Jump to content
Masatenisi.org Forum

Boosterlar Da Yasaklanıyormuş Arkadaşlar

AliGuller

Recommended Posts

Merhaba Arkadaşlar,

En son yapılan Dünya Takımlar Şampiyonasında ITTF yeni kararlar almış. Lastiklere hiçbir şekilde hızlandırıcı türünden birşey uygulanmayacakmış. Alınan kararlar aşağıdaki linkte ancak Almanca yazıyor. Almancası iyi olan biri bize tercüme ederse çok memnun olurum.

http://www.oettv.org/files/doc/WM-2008/Neu...Beschluesse.pdf

Amaçları oyunu yavaşlatmakmış. Acaba final maçını izlediler de ondan sonra mı karar verdiler. Ma Lin servis atıyor ardından patlatıyor tabi oyun olmuyor.

Sizin anlayacağınız Tibhar CTE, Donic Boost, Butterfly Speed Optimizer, Stiga Extreme Booster da yasaklanacak.

Umarım verdiğim bu bilgiler doğru değildir.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Yabancı bir forumda şöyle bir yazı buldum. Eğer doğru ise ki bana çok mantıklı geldi, boosterlara devam edilecek. Lastik temizlemek için kullanılan ürünlerde de VOC bulunabilme ihitimalini de düşünüyorlar sanırım. Bir de dikkat çekilen husus booster süngere uygulandığında lastiği uzatmakla kalmıyor kalınlığını da artırıyor bu da 4mm den fazla olmamalı. Gerçi ben daha bizim hakemlerin lastik kalınlığını ölçtüklerine henüz şahit olmadım. Bu durumda max bir lastik eğer yoğun bir booster işleminden geçiyorsa 4 mm yi geçebilir. Booster gerçekten süngerin kalınlığını artırıyor buna ben şahit oldum. Bu durumda max olmayan lastiklerle de oynama durumumuz olabilir.

Just an update to this new rule, this comes from a member of the Equipment ITTF Commitee.

He advised the following about new bans;

1. The surface of the rubber sheet cannot be altered and no product used to add to the surface of the rubber sheet. He understands this will mean Spinmax will be banned.

2. All products containing any solvents are banned. Not sure if this includes Any of the foam cleaners. to be investigated further.

3. The sponge and rubber combined thickness may not be more than 4mm. Should a "booster" be used and the rubber sheet become thicker than 4mm. then it cannot be used.

When a booster was used, say Speed Optimizer, the final effect saw the rubber sheet still 4mm. or less, would that be legal. The member from the ITTF Equipment Commitee answered YES.

He maintaines that the 3 new rules will apply from 1/1/08 for Junior events and 1/9/08 for others.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Tavsiye edilen yenilik :

Raket kaplamasının oyun özelliği, sürtünmesi, görünüşü, yapısı, yüzeyi, vs, fiziksel, kimyasal veya diğer bir yöntem kullanılarak değiştirilmeden (normal aşınması dışında) yetki verildiği şekilde kulanılmalıdır.

Bazıları bu, hızlandırıcıları da yasaklıyor diyorlar, bazıları da sadec üst lastik kastediliyor, süngeri kapsamıyor diye yorumluyorlar. Hatta lastik temizleyicilerini de yasaklıyor diyenler de var.

Bu arada hızlandırılmış sistemi de kaldırıyorlar. Hızlanırılmış sistem bir set 10 dakikada bitmezse (iki defans maçı gibi) devreye giriyor ve bir sayı sırasında servisi karşılayan 13 defa topa vurursa sayıyı kazanıyor (26 vuruşta sayı bitmezse).

Bundan sonraki yeniliğin de file yüksekliğinin 1 inch (2.5 cm) artması yönünde olacağı söyleniyor.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Yabancı forumlarda geziniyorum. Anladığım kadarıyla ITTF, tuning işlemine de pek sıcak bakmıyor. Bu bilgiler kesin değil ve ITTF bu bilgileri resmi olarak yayınlamadı. Bir sürü üretici tunerları geliştirmek için para ve zaman harcadı. Bence tuning işlemi yasaklanmayacak. Kaldı ki yasaklandı nasıl anlayacaklar kullandığımızı. Bildiğim kadarıyla ENEZ cihazı farklı buhar basınçlarına göre tekrar kalibre edilebiliyor. Bence yine de zor.

İçimiz rahat olsun arkadaşlar bence tunerlar yasaklanmayacak.

Şöyle bir teorim daha var. Masa Tenisi markalarının bir çoğu booster çıkardı. Ancak yabancı forumlarda bir ton alternatif boosterlar çıktı. Bunların en önde geleni paraffin oil. Üreticiler buna tepki olarak sadece ITTF onaylı boosterların kullanılması yönünde ITTF e zorlama yapmış olabilirler.

Bildiğim kadarıyla paraffin oil ENEZ testinden geçebiliyor.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 23 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..