Jump to content
Masatenisi.org Forum

Tırtıklı Lastik

Guest p.pardus

Recommended Posts

ankara kuruluşlar liginde oynaya başladık ve rakiplerimizin iyi oyuncularının tırtıklı lastik kulandığını görüyorum. bu ustaların işi mi? yoksa bir tarz mı? özetle bu lastikler ne işe yarar keser mi? spin mi atar? vurduğun dönmez mi? selamlar herkese.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Benden duymuş olmayın, tırtıl lastikler hakkında bilgi sahibi olmanın en etkili yolu tırtılcılara laf atmaktır. "Tırtılla oynamak hilekarlıktır" mesela ;):

ne diyorsun sen kardesim yaaaaaa! simdiye kadar 14 tane tirtik denedim.kolay mi saniyorsun oynamak?? hepsinin atisi tutusu farkli...kolaysa alin oynayin da gorelim :D))))))))))))))))))))))))) :P:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

ne kadar iyi oyuncu olursanız olun bu tarz lastiklere karşı oynamayı bilmiyorsanız yenilmek kaçınılmaz oluyo..doğru tekniği doğru vuruşu oturtmak için belki aylarca,senelerce çalışıyoruz..ama adamın biri alıyo eline pütürü..ne idüğü belirsiz sarhoş toplar yollaya yollaya sizi yeniyo..neymiş ondan sonra pütürle oynamak zormuş...peh.. :kizgin: bizim milletimiz hep işin kurnazlığında..bunu anlamak gerçekten zor..bu oyunun tadı bana kalırsa 2 tarafında düz lastikle oynadığı oyunda çıkar..aslolan budur..gerisi hikayedir..pütür takanlar genelde bh ya da fh tarafında zaafı olan kişiler..madem bu oyunu bu kadar seviyorsun,bu kadar zaman ayırıyorsun,çalış ve eksik noktanı düzelt..ama işin kolayına kaçmak varken kim uğraşsın çalışmakla,antrenmanla demi ama? ;):

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

ne kadar iyi oyuncu olursanız olun bu tarz lastiklere karşı oynamayı bilmiyorsanız yenilmek kaçınılmaz oluyo..doğru tekniği doğru vuruşu oturtmak için belki aylarca,senelerce çalışıyoruz..ama adamın biri alıyo eline pütürü..ne idüğü belirsiz sarhoş toplar yollaya yollaya sizi yeniyo..neymiş ondan sonra pütürle oynamak zormuş...peh.. :kizgin: bizim milletimiz hep işin kurnazlığında..bunu anlamak gerçekten zor..bu oyunun tadı bana kalırsa 2 tarafında düz lastikle oynadığı oyunda çıkar..aslolan budur..gerisi hikayedir..pütür takanlar genelde bh ya da fh tarafında zaafı olan kişiler..madem bu oyunu bu kadar seviyorsun,bu kadar zaman ayırıyorsun,çalış ve eksik noktanı düzelt..ama işin kolayına kaçmak varken kim uğraşsın çalışmakla,antrenmanla demi ama? ;):

hadi bakalim gaza geliyorum az kaldi...madem putur kolay is al benim kullandigim gibi spin cek sut vur blok koy defans yapmadan oyna....putur ile defans belli bir kalitenin altindaki oyunculara dezavantaj.kral gibi cekersin topspinini ardindan bir fast spin ya da sut sonra putur mutur kalmaz karsinda. ama saldirabiliyorsa biri puturle ,oturup ta vurus teknikleri uzerine idman yapiyorsa, buna karsi basa cikamiyorsan o zaman yetersizsin demektir .laf atana kadar idman yap.legal olan yol tenkit edilemez.solusyon yasak oldu ama hala enes cihazi gelmedi diye solusyon kullanmak yasaklanmamis bir puturle oynamaktan daha illegal! kanunlar uygulamak icin vardir.kanun koyucu kurali koyar.bunu herkes benimsemeyebilir.ama kanuna gore herkes yargilanir.kanuna karsi gelmenin mantigi yok.ama bir gun kanun koyucu olup kurallari degistirirse insan o zaman amenna...

