Jump to content
Masatenisi.org Forum

İlk Raket Seçimi Yardım

Guest Xao

Recommended Posts

Öncelikle Merhaba ,

Adım Özgür 17 yaşındayım.Forumda yeniyim.Bu sene lise sona geçtim.Masa tenisi ile tanışalı yaklaşık 4 sene oldu.Bu forumla tanışmadan önce masa tenisi hakkında birçok şeyi biliyor zannediyordum ama size nazaran hiç birşey bilmediğimi farkettim:D Öncelikle şunu belirteyim herhangi profesyonel bağlantım yok masatenisi ile fakat içimdeki masatenisi aşkı yeter:D Önceleri bir kaç kez pro raketle oynamışlığım var.Herhangi bir salona gittiğimde orda verilen raketler ile oynadığımda hiç keyif alamadığımı ve kendimi geliştirme açısından hiç bir işe yaramadığını farkettim.Bir raket almaya karar verdim.Forumdaki birçok konuyu okudum.Bu da alacağım ekipman hakkında kendi kafamda bir taslağın oluşmasında rol oynadı.Bunlardan birkaçı lastiklerin fazla hızlı olmaması gerektiği öncelikle önemli olan kontrolun iyi olması.Çünkü bu benım ilk pro raket deneyimim olacak ve kararın önemli olduğu düşüncesindeyim.Bu konuyla ilgili önerilerinizi bekliyorum.

Oyun tarzıma gelince uzaktan oynamayı cok severim , forehand im backhandime göre daha iyidir.Daha çok offensive oynarım. Bunlar yeterlidir umarım ...

Kafamda oluşan ekipmanlar ise şunlar : Tahta olarak Butterfly Petr Kobel düşünüyorum Lastikler ise Butterfly Sriver FX-Tibhar Nimbus-Tibhar Rapid Soft-729 higher III-Tackifire C Bunlar sizce doğru seçimmi , veya hangilerini tercih etmeliyim , yanlışsa önerebildiğiniz ekipmanlar neler?

Siz üstatlarımdan yardım istiyorum.Bilgilerinizden faydalanabilirsem ne mutlu bana.

Saygılar......

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Adım Özgür 17 yaşındayım. Masa tenisi ile tanışalı yaklaşık 4 sene oldu. herhangi profesyonel bağlantım yok. Önceleri bir kaç kez pro raketle oynamışlığım var. Herhangi bir salona gittiğimde orda verilen raketler ile oynadığımda hiç keyif alamadığımı ve kendimi geliştirme açısından hiç bir işe yaramadığını farkettim. Bir raket almaya karar verdim. lastiklerin fazla hızlı olmaması, kontrolun iyi olması.

uzaktan oynamayı cok severim, forehandim backhandime göre daha iyidir. Daha çok offensive oynarım.

:gulumse:

Sayın Özgür Bey,

Ne yazık ki bu forumda ilk raketini yapacak olanlara yardım etmiyoruz.

Önce gönüllerince bir raket yapıp biraz karın ağrısı çeksinler diye bekliyoruz.

Ancak ondan sonra verilen tavsiyeleri dinler hale geliyorlar çünkü.

Şaka şaka...

Yukarıda durumunuzu biraz açıklamışsınız. Ben birkaç soru daha sorayım size.

Cevaplarınıza göre üstadlarımız daha isabetli tavsiyelerde bulunabilsin.

Hazırsanız başlıyalım...Başarılar.

1- Masa tenisi oynamak konusunda ne kadar ciddisiniz? Düzenli antrenman yapmayı istiyor musunuz? Eğer imkanınız varsa bir derneğe ya da kulübe üye olmayı düşünüyor musunuz? Yoksa arasıra fırsat buldukça arkadaşlarla eğlenmek için masa tenisi oynamak niyetinde misiniz?

2- Top kontrolünüz ne durumda? Genel olarak topu karşı sahanın istediğiniz bölgesine istediğiniz hızla atabiliyor musunuz?

3- Arka arkaya birkaç kez forehand spin çekebiliyor musunuz?

