Jump to content
Masatenisi.org Forum

Penhold Önerirmisiniz?

Recommended Posts

Merhabalar,

İlkokul 3-4. sınıf öğrencilerine masatenisi öğreteceğim, 6-7 yıllık

antrenörlük deneyimim var.

10 kişilik bir gruba başladım, daha yeni top sektiriyorlar.

Şunu merak ediyorum, acaba penhold grip mi tuttursam çocuklara?

Avantajları dezavantajları nedir? Ülkemizde %99 shakehand kullanılıyor,

penhold bir avantaj olabilir mi? Penhold deneyimim yok ama

gelişen internetle penhold videolarından teknikleri duruş, bilek

hareketlerini uygulayabilirmiyim?

Başarı şansı ne olur?

Türkiyede penholdda yetişen sporcu var mı, üst düzeyde oynayan?

Penhold tahtaları türkiyede bulmak kolay olur mu? Yoksa yurtdışından

mı getirtmek gerekecek?

Penhold grip ileriki yaşlarda, çocuklar üzerinde psikolojik baskı oluştururmu?

Sonuçta, yaşıtları hep shakehandle oynayacak...

Bahsettiğim penhold, chineese penhold, o garip japan penhold değil,

ayrıca, çocuklar erkek, kız çocuk ilk etapda düşünmüyorum...

Boy bir dezavantaj olabilirmi? Masaüstü oyunda avantajının olduğunu

düşünüyorum penholdun, ama çocuklar kısa boylu yaş itibari ile..

Böyle bir fikrim var, üstadların düşünelerini merak ediyorum.

Saygılar...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bence Penhold oynatmayın. Çünkü ne siz bu durumda öğrencilerinize bu tutuşla ilgili oyun vurgusu ve vuruş stilleri hakkında bilgi verebilirsiniz nede gidip başka oyunculardan yardım isteyebilirler. Türkiyenin %1'i bile bu tutuşu kullanmadığına göre Shakehand tutuş hem oynamak hemde eksiklerini düzeltmek için bilgi almak adına daha verimli olacaktır. Bilinen varken bilinmeyenle vakit kaybedip macera aramayalım derim. :thup:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Merhabalar,

İlkokul 3-4. sınıf öğrencilerine masatenisi öğreteceğim, 6-7 yıllık

antrenörlük deneyimim var.

10 kişilik bir gruba başladım, daha yeni top sektiriyorlar.

Şunu merak ediyorum, acaba penhold grip mi tuttursam çocuklara?

Avantajları dezavantajları nedir? Ülkemizde %99 shakehand kullanılıyor,

penhold bir avantaj olabilir mi? Penhold deneyimim yok ama

gelişen internetle penhold videolarından teknikleri duruş, bilek

hareketlerini uygulayabilirmiyim?

Başarı şansı ne olur?

Türkiyede penholdda yetişen sporcu var mı, üst düzeyde oynayan?

Penhold tahtaları türkiyede bulmak kolay olur mu? Yoksa yurtdışından

mı getirtmek gerekecek?

Penhold grip ileriki yaşlarda, çocuklar üzerinde psikolojik baskı oluştururmu?

Sonuçta, yaşıtları hep shakehandle oynayacak...

Bahsettiğim penhold, chineese penhold, o garip japan penhold değil,

ayrıca, çocuklar erkek, kız çocuk ilk etapda düşünmüyorum...

Boy bir dezavantaj olabilirmi? Masaüstü oyunda avantajının olduğunu

düşünüyorum penholdun, ama çocuklar kısa boylu yaş itibari ile..

Böyle bir fikrim var, üstadların düşünelerini merak ediyorum.

Saygılar...

