Zhangjiagang kentinde yapıldı. Beijing Olimpiyat Oyunları'nın altın madalya sahibi Ma Lin şüphesiz en parlak yıldızıydı. Ancak Ma Lin'in performansı izleyicileri büyük hayal kırıklığına uğrattı. Tek Erkeklerde çeyrek finalde Ma Lin 20 yaşındaki genç oyuncu Zhang Jike'e yenilerek ilk dörde veda etti. Aynı zamanda Ma Lin'in önderlik ettiği Guangdong takımı takımlar yarışmalarında da ilk dörde giremedi. Bunun esas nedeni, Ma Lin'nin raketinde kullandığı zamkın kısa süre önce yasaklanmasıydı.

Uluslararası Masatenisi Federasyonu, 1 Eylül 2008'den itibaren dünya genelinde organik zamklı raketlerin kullanılmasını yasakladı. Organik zamk yerine su bazlı ve zararsız zamk kullanılmaya başlandı. "Organik zamklı Çağın" "Son İmparatoru" olarak adlandırılan Ma Lin'in teknik seviyesi, bundan dolayı sınırlandı. Yalnızca Çin Ulusal Masatenisi Şampiyonası'nda değil, 2008/2009 sezonu Çin Masatenisi Süper Ligi'nde de Ma Lin'in galibiyet oranı geçen sezondaki yüzde 92'den yüzde 60'a düştü.

Ma Lin bu konuda gazetecilere:

"En büyük fark, şimdi oynadığım topun dönüş hızı ve gücünün geçmişe göre büyük ölçüde azalması oldu."

Masatenisi gözlemcilerine göre, topun dönüş hızının azalması, Ma Lin gibi Çin'in geleneksel tarzda oynayan masatenisçilerini çok etkiliyor. Ma Lin, dünya çapında yüksek seviyeli masatenisçiler içinde en ciddi etkilenenlerden birisidir.

Bu konu hakkında Ma Lin yaptığı konuşmada bu meydan okumayı cesaretle göğüsleyeceğini belirterek şöyle devam etti:

"Her defasında yapılan reform, mutlaka yüksek seviyeli masatenisçileri etkiler. Zorlukların üstesinden gelmek için elimden geleni yapacağım. Çünkü her yeni kural herkes için eşittir."

Bugünlerde Ma Lin yeni zamka alışmak için durmadan çaba harcıyor. Geçen üç ayda Ma Lin değişik yeni zamkları denedi. Ancak bu süreç pürüzsüz olarak geçmez. Ma Lin:

"Yeni raketimle birçok defa antrenman yapmama rağmen topu tam istediğim noktalara

yollayamadığım zamanlar oluyor. Bu yüzdan maçlarda performansım bazen iyi bazen kötü oluyor"

Şimdiye kadar Ma Lin Olimpiyat Oyunları ve Dünya Kupası'nda tek erkekler şampiyonluğu ve Dünya Masatenisi Şampiyonası'nda takım şampiyonluğu dahil hemen hemen tüm önemli turnuvaların şampiyonluğunu elde etti. Bu nedenle Dünya Masatenisi Şampiyonası'nda tek erkekler şampiyonluğunu kazanamayan Ma Lin'in en büyük arzusu, önümüzdeki yıl Japonya'nın Yokohama kentinde yapılacak Dünya Masatenisi Şampiyonası'nda tek erkekler şampiyonluğu kazanmasıdır. Ancak zamk reformu, şüphesiz Ma Lin'in önüne ciddi bir engel koydu:

"Dünya Masatenisi Şampiyonası'nda tek erkekler şampiyonluğu, kesinlikle şu andaki en büyük rüyamdır. Ancak daha fazla çaba harcamam gerekiyor. Yeni zamk kuralının devreye girmesinden sonra zorluklarla karşı karşıya bulunuyorum. Bunun için, diğer sporculara göre daha fazla çaba harcamalıyım."

