Jump to content
Masatenisi.org Forum

Su Bazlı Solüsyon

Cako67

Recommended Posts

Önce lastiklere birkaç kat sürüyorum. Daha sonra tahtaya bir-iki kat sürüyorum. Ardından ilk sürdüğüm lastiği alıp ya direkt tahtaya yapıştırıyorum yada bir kat ilk lastiğe bir kat da diğer lastiğe sürdükten sonra az bir süre kurumasını bekleyip (1 dakika kadar) tahtaya yapıştırıyorum.

Bu benim uyguladığım yöntem ama şu an için verim alınamadığı için sende nasıl yaparsan yap üstünkörü birşey olacağı için her türlü yapıştırabilirsin...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

pek verimli değil diyorlar sadettin abi doğru mu his falan yokmuş

Saadettin beyin neden bir kaç kat kullandığını bilmiyorum. Ben bir kat lastiğe , bir kat ta tahtaya sürüp tam 5 dakika bekledikten sonra yapıştırıyorum.

Bildiğim kadarıyla su bazlı yapışkanlar sadece yapıştırma görevi görüyor, yani sünger tarafından emilmediği için 1 kat ta yapıştırıyor, 5 kat ta yapıştırır (su bazlı yapıştırıcılar için konuşuyorum).

Birden çok kat sürmenin avantajını Saadettin bey açıklarsa sevinirim.

Bu arada sürerken işaret parmağımı kullanıyorum (öncesinde yeterince yapışkanı lastiğe veya tahtaya damlatıyorum). Islak parmakla çok rahat ve düzgün bir şekilde yapışkanı tahta ve lastik üzerinde dağıtabiliyorum.

Ayrıca kendinden solüsyonlu Donic Silver lastik kullanıyorum.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hakan Bey doğru yazmış, 1 kat tahtaya, 1 kat lastiğe yetiyor. İçinde lastiğe kimyasal bir etki yapacak hiç bir madde olmadığı için fazla kat sürmenin de bir espirisi yok. Hatta boşu boşuna ağırlık katarsınız. Su bazlı solüsyonların sadece yapıştırma işlevli olduğu defalarca konuşuldu burada, ama hala kafalarda soru işaretleri var galiba.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Önce lastiklere birkaç kat sürüyorum. Daha sonra tahtaya bir-iki kat sürüyorum. Ardından ilk sürdüğüm lastiği alıp ya direkt tahtaya yapıştırıyorum yada bir kat ilk lastiğe bir kat da diğer lastiğe sürdükten sonra az bir süre kurumasını bekleyip (1 dakika kadar) tahtaya yapıştırıyorum.

Bu benim uyguladığım yöntem ama şu an için verim alınamadığı için sende nasıl yaparsan yap üstünkörü birşey olacağı için her türlü yapıştırabilirsin...

burda Saadettin abi kullandığı yöntemi anlatmış..ve verim almadığını,o yüzden her şekilde yapıştırılabileceğini de eklemiş :sasi: sonuç olarak 3-5 kat sürmek iyidir,avantajlıdır öyle sürün dememiş..ben böyle anladım yanlış mı anladım..? sanmıyorum :aptal2:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

su bazlı ilk çıktığı zamandan beri kullanıyorum. sadece lastiğe 1 kat atsanız bile yeter bence. çok kısa sürede kuruyor ve katılaşıyor. üzerine 1 kat daha atarken kurumuş tabakayı kaldırıp pütür oluşturabilirsiniz. bu da lastik yüzeyini dalgalı hale getirebilir. sürekli yapıştırmanın da bir alemi yok. sadece ilk oyunda küçük bir performans artışı oluyor ama o da kısa sürüyor. ayrıca sök tak yaparken lastik zor ayrılıyor. lif veya sünger parçası kopabiliyor. seyrek yapıştırmakta fayda var.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Benim anladığım yapıştır, lastik ölünce sök at,yada başka bir lastikle değiştireceksen sök olması gerekiyor.Amaç sadece yapıştırmak olacağı için en ekonomik bir şekilde yapıştırma mantıklı,değiştirmelerde lastik tahtadan ayrılırken en azından birbirilerine çok zarar vermeden boşanma olur gibi geliyor.Hani bunlar evliya ayrıldıklarında çok problem yaşamasınlar diye...'Nafaka olayları falan filan...

ktm

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ben 1 aydır su bazlı solüsyon kullanıyorum..

