Jump to content
Masatenisi.org Forum

Ekipman Mı Oynuyor? Biz Mi Oynuyoruz?

turushanovgu

Recommended Posts

bu sporu kim yapıyor, kombiler mi bizimle oynuyor???? biz mi kombilerle oynuyoruz???

arkadaşlar, eğri oturup doğru konuşalım ve yaptığımız yanlışları tartışalım.......

çok uzun süreler ara versemde asla vazgeçemeyeceğim uğraş, hobi, hayat felefesi, sporlardan birisi masa tenisi, en sıkıntılı dönemlerimde bile tek rahatlama kaynağım masa tenisi, hareket kabiliyetim sona erene kadar uğraşacağım tek spor yine masa tenisi,

durum böyleyken masa tenisi oynamanın da hakkını vermek gerekiyor, öyle değil mi?

şöyle dönüp 1 yıllık yakın geçmişime baktığımda toplamda en az 20 farklı tahta ve en az 20 farklı lastik kullanmışımdır ve halen tahta ve lastik arayışındayım. neden??? çünkü ben de istemeden kendimi ekipman dünyasının içine bıraktım, geçen seneye kadar en az 15-20 yıllık kullandığım tibhar tahta ve üzerine pörsüyünceye kadar kullandığım tackines d lastiklerimle belli bir çizgimi oluşturmuş, mutlu bir şekilde hem sporumu hem de hobimi yapıyorken bu son 1 senede her tahta değiştirişimde raket tutuş şekli ve oyun tarzım da beraberinde değişiyordu,

sonuç ne???? = gelecek ay hangi ekipmanları alacağım.

nereye kadar böyle devam eder???

öğrencilerime kesinlikle kazandırmaya çalıştığım bir etiği ben bozuyordum? onlara raketlerini sevmelerini, gerek görülmedikçe değiştirilmemesi gerektiğini öğrettikçe ben karşılarında her ay en az 2 farklı kombiyle oynuyordum, bu nasıl bir çelişki????

bugün yaptığım bu çok büyük hatanın farkına vardım ve bunu sizlerle paylaşmak istedim.

bu sporu biz yapıyoruz ve kombilerle biz oynuyoruz, sürekli ekipman değiştirmektense kalıcı bir ekipman belirleyip butün enerjimizi oyunumuza vermemiz gerekiyor. bu hem iç huzurumuzun sağlanmasında hem de ekonomimizin korunmasında bize yardımcı olacaktır, bir malzeme alacağımız zaman büyüklerimize danışmalı, onların önerilerini dinlemeliyiz. ne olursa olsun kullandığımız ekipmana alışmaya çalışmalı, en az birkaç ay kullanmadan karar vermemeli, gerek görülmedikçe ekipman değiştirmemeliyiz.

eminim zamanla oyununuzun çok daha geliştiğini görecek ve çok daha mutlu olacaksınız.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

bu sporu kim yapıyor, kombiler mi bizimle oynuyor???? biz mi kombilerle oynuyoruz???

arkadaşlar, eğri oturup doğru konuşalım ve yaptığımız yanlışları tartışalım.......

çok uzun süreler ara versemde asla vazgeçemeyeceğim uğraş, hobi, hayat felefesi, sporlardan birisi masa tenisi, en sıkıntılı dönemlerimde bile tek rahatlama kaynağım masa tenisi, hareket kabiliyetim sona erene kadar uğraşacağım tek spor yine masa tenisi,

durum böyleyken masa tenisi oynamanın da hakkını vermek gerekiyor, öyle değil mi?

şöyle dönüp 1 yıllık yakın geçmişime baktığımda toplamda en az 20 farklı tahta ve en az 20 farklı lastik kullanmışımdır ve halen tahta ve lastik arayışındayım. neden??? çünkü ben de istemeden kendimi ekipman dünyasının içine bıraktım, geçen seneye kadar en az 15-20 yıllık kullandığım tibhar tahta ve üzerine pörsüyünceye kadar kullandığım tackines d lastiklerimle belli bir çizgimi oluşturmuş, mutlu bir şekilde hem sporumu hem de hobimi yapıyorken bu son 1 senede her tahta değiştirişimde raket tutuş şekli ve oyun tarzım da beraberinde değişiyordu,

öğrencilerime kesinlikle kazandırmaya çalıştığım bir etiği ben bozuyordum? onlara raketlerini sevmelerini, gerek görülmedikçe değiştirilmemesi gerektiğini öğrettikçe ben karşılarında her ay en az 2 farklı kombiyle oynuyordum, bu nasıl bir çelişki????

bugün yaptığım bu çok büyük hatanın farkına vardım ve bunu sizlerle paylaşmak istedim.

