Jump to content
Masatenisi.org Forum

Bizim Lig

Guest Kamikaze23

Recommended Posts

Bu yaziyi Hollanda baslikli konu altinda da yazmistim ama yeni konu acmak istedim.

Oncelikle kendimi tanitayim: REKLAM....

14 senedir Hollanda'da yasiyorum ve nerdeyse geldigimden beri masatenisiyle ugrasiyorum. Genclerde siralamada bir ara ilk 75 arasindaydim. Ne buyuk basari degil mi?

Su an Shot 65 klubunde (www.nttb.nl/shot65) ve lig olarak da promotieklassede oynuyorum. Bu hollanda'nin 6. ligi oluyor (bolgesel 2. lig).

Hollanda liginden biraz bahsedeyim.

Ligler 6 takimdan olusuyor. Her cumartesi bir takimla ve her takimla iki kez karsilasiliyor. Yani bir sezon 10 mac/hafta suruyor. Tabi arada turnuvalar, tatil filan oldugu icin bir sezon 3-3,5 ay suruyor. Bir sene icinde iki sezon oynaniyor.

Her karsilasma 10 mac uzerinden: herkes 3 rakiple de oynuyor ve bir de ciftler maci oluyor. Macin skoru ise 10-0, 9-1, 8-2, 7-3, 6-4 ya da 5-5. Her macin onemi var, cunku kazanilan mac kadar puan aliniyor. 10-0 kazanan hanesine 10 puan yazdiriyor.

Birinci ligde durum biraz farkli.

Birinci ligde sekiz takim var. Aralarinda gecen ay Nancy Evans Cupta Ted'i eleyen Fvt bulunuyor. Bu takim son yillarda surekli sampiyon oluyor. Her takim bir kez diger takimlarla karsilasiyor. Bu karsilasmalar yedi mac uzerinden: 6 tekler, 1 ciftler musabakasi, sonu ise 7-0, 6-1, 5-2 ya da 4-3 oluyor dogal olarak.

Ligi birinci bitiren dorduncu ile eslesiyor, 2 ise 3le. Eleme usulu yapilan maclar sonunda bu play offu galip bitirenler samiyonluk icin tekrar karsilasiyorlar. Best of 3 kurali uygulaniyor. Yani iki kez galip gelen sampiyon oluyor. Ligi 8. bitiren ikinci lige dusuyor, 7. bitiren ise ikinci ligden bir takimla play off oynuyor.

Ikinci lig 6sar takimli iki gruptan olusuyor. Iki grubun sampiyonu karsilasiyor, galip gelen birinci lige cikiyor, yenilen birinci ligi 7. bitiren takimla play off oynuyor. Grubunu 5. ve 6. bitirenler ise ucuncu lige dusuyor.

Ucuncu lig: 6sar takimli 4 grup. Sampiyonlar ikinci lige, 5. ve 6. olanlar dorduncu lige.

Dorduncu lig: 6sar takimli 8 grup. Sampiyonlar ucuncu lige, 5. ve 6. olanlar besinci/bolgesel birinci lige.

Besinci/bolgesel birinci lig: 6sar takimli 4 grup, Sampiyonlar dorduncu lige, 5. ve 6. olanlar altinci/bolgesel ikinci lige.

Promotieklasse/altinci/bolgesel ikinci lig: 6sar takimli 6 grup, Sampiyonlar besinci lige, 5. ve 6. olanlar yedinci/bolgesel ucuncu lige.

Biz takim olarak gecen sezon yedinci ligde sampiyon olup 6. lige ciktik. Sezonun sona ermesine 3 mac var. Amacimiz ligde kalmakti dogal olarak. Su an grubumuzda puan durumu ve aldigimiz sonuclar (ve kazandigim maclar) soyle:

SNS 7-54 2-8 (oynamadim) 2-8 (1)

Rijnsoever 6-35 3-7 (2)

Zoeterwoude 6-33 7-3 (3) 6-4 (2)

Shot 3 7-32

VVV 6-20 7-3 (2)

Sprint 6-16 5-5 (1)

Bu durumda VVV ve Sprint kume dusecekler. Her ikisiyle de bir kez karsilasacagiz, fark yemezsek ligde kalacagiz. Bu benim promotieklassede ilk sezonum olmasina ragmen su an oynadigim 18 macin 11ini kazandim, yani 61% ile oynuyorum. Gecen sezon yedinci ligde 30-24 80% oranla oynamistim.

Shot klubunun 3uncu takiminda oynuyorum. Ikinci takim bizle ayni ligde fakat farkli grupta oynuyor. Birinci takimimiz ise dorduncu ligde sampiyonluk mucadelesi veriyor.

Eger caniniz sikilirda okumak icin birseyler ararsaniz www.nttb.nl/west sitesine girmenizi tavsiye ederim. Siteye girdikten sonra solda 'competitie' tiklayin. Ardindan 'standen' bolumunde 'hfd/promkl'. Burada ligdeki puan durumunu gorebilirsiniz. Bizim grup 'Promotieklasse 0.06'.

Ligdeki mac kazanma oranini gormek icin de tekrar 'competitie' tiklayin. Ardindan 'percentages' bolumunde 'hfd/promkl'.

Hollanda birinci ligi icin 'www.nttb.nl' 'competitie' heren 'eredivisie'.

