Jump to content
Masatenisi.org Forum

Islak Yapıştırma Acil Yardım

Misafir

Recommended Posts

şimdiye kadar hiç ıslak yapıştırma yapmadım ama tahmin ettiğim kadarıyla sürdükten sonra bir süre kurumasını bekliyoruz ve hemen yapıştırıyoruz ama en erken ne zaman yapıştırılıyor bilgim yok ben de öğrenmek istiyorum.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Geçen hafta imzamdaki bileşenleri yapıştırma işlemi yaptım.yaklaşık 15 yıldır tek lastik bile görmemiştim.Yani hiçbir fikrim yoktu.Butterfly"nin su bazlı yapıştırıcısını lastiklere ve tahtaya sürdüm kuruma yaklaşık 5 dakika sürdü(Zannettim).daha sonra lastikleri tahtaya bastırdım. sabırsızlıkla masa başına gittim yapıştırma işi bittikten 15-20 dakika sonra masa başında oynamaya başladığımda "tamamen hayal kırıklığına uğradım" dedim.Çünki lastikler yeterince kalın olmasına rağmen hiç atmıyordu.lastiklerin çok kalitesiz olduğuna kanaat getirecektim.Ama oynadıkça raket oturdu. yapıştırıcıyı sürdükten 1 -1.5 saat sonra tamamen yapıştı ve tahminlerimi değiştirdi.Şimdi raketten çok memnunum ....çok iyi atıyor.herhalde tam yapışma 1-1.5 saatte gerçekleşiyor.Yada ben yanlış yaptım. Üzerindeki talimatlarıda anlayamadığım için kesin birşey diyemeyeceğim.tecrübemi paylaşayım dedim.bende tam yolunu öğrenmek isterim.İyi çalışmalar.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest Tanju Cansever
ne güzel, yanlışlıkla da olsa deneme / yanılma yöntemi ile tecrübeniz olmuş. eski nesil solusyonlarda ıslak yapıştırdıktan ne kadar sonra tam kuruma gerçekleşiyor bilen var mı?

Bildiğim kadarıyla demiyeceğim, tahmin ettiğim kadarıyla yapışkan henüz kurumamışken sünger iyice gerilmiş vaziyettedir. Kubbe şeklinde bir görünüm mevcuttur. Bu haliyle lastiği tahtaya yapıştırarak, tahta kenarlarından dışarı taşan iyice gergin bir lastik elde etmiş oluruz. Tabi bu işlem önceden kesilmiş lastiklere uygulanır. Aksi takdirde bu şekilde yapıştırıp kesmeye kalkarsak, lastiği bir dahaki sefer tahtadan ayırdığımızda çük kadar kalmış olduğunu görürüz :)) Su bazlı yapıştırıcılar hakkında bilgim yok ama diğer eski nesil yapıştırıcılarda kuruma süresi lastiğin kubbe görünümünün azalması ile anlaşılır. Kubbeleşme yok olduğunda kurumuş demektir ve tahtaya da ince bir kat sürerek (genellikle hemen kurur) yapıştırma işlemini gerçekleştiririz. Rulo kullanıyorsak ruloyu lastiği ezmek için değil, sadece hava kabarcığı kalmayacak kuvvette nazik olarak bastırmalıyız. Yanlışım varsa düzeltin....

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Yapıştırma iki şekilde yapılır. 1- Lastiğe ve tahtaya solüsyonu(çok fazla atmasını istiyorsanız iki tabaka solüsyon) sürer yaklaşık 2-3 dakika kurumasını bekler ondan sonra yapıştırırsınız. 2- Lastiğe ve tahtaya solüsyonu sürdükten hemen sonra lastiği tahtanın üzerinde biraz gezdirerek(solüsyon hafif nemli hale gelene kadar) yapıştırılır. Ben her iki yöntemlede yapıştırdım. Fakat prformans olarak benim tercihim 2 numaradır.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest Tanju Cansever
Yapıştırma iki şekilde yapılır. 1- Lastiğe ve tahtaya solüsyonu(çok fazla atmasını istiyorsanız iki tabaka solüsyon) sürer yaklaşık 2-3 dakika kurumasını bekler ondan sonra yapıştırırsınız. 2- Lastiğe ve tahtaya solüsyonu sürdükten hemen sonra lastiği tahtanın üzerinde biraz gezdirerek(solüsyon hafif nemli hale gelene kadar) yapıştırılır. Ben her iki yöntemlede yapıştırdım. Fakat prformans olarak benim tercihim 2 numaradır.

