Jump to content
Masatenisi.org Forum

Türkiye Geneli Rating Sistemi

Recommended Posts

Merhaba Arkadaşlar,

Bildiğiniz gibi Türkiye geneli rating sistemine katılım ile ilgili bir anket başlatmıştım. Sonuçları çok olumlu çıktı. Sonuç olarak katılanların çok büyük çoğunluğu böyle bir rating sisteminin oluşmasından yana.

Sağolsun Myp arkadaşımızın bana gönderdiği linkden bu işin aslında çok da kolay olabileceğini gösterdi.

Linkler aşağıdadır inceleyebilirsiniz.

Turnuva adına göre:

http://www.ratingscentral.com/EventList.ph...;SortOrder=Date

Oyuncu sıralamasına göre:

http://www.ratingscentral.com/PlayerList.p...0&AsOfDate=

Kısaca açıklarsam www.ratingscentral.com şu şekilde işliyor.

Bir bilgisayar programı var. Bu programa oyuncu listelerini turnuva adlarını ve turnuvada oyuncuların birbirleriyle yaptıkları maçların neticelerini giriyorsun.

Sonuçlar girilince oluşan güncel bilgiler internet üzerinden www.ratingscentral.com sitesinin veritabanına işleniyor.

Örneğin 1.ligde oynayan Mehmet Yıllık için ligde yaptığı maç neticelerinin bilgileri giriliyor. bu bilgi internet üzerinden veritabanında güncelleniyor. Diyelim ki Mehmet Yıllık 2 hafta sonra IVTTA nın periyodik düzenlediği turnuvaya katılıyor ordaki oyuncular süper ligden 1. ligden veya 2.ligden oyuncular olabilir. Onlarla yaptığı maç neticeleri de işleniyor. Mehmet Yıllık'ın ratingi güncel maç neticeleri ile son halini alıyor. Yani Mehmet Yıllık'ın 1.ligde elde ettiği ratingi IVTTA nın düzenlediği turnuva neticeleri etkiliyor.

Bir oyuncunun bütün sene farklı yerlerde farklı organizasyonlarda farklı zamanlarda yaptığı maçlar sonucu rating son halini alıyor. Bu sistem gerçekten mükemmel birşey.

Türkiye geneli rating oluşturmak için önerilerim.

1- Bu işin tek elden yürütülmesi daha doğrusu resmi kanallardan olması lazım. Federasyonun bu işleyişi kabul etmesi gerekli. Olumsuz tarafı bürokrasi yüzünden işler uzar. Aslında bu sistemi benimseyip ön ayak olacak bir büyüğümüz federasyonu ikna edebilir. Bence federasyonun olumsuz bakacağı tek şey ben sadece resmi onayladığım turnuvaları rating sistemi içine sokarım, özel turnuvalar beni ilgilendirmez diyebilir. Bence özel turnuvalar kesinlikle dahil olmalı.

2- Federasyon kabul etmez ise Türkiye'deki Veteran kuruluşları ortak bir karar alarak bu işi üstlenebilirler.

3- Farzedelim birileri bu işi üstlendi. Ortak belirlenen bir kişi güncellemelerden sorumlu olur. Türkiye'de yapılan turnuva neticeleri her turnuvanın sorumlusu tarafında görevli kişiye yollanır. Görevli kişi de tek bir merkezden güncellemeleri yapar. Aslında her turnuva sorumlusu kendisi güncelleyebilir ancak ilk aşamada veri bütünlüğü açısından tek kalemde toplanması daha mantıklı olur.

Bu iş hiçbir maliyet gerektirmiyor. Sadece birileri özveride bulunup zaman ayırıp görev alacak hepsi bu. Ben bu organizasyonda görev almaya hazırım.

Türkiye'de 7 den 70 e oyuncuların gerçek bir rating sistemine dahil olması beni çok mutlu eder. Emin olun Masa Tenisinin gelişimine de katkısı olacak rekabeti artıracaktır.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Merhaba Arkadaşlar,

Bildiğiniz gibi Türkiye geneli rating sistemine katılım ile ilgili bir anket başlatmıştım. Sonuçları çok olumlu çıktı. Sonuç olarak katılanların çok büyük çoğunluğu böyle bir rating sisteminin oluşmasından yana.

