Jump to content
Masatenisi.org Forum

Eski Bir Tırtılcıya Tırtıl Tavsiyesi

ongun

Recommended Posts

Tırtılcı dostlar, bu konuya bir el atarsanız sevinirim çünkü ben pütürlü lastiklerden hiç anlamıyorum.

Babama iki tarafında da tırtıl olan bir raket yapmak istiyorum.

Babam 1933 doğumlu (75). Son 20 sene hariç, masa tenisinin hayatında önemli bir yeri olmuş. Zamanının iyi oyuncularıyla oynamış birisi. O zamanlar raketlerini kendileri yaparlarmış. Bütün raketlerinde hep pütürlü lastik kullanmış, pütürle oynamaya alışık biri babam.

Ben bir dernekte oynamaya başlayınca, haftada 3 gün gidiyorum geliyorum, babam da heveslendi. Gitmiş sirkeciden hazır bir raket almış. Pütürlü lastikleri olan hazır bişey bulamamış o yüzden ucuza ittf onaysız kalitesiz düz lastikleri olan bir raket almış gelmiş. (Ah. Haberim olsa aldırır mıydım ben onu.) Bazen benimle geliyor derneğe, birkaç kere gittik, ama elindeki raketle mutlu değil anlıyorum. Elindeki raketin tahtasını kullanarak (tahta ALL- hızında diyelim) ucuz pütürlü lastiklerden alıp (tanesi 20 lirayı geçmemeli) ona oynayabileceği bir raket yapmak istiyorum.

Babamın oyun tarzı:

Masa başında yada yakınında oynuyor. Çok güzel top kesebiliyor. Bazen sert kısa hareketlerle kesiyor, bazen kolunu ileri doğru açarak topu yağ gibi kesebiliyor. Biraz yükselen toplara BH flip hareketine benzer, köşelere doğru bitirici vuruşlar yapabiliyor (Daha doğrusu raketi izin verse yapabilecek. Hareketi doğru yapıyor çünkü) FH de ise belini BH tarafına doğru eğerek, dirseği kırık vaziyette, topspine benzer vuruşlar yapmaya çalışıyor.

Topu dolu kesebileceği, top açmaya biraz müsait, tercihen ince süngeri olan, ucuz bir tırtıla ihtiyaç var.

Ne tavsiye edersiniz?

(İnternet üzerinden satış yapabilen yerli bir siteden almayı düşünüyorum.)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sevgili Ongun

Bakıyorum benden birşey olmıyacak o zaman babamı hazırlıyayım diyorsun nasılsa alt yapısı var.Mantıklı bir yaklaşım.

Ongun' babasıyla 15 dakka top çevirdik o kadar tatlı bir zatı muhteremki inanamazsınız.Bir iki kesik top BH gelince bir çakıyorki aklınız durur ,hele geride top gelmezse tatlı bir tebessümü rakibine fırlatıyor.

Aklıma gelmişken bizim kozadaki tırtıllar kelebek olup kaçmadıysa iki tanesini sana göndereyim..!

Ne Mutlu Hala Masatenisi Oynuyanlara..

Selim Girit

Namıdeğer KTM' cik

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest Ömer Faruk Yılmaz

Bence Ertan abiye Sharping i bir sor. Benim de bildiğim kadarıyla sharping oynaması kolay bir tırtıl ve de Selim abininde dediği gibi babanın backhand şutları ve kesikleri iyi. Sharping ihtiyacını karşılayabilir ...

İyi akşamlar ...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

bende mesaj başlığını görünce ongun abi eski tırtılcımı falan dedim :D: neyse mevzu anlaşıldı mesajı okuyunca..tırtıl mevzusundan çakmam..bildiğim tek şey tırtılcıların rakiplerinin akıl sağlığını fena halde bozduğu :P: bakınız son turnuvada yarı finale kadar herkese saç baş yolduran(yarı finalde Kadir hoca da dahil) tırtıl Kamuran lakaplı Kamuran abi..böyle giderse ups tarihinde bir başka baba oğul finali izleyebiliriz :gulumse:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Özellikle uzun tırtıl istemiyorsa bir tarafa Sharping tavsiye ederim. Bu orta boy (uzundan kısa, kısadan uzun) tırtılları olan bir lastik ve vurması kolay ve kesmeden açarsan karşıya rahatsız edici top gönderiyor. Diğer tarafa da normal kısa tırtık tak. Çin lastikleri alırsan fazla masraf da olmaz.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Özellikle uzun tırtıl istemiyorsa bir tarafa Sharping tavsiye ederim. Bu orta boy (uzundan kısa, kısadan uzun) tırtılları olan bir lastik ve vurması kolay ve kesmeden açarsan karşıya rahatsız edici top gönderiyor. Diğer tarafa da normal kısa tırtık tak. Çin lastikleri alırsan fazla masraf da olmaz.

Ertan Bey, babamın benim ne işler çevirdiğimden haberi yok. Sürpriz olsun istemiştim. Ama şimdi bilemiyorum. Uzun tırtıl mı, kısa tırtıl mı istersin diye sorsam mı acaba? :acaba:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

onguncugum bana neden sormazsin :) benim bir kombinem cift taraf tirtik.tornado ultra backhanda kullaniyorum.kesigi cok iyi.bitirici sutlar cok iyi ve kisa tirtiklar icinde kontrolu en kolay lastik.kisa tirtiklilardan denediklerim(su anda fast spindeki tum kisa tirtiklari denedim.pistol haric.ayica butterfly P.O bir de adini su an hatirlamadigim bir butterfly kisa tirtigi)

forhandde feint long II kullaniyorum ki bu da kontrolu rahat bir lastik.ama pahalli dersen kokutaku uzun tirtik tavsiye ederim .kontrolu kolay ve ucuz.

orta uzunluktaki tirtiklardan 3 tane denedim.RITC563-1, palio 1013,dhs c7 rahatsiz edici ozellikleri iyi hiz iyi ama kontrol biraz zor.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Yorumlar için hepinize teşekkür ederim. Maalesef vazgeçtim projemden.