Çok başarılı bir masatenisçi olan Ma Lin'in 2012 Londra Olimpiyat Oyunları için dört sene mücadele edip etmeyeceği merak edilen bir konudur. 29 yaşındaki Ma Lin gelecekte fiziksel güç ve oynama yönteminde yenilik yaratma gibi alanlarda daha fazla zorluklarla karşı karşıya kalacak. Ancak Ma Lin gazetecilere verdiği demeçte, Londra Olimpiyat Oyunları'na kadar mücadele etmek istediğini ifade ederek şunları söyledi:

"Şimdi masatenisine veda etme niyetim yok. Çünkü masatenisine karşı derin duygularım var. Bu nedenle şimdilik 2012'den önce masatenisinden ayrılma düşüncem yok."

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bence en önemli bilgi solüsyonların yasaklanmasından sonra toplardaki bariz atış değişiklikleridir.

Bu durum farklı ülkelerde yetişen ve çin kökenli olmayan oyuncuları da şampiyonluğa ortak edecektir. Yani sürpriz isimler çıkabilir. Artık üst sıralardaki Çinli oyuncuları yenen değişik oyunculara alışmamız lazım.

Ertan Abi'nin yanında Metin Hocaya da paylaşımından ve zahmetlerinden dolayı çok teşekkürler...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ma lin'i severim..hatta en sevdiğim masa tenisçi desem yalan olmaz..tekniği hakkında birşey söylemeye zaten lüzum yok..Ancak herkesin solüsyon kullandığı bir zamanda fırtınalar estiren Ma lin ,yine herkesin eşit şartlarda yarıştığı su bazlı döneminde büyük bir düşüş yaşıyorsa bunu sadece geçiş sürecinde yaşanan sıkıntılara bağlamak doğru olmaz..sonuçta olimpiyat şampiyonluğu çok çok önemli bir başarı..her sporcunun rüyası belkide..dünya şampiyonasını kazanmadan tam olarak doyuma ulaştı,yahut tüm hedeflerini gerçekleştirdi diyemeyiz Ma lin için ama sanırım olimpiyat altını onu biraz gevşetti..umarım en kısa zamanda kendisini toparlar ve kariyerindeki ilk dünya şampiyonluğuna ulaşır..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Youtube den izlediğim bir videoda 2006 World cup final yazıyordu ve bu finali Ma Lin ile Wang Hao oynuyordu, ve Ma Lin bu maçı kazanıyordu, Ma Lin hiç dünya şampiyonu olmadı denilince şaşırdım şimdi.

bu da maçın linki, acaba bu başka bir turnuva mı?

http://www.dtunnel.com/index.php/1010110A/...c13775eb8c15119

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bu da www.masatenisi.org'tan Malin ile röportaj yazısından alıntıdır.

MA LIN İLE RÖPORTAJ

8 Kasım 2000

Bugün öğleden sonra, Ma Lin Yanhzhou'da Kim Taek Soo'yu 3-0 yenerek dünya şampiyonu oldu. Son sayıdan sonra Ma yere çömeldi ve gözyaşlarını tutamadı. Olimpiyatlarda Çin milli takımına çağırılmamak Ma için çok ağır bir darbeydi fakat 20 yaşındaki sporcu yıkılmadı. Bu akşam Ma ile özel bir röportaj yaptık.

Gazeteci: Kim'i bu kadar rahat yeneceğini çok az kişi düşünmüştü.

Ma: Ben de öyle düşünmemiştim. Bu maçın 5 set oynanacağına kendimi hazırlamıştım. Bu maçtan önce Kim'e üst üste 3 maç kaybetmiştim. Geçmişteki maçlarımızda 5. sete geldiğimizde Kim benim servis ve ataklarıma alışırdı. Bu yüzden ona karşı 5 set oynamayı hiç sevmem ve bu yüzden 3 sette kazanmaya çalıştım ve dualarım kabul oldu. [G: Maça baktığımızda, Ma'nın yüzünde endişe veya tedirginlik görmedik. Büyük bir sabırla oynadı. Genç oyuncularda bu kadar olgunluk çok az görülür ve Ma'yı çok özel yapan şey de budur.]

G: Wang Liqin ile yaptığın yarı final maçındaki skorlar da biraz sürprizdi.

