Jump to content
Masatenisi.org Forum

Türbanlı Olduğu Için Maçta Oynayamadı.

Muhammet Donatbayan

Recommended Posts

Kredi Yurtlar Kurumunca düzenlenen masa tenisi turnuvasına katılan türbanlı üniversite öğrencisi Necibe Bozkurt'un müsabakaya katılmasına izin verilmedi.

Yüksek Öğrenim ve Kredi Yurtlar Kurumu, Bolu 17 Temmuz Spor Salonunda 16 üniversitenin katılımıyla Bölgeler Arası 13. Masa Tenisi Turnuvası düzenledi. Turnuvaya 15 bayan 17 erkek masa tenisi takımı olmak üzere 128 sporcu katıldı. Dün, turnuvanın ilk gününde türbanlı sporcu krizi yaşandı.

Dicle Üniversitesi Eğitim Fakültesi Fizik Bölümü öğrencisi Necibe Bozkurt, takım arkadaşlarıyla birlikte salona indi. Hakem ve takım arkadaşlarıyla beraber seramoniye çıkan Necibe Bozkurt'a başhakemlerin bulunduğu masadan itiraz geldi.

Hakem komitesi, Necibe Bozkurt 'un kamusal alanda türban takamayacağına ve turnuva kurallarına aykırı hareket ettiğine karar verdi. Hakem komitesinin yanına giden Necibe Bozkurt;un, müsabakalara katılmak istediğini söylemesine rağmen adı takım listesinden çıkartıldı. Hakem komitesi tarafından tribüne gönderilen üniversiteli kız, ağlayarak tribünden arkadaşlarını izledi. Necibe Bozkurt'un lisansı da iptal edildi. Diyarbakır'dan 5 kişilik takımla gelen kız öğrenciler turnuvaya 4 kişiyle devam etti.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Kredi Yurtlar Kurumunca düzenlenen masa tenisi turnuvasına katılan türbanlı üniversite öğrencisi Necibe Bozkurt'un müsabakaya katılmasına izin verilmedi.

Yüksek Öğrenim ve Kredi Yurtlar Kurumu, Bolu 17 Temmuz Spor Salonunda 16 üniversitenin katılımıyla Bölgeler Arası 13. Masa Tenisi Turnuvası düzenledi. Turnuvaya 15 bayan 17 erkek masa tenisi takımı olmak üzere 128 sporcu katıldı. Dün, turnuvanın ilk gününde türbanlı sporcu krizi yaşandı.

Dicle Üniversitesi Eğitim Fakültesi Fizik Bölümü öğrencisi Necibe Bozkurt, takım arkadaşlarıyla birlikte salona indi. Hakem ve takım arkadaşlarıyla beraber seramoniye çıkan Necibe Bozkurt'a başhakemlerin bulunduğu masadan itiraz geldi.

Hakem komitesi, Necibe Bozkurt 'un kamusal alanda türban takamayacağına ve turnuva kurallarına aykırı hareket ettiğine karar verdi. Hakem komitesinin yanına giden Necibe Bozkurt;un, müsabakalara katılmak istediğini söylemesine rağmen adı takım listesinden çıkartıldı. Hakem komitesi tarafından tribüne gönderilen üniversiteli kız, ağlayarak tribünden arkadaşlarını izledi. Necibe Bozkurt'un lisansı da iptal edildi. Diyarbakır'dan 5 kişilik takımla gelen kız öğrenciler turnuvaya 4 kişiyle devam etti.

masa tenisi oynamak isteyen birisinin oynayamamasını duymak üzücü tabi ama kurallar uygulanmış ülkemiz şartları gereği böyle oluyor şu anda problemliyiz dini inanç siyasi görüş diye tartışıp duruyoruz bakalım nereye kadar gidecek....yanlız kurallar belli resmi maçsa bi kere şortta giyecek bu türbanlı arkadaşımız zaten başını açsada oynayamazdı....şortta giymeyeceğinden dolayı...... verilen resimdeki arkada şort kısa kollu tişörtlü oyuncu gözüküyor....oyuncuyu getiren takım oynayamayacağını bile bile lades denir ya yinede getirmişler hata etmişler

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

masa tenisi oynamak isteyen birisinin oynayamamasını duymak üzücü tabi ama kurallar uygulanmış ülkemiz şartları gereği böyle oluyor şu anda problemliyiz dini inanç siyasi görüş diye tartışıp duruyoruz bakalım nereye kadar gidecek....yanlız kurallar belli resmi maçsa bi kere şortta giyecek bu türbanlı arkadaşımız zaten başını açsada oynayamazdı....şortta giymeyeceğinden dolayı...... verilen resimdeki arkada şort kısa kollu tişörtlü oyuncu gözüküyor....oyuncuyu getiren takım oynayamayacağını bile bile lades denir ya yinede getirmişler hata etmişler

Evet üzücü bir olay ama maalesef bunlarda kurallar dediğin gibi başını açsa da şort giymek zorunda.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

ben üzücü olduguna katılmıyorum...ortada kurallar varsa bunlar uygulanmalıdır..başı kapalı arkadasta oynamak ıstıyorsa basını acmalı,kurallar sort gıymeyı zorunlu tutuyorsa gıymelıdır...kurallar kendısıne uymuyorsa da katılmamalıdır..ben boyle dusunuyorum...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Tabiki sayın monostik kurallara hepimiz uymalıyız.Ama benim belirtmek istediğim bu değil bizim toplumuzu bu hale getirenlerin ayıbı.Hakemlerin yada kuralların değil.Bugün bu tartışmanın sebep olması bildiğiniz gibi siyasi otorite sürecinden kaynaklanmıştır.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

ben üzücü olduguna katılmıyorum...ortada kurallar varsa bunlar uygulanmalıdır..başı kapalı arkadasta oynamak ıstıyorsa basını acmalı,kurallar sort gıymeyı zorunlu tutuyorsa gıymelıdır...kurallar kendısıne uymuyorsa da katılmamalıdır..ben boyle dusunuyorum...

