Jump to content
Masatenisi.org Forum

Hızlı Ekipman Ve Teknik Seviye...

Recommended Posts

Geçen gün daha önce denediğim ama bir türlü kontrol edemediğim Sardius+Bryce ikilisini bir daha deneyeyim dedim ve şunu farkettim; böyle hızlı bir ikili en ufak hatanızı bile affetmiyor ama vuruş tekniklerini tam uygularsanız inanılmaz güzel toplar gönderiyorsunuz karşı tarafa. Dolayısı ile hızlı ekipman sizi tekniğine uygun vuruş yapmaya zorluyor.

Alt/orta seviye bir oyuncu olarak aklıma takılan bir şey var. Doğru vuruş tekniklerini tam olarak öğrenebilmek ve teknik seviyeyi ilerletebilmek için mutlaka orta hızda ekipman kullanılması tavsiye ediliyor. Oysaki böyle bir ekipman hızlı bir kombiden çok daha fazla hata kabul edecek ve oyuncunun teknik olarak hatalı yaptığı vuruşları da karşı tarafa gönderecektir. Burada bir çelişki olmuyor mu?

Antremanda OFF+ maçlarda ise ALL takılmak en iyisi galiba. :)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

"ama vuruş tekniklerini tam uygularsanız"

çelişki herhalde bu söylediğiniz cümleyle ortadan kalkıyor gibi.bunu tam uygulayabilecek olan, raketin oyununa kendi oyununu benzetebilecek olan herhalde fazla yoktur.matematiksel olarak ifade edersek;

x: bizim oyun seviyemiz

y: kombimizin oyun seviye olmak üzere;

eğer y>x ise 2 seçenek var. ya y' yi azaltacağız. ya da x'i artıracağız. her zaman x'i artırıp y'ye uyarlamak her oyuncu için mümkün olamayacağından en iyisi y'yi azaltıp x'e en uygun olan bir y bulmalıyız.yani bizim oyun seviyemize yakın bir kombiyle başlamak ya da devam etmek. ama dediğimiz gibi sizin oyununuz hızlı kombinizin oyununa ayak uydurabiliyorsa elbette hızlı kombi daha iyi olacaktır.

elbette sizin bu sorunuz gayet ciddi bir soru. ben kendi bilgime göre cevapladım. beni mazur görün.bu soruya makul cevap verebilecek tecrübeli ve bilgili üyeler gerekiyor.

saygılarımla :gulumse:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Yeni başlayan herkese benim ilk tavsiyem Allround oyuna uygun ekipmanla başlaması olduğundan ben cevaplamaya çalışayım.

Allround oyuna uygun ekipman, hataları emebildiği için değil doğru hareketleri doğru şekilde yapabilmek için tavsiye edilir. Mesela siz Sardius tahta+Bryce lastik kullandım demişsiniz. Böyle bir kombiyi idare edebilmek yarış arabasını idare etmekle aynıdır. Sizi şimdi hızı yavaş bir arabaya oturtsam ve araba nasıl kullanılır öğretsem gaza ne kadar basarsanız basın hızı yavaş olduğu için hem direksiyon hakimiyetiniz hassaslaşıp oturacak hemde yolda giderken sağa sola bakarak yani etrafta neler oluyor seyrederek sürmeye devam edebileceksiniz.

Hızlı kombiyle oynarken bir yarış arabasında ne oluyorsa aynısı oluyor aslında. Yani gaza dokunduğunuz anda inanılmaz bir sürate ulaşınca ne kendinizi nede rakibinizi seyredemiyorsunuz. En ufak harekette topun olmadık bir yere gideceğini bilmek sizide hareketlerinizide kasar. Oyunu siz değilde raket kontrol etmeye başladığı anda müsabakayı kaybetmişsiniz demektir. Haliyle yavaş ve kontrol edilebilir ekipmanlar bu işi doğru olarak öğrenene kadar sizin hakimiyetinizde bir oyun sağlayacaktır. Ne zaman ki arabayı doğru kullanmayı öğrenirseniz o zaman biraz daha hızlanabilirsiniz. Ama ne zaman ki arabayı doğru kullanmanın yanında doğru fikirleri ve koordinasyonu bir araya getirirsiniz o zaman da yarış arabası kullanırsınız...