Sağolsun Myp arkadaşımızın bana gönderdiği linkden bu işin aslında çok da kolay olabileceğini gösterdi.

Linkler aşağıdadır inceleyebilirsiniz.

Turnuva adına göre:

http://www.ratingscentral.com/EventList.ph...;SortOrder=Date

Oyuncu sıralamasına göre:

http://www.ratingscentral.com/PlayerList.p...0&AsOfDate=

Kısaca açıklarsam www.ratingscentral.com şu şekilde işliyor.

Bir bilgisayar programı var. Bu programa oyuncu listelerini turnuva adlarını ve turnuvada oyuncuların birbirleriyle yaptıkları maçların neticelerini giriyorsun.

Sonuçlar girilince oluşan güncel bilgiler internet üzerinden www.ratingscentral.com sitesinin veritabanına işleniyor.

Örneğin 1.ligde oynayan Mehmet Yıllık için ligde yaptığı maç neticelerinin bilgileri giriliyor. bu bilgi internet üzerinden veritabanında güncelleniyor. Diyelim ki Mehmet Yıllık 2 hafta sonra IVTTA nın periyodik düzenlediği turnuvaya katılıyor ordaki oyuncular süper ligden 1. ligden veya 2.ligden oyuncular olabilir. Onlarla yaptığı maç neticeleri de işleniyor. Mehmet Yıllık'ın ratingi güncel maç neticeleri ile son halini alıyor. Yani Mehmet Yıllık'ın 1.ligde elde ettiği ratingi IVTTA nın düzenlediği turnuva neticeleri etkiliyor.

Bir oyuncunun bütün sene farklı yerlerde farklı organizasyonlarda farklı zamanlarda yaptığı maçlar sonucu rating son halini alıyor. Bu sistem gerçekten mükemmel birşey.

Türkiye geneli rating oluşturmak için önerilerim.

1- Bu işin tek elden yürütülmesi daha doğrusu resmi kanallardan olması lazım. Federasyonun bu işleyişi kabul etmesi gerekli. Olumsuz tarafı bürokrasi yüzünden işler uzar. Aslında bu sistemi benimseyip ön ayak olacak bir büyüğümüz federasyonu ikna edebilir. Bence federasyonun olumsuz bakacağı tek şey ben sadece resmi onayladığım turnuvaları rating sistemi içine sokarım, özel turnuvalar beni ilgilendirmez diyebilir. Bence özel turnuvalar kesinlikle dahil olmalı.

2- Federasyon kabul etmez ise Türkiye'deki Veteran kuruluşları ortak bir karar alarak bu işi üstlenebilirler.

3- Farzedelim birileri bu işi üstlendi. Ortak belirlenen bir kişi güncellemelerden sorumlu olur. Türkiye'de yapılan turnuva neticeleri her turnuvanın sorumlusu tarafında görevli kişiye yollanır. Görevli kişi de tek bir merkezden güncellemeleri yapar. Aslında her turnuva sorumlusu kendisi güncelleyebilir ancak ilk aşamada veri bütünlüğü açısından tek kalemde toplanması daha mantıklı olur.

Bu iş hiçbir maliyet gerektirmiyor. Sadece birileri özveride bulunup zaman ayırıp görev alacak hepsi bu. Ben bu organizasyonda görev almaya hazırım.

Türkiye'de 7 den 70 e oyuncuların gerçek bir rating sistemine dahil olması beni çok mutlu eder. Emin olun Masa Tenisinin gelişimine de katkısı olacak rekabeti artıracaktır.

