Jump to content
Masatenisi.org Forum

Kesme Servisler Nasıl Karşılanır?

Recommended Posts

Selamlar ;

Önceki yazılardan hatırladığım kadarıyla kesme servisleri karşılamak için biraz beklemek ve falsonun etkisini yitirmesi ile karşılamak gerekir diye hatırlıyorum . ama kesme servis hızlı geliyorsa nasıl karşılanacak ?

Cevaplarınızız bekliyorum ..

Daha servis karşılayamıyorum diye oyuna başlıyamıyorum ve deli oluyorum .. :((

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

genelde falsolu servisler yavaşken daha etkilidir..hızı falsonun etkisini biraz azaltır..o yüzden hızlı atılıyor dediğin falsolu servis aslında senin için karşılanması daha kolay servistir yavaş bi falsolu servise göre..bide servis karşılamanın temel felsefesi topu geldiği gibi karşıya göndermektir..yani rakip servisi atarken kol hareketini takip et ve aynı şekilde topa vur..rakip backspin servis atıyosada raketin hareketi kuvvetli biçimde yukarıya doğru olmalıdır..yoksa top yüzde 99 fileye yapışacaktır..unutmamak gerekirki her servisi aynı vuruş şekliyle karşılayamayız..zaten iyi bi masa tenisçinin yapması gereken ilk şeyde rakibin servisini doğru okumak ve buna göre hamle yapmaktır.naçizane bilgilendirmeye çalıştım..ama yinede hocalarımızın dicekleri daha önemli ve doğrudur..saygılar ;):

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Selamlar ;

Önceki yazılardan hatırladığım kadarıyla kesme servisleri karşılamak için biraz beklemek ve falsonun etkisini yitirmesi ile karşılamak gerekir diye hatırlıyorum . ama kesme servis hızlı geliyorsa nasıl karşılanacak ?

Raketi hafif açılı olarak ileriye itmen yeterli yani gelen servis falsolu ise kesme yapmadan düz olarak blok yap.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Kesme servis hızlı geliyorsa iki şekilde karşılanabilir. Birincisi aynı şekilde keserek(eğer gerçekten kesik bir servisse topun altına girerek, eğer servis boşsa altına girerseniz topu dışarı atabilirsiniz.), ikincisi spin yaparak karşılayabilirsiniz. Burada da şöyle bir durum söz konusu olabilir. Eğer top forehandinize geliyorsa spin yapabiliyorsanız yaparsınız. Eğer top backhandinize geliyorsa onada backhand spin yapmanız gerekir ki bunu herkes yapamayabilir çünkü ustalık ister. O zaman backhand köşesinden forehande doğru dönerek spin yapabilirsiniz fakat bunda da ayaklarınızın çok iyi olup hemen normal pozisyona dönmek lazım yoksa bir sonraki topta sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Saygılar,

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sağolsunlar arkadaşlar yazmışlar zaten gerekli bilgileri... bende boşlukları doldurayım bari..

Eğer rakibiniz kısa kesme servis atıyorsa topun masanızda yükselmeye başladığı en üst noktaya ulaştığında raketinizi tahmini 45 derece açıyla tutarak karşı tarafa doğru topu kesin. (fazla bilek hareketi yapmadan. iyiseniz yapın tabi..) Topun dönme hızının tıpkı bir yarış arabasının 100 kilometreye ulaşmak için harcadığı zaman olarak düşünün. Eğer topu masanıza düştükten sonra ne kadar çabuk yakalarsanız devir hızınıda o kadar yavaşken yakalamış olacağınızdan topa daha iyi mudahelelerde bulunabilirsiniz.

Aynı şekilde backhandinize düşen kısa toplara da flip denilen vuruşla yani top masanıza çarpıp düşmeye başladığı anda yumuşakça raketinizi topun altına sokup spin çekermiş gibi gibi bir hareketle raketi topun üstüne doğru taşırsanız karşıya yumuşak bir açma sağlamış olursunuz. (Paralel açmanız daha makbuldür ama oyuncunu güçlü tarafınıda hesaplamak gerekir.)

Diğerlerini yazdıkları için bende bunu ekleyeyim dedim...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Merhabalar ; :((

Dediklerinizi yapnaya çalıştım ama olmadı :(( daha doğrusu ben becerememişimdir. Orda ki abi ile maç yapmadık vakti yoktu diye biraz ısınma o kadar. Kendisinden rica ettim servis atması için aslında farklı servisleri var ama ilk aşamada ben birini karşılayabilsem sorun ortadan kalkacak.