Ongunnnnnn ! bak dostum tam gaza geldim ;)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

hadi bakalim gaza geliyorum az kaldi...madem putur kolay is al benim kullandigim gibi spin cek sut vur blok koy defans yapmadan oyna....putur ile defans belli bir kalitenin altindaki oyunculara dezavantaj.kral gibi cekersin topspinini ardindan bir fast spin ya da sut sonra putur mutur kalmaz karsinda. ama saldirabiliyorsa biri puturle ,oturup ta vurus teknikleri uzerine idman yapiyorsa, buna karsi basa cikamiyorsan o zaman yetersizsin demektir .laf atana kadar idman yap.legal olan yol tenkit edilemez.solusyon yasak oldu ama hala enes cihazi gelmedi diye solusyon kullanmak yasaklanmamis bir puturle oynamaktan daha illegal! kanunlar uygulamak icin vardir.kanun koyucu kurali koyar.bunu herkes benimsemeyebilir.ama kanuna gore herkes yargilanir.kanuna karsi gelmenin mantigi yok.ama bir gun kanun koyucu olup kurallari degistirirse insan o zaman amenna...

Ongunnnnnn ! bak dostum tam gaza geldim ;)

:D: Ooh, oh! İşler tam istediğim gibi gidiyor. (Ongun ellerini ovuşturur.)

Arkadaşın sorusu güme gitmez inşallah. :o:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

ongun kardeşim hakikat şu ki ortalığı karıştırdın sorumun cevabını bu lastikle oynamak için idman ve hazırlık gerekir diye aldım. ayrıca legal olan şeyi bence fazla yermemeli. sağolun spor dostu kardeşlerim.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bu konuda benim fikrim şöyle; pütürle oynamak kolaya kaçmaksa, pütüre karşı oyun kuramayıp/mağlup olup "adamda pütür var nabayım" demek de o kadar kolaya kaçmaktır. Şunu hatırlatayım masa tenisinde düz lastikten önce "pütür" vardı. O yüzden bu tip yorumlar yapmak yerine anlamaya çalışmak daha mantıklı. Sonuç olarak yeni birşey değil, hep vardı büyük ihtimal hep de olacak. Pütürlü oyuncularla idman yapamıyorsanız, yapmaktan kaçınıyorsanız, bu toplar niye böyle cins geliyor anlamaya çalışmıyorsanız maçta yenilince çok da şaşırmamak lazım. İyi bir oyuncu düz lastiğe karşı oynamaya ne kadar alışkınsa aynı şekilde pütür, anti vb. lastiklere karşı da o kadar alışkın/idmanlı/hazırlıklı olmalıdır.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Pütürden gelen toplar her ne kadar nizami gelmese de hepsinin geldiği gibi geri gönderilmesi için çare var. Düz lastik kullanan oyuncular her ne kadar işin hakkını vermeye çalışıp ter döksede yenememeyi bence haklı olarak kendilerine dert edecektir. En iyi izlenecek yok yine tırtıl veya boş atan lastikli kişilerle çalışmak ve en iyi vuruşları yapmak. Ben backhandinde pütür ile oynayan bir kız ile arada antrenman yapıyorum ve baştan ne kadar sinir etiyse de alıştıktan sonra onu ne kadar rahatsız ettiğimi farkettim. Çünkü pütürden gelen topun filede kalmasına alışmış pütürcüler karşılanmış toplarda daha fazla panik yapıyorlar. Bunu düz lastik kullanan oyuncular iyi bilimiyor olabilir ama pütürcüler özellile çok çaba harcamadan kazanmaya alışmış kişiler ne demek istediğimi anlayacaktır. Bu da ayrı bir keyif bu yüzden pütürü ve anti-spin lastikler oyunun başka bir boyutu kabul edip kabullenmek lazım.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bence uzun tırtıllar en yüksek teknoloji kullanılarak üretilen lastikler. Benim tesbitim uzun tırtıllı bir raketle topu karşı masaya göndermek için raketi sadece topa değdirebilmiş olmanız yeterli. Top bir şekilde karşı tarafa mutlaka gidiyor. Diğer tesbitim uzun tırtıl kullanan bir oyuncu herkesi yenebilir : )