Tek kat tahtaya,lastiğe de ya tek ya da 2 kat sürüyorum 5-10 dakika bekleyip yapıştırıyorum..

Ayrıca su bazlıların sadece yapıştırma amaçlı olduğuna katılmıyorum..

10 günde bir yapıştırıyorum.. İlk yapıştırma etkisini 10 gün hatta daha fazla süre kaybetmiyo..

Gerçi bu lastik ya da kullandığınız su bazlı solüsyona da bağlı olabilir..

Bilemiyorum ama ben su bazlıdan memnunum..

Temiz,pratik,koku yok,sağlıklı hatta ucuz bile.. (o:

Sevgiler..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar neden birkaç kat sürdüğümü tam açıklamamışım, açayım...

Bendeki yapıştırıcı küçük tüpte olan ve süngeri kendinden olam su bazlı yapıştırıcılardan.. üstüne iyice dağıldığına inanana kadar iyice yetiriyorum... daha sonra tahtaya sürüyorum ve gerekirse lastiğe bir kat gibi tekrar atabiliyorum.

Nedeni hem sürdüğüm tüp yapıştırıcının aşırı ufak olması hemde süngerininde bu boyutta olması sebebiyle tam yaymıyor olması olabilir ancak dediğim gibi sonuçta nasıl uygularsanız uygulayın tahtaya yapışıyor. ;):

NOT:Herkese küçük tüp tavsiye ederim çünkü uzun süre kullanıyorsunuz. Ayrıca büyükleri daha zahmetli oluyor...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ayrıca su bazlıların sadece yapıştırma amaçlı olduğuna katılmıyorum..

10 günde bir yapıştırıyorum.. İlk yapıştırma etkisini 10 gün hatta daha fazla süre kaybetmiyo..

Valla ben 4-5 tüp Andro Free Glue bitirmişimdir, ilkini bırak yapıştırma etkisinin e'sini hissetmedim.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

En büyüğünden birkaç şişe su bazlı alınır...

Nalburdan büyücek boy boya/badana fırçası temin edilir...

Lastikler ve tahta masanın üzerine yanyana dizilir...

Şişelerin kapakları açılır/kesilir/koparılır...

Şişelerdeki yapıştırıcı yayvan bir kaba aktarılır...

Badana fırçası kaba daldırılır...

Besmele çekilir...

Bol miktarda yapıştırıcı, masanın üzerinde yanyana duran iki lastik ve bir tahtaya, fırçayla foşur foşur sürülür...

Yeterli miktarda sürdüğünüze kanaat getirince, sadece tahta ters çevrilir ve aynı işlem bir kez daha tekrarlanır...

Kaptaki yapıştırıcı iyice azaldığında, lastiklerinizi tahtaya yapıştırma işlemine geçebilirsiniz...

Bu noktada sadece sağlıklı bir yapıştırma sağlanmaya odaklanılmalı, masa örtüsüne, halıya ve üzerinizdekilere olanlara üzülüp, hayıflanılmamalıdır...

Eğer istenilen sonuç elde edilemezse, yapıştırıcınızda bir sorun var demektir...

