Jump to content
Masatenisi.org Forum

Forehand I Iyi Oyuncu

Guest fly

Recommended Posts

Rakibimin forehand i iyi,ancak backhand i çok kötü ,iyi blok yapabiliyor ve gözlemlediğimde rakibinin masanın uzanamadığı noktalarına atıyor.Sizce bu tip bir oyuncuya karşı nasıl oynamalıyım.İlginiz için teşekkürler. :lol:

Merhaba , sanki beni tarif etmişsiniz. Tanışıyor muyuz?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Rakibimin forehand i iyi,ancak backhand i çok kötü ,iyi blok yapabiliyor ve gözlemlediğimde rakibinin masanın uzanamadığı noktalarına atıyor.Sizce bu tip bir oyuncuya karşı nasıl oynamalıyım.İlginiz için teşekkürler. :lol:

Senin neler yapabildiğine göre, nasıl oynamam gerektiğine karar vermek gerekir. Tek taraflı taktik olmaz.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

benim backhandim iyi ayrıca file dibine kısa toplar atıp, masa dışına gelen topları çıkarabiliyorum.

tam bilgi olmasada, rakibini backhend köşesine sıkıştırırsan topların çoğu backhendine gelecektir. Backhendin iyi olduğuna göre problem yaşaman lazım. İkinizin de sağ elle oynadığını kabul ediyorum. Rakibinin topu paralele yanı forhendine atmasını beklemen lazım. Forhendine gelen topu çapraza attığında rakibin forhend köşenine gitmek zorunda kalacağında backhend köşesini boş bırakmak zorunda kalacaktır. Gelen topu backhend köşesine yönlendirdiğinde avantaj sana geçecektir. Ama masa dışından topları masaya atmaya çalışırsan rakibine pozisyon alması için zaman tanımış olursun böylece rakibin bütün masa forhend oynayabilecektir. Yani masadan açılmadan yakın oynaman lazım ve rakibine nasıl top atarsan backhend vurdudurmaya zorlayacağını düşünmelisin. Verdiğin çok kısıtlı bilgiler karşısında şimdilik bunları söyleyebilirim. İyi maçlar

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

tam bilgi olmasada, rakibini backhend köşesine sıkıştırırsan topların çoğu backhendine gelecektir. Backhendin iyi olduğuna göre problem yaşaman lazım. İkinizin de sağ elle oynadığını kabul ediyorum. Rakibinin topu paralele yanı forhendine atmasını beklemen lazım. Forhendine gelen topu çapraza attığında rakibin forhend köşenine gitmek zorunda kalacağında backhend köşesini boş bırakmak zorunda kalacaktır. Gelen topu backhend köşesine yönlendirdiğinde avantaj sana geçecektir. Ama masa dışından topları masaya atmaya çalışırsan rakibine pozisyon alması için zaman tanımış olursun böylece rakibin bütün masa forhend oynayabilecektir. Yani masadan açılmadan yakın oynaman lazım ve rakibine nasıl top atarsan backhend vurdudurmaya zorlayacağını düşünmelisin. Verdiğin çok kısıtlı bilgiler karşısında şimdilik bunları söyleyebilirim. İyi maçlar

çok sağol ikimizde sağ elimizle oynuyoruz.Ben topa atak yapamadan o forhand şut atıyor.Yani o bentopu istediğim gibi yönlendirmeden bitirici darbe vuruyor ne yapmalıyım.Rakibimin forehand süngeri çok kalın lastiğide pütürlü mat bi raket benimki süngeri kalın lastiği mat ,bachand imde ise(siyah taraf)ince lastik ve nispeten ince sünger var sizce nsıl bir oyun anlayışı belirlemeliyim.Görüşleriniz için çok sağolun.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bende masa tenisi oynamak için yeni birileri arıyorum.Nerede ve nasıl oynaya bilirim?

Burada herkes sizin için yeni birisidir zannedersem. Siz hangi şehir, hangi semttesiniz?

İsminiz , yaşınız, raketiniz nedir?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Burada herkes sizin için yeni birisidir zannedersem. Siz hangi şehir, hangi semttesiniz?

İsminiz , yaşınız, raketiniz nedir?