Servisi kendi backhandinden benim backhandime geliyor ancak " C " şeklinde masanın kenarına yakın bir yere ve hızlı

uzaklaşıp vurmaya çalıştım olmadı,

top değer değmez vurmaya çalıştım olmadı,

bende keseyim dedim olmadı,

yaptığı kesmenin tersini yapayım dedim olmadı,

topu attığı köşeye atayım dedim olmadı,

backhand spin deneyim dedim olmadı,

yüzsüzlük olmasın diye tabi sıkılmasın diye de artık normal oyuna dönelim dedim.

Velasıl sonuç hep hüsran aklıma gelen vuruşların hepsini yapmaya çalıştım olmadı. Ama genelde top hep yükseklik kazandı nadiren filede veya dışarı çıktı.

Maç yapmadık ama zaten yapsakta 6 sayısı garanti :)

Önerilerinizi sağolun yazdınız uygulayabilsem hepsi doğru bilgilerdir ancak sanırım bu konuda becerim biraz zayıf :)

Bu arada karşılama lastiğim Sriver L 2,2 bunuda ek bilgi olarak paylaşayım .

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Merhabalar ; :((

Dediklerinizi yapnaya çalıştım ama olmadı :(( daha doğrusu ben becerememişimdir. Orda ki abi ile maç yapmadık vakti yoktu diye biraz ısınma o kadar. Kendisinden rica ettim servis atması için aslında farklı servisleri var ama ilk aşamada ben birini karşılayabilsem sorun ortadan kalkacak.

Servisi kendi backhandinden benim backhandime geliyor ancak " C " şeklinde masanın kenarına yakın bir yere ve hızlı

uzaklaşıp vurmaya çalıştım olmadı,

top değer değmez vurmaya çalıştım olmadı,

bende keseyim dedim olmadı,

yaptığı kesmenin tersini yapayım dedim olmadı,

topu attığı köşeye atayım dedim olmadı,

backhand spin deneyim dedim olmadı,

yüzsüzlük olmasın diye tabi sıkılmasın diye de artık normal oyuna dönelim dedim.

Velasıl sonuç hep hüsran aklıma gelen vuruşların hepsini yapmaya çalıştım olmadı. Ama genelde top hep yükseklik kazandı nadiren filede veya dışarı çıktı.

Maç yapmadık ama zaten yapsakta 6 sayısı garanti :)

Önerilerinizi sağolun yazdınız uygulayabilsem hepsi doğru bilgilerdir ancak sanırım bu konuda becerim biraz zayıf :)

Bu arada karşılama lastiğim Sriver L 2,2 bunuda ek bilgi olarak paylaşayım .

Merhaba,

Anlattığına göre gelen servisler genelde falsoluymuş. Falsolu gelen servislerin kesilmemesi gerekir. Eğer keserseniz ve açıyıda ayarlayamazsanız topu ya yükseltirsiniz yada dışarı atarsınız. Bunları yapmamak için falsolu gelen servislerde topa üstten girerek yumuşak bir bilek hareketiyle masanın ortasına doğru itmeniz yeterli olacaktır. Zaten ortaya attığınız top falsonun durumuna göre masanın bir köşesine doğru gidecektir. Oyun seviyeniz ne derece bilmiyorum fakat 2.2 lastik seçiminiz bence çok yanlış. Sıkıntılarınızın sebeplerinden biri de bu olabilir. Birde çok atan tahtayla oynuyorsanız işiniz daha da zor olur. 1.7 mm lastiğe geçerseniz daha iyi olur diye düşünüyorum.

Saygılar,

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

yorumunuz için teşekkür ederim

tahtamı imzamdan okmuşsunuzdur. Bomb 729 off haklı olabilirsiniz. Ancak şu durumda değişim için müsait değilim . Hızlı lastik ve tahta dediğiniz şekilde karşılamaya çalışcağım teşekkürler

Saygılar .

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sağolsun Mehmet Abi teknik bilgileri ve bizlere gösterdiği ilgiyle yavaş yavaş siteye ağırlığını koymaya başladı.

Servis karşılamayı beceremiyorsan bu acemi olduğun ve topu tanımadığın içinde olabilir. Bizim birkaç cümleyle geçtiğimiz konular aslında yıllardır antrenman yapmanın sonucunda kazandığımız tecrübe ama bunu senin hemen öğrenmen imkansız. Zamanla antrenman yaptıkça topu tanıyıp sende gerekli hamleleri yapacaksın ama bizim iki cümlemizle yapar duruma gelebilseydin dünyanın gelmiş geçmiş en yetekli oyuncusu olurdun.

