Jump to content
Masatenisi.org Forum

Masa Tenisi Antrenörlerine Rica..

Misafir

Recommended Posts

Bütün masa tenisi camiasına selamlar.

Ben Ege Üniversitesi Beden Eğitimi Spor Yüksek Okulu, Beden Eğitimi Öğretmenliği son sınıf öğrenciyi Aykut Bilgen.

Açıkçası masa tenisi benim uzmanlık alanıma girmiyor. Branşlarım arasında badminton ve tenis raket sporları var ama masa tenisini keyifli bir spor olduğu için sadece boş zamanlarımı değerlendirmek için oynuyorum.

Forumda bir çok farklı yorumlar var ve genelde masa tenisinin ihtiyaçları, türkiyedeki sistemin yetersizliği, ilgisizlik ve daha başarılı durumlara gelmesi için neler yapılabilir konuları üzerinde durulmuş.

Bu okulumun bittiği son dönem de seçmeli ders olarak aldığım Raket Sporları Okul İçi Organizasyon dersinin ilk hafta konu anlatımını yapacak oluşum ve konunun da Masa Tenisi olması nedeniyle kendimi bu forum sitesinde buldum. İnternetten araştırdığım kadarıyla gerekli kurallar, saha ölçüleri, teknikler, malzeme tanıtımları google vesilesiyle kolaylıkla bulunabilmekte. Ama benim bilmek istetiğim bilgiler daha çok antrenörlere ait bilgiler. Bu yüzden aşağıya yazacağım 2 farklı soru için yardımlarınızı beklemekteyim. Şimdiden herkese teşekkür ederim.

1. Hangi oyuncu hangi raket lastiğini kullanmalı?

2. Öğretim yöntemlerini hangi oyuncu nasıl öğrenir? (yaşlara göre dağılımları)

ilginize teşekkür ederim tekrardan.

saygılar, Aykut Bilgen.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

sitenin ana sayfasında yani forum değil www.masatenisi.org sayfasında hangi lastiği seçmeli diye bir yazı var. ayrıca antrenman konularında da birçok yazı bulunmakta...
Bende o konuyu hatırlatmak için tekrar siteye girmiştim ki, senin yazını gördüm Tsu.. Sen benden çok yaşayacaksın... ;):
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bütün masa tenisi camiasına selamlar.

Ben Ege Üniversitesi Beden Eğitimi Spor Yüksek Okulu, Beden Eğitimi Öğretmenliği son sınıf öğrenciyi Aykut Bilgen.

Açıkçası masa tenisi benim uzmanlık alanıma girmiyor. Branşlarım arasında badminton ve tenis raket sporları var ama masa tenisini keyifli bir spor olduğu için sadece boş zamanlarımı değerlendirmek için oynuyorum.

Forumda bir çok farklı yorumlar var ve genelde masa tenisinin ihtiyaçları, türkiyedeki sistemin yetersizliği, ilgisizlik ve daha başarılı durumlara gelmesi için neler yapılabilir konuları üzerinde durulmuş.

Bu okulumun bittiği son dönem de seçmeli ders olarak aldığım Raket Sporları Okul İçi Organizasyon dersinin ilk hafta konu anlatımını yapacak oluşum ve konunun da Masa Tenisi olması nedeniyle kendimi bu forum sitesinde buldum. İnternetten araştırdığım kadarıyla gerekli kurallar, saha ölçüleri, teknikler, malzeme tanıtımları google vesilesiyle kolaylıkla bulunabilmekte. Ama benim bilmek istetiğim bilgiler daha çok antrenörlere ait bilgiler. Bu yüzden aşağıya yazacağım 2 farklı soru için yardımlarınızı beklemekteyim. Şimdiden herkese teşekkür ederim.

1. Hangi oyuncu hangi raket lastiğini kullanmalı?

2. Öğretim yöntemlerini hangi oyuncu nasıl öğrenir? (yaşlara göre dağılımları)

ilginize teşekkür ederim tekrardan.

saygılar, Aykut Bilgen.

Böyle bir konuyu burada satırlarla anlatmak mümkün değil. Bu işi çok iyi bilen antrenörler bile seminerlere giderek veya başka yöntemlerle kendilerini geliştiriyorlar. Ama çok basit olarak buradan kısabir şeyler söylenebilir.

1. Atak oynayanlar, hızlı tahtaların üstüne fazla kalın olmayan, falso verme kabiliyeti fazla olmayan atak lastikleri seçmeli,

2. Spinli oynayanlar, falso vermeyi seven ve karşı tarafın falsolarından etkilenmeyen sporcular hızlı tahtaları, kalın süngerli ve falso verme kabiliyeti yüksek lastikleri seçmeli. 3. Blok oynayanlar, allraunt tahtaların üstüne fazla kalın olmaya kontrolu lastikleri seçmeli,

4. Defans oynayanlar, hızı iyice düşük kontrolu yüksek defans tahtaların üstüne çok ince süngerli veya süngersiz pütürlü pütürsüz lastikleri seçmelidirler.

En pahalı tahta ve lastikler her sporcu için daha iyidir denemez.

Hangi oyuncu nasıl öğrenir sorusuna gelince; antrenör sporcunun bu oyun stillerinden hangisi ile daha başarılı olacağına karar verir ve antreman programlarını da, malzeme seçimini de buna göre yapar. İyi çalışmalar

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 10 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..