Jump to content
Masatenisi.org Forum

Ramazan Bayramı!

PingPongMan

Recommended Posts

Hepimizin Ramazan,bir diğer deyişle Şeker Bayramı(her ne kadar birileri Şeker Bayramı diye birşey yok desede...) kutlu olsun..

Ramazan(Şeker)Bayramı: Efendim,Ramazan arapça kökenli bir kelime olmakla beraber ''Ramaza'' çok sıcak anlamına gelmektedir..burdan da ilk orucun sıcak bir havada ,tahminen yaz aylarında tutulduğu anlaşılıyor..ve ilk orucun tutulduğu o sıcak aydan sonra kutlanan bu güne de Ramazan Bayramı denmiştir..fakat ozaman ki törelere,geleneklere uygun olarak insanlar misafirlerine şeker ikram ederlermiş..ve bu yüzden bu bayramın bir diğer adı da halk tabiriyle Şeker Bayramı'dır..yani Şeker Bayramı diye bir bayram vardır,yeni icat olmamıştır..

Şeker gibi bir bayram geçirmeniz dileğiyle...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest Ömer Faruk Yılmaz

Çağan abi benim üzerinde çok durduğum bir konu olduğundan itiraz etmek istiyorum kusura bakma.. Ramazan Bayramının ilk kutlandığı zamanlarda kimsenin kimseye şeker dağıttığı filan yoktur! Peygamberimiz ve o zamanın halkı kesinlikle hurma ile ağırlamışlardır misafirlerini. Şeker ismi bazı kişiler tarafından bu bayramı basitleştirmek, sıradanlaştırmak için takılmıştır. Ramazan Bayramının dinimizde açıklamış "şeker" diye bir adı yoktur ! Şimdi sana Çağan değil de taktığımız herhangi; senin hoşnut olup olmayacağını bilmediğimiz bir isimle seslensek hiç de hoş olmaz sanırım ...

Bu yazdığım yazı kesinlikle sana özel yazılmadı, lütfen yanlış anlama. Sadece bu konudaki görüşümü ve doğru olanı belirttim. Tekrardan herkesin Ramazan Bayramı Mübarek Olsun ...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Çağan abi benim üzerinde çok durduğum bir konu olduğundan itiraz etmek istiyorum kusura bakma.. Ramazan Bayramının ilk kutlandığı zamanlarda kimsenin kimseye şeker dağıttığı filan yoktur! Peygamberimiz ve o zamanın halkı kesinlikle hurma ile ağırlamışlardır misafirlerini. Şeker ismi bazı kişiler tarafından bu bayramı basitleştirmek, sıradanlaştırmak için takılmıştır. Ramazan Bayramının dinimizde açıklamış "şeker" diye bir adı yoktur ! Şimdi sana Çağan değil de taktığımız herhangi; senin hoşnut olup olmayacağını bilmediğimiz bir isimle seslensek hiç de hoş olmaz sanırım ...

Bu yazdığım yazı kesinlikle sana özel yazılmadı, lütfen yanlış anlama. Sadece bu konudaki görüşümü ve doğru olanı belirttim. Tekrardan herkesin Ramazan Bayramı Mübarek Olsun ...

Olabilir elbette herkes farklı düşünebilir..ancak bu dediğim doğrudur..istediğin yerde araştırabilirsin..ben daha bacak kadar iken de şeker bayramı denildiğini bilirim..ayrıca şeker kelimesinin nesi kötüdür bunuda anlayabilmiş değilim..bu adetlerden,törelerden gelen bir halk söyleyişidir dediğim gibi..insanlar istediği gibi kabul etmekte serbest elbette..zaten şu mübarek günde forumu gereksiz bir tartışmayla rahatsız etmek çok saçma olur ama görüşlerimi belirtmek istedim..sonuç olarak bu memlekette dinin sömürülmedik bir bayram'ı kalmıştı..onuda başardılar ya neyse..Hepimize iyi Bayramlar..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Olabilir elbette herkes farklı düşünebilir..ancak bu dediğim doğrudur..istediğin yerde araştırabilirsin..ben daha bacak kadar iken de şeker bayramı denildiğini bilirim..ayrıca şeker kelimesinin nesi kötüdür bunuda anlayabilmiş değilim..bu adetlerden,törelerden gelen bir halk söyleyişidir dediğim gibi..insanlar istediği gibi kabul etmekte serbest elbette..zaten şu mübarek günde forumu gereksiz bir tartışmayla rahatsız etmek çok saçma olur ama görüşlerimi belirtmek istedim..sonuç olarak bu memlekette dinin sömürülmedik bir bayram'ı kalmıştı..onuda başardılar ya neyse..Hepimize iyi Bayramlar..

Ramazan bayramının 'şeker bayramı' olarak isimlendirilmek istenmemesinin dini sömürmekle ne alakası var;'şeker' ismini gözardı etmekle din nasıl sömürülür merak ettim doğrusu :shock:

herkese iyi bayramlar!

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest Ömer Faruk Yılmaz

Ben bizim bacak kadar olduğumuz zamanlardan bahsetmedim. Zaten bu ismin takılması önceye dayanıyor. Sanki bu bayram biz bacakken mi ortaya çıktı? İlk zamanlarında hatta son 20 yıldan önce böyle bir kullanım yoktu. O zaman Kurban Bayramınada "Et Bayramı" diyelim. Neyse dediğin gibi bu mübarek günde gereksiz yere devam etmeyelim, seninde dediğin gibi herkes serbesttir, nasıl kullanmak istiyorsa kullanabilir herkes benim ona zaten sözüm yok ... Görüşmek üzere...

Bu arada cumartesi ups açık olursa görüşelim, takılalım biraz, hadi Eyvallah ...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Şeker gibi nice Ramazan bayramlarına.Hepimize kutlu ve mübarek olsun.Umarım herkesin gönlü olmuştur,çünkü bayramlar atişma değil birleşme, kapışma değil dayanışma, saygı ve sevgi günüdür!

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 79 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..