Artık Çinliler ve Japonlar bile Shakehand tutuşa döndüklerini gözlemliyoruz. Penholder tutuşun dezavantajı bankhend vuruşta yaşanan problemler, Shakehand tutuşta ise backhend ile forhend arasındaki mesafe. Sporcularınızın bu problemlerden hangisini aşacağına inanırsanız o tutuş sistemini uyguluyabilirsiniz. Bana göre ben bütün sporcularıma bunu uygulayacağım demek yanlış. Geçen hafta sonu Tozkoparan'da Türkiye 1. lig maçları vardı. Bende bu ligde oynayan Haydarpaşa lisesi Bayan takımının başındaydım. Mağlesef antreman yapma imkanımız olmuyor. Oyuncularımın bir kısmı İstanbul dışında oturuyor. Ankara oturan bir oyuncum Cumartesı günü çok kötü maçlar oynadı. Ben de oyun stiline bakarak karar verdim ve pazar günü backhend düz lastiğini söküp pütürlü lastik taktım. Masa tenisi oynayan arkadaşların 6 aydan önce oynayamaz dediler. Ben ise backhend vuruşlarının pütürlü lastikle oynamasına çok uygun olduğunu gördüm. Cumartesi günü oynadığı maçlara rağmen çok başarılı maçlar çıkardı. Bu anlatmaktaki amaçım oyuncunuzun kabiliyetine göre kararlar verin ezbere olmasın.

Bu arada çalışmalarınızı yaptığınız okulunuzun yerini merak ettim. Yazarsanız sevinirim. İyi çalışmalar

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ben şu an Penholder oynuyorum. Senelerce Shakehand oynadım penholder'a alışmam 1 ay kadar sürdü fazla sorun yaşamadım. Masa Tenisini Shakehand olarak öğrenmek daha doğru ve kolay gibi geliyor bana. Toplam 50 kişi yetiştirseniz 1 yada 2 tanesi penholder'a geçmek isteyebilir. En mantıklısı shakehand başlamak olacaktır. İleride penholder'a geçmek isterlerse fazla problem yaşayacaklarını düşünmüyorum. Türkiyede sadece hazerspor satıyor (benim bildiğim tek yer orası).

Penholder tutuşun dezavantajlı olduğuna inanmıyorum. BH'de çok rahat spin çekiyorum ve şut atıyorum. Penholder oynamak oyunuma pozitif anlamda bariz çok katkı sağladı.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

yalova gençlikspor daki küçük arkadaşlarımızdan biri chinese penholder. ibb de de böyle bir oyuncu var. bu demektir ki nadir de olsa bu stilde oyuncular yetiştiriliyor. ne hikmetse penholder oyuncuların sayısının gittikçe azaldığını görüyoruz. yeni nesil çinli yıldızların (ma long, hao shuai, chen qi, qiu yike, zhang jike ) hepsi shakehand oynuyor. penhold tarih mi oluyor acaba..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest Ömer Faruk Yılmaz
yalova gençlikspor daki küçük arkadaşlarımızdan biri chinese penholder. ibb de de böyle bir oyuncu var. bu demektir ki nadir de olsa bu stilde oyuncular yetiştiriliyor. ne hikmetse penholder oyuncuların sayısının gittikçe azaldığını görüyoruz. yeni nesil çinli yıldızların (ma long, hao shuai, chen qi, qiu yike, zhang jike ) hepsi shakehand oynuyor. penhold tarih mi oluyor acaba..

Dediğin doğru "shakehand" oynayanların sayısı gitgide artıyor. Ama "penholder" oyunun tarih olacağını hiç sanmıyorum Bora abi sonuçta penholder öyle kolay kolay birkaç yılda ağırlığını koymadı (uzak doğuda) ve de zaten bir gelenektir oralarda değil mi :lol: Sevenleri her zaman koruyacaklardır...

( çok gereksiz bi yazı oldu :P::D: )

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Belki penholder uzakdoğuda shakehand'e göre çok çok fazladır. Ama Wang Hao kadar iyi bir penholder çıkmayabilir. (Türünün son örneği olabilir bol bol izlemek lazım :D:)

Wang Hao'dan sonra beni izlersiniz artık. (Yok artık daha 40 fırın ekmek yemem lazım ama yinede fena değilim :D:)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

dunyanın en tepesıne karısmıs demek ıstedın heralde:D :D: ..bence penhold vurus teknıgını turkıyede ıyı bı sekılde veremeyecegınız ıcın uygun deıl...bence penhold shakehand cok farketmez ama penhold a sempatı duyuyorum ve ara sıra penhold oynuyorum cunku cok hızlı fh bh arasında gecısler ve fh den cok etkılı hucumları kolayca yapabılıyosunuz...

bır de ek bılgı vereyım....www.yinheturk.com.....turkıyede penhold tahta satan sıtelerden bırı..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Yıldızlardan has be has türk bir penholder var yahu. IBB bayrampaşada çalışıyor, canavar gibi de oynuyor.