Bu konuda benim fikrim şöyle; pütürle oynamak kolaya kaçmaksa, pütüre karşı oyun kuramayıp/mağlup olup "adamda pütür var nabayım" demek de o kadar kolaya kaçmaktır. Şunu hatırlatayım masa tenisinde düz lastikten önce "pütür" vardı. O yüzden bu tip yorumlar yapmak yerine anlamaya çalışmak daha mantıklı. Sonuç olarak yeni birşey değil, hep vardı büyük ihtimal hep de olacak. Pütürlü oyuncularla idman yapamıyorsanız, yapmaktan kaçınıyorsanız, bu toplar niye böyle cins geliyor anlamaya çalışmıyorsanız maçta yenilince çok da şaşırmamak lazım. İyi bir oyuncu düz lastiğe karşı oynamaya ne kadar alışkınsa aynı şekilde pütür, anti vb. lastiklere karşı da o kadar alışkın/idmanlı/hazırlıklı olmalıdır.
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bence uzun tırtıllar en yüksek teknoloji kullanılarak üretilen lastikler. Benim tesbitim uzun tırtıllı bir raketle topu karşı masaya göndermek için raketi sadece topa değdirebilmiş olmanız yeterli. Top bir şekilde karşı tarafa mutlaka gidiyor. Diğer tesbitim uzun tırtıl kullanan bir oyuncu herkesi yenebilir : )

Ben de uzun tırtıllı oyuncuya karşı pütürüne oynayarak sayı kazanıyorum. Benim için de kolay sayı kazanma yöntemi. Bu kadar karamsar olmayın ve "uzun tırtıl kullanan bir oyuncuyu herkes yenebilir" deyin. Alışmak için sadece biraz çalışmak gerekiyor.

Emre'nin yazdıklarına da tamamen katılıyorum.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bence bu bilinmeyene duyulan korku.. Günümüzde oynadığımız rakibin illa pütür kullanması gerekmiyor. Mesela iyi oynayan ve devamlı antrenman yapan oyuncunun defansif oynayan ve topu devamlı kesen oyunculara karşıda zorlandığı bir gerçek. Neden? Çünkü devamlı düz antrenman yapan oyuncuların içinde defansif oynayan ve topu devamlı masaya kesebilen bir oyuncu yoksa düz oyunda harikalar yaratan her topa spin atan şut çeken oyuncuların daha ikinci kesikte fileye bile topu atmayarak veya yorularak pes ettiğini çok gördüm. Hatta bazen takım arkadaşlarıma defans tarzı oyunu bile olmasa "karşındaki oyuncu senden daha antrenmanlı bu sebeple düz oyuna girmeyip maç boyunca topu içeri kes" diyerek maçı kazanmasını sağladığımıda hatırlıyorum. Oysa rakibi gibi düz oyuna girseydi maçı rahatlıkla kaybedecekti.

Kısacası önemli olan değişik tepkili lastiklere ve varyasyonlara karşıda oynamanız gerektiği... Eğer rakibiniz normal hareket dışında değişik bir tepkiyle oynuyorsa sizi yine şaşırtabilir ve zorlayabilir, hatta yenebilir... Bu sebeple oyununu geliştirmek isteyen herkese her zaman değişik rakiplerle maç yapın denir. Çünkü kimsenin stili diğerine benzemez ve her maç bir tecrübe, oyununuzu geliştiren bir adımdır...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Aslında ben de Emre'nin söylediklerine katılıyorum. Kendi açımdan değerlendirdiğimde ise şu anda temel vuruşlarımı geliştirmeye çalıştığım için tırtıla karşı strateji geliştirmek biraz ikinci planda kalıyor.

Korkulanın bilinmeyen olduğu ve farklı stilde oynayan rakiplerle antrenman ve maç yaparak oyunun gelişeceği görüşüne tamamen katılıyorum. Bu anlamda uzun tırtıl ve pütür oyunu daha az tahmin edilebilir hale getirip zenginleştiren ve zevkli kılan unsurlar.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

neden puture basladim? gokten mi bana vahi geldi? ya da antrenorum mu tavsiye etti? ben de backhand block-sut ,forhand sut-spin agirlikli oyun tarzindaydim.benden iyi spin cekenleri blokla yildirip sutla mac aliyordum.

