Jump to content
Masatenisi.org Forum

Satranç Mı ? Masatenisi Mi?

Guest ktm

Recommended Posts

Satranç oynaması pek kolay olmayan bir strateji oyunudur.akıl(+zeka) oynu da diyebiliriz.Akıl ile bu oyunu bir yere kadar sürükleye bilirsiniz ,zekanızı belli aralıklarla devreye sokmazsanız oyunu daha başlamadan şahı bir anda kaptırırsınız.

Bizim ilgilendiğimiz hangi tahta şu lastik mi daha iyi idi acaba sendromundan bir an önce çıkıp ne yaptığımızın artık farkında olmamız gerekir.Bu oyun satranç artı vücut kombinasyonu aslında.Aklımız ve yerinde kullancağımız zekamızın tepkimesi ve vucudumuzun bu tepkimeye verdiği reaksiyon bu ikisi uyum içindeyse yırtık yoksa lastik tahta döngüsünde sıkışıp kalırız.

Satranç'mı? Masatenisi'mi? Diye kendime sorduğumda Masatenisi karşıma çıktı.Akıl ve vücudumuzu bir anda kullanılandığımız en hızlı sporlardan biri ,ondan bu ülkede bu spor istediği yerlere bir türlü gelemiyor ve dahada azınlıkta kalıyor.Birde forum arkadaşımız Melekber gibi birde oyundaki kişiliklerimiz bir hal yoluna koyarsak tadından yenmez diyorum ve hepinize sağlıklı ,mutlu günler diliyorum..

ktm

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Satranç oynaması pek kolay olmayan bir strateji oyunudur.akıl(+zeka) oynu da diyebiliriz.Akıl ile bu oyunu bir yere kadar sürükleye bilirsiniz ,zekanızı belli aralıklarla devreye sokmazsanız oyunu daha başlamadan şahı bir anda kaptırırsınız.

Bizim ilgilendiğimiz hangi tahta şu lastik mi daha iyi idi acaba sendromundan bir an önce çıkıp ne yaptığımızın artık farkında olmamız gerekir.Bu oyun satranç artı vücut kombinasyonu aslında.Aklımız ve yerinde kullancağımız zekamızın tepkimesi ve vucudumuzun bu tepkimeye verdiği reaksiyon bu ikisi uyum içindeyse yırtık yoksa lastik tahta döngüsünde sıkışıp kalırız.

Satranç'mı? Masatenisi'mi? Diye kendime sorduğumda Masatenisi karşıma çıktı.Akıl ve vücudumuzu bir anda kullanılandığımız en hızlı sporlardan biri ,ondan bu ülkede bu spor istediği yerlere bir türlü gelemiyor ve dahada azınlıkta kalıyor.Birde forum arkadaşımız Melekber gibi birde oyundaki kişiliklerimiz bir hal yoluna koyarsak tadından yenmez diyorum ve hepinize sağlıklı ,mutlu günler diliyorum..

ktm

Okudumda ne olduğunu pek çıkaramadım nerden tanışıyoruz diye ..! En iyisi ben 2008 kıştt yok abim yaz olimpiyatlarında kimin şampiyon olacağına azıcık kafa yorayım hep tahta hep lastik düşünmekten damarlarımdaki asil kan yerine lastik ve tahta akmaya başladı bilesin..!

kTM

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Selamlar,

Santranç mı masatenisi mi sorusu birbiriyle benzeş değilde ziyade zıt gibi en azından benzer yanları çok az diye düşünüyorum. Santranç; bir devleti yönetmek gibi. İyi strateji kurmak gerekli. En küçük piyonundan, en büyük vezirine kadar sistemin her noktasını kontrol edebiliyor olmalı ve tehdit oluşturacak bir çok unsuru önceden sezebiliyor olman gerekir. Rakibinin bir sonraki hamlesini hesaplamak yetmediği gibi oyun kurgusunu da çözmüş olman gerekiyor. Oyunun yada statejinin çözülmesi masa tenisi içinde geçerli fakat masa tenisi öncelikli olarak efor sarf ettiren bir oyun. Birinde tepeden oturur sistemi kontrol edersin, diğerinde savaşın içine de girersin : )