Ancak ben tersine bu olayın çok üzücü olduğuna inanıyorum. :asabi: O hakemler biraz olsun gözlüklerini çıkarıp yurtdışına baksalardı türbanlı olarakta oyun oynanabileceğini bilirlerdi.

Örnek isteyenler;

- Mısırlı Sara Abdel-Aziz Hassan 2006 ITTF Cezayir Junior Open da oynamıştır.Ittf sıralamasında 600 lerdedir.

Ayrıca İran,Sudan ve Mısır dan da oyuncuların olduğunu da belirtmek isterim.

Ben federasyonun yerinde olsam derhal o hakemlerin lisanslarını iptal eder, kızcağıza iadei itibarda bulunurdum.

Demek ki o hakemler laiklik elden gidecek diye ittf kurallarını da tınlamamışlar. :down:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Eğer; ITTF kurallarında böyle bir zorunluluk yoksa, hakemler de sizin gibi MONO düşünmüşler sayın monostatik.

O bayan oyuncu adına ben de üzüldüm...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ancak ben tersine bu olayın çok üzücü olduğuna inanıyorum. :asabi: O hakemler biraz olsun gözlüklerini çıkarıp yurtdışına baksalardı türbanlı olarakta oyun oynanabileceğini bilirlerdi.

Örnek isteyenler;

- Mısırlı Sara Abdel-Aziz Hassan 2006 ITTF Cezayir Junior Open da oynamıştır.Ittf sıralamasında 600 lerdedir.

Ayrıca İran,Sudan ve Mısır dan da oyuncuların olduğunu da belirtmek isterim.

Ben federasyonun yerinde olsam derhal o hakemlerin lisanslarını iptal eder, kızcağıza iadei itibarda bulunurdum.

Demek ki o hakemler laiklik elden gidecek diye ittf kurallarını da tınlamamışlar. :down:

ok herkesın kendı dusuncesıdır ben kendı dusuncemı dıle getırdım..sizin dusuncenıze de saygı duyuyorum...herkesın dusuncesıne saygı duymak gerek...kızmak, karsı goruse tahammul edememek gibi,ben olsam hakemlerın lısansını ıptal ederdım gıbı asırı sert ve dusuncelere gerek yok BENCE ...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Eğer; ITTF kurallarında böyle bir zorunluluk yoksa, hakemler de sizin gibi MONO düşünmüşler sayın monostatik.

O bayan oyuncu adına ben de üzüldüm...

sayın ali fuat abi yazımı dıkkatlı okursanız mono dusunmedıgımı gorursunuz...yazımda kurallarda varsa dıye ozellıkle belırttım hatta...neyse turkıye masa tenisi federasyonunun da kuralından bı bolum ekleyeyım de mono dusunmedıgımı kanıtlamıs olayım...

3.2.2 Oyun Giysisi

3.2.2.1 Oyun giysisi, normal olarak kısa kollu veya kolsuz forma, şort veya etek veya tek parça spor giysisi, çoraplar ve spor ayakkabılarından oluşacaktır. Bunların dışında, örneğin eşofmanın tümü veya bir parçası gibi başka giysiler, başhakemin izni olmadan oyun sırasında giyilemez.

neyse bu konuyu burda kendı adıma sonlandırmak ıstıyorum ...burası masa tenisi sitesi ve muhabbet biraz siyasi olaylara gırmeye basladı abilerimiz ne dıyosa o dogrudur deyıp bu konudakı son yazımı yazıyorum...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest Tanju Cansever

Bir konuya dikkat çekmek isterim: Ülkemizde kamusal alanda üniversite öğrencilerinin türban takması yasaktır. Kredi Yurtlar Kurumu da devletin bir kuruluşu olduğuna göre düzenlenen turnuvaya türbanlı üniversite öğrencilerinin katılamayacağı doğaldır. Bunun ittf kuralları ile ilgisi yok. Ülkemiz bir Mısır, Cezayir, İran veya Sudan değildir. Oralarda kadınlar evden dışarı çıktığı anda zaten türban takmak zorundalar. Hatta, dini ve devleti ne olursa olsun o ülkelere turist olarak gitmiş insanlar bile türban takmak zorunda! Hristiyan ülkelerde ise türbanlı bir kadın ne devleti ne de halkını ilgilendirir.

Dolayısıyla hakemlerin kararına bu yönden bakacak olursak, doğrudur. Eğer türbanlı öğrenci oynatılsaydı bir sonraki turnuvada peçeli veya çarşaflı öğrencilere de buyrun oynayın denmesi gerekirdi. Hatta tribünleri de haremlik selamlık olarak ayırmak gündeme gelebilirdi. En iyisi forumda bu konularla ilgili yorum yaparak gereksiz mesajlara sebep olmamaktır arkadaşlar. Ben burada sadece masatenisi sporu ile ilgili bilgiler ve mesajlar okumak istiyorum.

Sevgiler, saygılar..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Misafir
Bu konu kapalıdır ama konuya cevap yazmaya yetkiniz var görünüyor.
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 23 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..