Aliciğim,

Sürekli beni örnek vermişsin. Beni meşhur etmeye çalışıyorsun galiba. :fildir: Sistem gayet güzel görünüyor. Bence Federasyonun bu işe kesinlikle el atması veya bilgi konusunda yardımcı olması gerekir kanaatindeyim.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ali bey bu raiting işini bir veteran derneğine pas edebilirsen belki hayata geçirirler. Daha sonra da federasyon el atıp Türkiye geneline yayabilir. Biliyorsundur başka bir site üzeri,nden haydarpaşa derneği yapmaya çalıştı fakat yürümedi. bizden bir site olması lazım ki ilgi çeksin ve sonuçlarda güncelleşsin.

bence bütün derneklere mail at bilgilendir bir ilgilenen çıkar sanırım.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ali bey bu raiting işini bir veteran derneğine pas edebilirsen belki hayata geçirirler. Daha sonra da federasyon el atıp Türkiye geneline yayabilir. Biliyorsundur başka bir site üzeri,nden haydarpaşa derneği yapmaya çalıştı fakat yürümedi. bizden bir site olması lazım ki ilgi çeksin ve sonuçlarda güncelleşsin.

bence bütün derneklere mail at bilgilendir bir ilgilenen çıkar sanırım.

Mustafa Bey, ilginize teşekkür ederim. IVTTA nın güncellediği sitenin linki aracılığı ile ben de güncellemeyi düşünüyorum. Bence de böyle olması gerekir çünkü o link tüm ülkelerin kullandığı ortak bir link. Küçük bir yazılım aracılığı ile maç sonuçları güncelleniyor hesaplamalar o site üzerinden yapılıyor.

Ben de bize özgü bir site üzerinden yapabilir miyiz diye araştırdım. Bu sistemin hesaplamaları oldukça karışık. Web hosting veritabanı programlama gibi işleri birilerinin geliştirmesi ve üstlenmesi lazım. Bu işimizi çok zorlaştırır. Hazır alt yapıyı kullanmak bence daha mantıklı. Sistem tutulur ve ciddiyet kazanırsa o zaman düşünülebilir.

Yürümeme sorunu bu işi bir kişinin sorumluluğu alıp sürekli güncel tutması ile ilgili bence. Sağolsun güncelleyen arkadaşımız elinden geleni yapmış ama tek bir dernek aracılığı ile iş yürümüş. Benim önerim federasyonun el atması. Açıkçası masa tenisinin içindeyim birçok turnuvayı takip ediyorum ancak ratingcentral.com da turnuva kayıtlarının oluşturulması beni şaşırttı. Kendimi bile o rating içinde gördüm. Gerçi 2 tane aldığım maç benim aleyhime güncellenmiş.

Önce ortak bir kişi aracılığı ile federasyona teklif götürülmeli. Olmazsa dernekler aracılığı ile iş organize edilmeli. Demin de bahsettiğim gibi burda doğabilecek en büyük sorun irili ufaklı resmi özel birçok turnuva neticelerinin tek merkezde toplanması ve güncellenmesi. İlk aşamada çok ciddi zorluklar olacaktır ama hepsi özveri ve gayretle aşılır düşüncesindeyim. 2.aşamada her derneğin ve il temsilcilerinin sorumluları kendileri ile igili turnuva sonuçlarını güncellemeyi yaparlarsa iş daha da dinamik ve kolay hale gelecektir.

Veteran derneklerinden tanıdığım ve sevdiğim çok değerli bu işi bilen abilerim var onlara bu teklifi götüreceğim.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

....

Bu iş hiçbir maliyet gerektirmiyor. Sadece birileri özveride bulunup zaman ayırıp görev alacak hepsi bu.

....

Sayın GÜLLER,

bir yazılımcı olarak burada 'bu iş maliyet gerektirmiyor' düşüncenize katılmadığımı söylemek istedim. Eğer elde hazır bir yazılım yok ise bunu sıfırdan oluşturmak zor ve karışıktır.

Eminim bu yazılım sadece galip gelene bir puan verip diğerinden çıkartmakla kalmıyordur. Puanlama sistemine etki eden bir çok etken olacaktır.

( oyuncuların sırası, oynadığı lig , pro mu amatör mü , turnuvanın veya maçın önemi vs... )

Ayrıca bunun planlanması, yapımı ve test aşamaları zaman da alacaktır. Eğer aramızda emekli bir bilgisayar programcısı var ise belki bu kişi bunu 'ücretsiz' yapabilir.

