Jump to content
Masatenisi.org Forum

Stiga Mendo Mp

Guest Tanju Cansever

Recommended Posts

Guest Tanju Cansever

Stiga Mendo MP hakkında yorum ve tavsiyeleri olan var mı? www.fast-spin.com'da Stiga ürünlerinde güzel indirimler varken alayım diyorum. Genelde orta sert, spinli, hızlı ve uzun ömürlü lastikleri tercih ederim. Sriver L mi , Mendo MP mi desek hangisini seçerdiniz?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Stiga Mendo MP hakkında yorum ve tavsiyeleri olan var mı? www.fast-spin.com'da Stiga ürünlerinde güzel indirimler varken alayım diyorum. Genelde orta sert, spinli, hızlı ve uzun ömürlü lastikleri tercih ederim. Sriver L mi , Mendo MP mi desek hangisini seçerdiniz?

Kullanmadan yorum yapmayı sevmiyorum ama bir miktar okuduklarımdan paylaşayım. Oldukça uzun ömürlü, orta günger, solüsyonsuz ölü hisli, ama solüsyonlu gayet hızlı ve spinli deniyor. Smirnov, Gao Ning gibi arkadaşlar kullanıyor.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest Tanju Cansever

Emre yorumun için teşekkür ederim. Bir de ağırlığı konusunda bilgi olsaydı iyi olacaktı. Açılmamış paketinde 2.0 mm Mendo MP lastiğini elime alıp şöyle bir tartmıştım ve sanki ağır gibi gelmişti. Aslında Stiga lastikler hafif olur (ACS) ama, acaba paketten kaynaklanan bir ağırlık olabilir mi. Malum, yaşımız gereği ağır ekipmanlar bayaa yoruyor bizi.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Emre yorumun için teşekkür ederim. Bir de ağırlığı konusunda bilgi olsaydı iyi olacaktı. Açılmamış paketinde 2.0 mm Mendo MP lastiğini elime alıp şöyle bir tartmıştım ve sanki ağır gibi gelmişti. Aslında Stiga lastikler hafif olur (ACS) ama, acaba paketten kaynaklanan bir ağırlık olabilir mi. Malum, yaşımız gereği ağır ekipmanlar bayaa yoruyor bizi.

Stiga Mendo MP 0 1.8 blk 54 0.193625

Stiga Mendo MP 0 2.0 blk 56.1 0.199957

Stiga Mendo MP 0 2.0 red 57.3 0.204234

Sriver EL/FX, Mark V ile aşağı yukarı aynı gibi.

Butterfly Sriver EL 0 2.1 red 61 0.206367

Butterfly Sriver FX 0 max blk 59.5 0.202505

Butterfly Sriver FX 0 2.1 blk 55.9 0.191406

Yasaka Mark V 40 2.0 blk 59.5 0.201122

Yasaka Mark V 40 2.0 red 60.5 0.204502

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Mendo MP lastiği ülkemizde İrfan Tavukçuoğlu kullanıyor ve bu lastiği çok hızlı olduğu için kullandığını ve oyununa olumlu yönde katkısı olduğunu söylüyor. Kendisinin yorumuna göre bu lastikten Bryce lastikten daha sert tepki alıyormuş.

Kısacası yumuşak bir lastik değil.

Eğer Stiga lastik alacaksanız şu aralar Almana serileri çok tutuluyor. Bilginize...

Ayrıca Donic Coppa J.O. Silver'ı da kullananlar memnun...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest Tanju Cansever
Mendo MP lastiği ülkemizde İrfan Tavukçuoğlu kullanıyor ve bu lastiği çok hızlı olduğu için kullandığını ve oyununa olumlu yönde katkısı olduğunu söylüyor. Kendisinin yorumuna göre bu lastikten Bryce lastikten daha sert tepki alıyormuş.

Kısacası yumuşak bir lastik değil.

Eğer Stiga lastik alacaksanız şu aralar Almana serileri çok tutuluyor. Bilginize...

Ayrıca Donic Coppa J.O. Silver'ı da kullananlar memnun...

