Jump to content
Masatenisi.org Forum

Maça Hazır Değiliz !

Kaisersoze

Recommended Posts

En son katıldığım büyükler Ankara şampiyonasında da bunu bir kez daha anlamış oldum ki maç yapmaya hazır değiliz . ( değilim )

Ama bunun sebebinin antreman eksikliği olduğunu sanmıyorum , yada yetersiz bi teknik ! Maç yapmaya kafa olarak hazırlayamıyoruz kendimizi . Şunu hep demezmiyiz : " ya ben bunu yenerdimde işte " vsvs .

Herşeyden önce kafamız rahat olmalı maça çıkmadan önce . Aklımızı kurcalayacak bişey olmamalı ki gözümüz kulağımız herşeyimiz maçta olsun . Bu bizi maçtan uzak tutan düşünceler sadece dış etkenler günlük yaşamdaki olaylar değil onun yanı sıra masatenisi ile ilgili sorunlarımızda maç esnasında bir bir aklımızdan geçiyor . ( en azından benim ) .

Mesela ben backandime güvenirim . Normalde oyunu backhandle açarım , oyunu bh le yönlendiririm , yine bh ime yollanan spinleride bh imle öldürürüm .

Ama geçenki turnuvada farkettimki o silahımı hiç kullanmıyomuşum . Her yere daha garanti diye bilinen forhandle gidiyomuşum .

Peki madem backhandime bu kadar güvenirken neden oyun içinde kullanamıyorum . Büyük ihtimalle sayıyı kaçırma riskinin forhande göre daha yüksek olmasından dolayı . Ama yinede bu bir boks maçına tek kolla çıkmaya benziyo .

Ve bütün bunlar birleşincede maça kafa olarak hazır olamıyoruz . Maçta bh i kullanamamak kafamızı ona yormamıza neden oluyor . Ya backhandime atarsa ? ittirecekmiyim spinmi cekecem ? yoksa dönüp forehandle mi vuracam ? .

Her sayıdan önce sormasak bile bu bilinç altımıza işliyor .

Bu sadece benim için geçerli olabilr tabi , kimisinin de başka yönlerindeki eksiklikler onu bu tarz düşüncelere yönlendiriyor olabilir . Her kesin oyununda biryerlerinin hatalı eksik olduğunu farzedersek bilinç altında bile olsa kurtulamadığımız düşüncelerimiz var .

Peki bu durumdan kurtulmak ve tamamiyle maça konsantre olmak için ne yapmak gerekmekte ?

Bilen biri varsa lütfen yardımcı olsun . Çünki artık benden zayıfları yenip yenebileceklerime yenilmekten bıktım :asabi: !!

Şimdiden tşkler ...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Abi iyi bi konuya deyinmişsin Bende bu sorunu iyi yapabildiğimi düşündüğüm Fh Topspinde yaşıyorum. Antremanlarda en çok vurduğum ve güvendiğim vuruş olmasına rağmen maçlara gelince Set başına 1 veya 2 tane kullanabiliyorum.

Bu durumdan bende kurtulmak istiyorum bunun bir çözümünü biliyorsanız bana da yardımcı olmanızı istiyorum.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Merhaba Kaiser,

Maç konsantresi ile antreman konsantresi çok farklı şeyler. Hatta bazen duymuşsundur kimi insana maç adamı bile derler. Yani antremanını seyretsen o kadar güçlü görünmez ama maçta öyle bir konsantre olur ki, en iyi rakiplerle başabaş oynar yada yener.

Bu aslında senin farkına varmadan kendi kendine yarattığın stresten kaynaklanır. Benim İzmir Buluşması ile ilgili yazımı okuduysan hatırlarsın orada da "yeni şampiyon olmuş bir takımın oyuncusu olarak İzmir'de konsantre yoğunluğu yaşamadan keyfime göre maçlar yapmak istedim" diye yazmıştım. Maça maçtan önce hazırlanmak lazım. Yani maça çıktığında değil maçtan önce rakibini biliyorsan motivasyonunu nasıl yapacağın konusunda yoğunlaştırman lazım. Bilmiyorsan eskiden beri ilk kural "ilk set hiçbir zaman önemli değildir ama set bitene kadar ama rakibini çözmelisin" cümlesidir.

Ayrıca bu konsantrenin yanında tecrübe de çok önemli. Kimi insan o kadar çok maça çıkmıştır ki, senden daha rahat oynamasını öğrenmiştir. Zaten bunu zamanla sende kazanacaksın ama bunun için aslında devamlı değişik rakiplerle hiç durmamacasına maç yapman lazım. Tıpkı servis çalışmak gibi birşey. Ama ilk kuralı unutma kendi oyununun yanında rakibinin oyununu da çözerek bir sistem oturtman lazım.

Bu arada sayıya oynamanda çok önemli tabii. Sadece sayıyı kafanda kurgulaman ve top herhangi birinize puan kazandırana kadar tek sayı için oyunu takip etmen gerekli.