Aksi drumda maliyet mutlaka olacaktır.

20 yıl önce COMMODORE64 ile buna benzer , fakat çok çok basit bir program yapıp ,ortaokulda sürekli oynadığımız arkadaşların puanlama ve sıralamasını güncellediğimizi belirtmek isterim ayrıca.

Keşke zamanım kısıtlı olmasa da bu güzel fikrinizi gerçekleştirmede katkım olabilseydi.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sayın GÜLLER,

bir yazılımcı olarak burada 'bu iş maliyet gerektirmiyor' düşüncenize katılmadığımı söylemek istedim. Eğer elde hazır bir yazılım yok ise bunu sıfırdan oluşturmak zor ve karışıktır.

Eminim bu yazılım sadece galip gelene bir puan verip diğerinden çıkartmakla kalmıyordur. Puanlama sistemine etki eden bir çok etken olacaktır.

( oyuncuların sırası, oynadığı lig , pro mu amatör mü , turnuvanın veya maçın önemi vs... )

Ayrıca bunun planlanması, yapımı ve test aşamaları zaman da alacaktır. Eğer aramızda emekli bir bilgisayar programcısı var ise belki bu kişi bunu 'ücretsiz' yapabilir.

Aksi drumda maliyet mutlaka olacaktır.

20 yıl önce COMMODORE64 ile buna benzer , fakat çok çok basit bir program yapıp ,ortaokulda sürekli oynadığımız arkadaşların puanlama ve sıralamasını güncellediğimizi belirtmek isterim ayrıca.

Keşke zamanım kısıtlı olmasa da bu güzel fikrinizi gerçekleştirmede katkım olabilseydi.

Merhaba,

Sanırım size aktardığım bilgi anlaşılır olmadı. Bu iş gerçekten maliyet gerektirmiyor çünkü tüm dünyanın kabul ettiği ortak rating sistem formülleri kullanılıyor. Bu iş ratingscentral.com dan indirilen 2 küçük program yapıyor. Ayruntılı bilgilere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

http://www.ratingscentral.com/GeneralInfo.php

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Uygulamada yaşayacağımız tek problem ilk ratingler nasıl belirlenecek. Bunu ben de tam bilmiyorum aslında. Fikri olan varsa burda paylaşabilir.

Sistemin uygulamasına karar verilirse şu şekilde bir yol izlenebilir.

Örneğin

Bu sezon oynamış olan Süperlig, 1. lig, 2. lig oyuncularına taban puan verilir.

Süperlig oyuncuları 2500

1.lig oyuncuları 2300

2. lig oyuncuları 2100 ile başlarlar.

Sonra liglerde oynamamış resmi il turnuvalarına katılan oyunculara taban puan verilir.

Sonra da lisansı olmayan özel turnuvalara katılan oyunculara taban puan verilerek işlem devam ettirilir.

Zaten bir kaç turnuva sonra gerçek puanlar yerlerine oturacaktır.

Müeseseler arası yapılan müsabakaları da göz önünde bulundurmak gerekli. Çünkü onlarda da oynayan bir çok süperlig 1. lig ve 2. lig oyuncuları var.

İşin güzel tarafı 2.ligde oynayan bir oyuncu resmi il müsabakalarında veya müeseselerde oynayan 1. lig ve süper lig oyuncularıya karşılaşabilecek bu da rating puanlarını etkileyeceği için kıran kırana maçlar geçecek ve rakabet artacaktır. Oyuncular rating puanlarını düşürmemek için her maçı ciddiyetle oynayacakalrdır. Bu da Türkiyedeki masa tenisinin kalitesini yükseltecektir. Liglerde oynamayıp da lisansı olan oyuncular için de çok ciddi bir rekabet doğacaktır. Onlar da liglerde oynayan puanı kendilerinden yüksek olan oyuncuları yenmek için daha çok çaba sarfedeceklerdir.