Selamlar Saadettin Bey,

Mendo MP lastiğini fiyat olarak uygun ve indirimde olduğu için alıp denemek istiyordum. Almana serisi biraz fiyatlı ve o lastiğin yerini tutabilecek elimde bir çift az oynanmış Rapid Dtecs max var. Eğer İrfan Tavukçuoğlu Mendo MP ile oynuyorsa kesin bu lastiği alıp denemem lazım. Acaba max mı 2.0 mı kullanıyordu? Çin lastiği gibi sert süngerli ama müthiş hızlı bir lastik kim istemez ki? Oynayamasam bile soranlara Türkiye şampiyonu işte bu lastiklerle oynuyor derim, müthiş havalı olur.. :hehe:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hmm, bunlar oldukça yeterli. 2.0 mm ağır değil demek ki. Sağol Emrecim, bu arada senin avatar ile imzandaki tahta uyuşmuyor hatırlatayım dedim..:)

Çantada o da var abi :)

Bu arada Saadettin Bey'in yazdığı JO Silver gerçekten güzel lastik. Harika spin üretiyor, gayet hızlı ve sesi de güzel (tabii ki solüsyonsuz). Mizutani tahtada kullanıyorum, özellikle karbon tahtalarla iyi gider herhalde. Ama yumuşak olduğunu söylemek lazım, sert sevene gelmez.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest Tanju Cansever
Çantada o da var abi :)

Bu arada Saadettin Bey'in yazdığı JO Silver gerçekten güzel lastik. Harika spin üretiyor, gayet hızlı ve sesi de güzel (tabii ki solüsyonsuz). Mizutani tahtada kullanıyorum, özellikle karbon tahtalarla iyi gider herhalde. Ama yumuşak olduğunu söylemek lazım, sert sevene gelmez.

Emrecim, sen de Saadettin Bey gibi tahta kolleksiyonerliği konusunda emin adımlarla ilerliyorsun galiba:) Ofansif CR merak ettiğim tahtalardan biri aslında. Maze ile değişmek ister miydin? Butterfly made in Japan serisine bi carbon daha eklemiş olursun:)

Donic ürünlerini denedim. Supersonic s40, Gallardo PS gibi ama bana çook zayıf ve amatör lastikler gibi geldiler. Belki iyi lastikleri de vardır ama alternatif o kadar çok ki. J.O Coppa Silver lastiği bir sürü muhteşem lastik arasında merak ettiğim en son lastik olabilir benim için. Yumuşak olması ise kötü bir puan. Bari üst lastiği sert ve dinamik olsa keşke. Ama Donicler malesef çok çabuk yıpranıyor, nazik oluyorlar. Yanlışım varsa düzeltin..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

...Acaba max mı 2.0 mı kullanıyordu?...
Evet max süngerli kullanıyor...

...Emrecim, sen de Saadettin Bey gibi tahta kolleksiyonerliği konusunda emin adımlarla ilerliyorsun galiba...
Yok yok.. daha çok çalışması lazım... En azından ben sadece günlük aldıklarım dışında Masa Tenisi müzesinde bulunan tahtalardan da birkaçına sahibim. Sonunda bendekileride oraya bağışlayacağım zaten. :D:
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Evet max süngerli kullanıyor...

Yok yok.. daha çok çalışması lazım... En azından ben sadece günlük aldıklarım dışında Masa Tenisi müzesinde bulunan tahtalardan da birkaçına sahibim. Sonunda bendekileride oraya bağışlayacağım zaten. :D:

O iş çalışmakla olmaz o zaman abi. Klasik anlayışım daha gelişmedi benim :) Elimdeki en enteresan tahta iruiru'da mutlaka satılıyor olur. Çok birşey de yok zaten 4 tane ile idare ediyoruz.

Tanju abi tahta geleli daha 3-5 gün oldu. Hele bir vurayım biraz.

JO Silver'in üstü de süngeri yumuşak. Nazik de. Vurunca kopuyor filan. Ama spin oynuyorsanız çok tatlı bir hissi var. Yani seven için o naziklik filan çok birşey farketmez. "Tak oyna" olayının en hoş olduğu lastiklerdendir diye düşünüyorum. Bu ara oldukça alttan attığını da söyleyeyim. Gerçi benim tahtanın kompozit olması da etkili.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest Tanju Cansever
O iş çalışmakla olmaz o zaman abi. Klasik anlayışım daha gelişmedi benim :) Elimdeki en enteresan tahta iruiru'da mutlaka satılıyor olur. Çok birşey de yok zaten 4 tane ile idare ediyoruz.

Tanju abi tahta geleli daha 3-5 gün oldu. Hele bir vurayım biraz.

JO Silver'in üstü de süngeri yumuşak. Nazik de. Vurunca kopuyor filan. Ama spin oynuyorsanız çok tatlı bir hissi var. Yani seven için o naziklik filan çok birşey farketmez. "Tak oyna" olayının en hoş olduğu lastiklerdendir diye düşünüyorum. Bu ara oldukça alttan attığını da söyleyeyim. Gerçi benim tahtanın kompozit olması da etkili.