4- Servis attıktan sonra masadan uzaklaşarak mı oynuyorsunuz?

5- Backhandinize atılan topları içeriye kesmek yada blok yapmak mı istersiniz yoksa backhand spin vuruşlarınızı geliştirip o toplara da atak yapabilmeyi mi istersiniz?

6- Pütürlü lastikler (tırtıl) hakkında ne düşünüyorsunuz? Sempatiniz var mı?

7- Yapacağınız raket için ne kadarlık bir bütçe ayırıyorsunuz?

8- İkinci el tahta/lastik kullanmak ister misiniz?

9- Başka sorum yok.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Öncelikle yorumlarınız için teşekkür ederim

@ongun

1.Masatenisine zaman geçirici olarak bakmıyorum kendimi geliştirmek için bir kulübe üye olmak isterim ama malum önumuzde öss var ailemin iznini alabilirsem koşarak yazılırım:D

2.Hızla atabiliyormuyuma gelince topun gelişine bağlı diyelim .Her gelen topu atamam fakat hızla karşılayabiliyorum..Çok çok iyi oynamıyorum sonuçta..

3.Prof raketler ile oynadığımda fh spin çekebiliyorum fakat kalitesiz reketlerde sonuç hüsran oluyor genelde..

4.Tabiki hemen uzaklaşmıyorum.Tekrar topun gelişine bağlı diyorum:D Top hızla geliyorsa açılıyorum öyle karşılamaya çalışıyorum ondan sonra uzaktan devam ediyorum..(Herzaman demeyelim)

5.Zaten backhand spinle karşıya atak yapabiliyorum ama dahada geliştirmek isterim..

6.Galiba forumu tam anlamıyla araştırmamışım hiçbir fikrim yok tırtıllı lastikler hakkında:(

7.190 ytl yi geçmeyecek şekilde..

8.Sıfırı tercihim.

9.Kendimi sınavda hissettim :)

@Canberk

Söylediklerini dikkate alacağım.

Teşekkürler, Saygılar...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

7.190 ytl yi geçmeyecek şekilde..

bence ilk rakedin için bu kadar büyük bi para vermene gerek yok..ilk rakedini yapacak olanlara hocalar genelde all yada off bir tahta üzerinede sriver fx lastikleri tavsiye ediyolar ama böyle bi kombinasyon nerden baksan en az 150 ytl..yani ilk sefer için yüksek bi mebla..sonuçta şimdi yapacağın raket senin ilk rakedin olcak profesyonel malzeme anlamında ve oyununa da şekil verecek aynı zamanda..tabi bu rakedi kullanırken elbette hız sorunu yaşayacaksın..çünkü en kötü profesyonel malzeme bile hazır raketten kat be kat hızlıdır..bunuda düşün..o yüzden oyununu geliştirceğin raket için bu kadar para verme derim ben..sana tavsiyem ucuz yollu bi kombinasyon yap kendine..30-40 liralık bir all yada off tahta üzerinede ucuz yollu friendship 729 fx yada dhs dipper tarzı lastikler koy..sonuçta dediğim bu tahta ve lastiklerde senin işini fazlaca görür..spin çekersin şut atarsın blok yaparsın vs vs..herşeyden önemlisi yetenek ve oyunu geliştirmek..oyunun oturduğu zamanda zaten kimseye sormazsın şunu mu aliyim bunu mu diye..ve emin ol kullanamadıktan sonra en iyi rakedi almak sana yarar getirmez tam tersi zarar verir.. ;):

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

:o:

O zaman size 10000 soruluk çözümlü matematik test kitabı öneriyorum.

Masa tenisi en güzel üniversitede oynanır. ;):

Alın 20 liraya bir raket o zamana kadar idare edin.

