Jump to content
Masatenisi.org Forum

Toplar Buyuyor ,netler Yukseliyor

Guest Fadıl Olguner

Recommended Posts

spor diyorsak fiziksel kondüsyon da olacak..hatta yetenekten,teknikten daha fazla..

Hocam diğer yazdıklarınıza katılıyorum ama bir dipnot eklemek istiyorum. Bilardo da spor ama kondisyonun yetenekten,teknikten fazla olması pek bir kazanç sağlamıyor.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

daha birçok örnek vardır..ama fiziksel mücadele gerektiren sporları kastetmiştim..

ben masa tenisi ve teniste fizik kondisyonun bu kadar etkili olmasını kabullenemiyorum ki masa tenisinde aslında o kadar kondisyon gerekmiyor ben 108-110 kilo civarındayım cemi olimpiyatta yenen adamıda gördük zaten 42 yaşındaki personn uda gerçi adam fit...bu oyunları güzel yapan yanı teknik yanları özellikle masa tenisinde... teniste yine kondisyonun olması gerekir güzellik için.. kondisyonel spor arayacaksak atletizmdir halterdir güreştir zaten var masa tenisinin güzelliği teknikte... o yüzden bence 21 sayıdan 11 e inerken bence doğru karar alındı... şimdiki yenilikleride olduğunda göreceğiz.. şahsi kanaatim benim atak oyunculardan yana bu kararların olacağı... özellikle uzaktan defans yapanların işi tahminimce zorlaşacak topun büyümesi demek falsonun azalması demekse defans oyuncusunun yapacağı falsonun azalmasının atak oyuncusuna göre bakıldığında defans oyuncusuna zararı olduğunu düşünüyorum... filenin yükselmeside topun daha yüksekten karşı sahaya geçmesi ve fizik kurallarına göre daha fazla sekmesi dersek buda raketin topun altına daha rahat sokulması demek... servisler falanda daha kolay karşılanacak rahat top açmaları olacak

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Cannibal' ın yorumlarına katılmamak elde değil. Masatenisi tekniğin fiziksel kondisyona (ve bunu doğuran yaş, kilo vb'da) çok ağır bastığı ender sporlardan biri. Belkide her yaşın sporu olabilme özelliğini buradan alıyor. Sırf bu özelliğinden ötürü ben 40. yaşımla beraber tekrar masatenisine başladım. Fizik kondisyon olarak benden daha zayıf yaşça benden daha yaşlı rakiplerime yenilmekten büyük keyif alıyorum. Çünkü bu her spor dalında olabilen birşey değil. Ve sırf bu nedenle fırsat buldukça iki saatten az olmamak kaydıyla (genellikle haftada dört gün) tekniğimi geliştirmeki için antrenman yapıyorum. Yanlış anlaşılmak istemem, bence de fiziksel kondisyon çok önemli ve her spor dalında olduğu gibi masatenisinde de önemli olmalı. Ancak kondisyon/teknik dengesinin değişmesiyle beraber oynayanların profili de değişebilirmi?. Örneğin veteranlar için daha az cazip bir hale gelebilirmi? Bence bunlar olabilir.

Kişisel olarak bu konuda statükocu olduğumu kabullenmeliyim.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Yanlış anlaşılmak istemem, bence de fiziksel kondisyon çok önemli ve her spor dalında olduğu gibi masatenisinde de önemli olmalı. Ancak kondisyon/teknik dengesinin değişmesiyle beraber oynayanların profili de değişebilirmi?. Örneğin veteranlar için daha az cazip bir hale gelebilirmi? Bence bunlar olabilir.

Kişisel olarak bu konuda statükocu olduğumu kabullenmeliyim.

Bildiğim kadar Japonya'da yaşı bir hayli ilerlemiş bir grup masatenisçilerden oluşmuş bir ligde 42mm toplar halihazırda kullanılıyor.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

bu toplar büyüyecek muhabbeti bana eski günlerimi hatirlatti :-)

biz eskiden antrenör gelmeden, salona girer dört tane masayi birlestirirdik. yani iki masa bizim büyük masamizin bir yarisini olustururdu, ortasinada 50-60cm yüksekliginde file cekerdik. bu voleybol filesi olabilir, herhangi baska birseyde olabilir, elinize artik ne gecerse.

ama raketler ve toplar yine ayni kalirdi ve cok zevkli ralliler olurdu :-)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bence korkulacak pek bişey yok..

Gönlünüzü ferah tutun..

Hem bu adam (adını bilmiyorum;her kimse) böyle birşeyi icraat aşamasına getirecek olursa zaten bi şekilde bi masa tenisi severin suikastine kurban gider heralde (o:

O kardeşimiz de bizler için kendini feda etmiş olur (o:

Kahraman olur haa harbiden (o:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   1 Üye, 0 Gizli, 20 Misafir (Tam liste)

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..