Jump to content
Masatenisi.org Forum

Süngere Zeytinyağı Sürmek!

Guest Tanju Cansever

Recommended Posts

Guest Tanju Cansever

Yabancı bir forum sitesinde sert süngerli lastikleri kolayca yumuşatmak ve daha performanslı hale getirmek için zeytinyağı sürülebileceğinden ve sonucun da gayet olumlu olduğundan söz ediliyordu. Ama riviera tipi mi yoksa sızma mı kullanılır bilgi yoktu. Okaliptus yağı, ecolo expander yağı, d-limonene gibi kimyasallardan sonra acaba evlerimizde kolayca bulunabilinen bu zeytinyağı konusunda bir fikri olan var mı? Eğer lastiğe olumlu bir katkısı olacaksa kullanılmasını tavsiye eder misiniz? Sert süngerli lastik alıp sonra zeytinyağı sürüp ziyan etmeyelim?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bundan 25 sene kadar önce de lastikler daha iyi kessin (o zaman spin diye bir terim yoktu) diye lastiğin üstüne limon sürülürdü ve herkeste birbirine tavsiye ederdi çok iyi oluyor diye.. :lol:

Demek ki biz limon kullanırken onlarda o yıllarda zeytinyağına merak salmışlar ve halen devam ettiriyorlar... :D:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest Tanju Cansever

CTE, Stiga Booster ve Nittaku'nun Speedaxel adlı tuning ürünleri %90 parafin yağı içeriyormuş. Parafin yağını sadece süngere değil, üst lastiğe bile sürenler var. Lamba yağı diye adlandırabileceğim bir madde, bu da Migros Gross gibi büyük hipermarketlerde satılıyor ve sıvı ya da yoğun kıvamlı oluyor, fitil sayesinde tutuşturulup masa üstlerinde aydınlatıcı gibi kullanılıyor (dekoratif amaçlı mum gibi veya bir şey pişirmek için). İşte parafin yağı bunlarda bulunuyor ve tuning amaçlı kullanılıyor. Vazelin diğer bir tuning için kullanılan madde. Eczanelerde bulabilirsiniz. Okaliptus yağından ise Tsubasa söz etmişti, o da tuning için kullanılabiliyor. Son olarak zeytinyağının da tuning konusunda işe yaradığını okudum. Kötü İngilizcem nedeniyle bu kadarını anlayabildim. Limonda bulunan sitrik asit de uçucu bir madde (solvent) olduğu için aynen benzin gibi tuning amaçlı kullanılıyordu demek ki. Benzin kesinlikle kullanılmamalı çünkü kötü kokusu lastiğin ömrü boyunca kalıcı oluyor ve en önemlisi akciğerde önemli zararlar meydana getiriyor. Zaten illegal.

Ben bu lamba yağını (parafin oil=PO) merak ettim doğrusu. Epey de ucuz, kolay bulunabiliyor, legal ve sağlığa zararlı değil. Tuning için denemek lazım..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest Tanju Cansever

Konuyu baştan sona okudum Ertan Bey. Gerçekten okunması gereken bir yazı olmuş. Ayçiçek yağı sizin de denediğiniz gibi etkisi olmayan bir madde olabilir ama zeytinyağı asidik özellikte bir sıvı olduğundan belki süngerde tuning etkisi yaratabilir. Yabancı forumlarda kullananlar var çünkü. Peki bu sıvı parafine ne diyorsunuz? Aynen Ecolo Expander gibi her gün bir kat sürülüyormuş ve etkisi çok kalıcı ve iyiymiş. Üstelik sağlığa zararlı değil, legal, v.s. Zaten söylenildiğine göre günümüzde tuning ya da booster adı altında satılan ürünlerin içeriğinde %90 sıvı parafin (parafine oil = PO) mevcutmuş.

Saygılar..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bundan 25 sene kadar önce de lastikler daha iyi kessin (o zaman spin diye bir terim yoktu) diye lastiğin üstüne limon sürülürdü ve herkeste birbirine tavsiye ederdi çok iyi oluyor diye.. :lol:

Demek ki biz limon kullanırken onlarda o yıllarda zeytinyağına merak salmışlar ve halen devam ettiriyorlar... :D:

zeytinyağı ve limon direk salatayı anımsattı

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Peki bu sıvı parafine ne diyorsunuz? Aynen Ecolo Expander gibi her gün bir kat sürülüyormuş ve etkisi çok kalıcı ve iyiymiş. Üstelik sağlığa zararlı değil, legal, v.s. Zaten söylenildiğine göre günümüzde tuning ya da booster adı altında satılan ürünlerin içeriğinde %90 sıvı parafin (parafine oil = PO) mevcutmuş.

Saygılar..

İş görüyorsa neden olmasın. Yağlarla uğraşma işi bana eziyet gibi geliyor. Her yere bulaşıyor. İsteyen kullanabilir tabii ki.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   1 Üye, 0 Gizli, 18 Misafir (Tam liste)

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..