Nedir bu cevap anlayamadım gitti.Terslemeniz içinmi konu açılıyor buraya.Yani herşeyiyle kendini masatenisine vermiş adamlarmı kendini geliştirme imkanına sahip olabiliyor.Aynı zamanda ders çalışıp başka şeylerde yapabilirim.Yorumun için saol..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Nedir bu cevap anlayamadım gitti.Terslemeniz içinmi konu açılıyor buraya.Yani herşeyiyle kendini masatenisine vermiş adamlarmı kendini geliştirme imkanına sahip olabiliyor.Aynı zamanda ders çalışıp başka şeylerde yapabilirim.Yorumun için saol..

sen ongun abinin gerçekçi esprilerini anlamıyorsun daha yenisin :D

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

bence ilk rakedin için bu kadar büyük bi para vermene gerek yok..ilk rakedini yapacak olanlara hocalar genelde all yada off bir tahta üzerinede sriver fx lastikleri tavsiye ediyolar ama böyle bi kombinasyon nerden baksan en az 150 ytl..yani ilk sefer için yüksek bi mebla..sonuçta şimdi yapacağın raket senin ilk rakedin olcak profesyonel malzeme anlamında ve oyununa da şekil verecek aynı zamanda..tabi bu rakedi kullanırken elbette hız sorunu yaşayacaksın..çünkü en kötü profesyonel malzeme bile hazır raketten kat be kat hızlıdır..bunuda düşün..o yüzden oyununu geliştirceğin raket için bu kadar para verme derim ben..sana tavsiyem ucuz yollu bi kombinasyon yap kendine..30-40 liralık bir all yada off tahta üzerinede ucuz yollu friendship 729 fx yada dhs dipper tarzı lastikler koy..sonuçta dediğim bu tahta ve lastiklerde senin işini fazlaca görür..spin çekersin şut atarsın blok yaparsın vs vs..herşeyden önemlisi yetenek ve oyunu geliştirmek..oyunun oturduğu zamanda zaten kimseye sormazsın şunu mu aliyim bunu mu diye..ve emin ol kullanamadıktan sonra en iyi rakedi almak sana yarar getirmez tam tersi zarar verir.. ;):

Hocam dediklerin doğru fakat antrenörler bile başlangıç için sriver fx öneriyor diyorsun onun fiyatlarıda 55 ytl civarı ben elime raketi ilk defa almıyorum oyun tarzımıda az çok biliyorum düşüncem oyun tarzıma uygun bir raket alıp o raketi tanımak eğer bir hata yapmışşam kötü olur tabiki tekrar yeni bir lastik al vs. birde ucuz yollu bir lastik diye kastettiğin 20-25 ytlye satılan friendship lastiklermi?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hocam dediklerin doğru fakat antrenörler bile başlangıç için sriver fx öneriyor diyorsun onun fiyatlarıda 55 ytl civarı ben elime raketi ilk defa almıyorum oyun tarzımıda az çok biliyorum düşüncem oyun tarzıma uygun bir raket alıp o raketi tanımak eğer bir hata yapmışşam kötü olur tabiki tekrar yeni bir lastik al vs. birde ucuz yollu bir lastik diye kastettiğin 20-25 ytlye satılan friendship lastiklermi?

ben hocalar öneriyo dedim..bende öneririm önermekte sorun yok..sorun parada zaten..başlangıç için bi lastiğe 53 kağıt vermek pek akıl karı değil..çifti eder 106..tahtada desen en az 50 zaten yazmıştım 150 gidio diye..bende sana friendship lastik önerdim hem ucuz hem kaliteli..bizim milletin anlayışına uyma sakın ha..pahalı demek en iyi demek değildir..bu işin ağababası çinliler ise yaptıkları lastikte kötü olmaz..zaten nerdeyse tüm lastikler aynı fabrikanın üretimi..neyse sonuç olarak dediğim bu..tak friendship lastikleri bak takılmana ;):

ayrıca Ongun abinin dediği şeye neden bu kadar takıldın anlamadım..Ongun abinin attığı tüm mesajları bi oku istersen hepsinde bi ironi hepsinde bi espri var zaten..sana naçizane espriyle karışık tavsiyede bulunmuş..ha alıncam diosan alınmak serbest ama okadar büyütme böyle şeyleri..burası samimi bi ortam..tabi sen yenisin zamanla alışcan..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Özgür,

Gel anlaşalım.

