Jump to content
Masatenisi.org Forum

Oyun Kuralları

Guest fly

Recommended Posts

Merak ettiğim iki şey var topun illa filenin üzerinden mi geçmesi lazım,topu masını yanından geçirirsek oyun devam edermi.Birde top fileye çarpıp vilenin içinden karşıya geçerse oyun devam eder mi?? cevaplarınız için teşekkürler

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Top filenin üstünden geçmek zorunda değil. Yanından geçip karşı masaya değerse sayı sizindir.

İçinden top geçebilecek bir filede resmi maç yapılır mı, onu da bilmiyorum. Muhtemelen ralli gidişatını etkileyecek durum oluşması nedeniyle let uygulaması yapılabilir, bundan emin değilim.

çok sağolun file iyiyde yandaki sopaların orada bir top geçecek kadar boşluk var.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Topun filenin üzerinden geçmesi gerekmiyor yanından da geçebilir. Bu durumda oyun devam eder.

İçinde delik olan fileyle resmi maç yapılmaz. Maçlarda kullanılan filelerin kenar çubuklarıyla filesi birbirine yapışıktır ve arada boşluk yoktur.

Ertan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 4 weeks later...
peki arkadaşlar raket masaya çarparsa faul oluyomu?

bildiğim kadarıyla raketi tutan elin bileğe kadar olan kısmının masaya değmesi faul olmuyo..bu durumda oyun devam eder yani..sayı karşı tarafa verilmez..yinede kesin bilgi için oyun kurallarını baştan sonra okumanız yararlı olacaktır..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

peki arkadaşlar raket masaya çarparsa faul oluyomu?

Bu konuda bildiğim 2 kuralı birleştirirsem;

1. Elin bilekten sonraki kısmı raket sayılır.

2. Raket masayı sarsmadığı sürece masaya çarpabilir.

Masayı sallamadıkça elimizin çarpmasında kural dışı bir unsur olmamış oluyor.

(Kuralları hatırladığım kadar yazdım. Yanlışım varsa lütfen düzeltin.)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

2.2.4 Ağın altı, bütün uzunluğu boyunca, oyun yüzeyi-ne, yan uçları ise destek çubuklarına mümkün olabildiği kadar yakın olacaktır.

2.5.7 Vuruş, topa elde tutulan raketle veya bilek altında olmak kaydıyla raket eli ile yapılan temastır.

2.5.14 Top, ağ ve destek çubukları veya ağ ile oyun yüzeyi arası dışında, nereden geçerse geçsin ağ takımının üstünden yada etrafından geçmiş sayı-lacaktır.

2.10.1.8 Rakibi veya rakibinin giydiği veya taşıdığı her hangi bir şey oyun yüzeyini hareket ettirirse, sayı olur.

saygılarımlar....

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 3 weeks later...

Servis esnasında topa yükselirken yada en üst noktada vurulabilirmi? Yoksa sadece düşerkenmi vurulmalı? Kuralları okudum ama emin olamadım. Ben hep düşüşe geçtikten sonra topa vuruyorum ancak bazen rakiplerim top daha elden çıkar çıkmaz uzak köşeye hızlı bir servis atarak sayı alıyorlar. Bu kurallara uygunmu değilmi?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Servis esnasında topa yükselirken yada en üst noktada vurulabilirmi? Yoksa sadece düşerkenmi vurulmalı? Kuralları okudum ama emin olamadım. Ben hep düşüşe geçtikten sonra topa vuruyorum ancak bazen rakiplerim top daha elden çıkar çıkmaz uzak köşeye hızlı bir servis atarak sayı alıyorlar. Bu kurallara uygunmu değilmi?

benim okumam yazmamda bir sorun yoksa o zaman topa en yüksek noktasında iniş anı başlamadan vurmak bile yasak.... zaten fiziksel bir olay olarak bakarsak inişe geçen top ile yükselme anındaki ve en yüksek noktasında farklılıklar vardır....hepimiz zaten potansiyel, kinetik enerji ne biliyoruz az çok bi mantık kurabiliriz

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 7 months later...

Daha önce benim de başıma gelen bir durum,fakat dün başka bir maçta gördükten sonra sorma gereği duydum..Olay şu:Maçta kritik bir sayı..Setler 2-0 ,önde olan taraf 11-11 olan 3. sette servis atıyor ve rakibi topu fileye takıyor..Daha sonra rakedine bakıyor ve o da ne top ıslak!!''Yeniden atacaksın,top ıslaktı.'' diyor..Servisi atan da ''olur mu öyle şey'' gibisinden birşeyler diyor ama neyse sesini çıkarmıyor ve servisi tekrarlıyor..Neyse ki o sayıyı alıyor ve maç da lehine sonuçlanıyor..Benim bildiğim böyle durumlarda tekrar olmaz,sayı geçerlidir..Acaba yanlış mı biliyorum?Yoksa ''servisi tekrar atacaksın'' diyen taraf mı haklı?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Daha önce benim de başıma gelen bir durum,fakat dün başka bir maçta gördükten sonra sorma gereği duydum..Olay şu:Maçta kritik bir sayı..Setler 2-0 ,önde olan taraf 11-11 olan 3. sette servis atıyor ve rakibi topu fileye takıyor..Daha sonra rakedine bakıyor ve o da ne top ıslak!!''Yeniden atacaksın,top ıslaktı.'' diyor..Servisi atan da ''olur mu öyle şey'' gibisinden birşeyler diyor ama neyse sesini çıkarmıyor ve servisi tekrarlıyor..Neyse ki o sayıyı alıyor ve maç da lehine sonuçlanıyor..Benim bildiğim böyle durumlarda tekrar olmaz,sayı geçerlidir..Acaba yanlış mı biliyorum?Yoksa ''servisi tekrar atacaksın'' diyen taraf mı haklı?

Bu tür durumda sayı bitmiştir. Servis tekrar atılmaz. Ancak servis atıldığı sırada karşı taraf ıslaklığı fark edip, elini kaldırarak ve topu karşı sahaya göndererek ikazda bulunursa servis tekrarı olur, aksi taktirde olmaz.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

servis tekrarı diye bir şey söz konusu olamaz, hocanın da dediği gibi farkedip oyunu durdurması gerekir, liglerde böyle durumlar sıkça oluyor, ne yazıkki bazı uyanıklar bunu kasti olarak yapıyor, ayıplanması gereken bir durum

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   1 Üye, 0 Gizli, 13 Misafir (Tam liste)

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..