Bunun yanında sadece senin konsantre olman yetmeyebilir. Rakip iyise, standart hilelerede başvurabilirsin. Mesela ardarda birkaç sayı alırsa su iç, havlunu kullan, masadan az uzaklaşıp tekrar konsantre ol ve nerede sayı verdiğini düşün. (Eğer antrenörünüz var ise en çok hangi vuruş ve konumda sayı alıp verdiğini sana söyler ama tabii ki tecrübeli yada istatistik tutan bir antrenör olmasıl lazım) Aldığın sayılarda özellikle rakibinin güçlü olduğu tarafından sayı çıkardıysan sevincini hırslı göster. (Saygısızlık babında demiyorum ama rakibinde bu sırada kırılgan olacağından morali bozulacaktır. yararlan çünkü birkaç sayı daha gelir)

Yani çok şey yazılır ama aslında bu kadar cümleye rağmen ben herkese konsantre için Boris Becker'i örnek veririm. Sayı verdiğinde bile hırsını kaybetmeyen ve kendini her sayı için motive eden birisi olduğundan almanların en ünlü tenisçisi olmuştur. Eğer imkanın olursa yada eskilerden yakalarsan onun maçlarını seyret. Konsantre için en iyi örnektir. Her sayı için tekrar motive olmak... Eski sayı ne olursa olsun yeni sayıya yoğunlaşman gerekiyor.

Ve herşeyden önemlisi.... yukarıda yazdığım ama tek çözüm diyebileceğim... durmadan değişik insanlarla maç yap. Devamlı antreman arkadaşların varsa her maçını kolasına, yemeğine yada sinemasına yapman yani ortaya bir hedef koymakta konsantrasyon için bir tecrübe olur.

Sevgiler

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Çok maç tecrübem yok ama uzun süre 21 de biten ve 5 servis sistemiyle oynandığında daha iyi konsantre oluyorum ve rakibe göre strateji belirliye biliyorum. Yeni sayı ve servis sistemi kanımca oyunu freni boşalmış kamyona benzetti, rakibiniz antrenmanlı ve tecrübeliyse hiç şansınız kalmıyor. Belki de bu yüzden konsantrasyon çok daha üst düzeylerde olmalı ve rakibini tanımak ve ona göre önceden maça hazır ve planlı gitmek gerekiyor.

Olimpiyatlarda Waldner di adı galiba Korelinin servislerinde ne kadar zorlandığını Yunan kanalından seyrettim. Koreli taktik olarak zaten maçı kazanmıştı ve BH de sert düz (bryce vuruşlarıyla) İsveçli yi dağıttı.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

İstanbul'daki turnuvada seyrettiğim kadarıyla sizin sorununuz öncelikle değişik kişilerle oynamaya alışmamış olmanız. Mesela çiftlerde çok dolu top kesen Ümit-Saadettin'e karşı çok spin hatası yaptınız. Bence devamlı aynı kişilerle oynamak yerine değişik kişilerle oynayın ve özellikle de veteranlarla da oynayın. Her türlü garip vuruşa ve garip lastiklere veteranlarda rastlarsınız. Aranıza uzun tırtıl ile oynayan birisini alın ve uzun tırtıla karşı oynamaya da alışın.

Top açma işine gelince aynı sorunu zaman zaman ben de yaşıyorum ve açmaya korkuyorum ama korkunun ecele faydası yok diyip açmaya alışmak gerekir. İlk başlarda belki kaybedersiniz ama zaman içinde isabet yüzdeniz arttıkça kazanmaya da başlarsınız. Kestiğiniz zaman iyi oyunculara karşı hiç bir şansınız olmadığını aklınızdan çıkarmayın. Keserseniz de topu ya çok uzun, ya da çok kısa göndermeye çalışın.

Bir diğer önemli faktör de top tanıma. Atak yaparken topu iyi seçmek ve falsosunu tanımak gerekir. Bu özellik ancak tecrübe ve devamlı değişik kişilerle oynayarak kazanılıyor. Tecrübe kazandıkça kendinize ve vuruşlarınıza olan güveniniz artacak ve konsantrasyon sorunu da ortadan kalkacaktır.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

:lol:

İyi demişsinde Ping ordaki durum biraz daha farklıydı .