Ayrıca da pen holder sadece bizim içimizde yaygın değil. Popüler olsun olmasın bir çok asyalı oyuncu pen holder oynuyor.

Hatta benim çinden okumaya gelmiş bir arkadaşım vardı. Şimdi Kayseri Tıp'ta okuyor. Gel az oynayalım diyip raketi eline verince hemen raket baş aşağı döndü. Ben çok oynamadım az biliyorum demesine rağmen çok nefis top spinler yapıyordu.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Cevaplarınız için çok teşekkürler, kararımı verdim, shakehand e devam,

Sadettin beyin belirttiği gibi, maceraya gerek yok. Sonuçta çocuklar

turnuvada çok şey öğrenecekler, penhold oynasalar, kime bakıp

ne görüp ne öğrenebilecekler... Kendilerini garip hissedecekler,

biz niye böyle tutuyoruz raketi diye, en güzeli shakehand sanırım.

Bebeler şimdi dandirik selex dandirik hazır raketlerle top sektiriyorlar, yakında

masaya geçirecem,

Burda tekrar fikirlerinize ihtiyaç duyuyorum, ben herzaman çocukların

düzgün raketlerle spora başlaması taraftarıyım, burda çocuklara nasıl

bir raket almalıyım?

Çeşitli kıstaslar var, birincisi fiyatı, 60-70 ytl civarında olursa ii olur, (tahta artı

lastikler),

İkincisi hafiflik, üçüncüsü dayanıklılık, dördüncüsü lastik kalınlığı, beşincisi

tahta sapı...

Hafif raket uygun olurmu acaba, veya raketin hafif olması mı gerek?

Dayanıklı lastik ne var piyasada, çocuklar sonuçta masaya vuracak,

eliyle tutacak, ağzına alacak vs vs bizim koruduğumuz gibi koruyamıyacak

lastikleri ilk etapta...

Lastik kalınlığı olarak, ekipmanın değil, çocuğun oynamasını istiyorum,

ince lastikler öğrenmek için uygun olur mu? Örneğin, 1,5 mm veya 1,8mm?

Daha doğrusu ince lastikler öğrenmelerine engel teşkil eder mi?

Tahta sapı olarak FL mi alsam ? Veya FL ve AN karışık mı? nedir ne değildir?

Hepsini FL alsak, bazı bebelere grip sarsak olurmu eline tam oturmayanlar için?

Sonuçta 6-7 raket almak istiyorum...

Ve en önemlisi zamanlama? Ne zaman bu raketleri çocuklara vermeli?

Masaya geçtiklerinde direk bu raketlerle mi oynamalılar, yoksa 1-2 ay

dandirik selexlerle oynamalılar mı?

Görsel eğitim de vermek istiyorum bebelere, sonuçta bu çocuklar masatenisinin

kurallarını dahi bilmiyorlar, maç nasıl yapılır nasıl oynanır bilmiorlar,

Elimde çeşitli videolar var, örneğin:

TIBHAR.Basic.exercises.in.TableTennis.training.h264, ve birsürü maç videosu,

bunları hangi aşamada seyrettirmek uygun olur?

Kendinizi bir antrenör yerine koysanız ne yaparsınız benim durumumda?

Kaliteli bir masamız var, Stiganın, kapalı salonumuz var, çocuklar hevesli,

çocukların evleri okula yakın..

Bilgileriniz için şimdiden çok teşekkürler...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Forumun ana sayfasında (www.masatenisi.org) Ettu kurs notları diye başlık olması lazım. Baştan sona okumuştum. Temiz bir çeviri. Orada fransız eğitim yöntemi başlığında faydasını dokunacağını düşündüğüm bilgiler bulacaksınız.

