Jump to content
Masatenisi.org Forum

Yumuşak/sert Süngerli Lastikler, Neden? Niçin? :)

Recommended Posts

Kafama takılan bir konu. Genelde benim gibi zayıf teknikli oyuncular, tekniği oturmuş amatörler ve hatta ülkemizde çoğu lisanslı oyuncu yumuşak süngerli lastikler kullanıyor. Sriver FX, Bryce FX, Almana Sound ST vs vs. Bunun nedeni olarak Avrupa kökenli temel tekniklerde genelde spin üretirken süngerden faydalanıldığı, ve buna bağlı olarak maksimum spin için yumuşak süngerli lastik seçildiği düşünülebilir. Hatta tam tersi biçimde Çin stilinde yumuşak tahta, sert sünger ve yapışkan üst lastiklerle en iyi sonuç alındığı düşünülebilir. Bu yorumlarımın genel olarak yerinde olduğunu düşünüyorum ama buna ters düşen durum genelde üstü seviye yabancı oyuncuların (Avrupa stilinde oynayan) hiç de yumuşak süngerli lastikler kullandığını göremiyorum. Boll'ün Sriver L'nin daha sert versiyonu ile, Schlager'in Bryce Hard ile oynadığını okuyorum (ki tahtasının da en sert tahtalardan olduğunu düşünebiliriz). Internette biraz araştırırsanız pek de "FX" uzantılı oynayan oyuncular olmadığını göreceksiniz. Genelde orta sertten aşağıya düşen yok. Bu fark neden? Biz mi kolaya kaçıyoruz? Hata mı yapıyoruz? Yoksa 40 fırın ekmek yiyince biz de mi sert süngerleri isteyeceğiz? :) Nedense bunun sadece zevk/seçim meselesi olduğuna inanasım gelmiyor. Yok aslında genel trend yumuşak sünger de benim gözüme çarpmadıysa da mazur görün.

Hepinize selamlar..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest Tanju Cansever

Emre iyi bir konuya değinmişsin. Söylediklerinde haklısın. Üst seviye oyuncular genelde en az medium ve daha sert lastik kullanıyorlar. Bunun sebebini rakipten gelen topların sert ve hızlı olması dolayısıyla sert sayılabilecek bir süngerde dahi hissedilebilmesi şeklinde açıklayabiliriz sanıyorum. Yumuşak süngerler ise güçlü bir rakip karşısında zayıf kalırlar ama sana lokum gibi toplar atan bir rakip karşısında epey işe yarayabilirler, güzel güzel fırçalayarak spin üretilir, rakip de bu spinli topları dışarı atar, vay be spinlerim geri dönmüyor denilir. Özellikle forehandde orta sert veya sert süngerli, sağlam top sheet'li bir lastik kullanmaya alışmak lazım. Bu tür lastikler sert şutlarda, hassas topspinlerde, bloklarda her zaman daha iyidir. Ama backhandde genellikle oyunu yönlendirmeyi seçen oyuncular topu çok iyi tutan spinli ve biraz yumuşak ama hızlı lastikler kullanabilirler. Aynı şekilde forehandde Sriver L, backhandde Sriver EL düşünülebilir. Bazı arkadaşlar farklı görüşte olabilirler ama tamamen teknik meselesi sanıyorum. Nasıl alışılırsa öyle gider. Ancak olması gereken şekil budur diye düşünüyorum. Forehandde yumuşak yumuşak topspin çekme devri kapandı, sert lastikler ile sert şutlar veya fastspinler daha çok belirgin hale geldi. 40 mm boyutlarında top ile oynamak bunu gerektiriyor demek ki.

Selamlar, saygılar..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Profesyonellerin daha sert sünger tercih etmelerinin iki nedeni var. Birincisi onlar bizden çok daha fazla miktarda yapıştırıcı sürüp o süngerleri yumuşatıyorlar ikincisi ise onlar çok daha hızlı ve güçlü vuruşlar yaptıklarından topu yine de rahatça hissedebiliyorlar. Ben yeni başladığımda sriver fx'i iyice yapıştırıdğımda ancak topu hissederdim, bryce'ı ise "dokununca uçuyor" deyip bırakmıştım şimdi ise bryce fx bile yumuşak geliyor bryce tercih ediyorum.

40 fırın ekmek diyorsun yani :gulumse:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 1 Gizli, 22 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..