Yukarıdaki yazınızın takdir ettiğim bir yönü "hangi tahta? şu lastik mi daha iyiydi?" sendromundan bahsetmiş olmanız. Sizi başarıya götürecek şey elinizdeki ekipmanların uç noktalarda ki kalitesi değil, kurmuş olduğunuz oyun stratejisidir. Bununla beraber tabiki performansınız... Gücün kontrol edilebilir olması önemli. Belki lastik reklamı gibi olacak ama "Kontrolsüz güç, güç değildir" doğru bir söz. Gücünü kontrollü bir şekilde kullanabiliyorsan ve iyi oyun kurabiliyorsan kaliteli bir oyuncu olma yolundasın demektir.

Seçim yapmam gerekiyorsa tabi kimasa tenisi.

Saygılar.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

ikisinin de tadı bende saklı.

ikisini de çok severim.

ikisini de küçük yaşlardan beri oynarım.

şanslıydım ikisini de askerdeyken oynama fırsatı buldum.

kendi cebimden satranç takımı ve raket alıp bir sürü kişiyi hem satrançla hem masa tenisiyle tanıştırdım.

birçok arkadaşı er gazinosundaki aptal kutusunun esiri olmaktan kurtardım.

inanıyorum ki, komutanımız dahil birçoğumuzun aklına 14 ay boyunca mukayyet olan bu ikisiydi.

vaktin nasıl geçtiğini anlamadık.

beyin jimnastiği yaptık,

güldük, eğlendik, kaynaştık...

ama bana sorsanız:

-seni bir tarafta satranç takımı diğer tarafta ise masa tenisi masası + ekipmanı olan bir odaya koysak,

satrançta rakibin kasparov,

masa tenisinde ise samsonov.

ne tarafa gidersin?

cevap:

benden önceki maymunun yaptığını yapar,

geldiğim tarafa doğru arkama bakmadan kaçarım.

napiym kendini koruma içgüdüsü her canlıda var işte.

:gulumse:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

cevap:

Ongun bunlar Dr.Neubauer'in tek yumurta ikiz maymunları mı?

ktm

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

cevap:

Ongun bunlar Dr.Neubauer'in tek yumurta ikiz maymunları mı?

ktm

evet selim abi. hayvancağız doktor yüzünden o kadar eziyet çekmiş ki lastik gördü mü soluğu ağaç tepesinde alıyor. :hehehe:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

m.tenisinde hem zeka hemde vücudu kullandığın için bence daha iyi hemde m.tenisi daha heycanlı ama işi paraya vurduğumuzda satrançta fazla para harcamadan çok iyi yerlere gelebilirsin ve bir turnuva kazandığında verilen miktarlar gayet insanı tatmin eder m.tenisinde o kadar harcama yapmana rağmen çok büyük para kazanamazsın

bende satrançla m.tenisi arasında kaldım ama o m.tenisindeki heycan satrançtakinden çok büyük onun için m.tenisini seçtim :)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

m.tenisinde hem zeka hemde vücudu kullandığın için bence daha iyi hemde m.tenisi daha heycanlı ama işi paraya vurduğumuzda satrançta fazla para harcamadan çok iyi yerlere gelebilirsin ve bir turnuva kazandığında verilen miktarlar gayet insanı tatmin eder m.tenisinde o kadar harcama yapmana rağmen çok büyük para kazanamazsın

bende satrançla m.tenisi arasında kaldım ama o m.tenisindeki heycan satrançtakinden çok büyük onun için m.tenisini seçtim :)