Lisans çıkarmayan oyuncuları bu rating sistemine dahil etmeme gibi bir sınırlama getirilebilir ancak ben böyle bir düşünceye karşıyım. Rating sistemi tüm Türkiye'de oynayan oyuncuları kapsamalı bence. Sistem tıkır tıkır işlerse Türkiye genelinde masa tenisini aktif oynayan oyuncuların sayısı da ortaya çıkacaktır.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Merhaba,

Sanırım size aktardığım bilgi anlaşılır olmadı. Bu iş gerçekten maliyet gerektirmiyor çünkü tüm dünyanın kabul ettiği ortak rating sistem formülleri kullanılıyor. Bu iş ratingscentral.com dan indirilen 2 küçük program yapıyor. Ayruntılı bilgilere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

http://www.ratingscentral.com/GeneralInfo.php

Merhaba,

ben bu olayı STIGA World Raitings'den bağımsız olarak yapacağınızı düşünmüştüm (sponsor bir firmadan destek alarak mesela maddi gelir de elde edilebilir).

Bu durumda buna gönüllü bol zamanı olan bir arkadaş aranıyor demektir.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Merhaba,

ben bu olayı STIGA World Raitings'den bağımsız olarak yapacağınızı düşünmüştüm (sponsor bir firmadan destek alarak mesela maddi gelir de elde edilebilir).

Bu durumda buna gönüllü bol zamanı olan bir arkadaş aranıyor demektir.

Tabiki sizin bu öneriniz çok daha şık olurdu. Ancak bu sistemi bilgisayar programına dökecek bir arkadaş gerekli. Şu şekilde yapılabilir.

Web veritabanı oluşturulur. Turnuva direktörleri kendi accountları ile siteye giriş yaparak maç sonuçlarını girerler.Girilen sonuçlara göre de dünya standardının uygulandığı rating sistemi formülüne göre puanlama son halini alır. Nefis olur ama kim yapacak böyle birşeyi. Sponsorluk işini hiç düşünmedim. ITTF'de DHS world ranking olarak geçiyor. Böyle birşey olabilse süper olurdu.

Önerileriniz işin teşekkürler,

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Tekrar merhaba,

IVTTA turnuvalarını ve tmtf'nin lig sonuçlarını güncellediğim dönemde TMTF sitesinde maç sonuçlarını detaylarıyla veriyordu. Buna göre ben de ratingscentral'e kendi şifrem ile giriyordum. 2007 yılında TMTF sitesinde maç sonuçlarının detaylarını yayınlamadı. Ayrıca IVTTA'da ise turnuva sonuçlarını ben takip etmeyi bıraktım. Çünkü Cumartesileri işim çıkmaya başladı.

Ali Güller arkadaşımın maç sonucu ya yanlış girmişimdir, ya da benim aldığım verilerde sorun vardır. Yanlış girmiş olabilirim, çünkü bir kaç kere başıma geldi. Nasıl düzeltileceğini site yöneticisi ile konuştuktan sonra bir kaç düzeltme yapmıştım. Hem siteye verileri ben girip hem de kontrol eden ben olunca yanlış yapma olasılığı artıyor.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

En zor kısmı turnuvaya ilk kez katılan oyuncunun doğruya yakın ratingini tahmin edebilmedir.

Ben,

* superlig oyuncularını 2500'den

* 1. lig oyuncularını 2200'den

* 2. lig oyuncularını da 2100'den

* ivtta oyuncularını da 1700'den başlatmıştım.

Açıkcası biraz arkadaşım olduklarından ve biraz beni yenebilen oyuncuların yüksek ratingli olması taraftarı olduğumundan :) rakamları yüksek verdiğimi ancak yerli oyuncuların uluslararası turnuvaya çıktıklarında fark ettim.

Şuan ki tecrübem ile

* superlig için 2300

* 1. lig için 2000

* 2. lig için 1900

* amatör turnuvalar için ise 1500 ile başlarım.

Uygulamada yaşayacağımız tek problem ilk ratingler nasıl belirlenecek. Bunu ben de tam bilmiyorum aslında. Fikri olan varsa burda paylaşabilir.

Sistemin uygulamasına karar verilirse şu şekilde bir yol izlenebilir.

Örneğin

Bu sezon oynamış olan Süperlig, 1. lig, 2. lig oyuncularına taban puan verilir.