birgun adanada ozel bir turnuvada 45-50 yaslarinda bir abi denk geldi.backhandinde kisa putur vardi.blok koyuyor bende bos topa sut vurup fileye takiyordum.daha once hic puture karsi oynamamisim.ya da oynadigim fazla iyi olmadigi icin etkili top atamayan kisilerdi. raketi firlatip "bu ne ya,boyle oyun mu olur? adam durmus masanin basinda raketi tutuyor!" deMEdim!! karanliga kufredecegine bir mum yak(buraya uymadiysa da icimden geldi.kafiye iyi ;) ) gittim putur cesitlerine baktim.kisa uzun bir suru putur aldim.vurma tekniklerini okudum,videolarini seyrettim. ustune 1 tane de robot aldim masa aldim.muaynehanemin icine dosedim sistemi.(evim-isim-idman yerim.herseyim burasi )lastikleri tak-sok deneyerek hangisinin nasil attigini kesik-bloktaki performanslarin inceledim. genelde tercih edile backhanda uzun ya da kisa putur.uzun puturle oynayan genellikle defans agirlikli oynuyor.kendime gore agresif fakat defansif olmayan stil belirledim.off+ tahtaya backhanda duz forhanda uzun putur.oturup uzun puturle spin ve sut calistim.ilk bir ay,daha once yendigim arkadaslar beni yenmeye basladi.himmmm.. demek ki uzun puturu havaya dikip topa temas ettirmek yetmiyormus! basladim robotla kesige karsi spin, spine karsi sut ve spin calismaya.robotun avantaji her defasinda size top atabiliyor olmasi.cunku puturle idman yapmak birebir zor.top gidip gelmiyor.yukarida arkadas demis ya"puturle oynayan topu beklemez.gelince sasirir" siz de gelmeyen topa icten ice sevinirsiniz.idman yapacak kisi de yoksa oylece kalirsiniz. puturle oyunu gelistirebilmek icin robot ya da saglam bir el sart! ne mi demek istiyorum? putur takip masa basinda kamp kurmuyorum.ben de en az duz lastikle idman yapanlar kadar idman yapiyorum.puture karsi da oyunumu gelistirdim.yenildigim putur kullanicilarinin cogunu yenmeye basladim.putur mu avantaj duz lastik mi? kim cok antrenman yaparsa ,kim farkli ellerle mac yapar ve az hata yaparsa avantajli odur! kusura bakmayin kalkmam lazim,robotum beni bekliyor ;)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

neden puture basladim? gokten mi bana vahi geldi? ya da antrenorum mu tavsiye etti? ben de backhand block-sut ,forhand sut-spin agirlikli oyun tarzindaydim.benden iyi spin cekenleri blokla yildirip sutla mac aliyordum.

birgun adanada ozel bir turnuvada 45-50 yaslarinda bir abi denk geldi.backhandinde kisa putur vardi.blok koyuyor bende bos topa sut vurup fileye takiyordum.daha once hic puture karsi oynamamisim.ya da oynadigim fazla iyi olmadigi icin etkili top atamayan kisilerdi. raketi firlatip "bu ne ya,boyle oyun mu olur? adam durmus masanin basinda raketi tutuyor!" deMEdim!! karanliga kufredecegine bir mum yak(buraya uymadiysa da icimden geldi.kafiye iyi ;) ) gittim putur cesitlerine baktim.kisa uzun bir suru putur aldim.vurma tekniklerini okudum,videolarini seyrettim. ustune 1 tane de robot aldim masa aldim.muaynehanemin icine dosedim sistemi.(evim-isim-idman yerim.herseyim burasi )lastikleri tak-sok deneyerek hangisinin nasil attigini kesik-bloktaki performanslarin inceledim. genelde tercih edile backhanda uzun ya da kisa putur.uzun puturle oynayan genellikle defans agirlikli oynuyor.kendime gore agresif fakat defansif olmayan stil belirledim.off+ tahtaya backhanda duz forhanda uzun putur.oturup uzun puturle spin ve sut calistim.ilk bir ay,daha once yendigim arkadaslar beni yenmeye basladi.himmmm.. demek ki uzun puturu havaya dikip topa temas ettirmek yetmiyormus! basladim robotla kesige karsi spin, spine karsi sut ve spin calismaya.robotun avantaji her defasinda size top atabiliyor olmasi.cunku puturle idman yapmak birebir zor.top gidip gelmiyor.yukarida arkadas demis ya"puturle oynayan topu beklemez.gelince sasirir" siz de gelmeyen topa icten ice sevinirsiniz.idman yapacak kisi de yoksa oylece kalirsiniz. puturle oyunu gelistirebilmek icin robot ya da saglam bir el sart! ne mi demek istiyorum? putur takip masa basinda kamp kurmuyorum.ben de en az duz lastikle idman yapanlar kadar idman yapiyorum.puture karsi da oyunumu gelistirdim.yenildigim putur kullanicilarinin cogunu yenmeye basladim.putur mu avantaj duz lastik mi? kim cok antrenman yaparsa ,kim farkli ellerle mac yapar ve az hata yaparsa avantajli odur! kusura bakmayin kalkmam lazim,robotum beni bekliyor ;)