Bütün yazıyı bastırıp okumanın da faydasını göreceğinize inanıyorum.

Kolay gelsin.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

dünya klasmanına baktığınızda bir çok penholder görebilirsiniz, fakat unutmayın ki onların çalıştırıcısı çok iyi bir penholder antrenörüdür. o yüzden kıyas yapmasak daha mantıklı olur.

penhold oynamayı ben de çok seviyorum fakat dediğim gibi sadece zaman zaman oynamayı. öğrencilerinizi penholder çalıştırabilmeniz en için öncelikle sizin penhold konusunda deneyimli olmanız lazım, anladığım kadarıyla sizin böyle bir tekniğiniz yok, internetten izleyerek bunu çocuklara uygulatmanız çok zor, belli bir süre sopnra hem siz hem de çocuklar sıkılabilir, bunu yapacağınıza shakend tekniğini detaylarıyla öğretebilirseniz çocuklar çok daha başarılı olabilir,

çalışmalarınızda başarılar dilerim

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bende kolay kolay vazgeçileceğini sanmıyorum penholder tutuştan. Ayrıca geçen yıl minikler türkiye şampiyonasında Türkiye şampiyonu olan yalovalı, 1996 doğumlu sporcu Özgün de penholder oynuyor.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Antrenörlük yapacaksan bu soruların cevaplarını da veriyor olman lazım. Yoksa, kulaktan dolma bilgilerle antrenörlük yapılmaz. :kizgin:

Ne kadar yanlış bir yaklaşım..keşke herkes bu beyefendi gibi ufak çocuklara masa tenisini öğretme amacı gütse..fakat insanlar destek olması gereken yerde köstek olunca buda zorlaşıyor tabi..belki bu sorduğu soruların hepsinin cevabı kendinde saklı..ama bizlerde çoğu zaman bildiğimiz şeyleri başkalarıyla paylaşıp onaylatma ihtiyacı duymazmıyız?sonuçta burda bu işten anlayan kişilerinde fikrini almak istemiş,iyi de yapmış..ama biz kalkıp ''sen daha kendin birşey bilmiyorsun,çocuklara nasıl öğreteceksin'' vari bir tavır sergilersek hoş olur mu?farzedelim kendisi antrenör değilde bu işe gönül vermiş bir amatör,bir hobi oyuncusu..ne zararı var 8-9 yaşındaki çocuklara masa tenisi öğretmesinin..sonuçta kendisi ''üst düzey antrenörüm,çok iyi sporcular yetiştireceğim'' iddiasında da değil..keşke zamanında bir hocamız çok anlamasada bize masa tenisi öğretme çabası içinde olsaydı..bu bile yeterdi..çünkü bu sporla daha önce tanışmış olurdum..belki içimdeki masa tenisi sevgisinin farkına daha önce varırdım ve kendime bu yönde bir yol çizerdim..bence burda niyet herşeyden önemli..o çocukların zihnine,gönlüne masa tenisi aşkını aşılamak yeter..doğru tutuşu,yanlış tutuşu zaten öğrenirler zamanla..köstek olmak yerine biraz destek... ;):

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ben o mesajımı silmiştim. Bana ne ya kendi işine bak sen dedim. Ama bu yazıyı görünce arkadaşın sorduğu soruları tam okumadığınızı anlıyorum. Yav eğer bir antrenör "bebeler şimdi dandirik selex dandirik raketlerle top sektiriyorlar" "bebelere grip sarsak" falan diyorsa hiç o işe soyunmasın daha iyi. O çocukların boşu boşuna 1-2 senesini ziyan etmektense adam gibi bu işin ciddiyetini bilen birini bulup gel bunlara öğret dese daha iyi olmaz mı? Bir büyüğümün lafını hatırlıyorum: Eğer bir şey öğretmek istiyorsan o öğreteceğin şeyin 40 katını biliyor olman lazım demişti. Yalan yanlış tekniklerle masatenisi öğretilmez kardeşim..Hele para hiç kazanılmaz..

Sevgili Selami arakaşım, bence sizin yorumunuz ve mantalitieniz çok uçuk. Ayrıca da yazılarınız gereksiz bir agresiflik içeriyor...