Emrecim, yumuşak sünger ve lastiklerle ilgili bir kaç şey söylemek istiyorum. 70'li, 80'li hatta 90'lı yılların şampiyonlarının kullandığı ekipmanlara bakacak olursak genellikle 1.9 veya 2.0 mm süngerli lastiklerle oynadıklarını görürüz. Ve o zamanlar henüz sünger kalınlığı denilince en fazla 2.2 veya 2.3 kalınlıklar söz konusuydu. Çünkü toplar 38 mm idi ve daha hafif imal ediliyorlardı. Oyuncular ne kadar hızlı vurursa vursun toplar süngeri ezerek tahtaya kadar ulaşamıyordu. Ama günümüzde kullanılan 40 mm çapında ve daha sert, daha ağır imal edilen toplar ile artık en az 2.0 lastiklerle oynamak gerekli hale geldi (ofans oyuncuları için söylüyorum). Hatta topların bu süngeri ezici özelliği ile başedebilmek için üreticiler 2.6 mm kalınlığında süngerler bile üretmek zorunda kaldı. Süngeri bu kadar kalınlaştırabilmek için de üst lastiği inceltmek mecburdu.

Hal böyle olunca hem üst lastiği ince ve esnek hem de süngeri yumuşak lastiklerle oynamak biraz paradox gibi görünüyor. Hele bir de max kalınlık değilse iyice ters bir durum olur ki, oyun stilinizi ofansiften defansife doğru kaydırmanız gerekir. Andro'nun ürün kitapçığını incelerseniz yumuşak lastikleri yeni başlayanlara, medium olanları orta seviye oyunculara, sert lastikleri ise üst seviye oyunculara önerdiğini görürsünüz. Çünkü üst seviye oyuncuların karşısında da üst seviye rakipler olacağından, bu rakiplerin yolladığı mermi gibi toplarla başedebilmek için güçlü ve sert ekipmanlara ihtiyaç vardır. Sünger sert olsa bile rakibin topları o süngeri ezebilmektedir çünkü. En azından üst lastiğin sert ve gergin imal edilmesi bundandır. En sert tahtalarda bile üst seviye bir maçta oyuncular titreşim hissedebilmekte, bunun için carbon ya da diğer compozid ekipmanları tercih etmektedirler.

Ama ben ve benim gibi amatörlerin bu ekipmanlara gereksinimi yoktur çünkü rakiplerimiz genellikle orta ya da alt seviye oyuncular oluyor. Bol titreşimli tahta ve yumuşak lastiklerle yumuşak yumuşak oynarız biz. Sonuç olarak sen sürekli antenman yapan ve işin ciddiyetine vakıf olmuş, karşında sert rakipler bulabileceğin bir sporcusun. Eğer hala stilini yumuşak lastikler üzerine kurmakta ısrar ediyorsan bence bir an önce bu paradoxtan vaz geçerek sert lastiklere geçiş yapman ve elini alıştırman gerekli.

Zaten önceki mesajlarında kafanda bir soru işareti oluşmuş ve neden üst düzeyde hiç FX uzantılı lastikler kullanılmıyor diye sormuştun arkadaşım. Biraz özel mektup gibi bir yazı oldu ama okuyan diğer forum arkadaşlarımızın da bu mesajdan faydalanmaları için genel olarak yazdım.

Bu fikirler tamamen benim ortaya attığım ve doğruluk derecesi isbatlanmamış fikirlerdir. Yanlışa düşmüş olabilirim ama ben böyle düşünüyorum. Aksi tezleri olan varsa veya beni teyid eden arkadaşlar varsa lütfen fikirlerini açıklamalarını isterim.

Sevgi ve saygılarımla Emre kardeşim....

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

ben de tanju abiye sünger sertliği konusunda katkıda bulunmak isterim. ben yumuşak lastikle oynuyorum, rakip orta seviyede birisi olduğu zaman gelen topu karşılamada hiç sorun olmuyor. fakat gerçekten iyi düzeyde biriyle oynadığım zaman gelen topu kontrol etmekte zaman zaman çok zorlanıyorum. top lastiğe çarpıp uçup gidiyor.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest Tanju Cansever
ben de tanju abiye sünger sertliği konusunda katkıda bulunmak isterim. ben yumuşak lastikle oynuyorum, rakip orta seviyede birisi olduğu zaman gelen topu karşılamada hiç sorun olmuyor. fakat gerçekten iyi düzeyde biriyle oynadığım zaman gelen topu kontrol etmekte zaman zaman çok zorlanıyorum. top lastiğe çarpıp uçup gidiyor.