doğru yerde,doğru zamanda doğru hamleyi yapmak..iki oyun içinde bu 3 kural geçerli sanırım..ama masa tenisinde doğru hamleyi,doğru yer ve zamanda yapmak satranca göre çok daha zor..satranç oynarken bi hamle için uzunca süre düşünebilirsiniz,ama masa tenisinde herşeyi çok kısa bi süre içinde kararlaştırıp yapmak zorundasınız..yoksa kaybedersiniz..ayrıca satrançta şansa yer yoktur,ama masa tenisinde vardır..ikisinde de rakibinizin hatası size kazanç olarak geri döner..ikiside hayatta size büyük fayda sağlar..hele de masa tenisi insana hayatta hızlı ve doğru karar vermeyi öğretir.. :B:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest Ömer Faruk Yılmaz
doğru yerde,doğru zamanda doğru hamleyi yapmak..iki oyun içinde bu 3 kural geçerli sanırım..ama masa tenisinde doğru hamleyi,doğru yer ve zamanda yapmak satranca göre çok daha zor..satranç oynarken bi hamle için uzunca süre düşünebilirsiniz,ama masa tenisinde herşeyi çok kısa bi süre içinde kararlaştırıp yapmak zorundasınız..yoksa kaybedersiniz..ayrıca satrançta şansa yer yoktur,ama masa tenisinde vardır..ikisinde de rakibinizin hatası size kazanç olarak geri döner..ikiside hayatta size büyük fayda sağlar..hele de masa tenisi insana hayatta hızlı ve doğru karar vermeyi öğretir.. :B:

Masa tenisinde uzun düşünme fırsatın yok ama en fazla 2-3 hamle sorasını hesaplarsın... Satrançta ise tamam düşünme süresi uzun ama adamlar 20-25 hamle hesaplıyorlar en az ... :D:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Masa tenisinde uzun düşünme fırsatın yok ama en fazla 2-3 hamle sorasını hesaplarsın... Satrançta ise tamam düşünme süresi uzun ama adamlar 20-25 hamle hesaplıyorlar en az ... :D:

Sağol Faruk bende neden devamlı yeniliyorum diye düşünüyordum.20-25 hamle sonrasını düşündüğüm için sayı almaya pek bir fırsatım kalmıyormuş...!

ktm

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 3 weeks later...
Guest Ömer Faruk Yılmaz
Sağol Faruk bende neden devamlı yeniliyorum diye düşünüyordum.20-25 hamle sonrasını düşündüğüm için sayı almaya pek bir fırsatım kalmıyormuş...!

ktm

Bundan sonra daha küçük düşün hem daha az kafan yorulur :D:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

doğru yerde,doğru zamanda doğru hamleyi yapmak..iki oyun içinde bu 3 kural geçerli sanırım..

doğru,

varsayalım masa tenisinde 1 kere doğru zamanlama ve hamleyi yapmadın... ne olur ? sayı kaybedersin

aynı hatayı satrançta yapamazsın bu oyunu kaybetmene maal olur... satranç masa tenisi gibi tölerans tanımaz...

satranç oynarken bi hamle için uzunca süre düşünebilirsiniz

hayır satrançta öyle çok bir zamanın olmaz sayaç çalışır ve zamanın dolarsa rakibin taş avantajını yitirmiş olsa bile o eli almış olur... diyeceksin ki çoğu kişiler zamansız oynar ... onlar çaylaktır da ondan...

..ikiside hayatta size büyük fayda sağlar.. sana katılıyorum...

..hele de masa tenisi insana hayatta hızlı ve doğru karar vermeyi öğretir.. :B: yine sonuna kadar haklısın fakat satrançın bu konuda bariz üstünlüğü vardır...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

ktm

Bence tüm sporların kendilerine has lezzeti var. ben birçok sporla yakından ilgileniyorum ve hangi sporun mevsimi ise onu yapıyorum. herhangi bir sporda profesyonel olmayı düşünmedin hiçbir zaman. amatör ruh beni herzaman kendine çekmiştir. masa tenisini sezon boyunca sürekli yapıyorum. spor yapmak benim için yaşam tarzı.

satranç ve masa tenisi ayrı kulvarlarda ve ben ikisi ile de yakından ilgileniyorum seçim yapamıycam malesef....