Sanki heryer kum gibi antrenör kaynıyor!! Ortalık antrenörden geçilmiyor!! Malzemede gırla her okulda çocukların elinde TBS var!! Masaları koyacak yer bulamıyoruz!! İdarecilerin hepsi sporu çok seviyor!! Veliler çocuğum sporcu olsun diye çabalıyor!!!

Bu kadar olumsuz şartlara rağmen birisi çıkmış masa tenisi öğreteceğim, az çok deneyimim var diyorsa lütfen bu insanların keyfini ve hevesini kaçıracak yorumlar yapmaktan kaçının diyorum!!

Artık bulutların üzerinde uçmayı bırakalım. Bu sporu genç nesillere öğretecek insan sayısı kaçtır bunun bilincinde olalım.. Her yer de dört dörtlük antrenör bulmayı ancak hayal edebilirsiniz. İyi, kötü, eksik, fazla bu sporu kim birisine öğretiyorsa ben onun önünde saygıyla eğilirim ve ellerinden öperim. Çünkü bu sporu seviyorum, bu sporu severek birlerine öğreten insanları da daha çok seviyorum.

Sevgili arkadaşım notsniw; yaptığın çalışmalardan dolayı seni tebrik ediyorum. Bu sporu çevrendekilere sevdirdiğin için teşekkür ediyorum..

Selamlar,

Önce Toprağa bir tohum ekeceksin...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ben o mesajımı silmiştim. Bana ne ya kendi işine bak sen dedim. Ama bu yazıyı görünce arkadaşın sorduğu soruları tam okumadığınızı anlıyorum. Yav eğer bir antrenör "bebeler şimdi dandirik selex dandirik raketlerle top sektiriyorlar" "bebelere grip sarsak" falan diyorsa hiç o işe soyunmasın daha iyi. O çocukların boşu boşuna 1-2 senesini ziyan etmektense adam gibi bu işin ciddiyetini bilen birini bulup gel bunlara öğret dese daha iyi olmaz mı? Bir büyüğümün lafını hatırlıyorum: Eğer bir şey öğretmek istiyorsan o öğreteceğin şeyin 40 katını biliyor olman lazım demişti. Yalan yanlış tekniklerle masatenisi öğretilmez kardeşim..Hele para hiç kazanılmaz..

Selex raketle top sektirme olayını şöyle açıklıyayım,

Bu çocuklar daha önce masatenisini bırakın seyretmeyi, ne olduğunu

bilmeyi, TV de bile seyretmemişler, kurallardan bihaberler, kimse

de beklemez bu yaştaki çocukların eurosporttan pro tour seyretmelerini,

veya internetten tt videolarını seyretmesini, dolayısı ile bu çocuklara

kaliteli, en azından 70-80 ytl değerinde, off - veya all+ raket artı

custom lastikler vermek istemedim, çocuk sonuçta raketi ısırıyor da,

yere de düşürüyor, masaya da vuruyor. Bu anlamda dandik raketle

top sektirmenin zararı nedir diye düşündüm, ki yazıma cevaben

saolsun, onurzaimin bahsettiği ettu ders notlarını okudum ki orda

top sektirmenin artık geride kaldığını, top sektirmenin dikey hareket,

sporun ise yatay hareket üstüne olduğunu öğrendim.

Grip sarmak konusu ise, sonuçta raket alınacak bu çocuklara

raket sapı önemli, hepsini FL alsam acaba bazı çocuk-çocuklar AN veya

ST ile daha rahat oynayacak olursa ileriki zamanlarda, bu çocuklara

sap değişimini grip sarmakla geçiştirebilirmiyim? Sorumdaki

amaç buydu, anlatamadım sanırım. Bu raketler, tüm okuldaki

çocukların cep harçlıklarından toplanan paralarla alınacak, ne okul,

ne MEB, nede sponsorum var, kim ayrıca sıfırdan başlayan

çocuklara sponsor olurki? Artı, bu çocuklar kaliteli bir rakete

para verecek kadar zengin veya orta halli bile değiller.