Ayrıca hemen o sayfayı gondermen gerekmiyodu dimi :lol:

Mesela Ertan bey gayet iyi yorumlamış . Orda beni seyretmişti ve hatalarımı söylemiş tşk ediyorum . Sanırım bide ayaklarımı çok açtığımdan dolayı hareket kabiliyetimin azaldığından bahsetmişti . İşte bunlar belkide püf noktalar olarak sayılabilir . Belki bir sayı fazladan alırız ;):

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Oncelikle bir suredir yazamiyorum, kusuruma bakmayin. Bu konuyu da ilginc diye actim, cok vaktim yok, ama bir yorum yapasim geldi. Tabii ki benim tecrubem, burda yorum yapanlara gore cok cok daha az oldugu icin biraz konu disina kacacagim. Simdi TGuneysu,

Olimpiyatlarda Waldner di adı galiba Korelinin servislerinde ne kadar zorlandığını Yunan kanalından seyrettim. Koreli taktik olarak zaten maçı kazanmıştı ve BH de sert düz (bryce vuruşlarıyla) İsveçli yi dağıttı.

demissin, ama "adi Waldner'di galiba" :kizgin: dedigin sahis gelmis gecmis en iyi masa tenisci olarak kabul edilir pek coklari tarafindan. Onun kadar tecrubesi olan (su an yazdigim konuda belki de en iyi yorum yapabilecek insandir) ve onun kadar hayalgucunun sinirlarini zorlayacak vurus yapabilen azdir. Bu yasinda ve sakatliktan yeni ciktiktan sonra olimpiyatlarda buralara gelmis olmasi cok buyuk basaridir. (Ben onun kazanmasini isterdim...) Daha once 6 olimpiyat 5 dunya sampiyonlugu vardi yanilmiyorsam, bir suru de avrupa sampiyonlugu. Waldner ustattir, haberin olsun... <_< Yenilebilir, ama "dagildi" denilmez ustada, ayip olur... :)

Bu arada herkese sevgiler, butun mesajlari okumaya firsat bulunca siradan yazacagim. Tekrardan kusura bakmayin, abuk sabuk seylerle ugrasmaktan gina geldi burda. Canim memleketim yaaa, offf, offf... :uzgun:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

aralık? şubat değilmiydi abi?

Ozancım

Aralıkta burda olacak.Son görüştüğümüzde öyleydi.Ancak bir canlı sohbet esnasında tarihi kesinleştiririz.Çünkü sabırsızlıkla TORO'NUN GELİŞİNİ BEKLİYORUM.TAKIM BİLE HAZIR.DİREK BİR YERDE İSTERSE OYNAYACAK

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Arsun ; süper bir yazı yazmışsın sana katılıyorum.Memleket durumları biraz erken başlamış valla.İşin kötü ama dayan alışırsın.Ya Japonyada olanlar şu durumda ne yapsın.Gel Aralık gel çekiyordur eminim ki. :lol:

asıl Japonlar kutlama hazırlıklarına başlamışlar, hatta O'nun ayrıldığı günü ulusal bayram ilan edeceklermiş; masa tenisi camiasında sevinç gözyaşları dökülüyormuş, O'nun "sidespin"leri yüzünden masa tenisini bırakanlar, adak adamışlar, tekrar masa tenisine dönüyorlarmış... :lol:

darısı Ankara'lıların başına... :bonus:

Ping the friend of japanese table tennis players Pong

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Tufan Yalcin: Çünkü sabırsızlıkla TORO'NUN GELİŞİNİ BEKLİYORUM.TAKIM BİLE HAZIR.

Kaisersoze: Ankara lılar sabırsızlıkla bekliyolar 

PingPongMan: asıl Japonlar kutlama hazırlıklarına başlamışlar, hatta O'nun ayrıldığı günü ulusal bayram ilan edeceklermiş

TSuBaSa: aralıkmııı amanin! para bulmam lazım derhal 

Bu mesajlar nasıl gözümden kaçmış anlayamadım. İnanın ben de Ankara'ya dönmeyi sabırsızlıkla bekliyorum. Forumun ve Ankaralı dostların sayesinde masa tenisi yaşamım yeniden canlanacak.

Ping, ayrılış tarihimin yaklaşması nedeniyle hummalı bir hazırlık başlatıldığı benim de kulağıma çalındı fakat ülkede yeterince bayram olduğu için hükümetin bu talebi geri çevireceği ve sadece lokal düzeyde kutlanmısına izin verebileceği söyleniyor.

Tsu, aralık furyasında listede adımın bulunmadığını öğrendim, en erken şubat olacak gibi görünüyor, hatta bir rivayete göre nisan veya mayıs da olabilirmiş.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 5 weeks later...
  • 3 weeks later...
Ben hep forehand spinime güvenirim ama son 15 maçtır sadece bh spin

oynuyorum ve sadece 2-3 ünü kaybettim oysaki fh spin oynasam

bütün maçları kazanırdım :frust:  :asabi:

5 maçta 1 maç kaybediyorsan neden bu kadar üzülüyorsun?Ayrıca FHspin olsaydı hiç maç vermez ve belkide Türkiye şampiyonu olurdun.Valla yerinde olmak isterdim.Süper bir istatistik :lol:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Şampiyon olduğum diyemeyeceğim çünkü ayaktan kaybediyorum

yaptığım kişilerin zoru da kolayı da oluyor ama grupta sadece 3 kişiyi yenemiyorum onlar da türkiyede derecesi olan ve kampa çağrılan kişiler

(kızların türkiye 1. ile oynayıp set almak güzel bişey ama yeterli değil)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 3 weeks later...

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 95 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..