Yumuşak lastikle oynadığını söyleyemeyiz Turushan. Bryce speed fx üst lastiği oldukça kalın ve sert, gergin bi lastik. Elimizle yokladığımızda sert lastik izlenimini veriyor. Ayrıca 2.1 kalınlık da bu lastiğin gücünü tamamlıyor. Ben Bryce FX ve Speed FX lastiklerini incelediğimde Speed FX olanın daha sert ve güçlü olduğunu gördüm. Saygılar..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest Tanju Cansever
Abi zahmet vermişim haberim yok, eline sağlık. Bende genelde orta ayarda süngerli lastikler var.

Serttir yumuşaktır, hepsi doğrudur da pek tatlı oynanıyor :). Arada görüşürsek denetmek isterim. Defansif filan yazmışsın, bu lastik pek yanından geçmez.

Emrecim, zahmet değildi. Bazen ilham geliyor ve konuyu uzatıyorum istemeden. Orta ayar lastiklere bir diyeceğim yok ben de onları severim ama gerçekten yumuşak olanlar yavaş toplarda zıplak (senin tabirinle), hızlı vuruş ve sert spinlerde ise güçsüz hissettiriyorlar. Mesela Rukie Dtecs sünger sertliği neredeyse sıfıra yakın (paketin üzerindeki skalaya baktığımızda). Ama sen dinamik hissediyorsan belki Dtecs teknolojisinden kaynaklanıyor olabilir veya üst lastiği gergin ve serttir. En son Sriver FX max alıp topu süngere göme göme spin çekiim dedim ama her topa da spin çekilmiyor ki birader, genelde çat, çot geçiriyoruz topa ve ne mümkün, güçsüz kalıyor Sriver FX.

Sevgilerimle...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Emrecim, zahmet değildi. Bazen ilham geliyor ve konuyu uzatıyorum istemeden. Orta ayar lastiklere bir diyeceğim yok ben de onları severim ama gerçekten yumuşak olanlar yavaş toplarda zıplak (senin tabirinle), hızlı vuruş ve sert spinlerde ise güçsüz hissettiriyorlar. Mesela Rukie Dtecs sünger sertliği neredeyse sıfıra yakın (paketin üzerindeki skalaya baktığımızda). Ama sen dinamik hissediyorsan belki Dtecs teknolojisinden kaynaklanıyor olabilir veya üst lastiği gergin ve serttir. En son Sriver FX max alıp topu süngere göme göme spin çekiim dedim ama her topa da spin çekilmiyor ki birader, genelde çat, çot geçiriyoruz topa ve ne mümkün, güçsüz kalıyor Sriver FX.

Sevgilerimle...

Tanju abi, orta süngerli, dayanıklı ve kendini ispatlamış bir lastik de (sen Donic sevmezsin gerçi ama) JO Waldner.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest Tanju Cansever
Tanju abi, orta süngerli, dayanıklı ve kendini ispatlamış bir lastik de (sen Donic sevmezsin gerçi ama) JO Waldner.

Tabi o lastiğin gönlümde ayrı bir yeri var. Alıp da denemek ve oynamak istediğim özel bir lastik JO Waldner. Hatta bu lastiği Nittaku da üretiyor bildiğim kadarıyla. Nittaku tarafından üretilen aynı isimde başka bir Donic lastiği de yok zaten değil mi? Ama nette okuduğuma göre ağır bir lastikmiş ve Sriver L muadili gibi bir şey. Aslında rutin olarak zamklamaya muhtaç klasik ürünlerden yavaş yavaş uzaklaşmak lazım çünkü yasaklar geliyor veya geldi bile. Hem dinamik süngerli hem de ikide bir zamk istemeyen gergin yapılı lastikler en iyi seçenek gibi görünüyor. Herkesin kişisel tercihi ve stili ayrı tabi. Sevgiler...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Kelimenin tam anlamıyla beton gibi lastik. Sriver L onun yanında kuzu gibi kalıyor.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest Tanju Cansever
Kelimenin tam anlamıyla beton gibi lastik. Sriver L onun yanında kuzu gibi kalıyor.

Merhaba Ali Bey,

Bu bilgi için teşekkürler. Bana göre değil demek ki, alıp da pişman olmaktan kurtardınız beni sağolun.... :huh:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 1 Gizli, 18 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..