Ben şimdi sana o yazımı yazarken ne düşündüğümü söyleyeyim, sen de okuduktan sonra tekrar bir değerlendirme yap. Eğer yine seni terslemek için yazdığımı düşünürsen şimdiden özür diliyorum.

Profesyonel lastiklerin bir ömrü vardır. Kullansan da kullanmasan da eskiyip performans kaybederler. Ucuz şeyler de değiller ne yazık ki. Senin üniversite sınavına hazırlanan bir öğrenci olarak çok da fazla oynayamayacağını düşünüp, boşuna profesyonel lastiklere o kadar para sayma diye "20 liralık bir raket al idare et" dedim. Ne zamana kadar idare et? Üniversiteyi kazanana kadar. Üniversiteyi kazandın mı üzerindeki baskı kalkacağı için istediğin raketi yapar istediğin kadar oynayabilirsin. Karışanın görüşenin olmaz. Ailenden bir kulübe girmek için izin almam da gerekmez. Anlıyor musun? Ama sen, "ben ne zaman ne yapması gerektiği bilen gayet disiplinli biriyim, hem sınava hazırlanırım hem antrenmanımı düzenli yaparım" diyorsan eğer helal olsun diyorum. Benim zamanında beceremediğimi gerçekleştiriyorsun.

Bir not: Sriver FX de profesyonel bir lastiktir. Çok güzel bir spin lastiğidir. Nicole Strusse'nin kullandığı lastik. Sadece yeni başlayanlara tavsiye edilen bir lastik değil kesinlikle.

Bak abicim böyle de tamam başımın üstünde yerin var.Ama ben şimdi yazmışım büyük sabırsızlıkla cevap bekliyorum sen pat diye git test çöz al bi çubuk bağla üstüne porseleni oyna der gibi konuyu kapatıyorsun benimde biraz ağırıma gitti ondan bu sözleri söyledim senin o amaçla yazmadığını bilseydim bende böyle tepki vermezdim bende özür dilerim..

Not için saol..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

ben hocalar öneriyo dedim..bende öneririm önermekte sorun yok..sorun parada zaten..başlangıç için bi lastiğe 53 kağıt vermek pek akıl karı değil..çifti eder 106..tahtada desen en az 50 zaten yazmıştım 150 gidio diye..bende sana friendship lastik önerdim hem ucuz hem kaliteli..bizim milletin anlayışına uyma sakın ha..pahalı demek en iyi demek değildir..bu işin ağababası çinliler ise yaptıkları lastikte kötü olmaz..zaten nerdeyse tüm lastikler aynı fabrikanın üretimi..neyse sonuç olarak dediğim bu..tak friendship lastikleri bak takılmana ;):

ayrıca Ongun abinin dediği şeye neden bu kadar takıldın anlamadım..Ongun abinin attığı tüm mesajları bi oku istersen hepsinde bi ironi hepsinde bi espri var zaten..sana naçizane espriyle karışık tavsiyede bulunmuş..ha alıncam diosan alınmak serbest ama okadar büyütme böyle şeyleri..burası samimi bi ortam..tabi sen yenisin zamanla alışcan..

Tamam zaten büyütmedimki sadece yanlış anlaşılma birde ben büyüklerim var diyerek ciddi konuşuyorum ha sen diyosun samimi ozaman tamamdır.Tam adamına söylüyorsun işi.Yavaş yavaş ısınıcaz ortama bizde..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Butterfly ın hazır raketlerini al derdim ama geçen gün çok şaşırdım. Butterfly ın hazır raketlerine bakarken eski raketimi gördüm (timo boll edition) süngerine bir baktım bulaşık süngerinden farksız. Oysaki bendeki raketin süngeri pro lastiklere benziyor ve solüsyonla yapıştırılmış gibi rahat çıkabiliyor ayrıca şimdiki 2.2 mm lik faster ııı lastiğimle kıyaslarsam hızı hiç de yabana atılacak gibi değil.