Ma: Bazıları skora bakıp Wang'ın maçı bana bilerek verdiğini söylediler. Neden öyle bir şey olsun ? Benim gibi Wang da dünya şampiyonluğu kazanmadı ve bu onun için de büyük bir fırsattı. Maçtan önce benim için çok zor olacağını düşünmüştüm. Ama Wang çok iyi oynamadı ve ben bütün teknik becerilerimi kullanma imkanı buldum. Gerçekten de çok iyi oynadım. Servislerime biraz varyasyonlar ekledim ve Wang onları çok iyi karşılayamadı. [G: Yaptığı hatalardan sonra Wang'ın sinirli bir şekilde ayağını devamlı olarak yere hızla vurduğunu görseniz maçı bilerek verdiğini düşünmezdiniz.]

(bu arada tıpkı bu olimpiyatlarda şampiyon olduğunda söylendiği gibi, daha körpecikken bile Wang Liqin'in kasıtlı yenildiğini iddia etmişler) :)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 2 weeks later...
Bu da www.masatenisi.org'tan Malin ile röportaj yazısından alıntıdır.

MA LIN İLE RÖPORTAJ

8 Kasım 2000

Bugün öğleden sonra, Ma Lin Yanhzhou'da Kim Taek Soo'yu 3-0 yenerek dünya şampiyonu oldu. Son sayıdan sonra Ma yere çömeldi ve gözyaşlarını tutamadı. Olimpiyatlarda Çin milli takımına çağırılmamak Ma için çok ağır bir darbeydi fakat 20 yaşındaki sporcu yıkılmadı. Bu akşam Ma ile özel bir röportaj yaptık.

Gazeteci: Kim'i bu kadar rahat yeneceğini çok az kişi düşünmüştü.

Ma: Ben de öyle düşünmemiştim. Bu maçın 5 set oynanacağına kendimi hazırlamıştım. Bu maçtan önce Kim'e üst üste 3 maç kaybetmiştim. Geçmişteki maçlarımızda 5. sete geldiğimizde Kim benim servis ve ataklarıma alışırdı. Bu yüzden ona karşı 5 set oynamayı hiç sevmem ve bu yüzden 3 sette kazanmaya çalıştım ve dualarım kabul oldu. [G: Maça baktığımızda, Ma'nın yüzünde endişe veya tedirginlik görmedik. Büyük bir sabırla oynadı. Genç oyuncularda bu kadar olgunluk çok az görülür ve Ma'yı çok özel yapan şey de budur.]

G: Wang Liqin ile yaptığın yarı final maçındaki skorlar da biraz sürprizdi.

Ma: Bazıları skora bakıp Wang'ın maçı bana bilerek verdiğini söylediler. Neden öyle bir şey olsun ? Benim gibi Wang da dünya şampiyonluğu kazanmadı ve bu onun için de büyük bir fırsattı. Maçtan önce benim için çok zor olacağını düşünmüştüm. Ama Wang çok iyi oynamadı ve ben bütün teknik becerilerimi kullanma imkanı buldum. Gerçekten de çok iyi oynadım. Servislerime biraz varyasyonlar ekledim ve Wang onları çok iyi karşılayamadı. [G: Yaptığı hatalardan sonra Wang'ın sinirli bir şekilde ayağını devamlı olarak yere hızla vurduğunu görseniz maçı bilerek verdiğini düşünmezdiniz.]

(bu arada tıpkı bu olimpiyatlarda şampiyon olduğunda söylendiği gibi, daha körpecikken bile Wang Liqin'in kasıtlı yenildiğini iddia etmişler) :)

Pardonda wang liqin niye öyle birşey yapsın ki ma lin onun gayri meşru çocuğumu?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Pardonda wang liqin niye öyle birşey yapsın ki ma lin onun gayri meşru çocuğumu?

bu şike iddaaları;çinli oyuncuların[veya antrenörlerin] olası;"nasıl olsa şampiyon hep bizden çıkıyor;her sene aramızdan farklı bir kişiyi işi zorlaştırmadan şampiyon yapalım da;hepimiz birer kez şampiyonluk yaşamış olalım" düşüncelerinden açığa çıkan bir varsayımdır.. ^_^

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 38 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..