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bence masa tenisi oynarken o kadar düşünmeye gerek yok yani satranca kıyasla çok az düşünüldüğünden ben ihmal ediyorum ama şöyle birşey var "anlık düşünme" ikisi birbirinden çok farklı bence. Birde masa tenisinde bazı şeyleri düşünerek yapamıyoruz. Yani aklımızın kestiremeyeceği şeyler de var. Yan spinli topa tokat gibi vurulan fh vuruşta çoğu kişi ters köşeye yatıyor , rakip bunu anladığı zamanda vuran kişi tekrar fh tarafına attığı zaman rakibin kafası karışıyor ve gideceği tarafı rastgele seçiyor. Aynı penaltıdaki kaleciler gibi. Ama satrançta fakeli hamle yok. Şah çeker gibi yapamıyoruz :D :D

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bence masa tenisi oynarken o kadar düşünmeye gerek yok yani satranca kıyasla çok az düşünüldüğünden ben ihmal ediyorum ama şöyle birşey var "anlık düşünme" ikisi birbirinden çok farklı bence. Birde masa tenisinde bazı şeyleri düşünerek yapamıyoruz. Yani aklımızın kestiremeyeceği şeyler de var. Yan spinli topa tokat gibi vurulan fh vuruşta çoğu kişi ters köşeye yatıyor , rakip bunu anladığı zamanda vuran kişi tekrar fh tarafına attığı zaman rakibin kafası karışıyor ve gideceği tarafı rastgele seçiyor. Aynı penaltıdaki kaleciler gibi. Ama satrançta fakeli hamle yok. Şah çeker gibi yapamıyoruz :D :D

veli kişisi x karesini a hamlesi ile korumak zorundadır. bu kareye yapılan saldırı devam edermi etmez mi bilinmez.

devam ederse veli kişisi 2. hamlede x karesini b oyunu ile korumak durumunda da kalacaktır.

fakat veli kişisi 3 veya 4..5.. hamlede öyle bir oyun keşfetmiştir ki... hem savunma hem de hucuma dönük bir oyun bulmuştur...

ve veli kişisi x karesini d hamlesi ile korur... rakip bu oyunda niyetimizi anlamaz ise bunu bir fake olarak kabul edebilriz....

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

buna fake değil strateji derim ben. Masa tenisinde de aynı köşeye 3-4 kere atıp diğer köşeyi boşaltıp oraya top atmak strateji olur ama tek hamlede bir köşeyi boşaltıp oraya top atarsak ben buna fake derim. Bu da bir strateji sayılabilir ama sonuçta sayı almak için izlenilen her yol stratejidir bence diğerlerinden farkı tek hamlede olması. Satrançta bunu yapamazsınız. rakip d2 ye oynadığınızı sanacak ama siz d4 te olacaksınız ?* Bana imkansız gibi geldi.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

buna fake değil strateji derim ben. Masa tenisinde de aynı köşeye 3-4 kere atıp diğer köşeyi boşaltıp oraya top atmak strateji olur ama tek hamlede bir köşeyi boşaltıp oraya top atarsak ben buna fake derim. Bu da bir strateji sayılabilir ama sonuçta sayı almak için izlenilen her yol stratejidir bence diğerlerinden farkı tek hamlede olması. Satrançta bunu yapamazsınız. rakip d2 ye oynadığınızı sanacak ama siz d4 te olacaksınız ?* Bana imkansız gibi geldi.

satrançta bu tür hamleler var bence... karşı tarafın acemiliğinide kullanarak 4 büyük taş ardı ardına feda edip 5. hamlede mat ettiğim olmuştur.... saçma sapan vezirle kaleyle piyonlarla değiştim vezir kale yediğini sanan arkadaş arkada şahını boş bıraktı ve mat oldu.. tam örnek oldumu bilemiyorum

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 83 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..