Günümüzdeki iyi oyunculara bakarsanız onlar hızlarını raketten değil, kendi hızlarından sağlarlar. Topların büyümesiyle birlikte tahtalar ve lastikler gitgide hızlanıyor ama doğru hamle raket değil, beden hamlesidir. Bunu unutmayın diyerek fikirlerimi dile getirmiş oldum...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Saadettin Bey gerçekten çok güzel ve açıklayıcı bir cevap yazmışsınız, teşekkürler. Ben doğru ekipman yerine "hoşuma giden ekipman ile oynayan" birisiyim ve bu yaştan sonra tekniğimi ilerleteyim diye özel bir gayretim yok. Ama kendimde şunu farkettim, hızlı ekipman kullanmaya başladım başlayalı genel olarak oyun kalitem arttı diyebilirim. Belki daha uygun bir ekipman ile devam etsem çok daha farklı olacaktı. Werner Schalager'ı izliyorum ve Schlager Carbon gözüme acayip güzel görünüyor, ne yapabilirim ki... :)

Sevgili Matematik, matematiği çok seven birisi olarak cevabınız benim için çok hoş ve anlaşılır olmuş. Üniversitede arkadaşalarla otururken bir arkadaş "Bu yoğurdu sarımsaklasaktamı saklasak, sarımsaklamasaktamı saklasak" tekerlemesini söylemeye çalışıyor, diğer arkadaş atlayıp Sarımsaklamaya X, Sarımsaklamamaya Y diyelim "Bu yoğurdu X'lesekmi, Y'lesekmi" diyip çıkmıştı işin içinden. Aklıma geldi gülümsedim...:)

Saygılar & Sevgiler

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Eğer sen sana uygun ekipman yerine hoşuna giden ekipmanla oynamak istiyorsan sorun yok zaten...

Ben sadece "çelişki" olup olmadığı konusunda biraz açılım yapmış oldum. İyi bir oyuncu yetiştirmek istiyorsam her zaman uyguladığım yol, raket yerine beyin ve bedenin hızlanmasını sağlamak oluyor.

Amaç eğer eğlenmek ve vakit geçirmekse o zaman senin yazdığın gibi 4 liralık hazır raket yada 400 liralık kombi raket farkını gözetmeksizin masa tenisinden zevk alabilirsin. Çünkü bu durumda asıl amaç masa tenisi oynamak, ilerletmek ve derece yapmak değil; masa tenisinden zevk almak ve vakit geçirmek için oynamak durumuna geçer.

Sitemizde üyelerin pek çoğunun amacıda ikinci yazdığım seçenekte gizlidir aslında. Ancak bazılarımız "madem bu kadar bu oyunu seviyor ve oynuyorum o zaman biraz daha iyi nasıl oynayabilirim?" ve "benden daha iyi bir rakibi nasıl yenebilirim?" sorularını sormaya başladıklarında daha bilinçli ve kendilerini geliştiren ekipman almaya başlıyorlar..

Bir konuya daha açıklık getireyim; şu anda rastgele bir marangoza gidip uydurma bir tahta yaptırsanız ve devamlı onunla oynasanız bile ister istemez yaptığınız antrenman ölçütüne göre oyununuz gelişir ve gitgide o uydurma tahtaya da alışırsınız. Bu da aynı hergün yaptığız hareket dışında yeni bir hareket yapmak gibidir. Mesela hergün yapmadığınız birşey yapın mesela hiç yapmıyorsanız diye düşünerek hergün 10 tane mekik yapın bunun bile vücuda farklı bir dönüşümü olacaktır. (Kısaca anlatmaya çalıştım ama sanırım anlaşılmıştır...)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sevgili Matematik, matematiği çok seven birisi olarak cevabınız benim için çok hoş ve anlaşılır olmuş. Üniversitede arkadaşalarla otururken bir arkadaş "Bu yoğurdu sarımsaklasaktamı saklasak, sarımsaklamasaktamı saklasak" tekerlemesini söylemeye çalışıyor, diğer arkadaş atlayıp Sarımsaklamaya X, Sarımsaklamamaya Y diyelim "Bu yoğurdu X'lesekmi, Y'lesekmi" diyip çıkmıştı işin içinden. Aklıma geldi gülümsedim...:)

bu kombi-hız-oyun meselesini matematiksel modelleyerek en uygun kombi seçimini türevden çözmeyi düşünüyorum. :lol:

saadettin bey çok güzel cevap vermiş. ben de çok istifade ettim. benzetmeler bire bir tutuyo. inşallah herkes böyle yazıları okur.

saygılar. :D:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 10 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..