Amacım para kazanmak değil, eşim beden eğitimi öğretmeni, ben mühendisim,

işimden arta kalan zamanlarda bu çocuklarla ilgileniyorum.

ben uzun yıllar masatenisi oynadım, oynattım, ortaokullar okullar şamp. da 5.

olan takım çıkardım, bir sürü türkiyede derece yapmış, (Konya bölgesinden

bahsediyorum) genç, yıldız, minik seviyesindeki çocuklara maç-antreman

partnerliği, abilik yaptım. Eşimin işi dolayısı ile, okul takımı çıkarması lazım,

az buçuk birşeyler bildiğimiz, daha doğrusu bildiğimizi zannettiğimiz

bu güzide sporda çocuklara birşeyler vermenin, öğretmenin nesi

yanlış anlamadım. Bu spordan para kazanmayı, yıllardır düşünmedim,

ne kadar zor olduğunu gayet iyi biliyorum.

Kong linghiu değilim, türkiyede milli sporcu değilim, olamadım, ama bu

neden bize engel olsunki bu sporu öğretmeye? Antrenörlük lisansım yok,

yok diye öğretmemelimiyim bildiklerimi?

Çocukların 1-2 senesini ziyan edeceğimi düşünmüyorum. Eğer bu spor olmazsa

çocuklar beton zeminlerde futbol oynayacaklar, serserilik yapacaklar, ne

zararı olabilirki masatenisinin, ? Ben konglinghiu veya liu guiliang ın elindeki

sporcuları ondan alıp onlara birşeyler öğretme çabası içinde değilim ki..

Burda polemik yaratmak istemedim hiç bir zaman, sadece sordum kafamdaki

soruları, öğrenmek istedim, bunun nesi yanlış ki?

Bir konu hakkında soru sormaktan neden çekineyim ki, öğrenmenin öğretmenin

nesi yanlış ki? Selami tek koşulda haklı olabilir, o da düşünün ben gitmişim

Çin e konglinghiu nun elinde bir sürü gelecek vaadeden çocuk var, onları ben

kapıyorum birşekilde, ve birşeyler öğretmeye çalışıyorum. Veya gidiyorum

basketbol minikler milli takım kampına, ordaki çocukları ayartmaya çalışıyorum

gelin size masatenisi öğretiyim diyorum.

Bu sporu çok seviyorum, bu sporun insana neler kattığını çok iyi biliyorum.

2 veya 3 sene sonraki okullar türkiye şamp, ve-veya minikler türkiye şampiyonasındaki

yetiştireceğim çocukların maç videolarını bu topic e post edicem, göreceğiz

bakalım iyi mi yapmışım kötü mü yapmışım. Teşekkürler Selami, bu gaza

ihtiyacım vardı :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

notsniw yaptığınız çok güzel birşey. Çocukları erken yaştan sporla tanıştırmak kişiliklerine hatta ileriki senelerine bile pozitif etki yapacaktır. Başarılar diliyorum.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Peki hocam, şimdi olaya bakış açım biraz değişti. Bize çocuklara nasıl antrenman verdiğinizi ve neleri nasıl öğrettiğinizi de açıklarsanız hangi metodları kullandığınızı yazarsanız iyice tatmin olucam. Hoşçakalın.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Peki hocam, şimdi olaya bakış açım biraz değişti. Bize çocuklara nasıl antrenman verdiğinizi ve neleri nasıl öğrettiğinizi de açıklarsanız hangi metodları kullandığınızı yazarsanız iyice tatmin olucam. Hoşçakalın.

Selami arkadaşımız benden bile inatçı çıktı.

Anadolunun ücra bir köyünde imam camiye kimse gelmemesinden dolayı şikayetçi imiş, akıllının biri bir çözüm yolu bulmuş halka camiye ayakkabı ile girmek serbest deyince cami dolup taşmış imam başlamış söylenmeye ayakkabıyla camiye girilmez diye ,akıllı ben doldurdum ayakkabılarınıda sen çıkart artık demiş.

Bu işler böyle olur Selami arkadaşımız,çokluğu yaratalım (notsniw gibi) sonra birleri düzeltir nasıl olsa.