Değiştirmenizi tavsiye ederim...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

coppa jo silver lastiğe iki ay önce tek kat donic su bazlı sürüp kullanıyorum, iki aydır su bazlı kullanmadım ve halen değiştirmeyi de düşünmüyorum, performansına geline normal yapıştırıcılı bryce'dan daha efektif diyebilirim.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

coppa jo silver lastiğe iki ay önce tek kat donic su bazlı sürüp kullanıyorum, iki aydır su bazlı kullanmadım ve halen değiştirmeyi de düşünmüyorum, performansına geline normal yapıştırıcılı bryce'dan daha efektif diyebilirim.

benim Silver da 3 ay olmuştur herhalde su bazlı ile yapıştıralı. Sünger performansı çok fazla değişmedi aslında, sadece lastiğin yüzeyi bir nebze aşındı.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Peki, bu su bazlı yapıştırıcı bir kattan fazla sürülünce tahtanın hızını azaltmıyormu.

Tersköşe bir soru olmuş.Su bazlı yapıştırıcının birkaç kat fazla sürülürse tahta art lastik üzerinde fazladan bir kalınlık yaptığı için sadece tahta etkisini az da olsa devreden çıkarıyor olabilir.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Su bazlı ile ilgili bir terim karmaşası mı var ne?

Su bazlı yapıştırıcıların hiçbir performns katkısı yok. Eğer su bazlı yapıştırıcıyı sürmeden tunber veya booster sürüp sonra su bazlı yapıştırıcı sürüp lastiği takıyorsanız elbette performans artışı olur ancak unutmayın booster veya tunerlar da yasaklandı. Artık yalnızca lastiği tahtaya yapıştırmak için su bazlı ve hiçbir performans katkısı olmayan yapıştırıcıları kullanmak gerekiyor.

:thup:
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Gidin kimya malzemeleri satan bir yerden baz alın sakın suya para vermeyin masraf artmasın, karışım yaparken suyu bol tutun, sonra bolca tahta ve lastik üzerine sürün..!Suyu bol tutun dememdeki sebep havaların aşırı sıcak olmasından başka bir etkisi yok ,amacımız alta kalan tahtamızın serin kalması, ferahlaması için..Ondan sonrasını hepimiz biliyoruz elma dersem yapıştır,armut dersem sök ki bir hata yapmıyalım.Bak bu uygulamada lastik ne biçim ötecek sesini artık durduramıyacaksınız,hatta kuş diye ormana bile salabilirsiniz arada sırada ki çatlamasın yoksa ne yaparız değilmi..!

ktm

Sıcaklık 45 derece

Nem %95

Biz Perişan bir hal

Yazı Anca bu kadar

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

arkadaşlar su bazlı solüsyonla yapıştırıyorsunuz iyi güzelde arkada oluşan kalıntıyı temizleyebiliyor musunuz temizleniyor mu?

Aslında öyle biri birikme olmaması gerekiyor. Neden derseniz, zaten sök tak yapmayacağımız için birikme olmuyor. Yok yine de o veya bu sebeplerle birikti ise ben 1 ince kat parafin yağı sürüp yumuşatıyorum. Sonra klasik yöntemle soyuluyor.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 1 month later...

Arakdaşlar,

Yapıştırmayla ilgili problem yaşıyorum. Daha önce kullandığım tenergy 2.1leri yeniden taktım. İlk taktığım gün siyah lastiğim antrenmanın ortasında yarısına kadar açıldı. Söktüm, tahtadaki kalıntıları temizledim tekrar taktım. Şu an o taraf iyi. Dün kırmızı lastikte hafif açılma oldu. Bugün tahtadaki yapıştırıcı kalıntılarını temizledim. Ancak lastikteki kalıntıları temizleyemedim. Tahtaya ve lastiğe tekrar yapıştırıcı uyguladım (1'er kat btfly free chack), saydamlaşınca (lastikteki tam olarak saydamlaşmamıştı) birleştirdim. Eşit baskı uygulayabilmek için üzerine on kadar kitap koydum. Yaklaşık 4 saat bekledi. Ancak, akşam lastiklerin kenardan tam olarak yapışmadığını gördüm.

Sorun lastik üzerindeki yapıştırıcı kalıntılarının tam olarak çıkmaması olabilirmi? Eğer neden bu ise nasıl çıkarabilirim (Emre'nin parafin önerisi dışında).

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 85 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..