bu sporu biz yapıyoruz ve kombilerle biz oynuyoruz, sürekli ekipman değiştirmektense kalıcı bir ekipman belirleyip butün enerjimizi oyunumuza vermemiz gerekiyor. bu hem iç huzurumuzun sağlanmasında hem de ekonomimizin korunmasında bize yardımcı olacaktır, bir malzeme alacağımız zaman büyüklerimize danışmalı, onların önerilerini dinlemeliyiz. ne olursa olsun kullandığımız ekipmana alışmaya çalışmalı, en az birkaç ay kullanmadan karar vermemeli, gerek görülmedikçe ekipman değiştirmemeliyiz.

eminim zamanla oyununuzun çok daha geliştiğini görecek ve çok daha mutlu olacaksınız.

:alkis:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

ekipman çalıyo bizde oynuyoruz :lol: şaka bi yana bu profesyonel malzeme dünyasına girdim gireli benimde dünyam şaştı fena halde..yapamadığım bi hareketten sonra aklıma gelen sorular şunlar oluyo: tahtadan mı lastikten mi acaba :sasi: ??oyunumuzu ne kadar ileriye götürürsek götürelim,hala birşeyler eksik olmaya devam edecek..insanoğlu da malum biraz maymun iştahlı olunca değiştir babam değiştir..sök babam sök..tak babam tak..çin al japon al avrupa al onu al bunu al şunu al..peki niye?tabi ki MERAK!! yeri gelir insan çatlar bu meret yüzünden..ay acaba o tahtayı alsam daha mı iyi oynarım..şu lastik sanki daha çok uyuyo bana..derken bakmışız aç açık sokakta kalmışız 5 parasız..hanım da boşamış bizi çekmiş gitmiş.. :aptal: aslında suç bizde değil..yaradılış böyle..derler ya insanın başına ya meraktan ya meraktan diye..bizimkide o misal..bu illet sigara ve alkolden de beter sanırım..şimdi tiryakileri daha iyi anlıyorum..velhasıl kelam kendimize uygun ekipmanı bulmak,ideal eşi bulmak gibidir..ikiside imkansızdır..ara babam ara ama nafile :hehehe::hehehe:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ben de zamanına bir çok ekipman denedim. Yeni çıkan ve en hızlı olan ne varsa aldım. En hızlı tahtayı bulup denedim (SC değil, Stiga Titanium WRB :thup: ). Sonuçta OFF+ tahtalarla değil OFF (hatta OFF-) tahtayla çok daha yüksek yüzde ile oynadığımı farkettim. Ama bunu çok para harcadıktan sonra farkettim.

Masa tenisinde başarı ve oyundan zevk almak karşı tarafa ne kadar fazla top attığınızla doğru orantılıdır.

Top mermi hızıyla gidiyormuş, masaya değmedikten sonra neye yarar?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

OFF- tadında tahta ve normal kalınlıkta lastiklerle (1.8) içeri her geçen gün daha fazla top atıyorum. Rakibi zorlayan vuruşları daha sık yapmaya başladım. Topu masada tuttukça ben de karşımdaki kişi de oyundan daha fazla zevk alıyoruz. Ralliler uzadıkça daha fazla hareket etmek zorunda kalıyorum, ayaklarım çalışıyor. Oyun daha bir sportif hale geliyor. Seyir zevkini arttırmış oluyorum. Daha çok oyuncu benimle oynamak istiyor. Karşıya daha kontrollü daha düzgün toplar atmaya başladıktan sonra benden daha iyi oyunculara antrenman verebilir hale geldim. Böylelikle iyi oyuncularla onları fazla sıkmadan oynayabiliyorum. İyi oyuncularla oynamak beni daha da geliştiriyor... Yani neresinden bakarsanız bakın kontrollü ekipman sizi daha iyi ve daha hızlı geliştirir. Asıl önemli olan hız da budur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Çok güzel bir konu olmuş, daha dün orta sınıfın altı bir hazır raketle oynadım ve uzun zamandır masa tenisinden bu kadar çok zevk almamıştım. Rakibi ters köşeye yatırabilmeler, ters ayal üzerinde yakalama ve uzun süren sayı alma mücadelesi. Çok zevkliydi.

Daha önce yazmıştım mevcut raketimi abim alacak yeni nasıl bir ekipman tavsiye edersiniz diye, sürekli hızlı olsun diye düşünüyordum ama dün itibariyle raketin daha yavaş ve kontrollü olmasının oynarken bana daha zevk verdiğini gördüm. Hızlı ekipmanları severim ama artık sevdiğim kenarda kalacak, oynarken zevk almak daha güzel.