İstanbul Kağıthane'de ikamet ediyorum. adım gürhan soyadım bostancı raketim butterfly hazır raket.Yeni birileri ile maç yapmak istiyorum.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

çok sağol ikimizde sağ elimizle oynuyoruz.Ben topa atak yapamadan o forhand şut atıyor.Yani o bentopu istediğim gibi yönlendirmeden bitirici darbe vuruyor ne yapmalıyım.Rakibimin forehand süngeri çok kalın lastiğide pütürlü mat bi raket benimki süngeri kalın lastiği mat ,bachand imde ise(siyah taraf)ince lastik ve nispeten ince sünger var sizce nsıl bir oyun anlayışı belirlemeliyim.Görüşleriniz için çok sağolun.

Aslında bu bilgilerin hiç bir değeri yok. Ama size bir şeyler sormak istiyorum.

1. Forhend lastiğin neden süngeri kalın ve neden mat?

2. Backhend lastiğin neden ince süngerli ve neden siyah?

3. Böyle bir raketi neden seçtin?

4. topa falso vermesini biliyormusun?

5. Daha çok kesmeyimi yoksa atak yapmayımı seviyorsun?

6. Servis atarken daha çok hangi döşeye atarsın?

7. Servis attığın köşeye kısa mı yoksa uzun mu atarsın?

8. Oyun kurarken nelere dikkat edersin?

iyi çalışmalar

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Aslında bu bilgilerin hiç bir değeri yok. Ama size bir şeyler sormak istiyorum.

1. Forhend lastiğin neden süngeri kalın ve neden mat?

2. Backhend lastiğin neden ince süngerli ve neden siyah?

3. Böyle bir raketi neden seçtin?

4. topa falso vermesini biliyormusun?

5. Daha çok kesmeyimi yoksa atak yapmayımı seviyorsun?

6. Servis atarken daha çok hangi döşeye atarsın?

7. Servis attığın köşeye kısa mı yoksa uzun mu atarsın?

8. Oyun kurarken nelere dikkat edersin?

iyi çalışmalar

Öncelikle belirtmeliyim ki benim raketim hazır raket.kalın sügerli ve orta kalınlıkta lastikli, seçme sebebim daha çok atak oynamam ve bunun yanı sıra topu hisedebilmemdir,topa faso verebiliyorum ancak raketin mat veya parlak olmasının ne gibi bir farkı var blimiyorum.Bachandim ise nispeten ince sünger kalın lastikli.2çeşit servisim var birinci türde masanın ortasından file dibine masanın ortasına hafif bırakma,2.si topu havaya atıp falso verme 2.sinde sağ köşeye falso veririm.1. servisimin amacı topu kaldırmadan rakibi masaya yaklaştırıp atak yapma şansım olması için,2.sinde ise rakibin falsolu topa atak şansı vermeden sahama geçmesi içindir.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Öncelikle belirtmeliyim ki benim raketim hazır raket.kalın sügerli ve orta kalınlıkta lastikli, seçme sebebim daha çok atak oynamam ve bunun yanı sıra topu hisedebilmemdir,topa faso verebiliyorum ancak raketin mat veya parlak olmasının ne gibi bir farkı var blimiyorum.Bachandim ise nispeten ince sünger kalın lastikli.2çeşit servisim var birinci türde masanın ortasından file dibine masanın ortasına hafif bırakma,2.si topu havaya atıp falso verme 2.sinde sağ köşeye falso veririm.1. servisimin amacı topu kaldırmadan rakibi masaya yaklaştırıp atak yapma şansım olması için,2.sinde ise rakibin falsolu topa atak şansı vermeden sahama geçmesi içindir.

Topu daha iyi hissetmek için sünger kalınlığının ince olması ve raket tahtasının titreşimleri ele iletmesi gerekir. Ayrıca falso miktarını arttırmak için lastik kalınlığını arttırmak gerekir. Ayrıca lastiklerin cinslerine göre daha fazla valso veren veya vermeyen ile daha çok atan veya atmayan çeşitleri vardir. En pahalı paket en iyi raket değildir. Her oyuncu kendine en uygun tahta ile uygun lastikleri bulduğu zaman oyun performası artacaktır. Oyuncu raketini bulduktan sonra vuruşlarını ve pozisyonlarını en uygun hale getirmelidir. Bundan sonrası kondisyon ve zeka işidir. Masa tenisini santranç gibi düşünerek oynamak gerekir. topu karşı sahaya atmak masa tenisi oynamak değildir. Top gidip gelirken topu karşı sahadaki atacağımız her noktayı belirliyerek atmamız gerekir.