Uygun olmayan bir lastik alırım endişesiyle en iyisi kendisine danışayım dedim:

-Baba 13 liraya falan pütürlü lastikler var gel bir bakalım istersen.

-13 lira çifti mi?

-Yok baba teki.

-Çifti 26 yani

-Evet.

-Yok yok. Gerek yok ben alışıyorum bu rakete... İlerde lastikler eskidiğinde alırız belki... Ben piyasayı dolaşır öyle pütürlü lastikleri olan hazır bir raket bulurum... Bir yerlerde benim eski raketim olacak. Onu bulursam o zaman bakarız... Zaten önümüzdeki haftadan itibaren işlerim var, fazla oynayamam... İstemem de istemem...

Bir düzine mazeret dinledikten sonra anladım ki istemiyor. Sabit fikirli olduğundan ikna etmeye çalışmamın faydası olmaz. Bir raket yapıp önüne koysam bu sefer de ona mazeret bulur inadına eskisiyle oynar. İnanın deveye ayak antrenmanı yaptırmak daha kolaydır. Yaşlılık işte :fildir:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

-13 lira çifti mi?

-Yok baba teki.

-Çifti 26 yani

-Evet.

-Yok yok. Gerek yok ben alışıyorum bu rakete... İlerde lastikler eskidiğinde alırız belki... Ben piyasayı dolaşır öyle pütürlü lastikleri olan hazır bir raket bulurum... Bir yerlerde benim eski raketim olacak. Onu bulursam o zaman bakarız... Zaten önümüzdeki haftadan itibaren işlerim var, fazla oynayamam... İstemem de istemem...

Bir düzine mazeret dinledikten sonra anladım ki istemiyor. Sabit fikirli olduğundan ikna etmeye çalışmamın faydası olmaz. Bir raket yapıp önüne koysam bu sefer de ona mazeret bulur inadına eskisiyle oynar. İnanın deveye ayak antrenmanı yaptırmak daha kolaydır. Yaşlılık işte :fildir:

ok o zaman dostum.babaya son bir teklif gotur.

-bir cift lastik buldum baba .ikinci el.kargoyla beraber 7-8 ytl ye geliyor.ister misin?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

-bir cift lastik buldum baba .ikinci el.kargoyla beraber 7-8 ytl ye geliyor.ister misin?

Ben bir tane kısa tırtıl verebilirim. Yalnız derneğe uğrayıp lastiğim kaldı mı diye bakmam lazım.

Ongun bu önerileri de dikkate almazsan tırtıl konusuna böcek ilacı sıkarız ona göre.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Çok sağol, süper olur Erdinç ama benim Don Carleone ye söylesem şimdi yine bir kulp takacak biliyorum. O yüzden bahsettiğin lastikler eğer kullanmadığın elinden çıkarmak istediğin lastiklerse gönder. Lastikler gelince baba bak taa Mersinlerden sana lastik gönderdiler derim birşey diyemez o zaman. Ödeme konusu da 9.90 olur mu? :D: Tamam dersen adresimizi gönderereyim. (Adres: Ongun'un babası - İST)

Ertan Bey çok teşekkür ederim. Hiç zahmet etmeyin isterseniz. Erdinç pazarlığa yanaşmazsa o zaman lastiğinize sulanırım. İsteyenin bir yüzü siyah. :pembe:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Çok sağol, süper olur Erdinç ama benim Don Carleone ye söylesem şimdi yine bir kulp takacak biliyorum. O yüzden bahsettiğin lastikler eğer kullanmadığın elinden çıkarmak istediğin lastiklerse gönder. Lastikler gelince baba bak taa Mersinlerden sana lastik gönderdiler derim birşey diyemez o zaman. Ödeme konusu da 9.90 olur mu? :D: Tamam dersen adresimizi gönderereyim. (Adres: Ongun'un babası - İST)

Ertan Bey çok teşekkür ederim. Hiç zahmet etmeyin isterseniz. Erdinç pazarlığa yanaşmazsa o zaman lastiğinize sulanırım. İsteyenin bir yüzü siyah. :pembe:

valla onguncugum pazarligi kargoyla yap :) tanidik kargon varsa hic para vermezsin ;) sen adresi gonder ozelden

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Merhaba,

bende bir fikir yürüteyim dedim.

Babaniz yasindakilerle burada ara sira maçlarda karsilasiyorum.çogunlugu hardbat tabir edilen kisa tirtikli süngersiz lastiklerle oynuyorlar.Butterfly ortodox,tsp mirage,birde andronun bir lastigi,ismini hatirliyamadim.

Bence 2 tane bu tip lastik bulabilirsen,babani daha çok sevindirirsin

kolay gelsin

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

-13 lira çifti mi?

-Yok baba teki.

-Çifti 26 yani

-Evet.

:lol:

Annem ve ben;

-Anne hadi yürüyüşe çıkalım...

-Ne yürüyüşü be,hastayım...

2 dk. sonra...

-Anne dolma yapmıştım yermisin ?...

-Ben alırım,sen şimdi az koyarsın...

- :pirpir:

:lol:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 10 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..