Son 4 aydır ekipman benle oynamış, helal olsun.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Turushan bey merhaba,

Söylediklerinize aynen katılıyorum. :alkis::alkis: Adaptasyonu tamamen oyuna vermek gerekir, neticede oyunu kombi oynamıyor. Fakat bunun yanında sporcu oynadığı tahta veya lastiklerden memnun değilse ve değiştirmek istiyorsa onlarla ilgili gerekli tüm araştırmaları yaptıktan sonra(gerek kullanıcılar,gerekse yazılı kaynaklardan) kendisine uyabileceğini düşündüğü bir yada iki markayı tespit ederek, bunlardan birine karar vermesi uygun olabilir.Tahta veya lastiğe alışmak için en az 4-5 ay gerekir. Bugüne kadar ki tecrübelerime dayanarak şunuda söyleyebilirim. Mesela bir arkadaşınızın kombisini alıyorsunuz bir iki defa oynuyorsunuz o an için size çok iyi yada çok kötü gibi geliyor ve bir karar veriyorsunuz, bu doğru bir şey değil çünkü o anda verdiğiniz karar ister olumlu ister olumsuz olsun bence kesinlikle yanlış bir karardır. Dediğim gibi, bu karar için en az 4-5 ay oynamak lazım.

Saygılar,

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ben yaklaşık 10 sene hiçbir ekipman değiştirmeden oynayan biri olarak aslında çok memnundum.Son 2-3 senedir mecburen ekipman değiştiriyorum.Ancak seçtiğim ekipmanı ilk oynadığım zaman hiç beğenmediğim tarafları oldu.Hepsindede hemen bırakmadım.Hoşuma gitmesede antrenmanlara devam ettim.Bir ay kadar sonra uyum başladı.Değiştirdiğim tüm ekipmanlardan memnun kaldım.

Yani biraz sabır bence.Ekipman değil biz oynuyoruz.Ancak en az 2 aylık bir flört gerekiyor ekipmanla.Birbirimizi tanımamız için gerekli zaman bu.23 yıl önceki raketim Dragonfly şimdi bulsam ne oynarım onla ah ah :fildir: .

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Aslında ekipmanlar oynuyor bizlerde seyrediyoruz.İnsan oğlu pekrahat duramaz gücüvarsa(para)her şeyin suyunu çıkaracak şekilde sonuna kadar giden bir davranış biçimi sergiler.Aşırıya kaçan bir tüketim toplumun bireyleriyiz hiç bir şeyleri zamana bırakıp çözemeyiz,hep zamanımız çok değerlidir mantığıyla yaklaşırız.Uçağımız,trenimiz,vapurumuz tam zamanında kalkar DA bizlerde ona göre davranırız.

Aslında birazda zamana hakkını verelimde o da bize istediklerimizi versin..

ktm

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bu düşüncelerin sahibi olmanıza rağmen, gerçektende ekipman arayışından vazgeçebildiğinize inanıyormusunuz ;):

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Masatenisi benim için eğlenceli bir hobi, farklı ekipman kullanımı da bu eğlencenin bir parçası. Oyun seviyemin zaten limitlerine yaklaştığını düşünüyorum, zaten aman oyunumu çok geliştireyim diye bir hedefim de yok. Hal böyle olunca bütçe ve imkanların elverdiği ölçüde farklı ekipman denemek hoşuma gidiyor. Ekipman seçiminde de "doğru ekipman" yerine "hoşuma giden" ekipmanı tercih ediyorum. Bunlar doğrudur anlamında algılamasın lütfen, sadece kendi tercihimi belirtmek istedim. Söylediklerinizin oyununu geliştirmek isteyen kişiler için %100 doğru olduğunu düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ben yaklaşık 10 sene hiçbir ekipman değiştirmeden oynayan biri olarak aslında çok memnundum.Son 2-3 senedir mecburen ekipman değiştiriyorum.Ancak seçtiğim ekipmanı ilk oynadığım zaman hiç beğenmediğim tarafları oldu.Hepsindede hemen bırakmadım.Hoşuma gitmesede antrenmanlara devam ettim.Bir ay kadar sonra uyum başladı.Değiştirdiğim tüm ekipmanlardan memnun kaldım.

Yani biraz sabır bence.Ekipman değil biz oynuyoruz.Ancak en az 2 aylık bir flört gerekiyor ekipmanla.Birbirimizi tanımamız için gerekli zaman bu.23 yıl önceki raketim Dragonfly şimdi bulsam ne oynarım onla ah ah :fildir: .

abicigim benim de ilk tahtam dragon fly :) 15 sene oldu alali.yuzlerini soktum tahta duruyor..bazen hala bir iki lastik takip uzerinde deniyorum :)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   1 Üye, 0 Gizli, 84 Misafir (Tam liste)

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..