Süperlig oyuncuları 2500

1.lig oyuncuları 2300

2. lig oyuncuları 2100 ile başlarlar.

Sonra liglerde oynamamış resmi il turnuvalarına katılan oyunculara taban puan verilir.

Sonra da lisansı olmayan özel turnuvalara katılan oyunculara taban puan verilerek işlem devam ettirilir.

Zaten bir kaç turnuva sonra gerçek puanlar yerlerine oturacaktır.

Müeseseler arası yapılan müsabakaları da göz önünde bulundurmak gerekli. Çünkü onlarda da oynayan bir çok süperlig 1. lig ve 2. lig oyuncuları var.

İşin güzel tarafı 2.ligde oynayan bir oyuncu resmi il müsabakalarında veya müeseselerde oynayan 1. lig ve süper lig oyuncularıya karşılaşabilecek bu da rating puanlarını etkileyeceği için kıran kırana maçlar geçecek ve rakabet artacaktır. Oyuncular rating puanlarını düşürmemek için her maçı ciddiyetle oynayacakalrdır. Bu da Türkiyedeki masa tenisinin kalitesini yükseltecektir. Liglerde oynamayıp da lisansı olan oyuncular için de çok ciddi bir rekabet doğacaktır. Onlar da liglerde oynayan puanı kendilerinden yüksek olan oyuncuları yenmek için daha çok çaba sarfedeceklerdir.

Lisans çıkarmayan oyuncuları bu rating sistemine dahil etmeme gibi bir sınırlama getirilebilir ancak ben böyle bir düşünceye karşıyım. Rating sistemi tüm Türkiye'de oynayan oyuncuları kapsamalı bence. Sistem tıkır tıkır işlerse Türkiye genelinde masa tenisini aktif oynayan oyuncuların sayısı da ortaya çıkacaktır.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Tekrar merhaba,

IVTTA turnuvalarını ve tmtf'nin lig sonuçlarını güncellediğim dönemde TMTF sitesinde maç sonuçlarını detaylarıyla veriyordu. Buna göre ben de ratingscentral'e kendi şifrem ile giriyordum. 2007 yılında TMTF sitesinde maç sonuçlarının detaylarını yayınlamadı. Ayrıca IVTTA'da ise turnuva sonuçlarını ben takip etmeyi bıraktım. Çünkü Cumartesileri işim çıkmaya başladı.

Ali Güller arkadaşımın maç sonucu ya yanlış girmişimdir, ya da benim aldığım verilerde sorun vardır. Yanlış girmiş olabilirim, çünkü bir kaç kere başıma geldi. Nasıl düzeltileceğini site yöneticisi ile konuştuktan sonra bir kaç düzeltme yapmıştım. Hem siteye verileri ben girip hem de kontrol eden ben olunca yanlış yapma olasılığı artıyor.

Benim sonuçların yanlış girilmesi çok da önemli değil. Bir tanesinde federasyon takım arkadaşımın sonucunu bana işlemiş hat o yüzden. Sizden kaynaklanmıyor. Diğerinin sebebini bilmiyorum.

Sizin bu güncelleme konusunda deneyimlerinizi öğrenmek isterim. Görüyorum ki bu işin takibi gerçekten zor. Hatırlıyorum geçen senelerde lig maç sonuçları kişi bazında tmtf sitesinde yayınlanıyordu. Sanırım federasyondaki görevli kişiye yük bindirdi onlar da bıraktı. Aslında her turnuvanın direktörleri güncelleyebilse sorun kalmaz. Dediğim gibi ortak bir komite oluşturulur bu işin adı konursa sorumlu kişiler güncellemeleri yapabilir.

Gerçek ratinglerin oluşabilmesi için en az 2-3 sene sürekli müsabaka sonuçları girilmeli.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

En zor kısmı turnuvaya ilk kez katılan oyuncunun doğruya yakın ratingini tahmin edebilmedir.

Ben,

* superlig oyuncularını 2500'den

* 1. lig oyuncularını 2200'den

* 2. lig oyuncularını da 2100'den

* ivtta oyuncularını da 1700'den başlatmıştım.