Şimdi sana özel bir şey söylemek istiyorum. Diyorsunki rakibimin forhend vuruşlarına engel olamıyorum. O zaman topu attığın yerler doğru değil. Tam istediği yerlere topu atıyorsun demektir. Biraz daha düşünerek oyun kurarak oynaman gerekir.

İyi çalışmalar

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Topu daha iyi hissetmek için sünger kalınlığının ince olması ve raket tahtasının titreşimleri ele iletmesi gerekir. Ayrıca falso miktarını arttırmak için lastik kalınlığını arttırmak gerekir. Ayrıca lastiklerin cinslerine göre daha fazla valso veren veya vermeyen ile daha çok atan veya atmayan çeşitleri vardir. En pahalı paket en iyi raket değildir. Her oyuncu kendine en uygun tahta ile uygun lastikleri bulduğu zaman oyun performası artacaktır. Oyuncu raketini bulduktan sonra vuruşlarını ve pozisyonlarını en uygun hale getirmelidir. Bundan sonrası kondisyon ve zeka işidir. Masa tenisini santranç gibi düşünerek oynamak gerekir. topu karşı sahaya atmak masa tenisi oynamak değildir. Top gidip gelirken topu karşı sahadaki atacağımız her noktayı belirliyerek atmamız gerekir.

Şimdi sana özel bir şey söylemek istiyorum. Diyorsunki rakibimin forhend vuruşlarına engel olamıyorum. O zaman topu attığın yerler doğru değil. Tam istediği yerlere topu atıyorsun demektir. Biraz daha düşünerek oyun kurarak oynaman gerekir.

İyi çalışmalar

Çok sağol dikkate alıcam.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

"Al bu kılıç. Burası sapı, burdan tutcaksın, şu kenarıyla kesersin, bu ucuyla da dürtersin."

Sadece bu kadar bilgiyle usta bir gladyatör karşısında arenadan sağ çıkma şansımız ne kadarsa,

ekipmana ve basit taktiklere güvenerek antrenmanlı ve tecrübeli bir rakipten sayı alma şansımız da o kadardır.

Bu çok fazla olasılık içeren bir spor ve ekipmanlardaki çeşitlilik de üzerine tuz biber.

O yüzden sadece rakibin zayıf yanlarını bilmek ve bunun üzerine oynamak kazanmak için yeterli değil.

İlk önce ne yaptığını bilerek oynayabilmeyi becermek gerek. Gelen topa, topun gelişine göre hangi vuruş tekniğini kullanarak karşılamak en doğrusu ise o tekniği düzgün tatbik ederek, doğru pozisyonda, doğru zamanlamayla vurabilmektir ne yaptığını bilerek oynamak. Otuzundan sonra bu yola sapmış biri olarak ne yaptığını bilerek oynamayı öğrenmenin çok ama çok zor bişey olduğunu söyleyebilirim. İyi partnerlerle uzun müddet düzenli ve bilinçli şekilde antrenman yapmak gerekli ve Remzi Bey gibi bir masa tenisi antrenörü gözetiminde çalışmak gerek. Ben kendi kendime uğraşıyorum ve açıkçası tam olarak öğrenebileceğim konusunda umudum yok. Ama uğraşmaya devam ediyorum. Nereye kadar götürebilirsem.

Ne yaptığını bilerek topa vurabiliyorsanız eğer bundan sonra işin satranç kısmı başlıyor. Çünkü artık size verilen taktikleri uygulayabilecek, kendi stratejilerinizi oluşturabilecek durumdasınız. Ne kadar zeki, konsantrasyonu sağlam, kondüsyonu yüksek, refleksleri güçlü bir oyuncu iseniz o kadar başarılı oluyorsunuz.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 1 Gizli, 14 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..