Shot 1 icin 'www.nttb.nl' 'competitie' heren 'standen' '3e divisie' (besinci grup)

Shot klubunun sitesi 'www.nttb.nl/shot65'

Eski kulubum ttva sitesi (klup sampiyonu olmustum, resmim de var bu sitede )

'www.nttb.nl/ttva'

Kendi sitem (bolgesel siralama) www.geocities.com/le_vo81/levo.html

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 2 weeks later...

Ligin sona ermesine 1 hafta kala en azindan 4unculugu garantiledik, gelecek sezon da bolgesel 2. ligde oynayacagiz.

Rijnsoever'a 6-4 yenildik. Ilk macta 2 rakibimi yenmistim ve ikinci macta ikisine de yenilmeyi basardim :huh: Neyse ki ilk macta yenildigim oyuncunun yerine bir baskasi oynuyordu, tek onu yenebildim.

Gectigimiz cumartesi ise Sprint'i 6-4 yendik.

Ilk macim bayagi iyiydi: 9-11 12-10 11-9 8-11 12-10. Son sette 10-8 gerideydim. Tam zamaninda uyaniverdim. Bu rakibime ilk macta 3-0 yenilmistim.

Ikinci macim tam bir felaketti. Rakibi kucumsedim sanirim. 3 kez karsilastik, 3unde de ben galip gelmistim. Zar zor kazanmayi bildim: 11-13 13-11 9-11 11-2 11-9.

Son macim bir oncekinden daha kotuydu. Rakibim ilk sette benim birsey yapmama ve atak oynamamama ragmen nerdeyse sayi alamadi. Takim arkadaslarima da yenildigi icin moralmen coktu sandim. Ama salaklik bu ya, ben ilk setteki gibi oynamaya devam ettim, rakibim ise daha iyi oynamaya basladi ben de her topu izledim. :sasi: Asil salakligi ise dorduncu sette yaptim. Durum 11-3 9-11 8-11 9-7 idi. Hem de kendim servis atacaktim. Olan oldu ve ustustu 4 sayi verdim.

Son macimizi cuma gunu deplasmanda VVV ile oynayacagiz. Onlar artik ligden dustu, maca moralsiz cikacaklar sanirim. Uc macimi da almak zorundayim yani.

Su anda 24 macimin 14unu kazandim. Ilk sezonum oldugu icin pek fena bir performans degil. Bakalim 27de 17 yapabilecekmiyim.

SNS 9-71 2-8 (oynamadim) 2-8 (1) (Sampiyon)

Zoeterwoude 8-46 7-3 (3) 6-4 (2)

Rijnsoever 8-42 3-7 (2) 4-6 (1)

Shot 3 9-42

VVV 9-31 7-3 (2)

Sprint 9-28 5-5 (1) 6-4 (2)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sonunda sezon bu aksam sona erdi. Son maclarda dusme tehlikesi yasamadigimiz icin motivasyon eksikligiyle maclara cikiyordum. Sadece kendim ve yuzdem icin oynuyordum. Takim arkadasim Patrick (ki bu aksamki macta oynamayacakti) sezonu 24-16 yani 66% ile kapatti. Patrick bu arada bence benden cok daha iyi bir oyuncu. Gecmiste hollanda 4. liginde oynadi. Ben ise bu aksam 3 macimi aldigim taktirde 27-17 yani 62% ile sezonu kapatacaktim.

Ilk macimi bu sezon sadece 1 mac kazanmis oyuncuya karsi oynadim. Ilk iki seti rahat aldim, ama rakibim giderek daha iyi oynamaya basladi ve esitligi sagladi. Neyse ki son sette oyunun kontrolu yine bendeydi: 11-3 11-9 5-11 9-11 11-7.

Ikinci macimda rakip takimin en iyi oyuncusuyla karsilastim. Kendi sahamizda bu oyuncuyu rahat yenmistim, ama rakip son haftalarin formda ismiydi. Fazla zorlanmadan kazandim: 11-8 7-11 11-6 11-6.

Son macimda ise kendi sahamizda yenildigim rakibe karsi oynadim. Ve kazanmayi cok istedigim bir karsilasmaydi. Muthis bir mucadele, durum benim lehime mac sayisi iken, rakibimin hatali servisiyle sona erdi: 11-8 4-11 14-12 2-11 14-12. Son sette rakibim tam 4 kez mac sayisina ulasmisti 8-10 10-11 11-12 ama yine de kazanabildim.

Ciftler maci da bayagi zevkli gecti: 11-7 11-9 8-11 9-11 11-9.

Rene 2 mac aldi, Tim ise 1 mac. Vvv-Shot maci 3-7 sona erdi.

Ligdeki durum: (henuz tum karsilasmalar oynanmadi)

SNS 10-77 2-8 (oynamadim) 2-8 (1) (Sampiyon)

Zoeterwoude 9-50 7-3 (3) 6-4 (2)

Shot 10-49

Rijnsoever 8-42 3-7 (2) 4-6 (1)

VVV 10-34 7-3 (2) 7-3 (3)

Sprint 9-28 5-5 (1) 6-4 (2)

Bu sezon benim acimdan bayagi iyi gecti. En garip istatistik ise 5 set suren 11 macin 9unu benim kazanmam. (Turnuvalari da katarsak 14-12) Sadece sns'e karsi 2 kez 5. sette yenildim. Bu olayin uzucu yani ise her iki macta da 2-1 onde olmam. 3 kez rakibimin mac sayisina ulastigi karsilasmayi cevirebildim. Ve 17 mac kazanip 10 mac kaybetmeme ragmen setlere bakarsak arada pek bir fark yok. 57 set kazanmisim, 53 set kaybetmisim.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 1 month later...

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 19 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..