Açıkcası biraz arkadaşım olduklarından ve biraz beni yenebilen oyuncuların yüksek ratingli olması taraftarı olduğumundan :) rakamları yüksek verdiğimi ancak yerli oyuncuların uluslararası turnuvaya çıktıklarında fark ettim.

Şuan ki tecrübem ile

* superlig için 2300

* 1. lig için 2000

* 2. lig için 1900

* amatör turnuvalar için ise 1500 ile başlarım.

Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Peki doğru çıkış yolu bu mudur? Çünkü hiç kimsenin ratingi yok. Diğer ülkelerde bir şekilde rating başlatılmış. Bizde hiç kimsenin resmi ratingi yok. O zaman Türkiye'de oynayan oyuncuların world ranking puanlarına bakmak lazım. Ona göre diğerlerine bir taban puan verilerek ilk start yapılır.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Aslında ratingcentral'de rating seviyeleri farklı oyuncuların bir kaç video'su var. Dolayısıyla bu oyuncuların videolarına bakarak yeni bir oyuncunun ratingini tahmin etmeniz en doğru olanı. Çünkü ilk tahmin ne kadar doğrusu ise oyuncunun rating yükselişi ve düşüşü daha az oluyor. Sistemin doğru bir rating vermesi dediğiniz gibi çok sayıda maç oynamış bir oyuncu için geçerli hale geliyor. Az sayıda maç yapmış bir oyuncunun ratingi +- geniş bir bant aralığında doğruluk içeriyor. Kısaca uğraşılırsa bence bilimsel bir rating sistemi oturmuş olur. Ayrıca rating'in doğruluğunu ancak yerli oyuncuların uluslararası maçlara çıktığında anlayabiliriz.

Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Peki doğru çıkış yolu bu mudur? Çünkü hiç kimsenin ratingi yok. Diğer ülkelerde bir şekilde rating başlatılmış. Bizde hiç kimsenin resmi ratingi yok. O zaman Türkiye'de oynayan oyuncuların world ranking puanlarına bakmak lazım. Ona göre diğerlerine bir taban puan verilerek ilk start yapılır.
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Tabiki sizin bu öneriniz çok daha şık olurdu. Ancak bu sistemi bilgisayar programına dökecek bir arkadaş gerekli. Şu şekilde yapılabilir.

Web veritabanı oluşturulur. Turnuva direktörleri kendi accountları ile siteye giriş yaparak maç sonuçlarını girerler.Girilen sonuçlara göre de dünya standardının uygulandığı rating sistemi formülüne göre puanlama son halini alır. Nefis olur ama kim yapacak böyle birşeyi. Sponsorluk işini hiç düşünmedim. ITTF'de DHS world ranking olarak geçiyor. Böyle birşey olabilse süper olurdu.

Önerileriniz işin teşekkürler,

Zaman ayırabilirsem böyle bir sistemi yapabilirim. Denemek amacıyla ilk sürüm çok basit olur.

Eğer beğenilirse ve ilerde bunu geliştirtikten sonra ticari geleceğinin olduğunu görürsem devam edebilirim.

Yarın 2 programcı arkadaş ile bunu konuşacağım, konuyu biraz daha araştırdıktan sonra sizlere bildiririm.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Zaman ayırabilirsem böyle bir sistemi yapabilirim. Denemek amacıyla ilk sürüm çok basit olur.

Eğer beğenilirse ve ilerde bunu geliştirtikten sonra ticari geleceğinin olduğunu görürsem devam edebilirim.

Yarın 2 programcı arkadaş ile bunu konuşacağım, konuyu biraz daha araştırdıktan sonra sizlere bildiririm.

Harika olur. Öncelikle bu linki okuyup anlamak gerekli. programı yazılır web veritabanı bir şekilde oluşturulur. Önemli olan nasıl bir formülle bu iş yürüyor. Ben bu dökümanı inceledim bir sürü istatistik formülleri kullanılmış. İyi bir matematikçinin bunu yorumlaması lazım.

ratingscentral.com bu işi bizim yerimize yapıyor. Yine de siz bilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 2 weeks later...

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 25 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..