Erdinç kardeş, robota çok fazla yüklenme yazıktır. Robot bile olsa pütüre karşı o kadar süre oynayıp da kızmamasına imkan yok. Hararet yapıyodur garibim. :P:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bugün öldürücü kombinasyonla oynadım. Pütür + penhold. Penhold olunca tek yüz olduğundan sadece pütür oluyor. Cüneyt abi sağolsun beni çevire çevire yendi. Çok keyifli bir dersti. Bu işin sırrı gerçekten antrenman. Tekrar oynayacağım günü sabırsızlıkla bekliyorum.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bugün öldürücü kombinasyonla oynadım. Pütür + penhold. Penhold olunca tek yüz olduğundan sadece pütür oluyor. Cüneyt abi sağolsun beni çevire çevire yendi. Çok keyifli bir dersti. Bu işin sırrı gerçekten antrenman. Tekrar oynayacağım günü sabırsızlıkla bekliyorum.

cypress s + hammond fa ile oynuyor sanırım. toplar baya pis geliyor.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 2 weeks later...

Puturlu lastikler ve bunlar ile oynayan oyuncular hep vardı, onları yenme yöntemleri de iyi antrenman yapıp her tür oyuna karşı kendi oynunuzu masaya yansıtmakta, spin yaptığnızda blok yapıyorsa ikinci spini biraz daha yan falso vererek yapın aynı hareket ile topa düz ve hafif yan falsolar verin bir yerde blokları dışarı çıkıyor emin olun :) Kazandığım yada kaybettiğim maçlarda sayıları bloktan, kesmeden dönen toplara yaptığım yapamadığım ataklar belirler kendi açımdan.

Karşımdaki pütürlü diye oyunumdan ödün vermem 10 sayı vermişsem spinleri dışarı atarak 11. sayıyı da spin çekmeye çalışırken verebilirim. Önemli olan kendi oyunumuzu oynamaya çalışmak. Pütürlü ile kısa kesik oynayacaksam, hücum oynayana karşı hep blok yapmaya çalışacaksam oyunun keyfi kalmaz evde tv izlerim daha iyi :)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ongun'un dediği gibi,Tırtık-Tırtıl-Pütür-Pıtır derken şimdi evde oturmuş dizi ve maçları seyrediyorum.Favori dizim yaprak dökümü varmı bana başka bir dizi önerecek bilge,ne yapalım tırtıktan önce böyle değildi ama tırtıktan sonra böyle oldu.Bende artık tv dizi yorumları yaparım şu güzel bunu şiddetle seyredin hatta iki tv alın birine bh tarafınızdan bakın diğerine fh tarafınızdan,niye derseniz bir tarafınızla futbolu seyrederken diğer tarafınızla sevdiğiniz dizileri kaçırmamış olusunuz.

Birazdan konunun yeri burası değil bir alt kat diye bir mesajda gelebilir mediatörden(sanatçı gibi bir çağrışımı var bende bu takının azıcıkta korkutuyor beni) bu güzelim yazıya, az sonra.

Bol pedallı günler diliyeyim hepinize..!!!!! Hııı....Forumlarmı karıştı nedir.

ktm

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest ozan barıs aydın

selamlar,

uzun zamandır(aylardır) foruma uğramıyordum...

bilindiği gibi okullar arası turnuvalar yaşlaaştı bazı yerlerde ise oynandı bile. ama benim ve takım arkadaşımın o kadar antreman yapmamıza rağmen beden eğitimi hocamız katılmayacağımızı söyledi. çok üzüldüm açıkcası. bende üniversiteye kadar sadece hobi olarak oynamaya başladım. anti lastik denedim çok hoşuma gitti :) ve ikinci el almayı denedim ama bulamayınca hocamdan ikinci el uzun tırtık aldım. henüz denemedim. bakalım nasıl oynayacağım :)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 3 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..