Senin kesme diye tabir ettiğin şey eğer yana doğru C çiziyorsa o zaman fasolu toptur ve kesme değildir. Topun ne tarafa döndüğüne değilde ilk aşamada topu masanın ortasına doru tavaşiça itmeye çalışırsan doğru hareketi yapmış olursun. Bu arada incelemediysen www.masatenisi.org bölümündeki yazılanları incelemende fayda var. Herkesin bilmesi gereken birçok bilgi orada mevcut...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Tamam abi . İyi bir araştırma ve antremandan sonra yapabilirim sanırım. Ancak ondan sonra foruma yazarım . Bilgileriniz ve Tecrübelerinizi paylaştığınız için hepinize çok teşekkür ederim .

Saygılar .

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

karşıdaki servis atarken topa ne tarafa falso verdiği kol hareketinden anlaşılır. topa aynı falsoyu siz de verirseniz topu nereye atmak isteseniz oraya gider ve onun falsosu ona artırılmış bir falso ile gider.şöyle örnek verirsek,top C şeklinde backhande geliyorsa o topa dünyanın dönme yönüne yani sağdan sola bir falso verilmiştir büyük bir ihtimal. o zaman sen de rakete aynı şekilde falso verecek şekilde yumuşak fakat biraz hızlı bir hareket(bu hareket kol ile backhandan forhande doğru olmalı) vermen gerekiyor.ama dediğim gibi mantık şu:top ne tarafa dönüyorsa o tarafa aynı falsoyu devam ettirecek şekilde bir vuruş yapmak.ben bunu böyle uyguluyorum ve başarılı oluyorum genelde. problemini doğru anladıysam, çözüm bu şekilde.

saygılar

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Merhaba Kaan,

Saadettin beyin dediği gibi bunu burada okuyup hemen uygulaman imkansız. Bu iş okumakla olmuyor maalesef.

Bence bu konuda en önemli hususlar :

- uygun tahta ve lastiklerinin olması

Kimileri yıllarca market raketleri oynuyor ve falso nedir kesik nedir bilmeden devam ediyorlar bu işe. Daha geçenlerde başıma geldi, 2 abi birlikte yıllardır oynuyorlarmış ve kendilerini usta olarak görüyorlardı. En sonunda dayanamayıp maç yaptım abilerle, hiç bir servisimi çıkaramadılar, çünkü daha önce kesik veya falsolu servis görmemişler.

- İlk zamanlarda servisleri mutlaka hatalı karşılayacaksın. Çok önemli değil bu. Önemli olan zamanla yaptığın hatayı , daha doğrusu servisin nasıl yapıldığını ve senin aslında nasıl karşılık vermen gerektiğini anlamandır. Olayı zaten beyninde kavradıktan sonra zamanla bunu hareketlerine yansıtacağından eminim.

En etkili yöntem tabiiki: Kendinden iyi oyuncular bulup bol bol maç ve antreman yapman.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Şunu eklemek istiyorum. Her seviyeden oyuncuda rastlanabilen bir yanlış. Servis küçümseniyor, yeterince servis ve servis karşılama idmanı yapılmıyor. Servis oyuna başlama vuruşudur diye yorumlanmamalı. "Servisini bile karşılayamadım" da denmemeli. Aslında servis maç kazanmak için en önemli faktörlerden biri. Çinliler ne kadar her konuda gelişmiş olsalar da maçlarının büyük çoğunluğunu sadece servisleri ve 3.toptaki avantajları ile kazanıyorlar. Bizim seviyemizdeki oyuncular için de FH ve BH olarak çok gelişmemiş olsak bile dolu servis atıp gelen servisi okuyabiliyorsak hiç ralliye girmeden benzer seviyedeki arkadaşlara karşı oyun kazanabilirsiniz. Bunun için de bolca idman şart. Sizin şu an BH ve FH olarak ne seviyede olduğunuzu bilmediğim için flip, spin, push yapın demek bana güç geliyor. Bu terimler vuruşları ancak görerek anlaşılıyor.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bu tarz servisleri karşılamak (en azından rakibin sahasına fazla havalandırmadan geçirmek için) en temel yöntem bana göre şudur...:

Backhandden backhande gelen yandan falsolu ve kesik (C yapıyor ise aynı zamanda hem yandan hem de Backspinli yani kesme bir toptur,sadece yandan falsolu top olsa olsa yay çizer[C gibi çok fazla yay yapmaz] onun da sebebi futbolda olduğu bibi topun dönüş yönüne kavis çizmesidir) servislere ben şöyle bir yöntem uyguluyorum:(Aslında Saadettin Bey bu metoddan bahsetmişti yukarıda)

Backhandden backhande saat yönünde dönen sadece yandan falsolu bir servis atıldıgında;

--> Kendi backhandimle karşılarken dirseğimi rakibin backhand köşesine uzatmış olarak raket karnıma yakın topu karşılıyorum. Yanı kendi raketimin yüzeyi sol karşıyı gösteriyor.(Saadettin Bey'in anlattığı gibi) Bu şekilde topa temas eder iken raketi rakibin backhandine doğru topun hızına göre hareket ettiriyorum. Aslında bunun püf noktası ilk başlarda raketi bilekten değil de el ve dirseğin arasındaki çizgi üzerinde açıyı bozmadan hareket ettirmektir.