Özgür senle yaşıtız sana tavsiyem güzel bir tahta al üzerine forumdan ikinci el lastik ayarlamaya çalış. Lastikleri seneye yenilersin tahta zaten dayanır. Bu arada sana öss maratonunda başarılar dilerim.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Özgür senle yaşıtız sana tavsiyem güzel bir tahta al üzerine forumdan ikinci el lastik ayarlamaya çalış. Lastikleri seneye yenilersin tahta zaten dayanır. Bu arada sana öss maratonunda başarılar dilerim.

Forumda bana uygun lastik satan yok malesef:( Neyse en son saadettin abiylede konuşucam son kararımı ona göre vericem.Öneri için saol.Bu arada amma yaşıtım varmış ben herkesi büyük zannediyordum. :D

Bu arada sana öss maratonunda başarılar dilerim.

Teşekkürler kardeşim..Sanada başarılar..

Bu arada turkmasatenisi.com daki fiyatlar çok uygunmus acaba ürünler sağlammı..Alışveriş yapan varmı?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

selim 2.1 sriver fx lastikler satıyor ve gayet ucuza veriyor, onla bağlantı kurabilirsen sana yardımcı olur, bir de 2.el temiz off- veya off tahta temin edersen sana 100 ytlnin çok altına malolur ve pro kaliteli bir ekipmanın olur, seni en az 1 sene idare eder, sonra performansına göre değiştirmek istersen ona göre karar verirsin

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

selim 2.1 sriver fx lastikler satıyor ve gayet ucuza veriyor, onla bağlantı kurabilirsen sana yardımcı olur, bir de 2.el temiz off- veya off tahta temin edersen sana 100 ytlnin çok altına malolur ve pro kaliteli bir ekipmanın olur, seni en az 1 sene idare eder, sonra performansına göre değiştirmek istersen ona göre karar verirsin

kendisini sohbet bölümüne çağırdım görmedi galiba.Konuyu görür görmez mesaj attım zaten :D

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

x = v * t => ister hızı arttır zamanı düşür, istersen tersini yap hiç farketmez. x sabit kalır. fakat yüksek hızda gitmek, yolu tamamlayamamanıza sebebiyet verebilir. öss den laf açılmışken böyle birşey deme ihtiyacı hissettim. özellikle yeni başlayan biri için doğru ekipmanı seçmek çok önemlidir.

all karakterde bir tahta (bty grubba variant olabilir) üzerine yine benzer karakterde yumuşak, kontrollü ve spinli bir lastik (tibhar rapidsoft veya sriver fx olabilir) seçmeniz yararınıza olucaktır. bu sayede sürekli oyununuzu geliştirebilirsiniz. zamanında hocam bana bu ekipmanları aldırmıştı. stiliniz oturmaya başlayınca daha hızlı tahtalara geçebilirsiniz ama kişisel tavsiyem şudur ki, çok hızlı ve kontrolsüz tahta ve lastiklere yönelmeyin. başlarda çok hızlı raketler insana büyük haz verir fakat 1-2 ay geçtiğinde sadece raketin oynadığını anlarsınız, antremanda toplar kaçmaya başlar ve moraliniz bozulur.

yazımı, masa tenisi için söylenmiş en güzel sözle bitirmek istiyorum..

Eğer düzenli ve disiplinli bir program ışığında bilinçli şekilde antrenman yapmıyorsanız hiçbir ekipmanın size yeteneğinizin üstünde avantaj sağlaması beklenemez. Masa Tenisindeki en önemli ekipmanın kendiniz olduğunu unutmayın.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

dostum ben de yaşıtım olduğun için yorum yazayım dedim lastik olarak friendshipler güzel olabilir diye düşünüyorum ben de ilk pro raketin olacağı için ama sen bilirsin yine de...

cidden baya yaşıtım varmış bu forumda.:D Ben karar verdim zaten dostum..birtane primorac off- tahta friendship lastik olan raket alıcam birde petr korbel tahta bh sriver fx fh tackifire c alıcam biri bana biri amcama :D hem farklı lastiklerde oynama şansım olur:D

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 16 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..