Notsniw gibi arkadaşlarımıza destek olalımda çoğalsınlar, yoksa bu sporun başka çıkış yolu yok gibi.

ktm

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

...kim ayrıca sıfırdan başlayan çocuklara sponsor olurki? Artı, bu çocuklar kaliteli bir rakete

para verecek kadar zengin veya orta halli bile değiller...

Ben sponsor olurum mesela.. Sponsor demeyelim de yardımcı olurum demek daha doğru olur. Siteden birkaç arkadaş ile birlikte birkaç tahta ve lastik yapar yollarız.. Mesela bir tahta ve üstü lastik kaplı olarak benden... Yok mu artıran?

Siz yeter ki gönülden ve devamlı olarak konuyla ilgilenin.. Önemli olan çocukların neyle başladıkları değil ne kadar istekli oldukları. Ben bu tarz işlere bayılıyorum ama bir süre sonra oynayanların hevesleri kaçınca da onlardan daha fazla üzülüyorum. Bu sebeple dediğiniz gibi Selex yada başka bir malzemeyle başlatmanız farketmez. Önemli olan oyuncunun bu işi sevmesi ve gönül vermesi (aynı zamanda sizinde...). Ne yazık ki, o bölgelerde sporcular daha gelişme çağını tamamlayamadan sporu bırakıp başka işlere yönelmek hayatlarını kazanmak çabası peşinde koşmaya başlıyorlar. Haliyle bütün emeklerde boşa gidiyor. Ben genelde daha işin içinde olan ancak maddi imkanı olamayan arkadaşlara yardımcı olmaya çalışıyorum ama siz ben kesin uğraşırım derseniz bende siteden birkaç arkadaşla birlikte bu eğitimin devamı gelmesi için yardım toplama işine varım...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sayın Notsniw,

Yaptığınız işi gönülden destekliyorum. Sizin gibi gönüllü insanlarımız Türkiyedeki sporun imkansızlıklarına karşı uğraş vererek büyük bir boşluğu dolduruyorlar.

Ben bu siteyi ilk açtığımda Anadoludan sizin mesajınıza benzer onlarca mesaj alıyordum. "Ben falanca şehirde/kasabada çocukları eğitmek istiyorum ama nasıl yapacağımı bilemiyorum" diye. Bunun üzerine araştırıp benzer amaçlar için ABD de yazılmış bir döküman buldum ve onu tercüme ettim. 2002 yılında tercümesini yayınladığım bu dökümanın yine o zaman yazdığım önsözünde aynı sorundan bahsetmiştim:

Bu döküman çalıştırıcılık yapmak isteyen veya çalıştırıcılık yapan fakat elinde yeteri kadar döküman olmayan çalıştırıcılar için düşünülmüştür. Yurdumuzda, özellikle de Anadolu'da hiç bir menfaati olmadan gençlerimizi yetiştirmeye çalışan ve kendilerini masa tenisine adamış bir çok insanımız vardır. Bu insanlarımızdan bir kısmı, bana gönderdikleri mesajlarda döküman yokluğundan yakınmaktadırlar. Bu sorun daima aklımın bir köşesinde olduğu için ABD'de daha önce aynı amaçla yayınlanmış olan bu dökümana rastlayınca, tercüme etmeye karar verdim.

Dökümanın orjinali 1989 yılında yazılmış ve daha sonra 2000 yılında güncellenmiştir. Ben de tercüme ederken yeni kurallar doğrultusunda bazı düzeltmeler yaptım. Döküman ABD için yazıldığı için bazı adresler ve telefon numaraları ABD ye göre verilmiştir. Ben bunları değiştirmeden olduğu gibi tercüme ettim. Umarım bu dökümanın kaynak ihtiyacı olan çalıştırıcılarımıza ve dolayısıyla da gençlerimizin yetişmesine bir faydası olur.

Dökümanı bu adreste bulabilirsiniz. Umarım size de faydası olur.

http://www.masatenisi.org/guide/turkish/coachguide.htm

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   1 Üye, 0 Gizli, 25 Misafir (Tam liste)

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..