Bu şekilde karsılarken eğer topta yandan falsoyla birlikte kesme(backspin) de varsa raketi açmak yani Chop a daha yakın tutmak, eğer top spin de varsa o zaman raketi kapatmak gerekiyor..Resim de ekleyip hareketi anlatmaya çalıştım...Yarın zaten masada gösteririm...Başka merak edenler de olur diye uzun uzun anlattım.

Tabii ki uzun kesik gelirse spinle ya da kısa ise flip ile de karşılamak daha etkili olur ama temel seviyede en kolayı bana göre bu metot .....

kesik topa yapılacak en iyi müdahale spindir.

kısa geldiği taktirde de fliple topu açmak en iyisi.

post-6645-1206741934_thumb.jpg

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

"Dünya Şampiyonu Werner Schlager Servis Karşılamayı Anlatıyor" başlıklı yazıdan kısa bir alıntı:

Soru: Servis atan taraf olmak zayıf oyuncular arasında belirleyici bir faktörken, oyuncu kalitesi arttıkça bunun önemi azalıyor. Yapılan araştırmalar, atanın %53 karşılayanın ise %47 şansının olduğunu gösteriyor, başka bir istatistiğe göre ise avantaj %51 ile karşılayandan yana, eğer sana gelirsek servis atarken mi yoksa karşılarken mi daha güçlüsün?

Schlager: Bence birçok oyuncu servis atan taraf olmanın avantajlı olduğunu düşünüyor, bunun doğruluğunu ispatlamak ilginç olurdu, ben de sanki servis karşılarken daha avantajlıymışım gibi hissediyorum.

KAYNAK

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Merhaba,

Anlattığına göre gelen servisler genelde falsoluymuş. Falsolu gelen servislerin kesilmemesi gerekir. Eğer keserseniz ve açıyıda ayarlayamazsanız topu ya yükseltirsiniz yada dışarı atarsınız. Bunları yapmamak için falsolu gelen servislerde topa üstten girerek yumuşak bir bilek hareketiyle masanın ortasına doğru itmeniz yeterli olacaktır. Zaten ortaya attığınız top falsonun durumuna göre masanın bir köşesine doğru gidecektir. Oyun seviyeniz ne derece bilmiyorum fakat 2.2 lastik seçiminiz bence çok yanlış. Sıkıntılarınızın sebeplerinden biri de bu olabilir. Birde çok atan tahtayla oynuyorsanız işiniz daha da zor olur. 1.7 mm lastiğe geçerseniz daha iyi olur diye düşünüyorum.

Saygılar,

Mehmet Abiye yüzde yüz katılıyorum. Çok önemli bir konuya değinmiş. Lastik kalınlığı servis karşılamada çok önemli. Ne kadar ince lastikle oynarsanız servis karşılamanız o denli kolay olur. Tekniğimi geliştirdiğim dönemlerde çif taraf sriver fx 1.7 ile oynuyordum top hissi olarak çok faydasını gördüm. Prolara özenip hızlı kombilerle oynamak istiyoruz çok doğal hakkımız belki ama onlar kadar antrenman yapıyor muyuz? Sriver L yerine FX veya EL düşünebilirsin tabi 1.7 olsun. sünger yumuşak olduğundan karşılaman daha kolay olacaktır.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

yorumlarınız için tekrar tekrar teşekkür ediyorum lastik konusunda haklı olabilirsiniz. Servisi karşılama tekniğini öğrendim sayılır antreman yaparak iyice pekiştireceğimi düşünüyorum .. Başta ÖZCAN ABİ olmak üzere herkese yardımlarından dolayı çok teşekkür ederim .

Saygılar ...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

yorumlarınız için tekrar tekrar teşekkür ediyorum lastik konusunda haklı olabilirsiniz. Servisi karşılama tekniğini öğrendim sayılır antreman yaparak iyice pekiştireceğimi düşünüyorum .. Başta ÖZCAN ABİ olmak üzere herkese yardımlarından dolayı çok teşekkür ederim .

Saygılar ...

Kardeş teşekküre gerek yok, senin elin güzel, isteklisin de, mutlaka kendini geliştireceksin. Öğrenme azmini yitirme. Aslında en güzeli bir antrönör ile çalışmak olurdu ama iyi kötü bildiklerimizi göstermeye çalışıyoruz..Kolay gelsin...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 1 Gizli, 23 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..