Mehmet bey, lastiği tahtanın üzerinde gezdirmek imkansız gibi bir şey çünkü hemen yapışıyor. Ama sizin kullandığınız solüsyon tabir ettiğiniz yapıştırıcı "sülüsyon" denilen malzeme ise kuruması epey vakit alacağından lastiği tahtanın üzerinde gezdire gezdire yapıştırabilirsiniz. Diğer taraftan orijinal yapıştırıcı kurumamış olsa bile lastik tahtaya temas ettiği anda yapışır. Benim gözlemlerim bu şekilde.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Mehmet bey, lastiği tahtanın üzerinde gezdirmek imkansız gibi bir şey çünkü hemen yapışıyor. Ama sizin kullandığınız solüsyon tabir ettiğiniz yapıştırıcı "sülüsyon" denilen malzeme ise kuruması epey vakit alacağından lastiği tahtanın üzerinde gezdire gezdire yapıştırabilirsiniz. Diğer taraftan orijinal yapıştırıcı kurumamış olsa bile lastik tahtaya temas ettiği anda yapışır. Benim gözlemlerim bu şekilde.

Tanju Bey merhaba,

Ben solüsyon olarak şu anda stiga carbo kullanıyorum. Daha önceleride bir çok marka kullandım(joola rossi, butterfly fair chack, light vs.) ve bahsettiğiniz gibi bir problemle karşılaşmadım. Eğer kullandığınız solüsyon anında kuruyorsa bahsettiğiniz olabilir. Fakat yinede bana ilginç geldi. Siz yapıştırıcı olarak ne kullanıyorsunuz çok merak ettim doğrusu?

Saygılar,

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest Tanju Cansever

Ben de fair chack kullanıyorum. Daha önce de waldner speedmaster, rapid clean, andro performans gibi yapıştırıcılar kullandım. Lastiğe ve tahtaya sürerken daha kurumaya başlıyor, sünger tarafından emiliyor yapıştırıcı. yoksa ben mi hatalı sürüyorum bilmem. Zaten tahtaya ince bir katman sürdüğünüzde hemen kuruyor. Hele açık havada yaparsam tahtanın anında kuruduğunu görüyorum.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest Tanju Cansever
youtube videoları hazırlamak lazım bu yapıştırma konusu çin. Çünkü teknikler çok farklı ve Mehmet abinin anlattığı ıslak yapıştırmayı yapmak için biraz tecrüübe lazım. Eğer yapıştırıcıyı bolca lastiğin üstüne döküp hiç fırça kullanmadan tahtanın üstüne atıp daireler çizdirirseniz lastik kolayca tahta üstünde gezer. Sonra bahsettiğiniz gibi kurudukça yavaşca yapışmaya başlar ve siz bunu sezip yavaşça lastiği tahta üstünde doğru pozisyona getirirsiniz bir süre lastiği iyice bastırır yapıştırırsınız. bir başka ıslak yapıştırma yöntemi ise bolca yapıştırısıcı lastiğe veya tahtaya döküp lastikle tahtayı birleştirip 1 dakika beklemek. Sonra lastiği geri çekip tekrar tahta ve lastiğe az bir yapıştırıcı sürüp kuru yöntemdeki gibi yapıştırmak.

Ozan'ın anlattığı yöntemle lastiği tahta üzerinde gezindirmek mümkündür kabul ediyorum. Ama fırça kullanmadan. Yapışkanı lastiğe fırçayla değil de tahtayla yedirmiş oluyorsunuz. Şimdi olayı daha iyi anladım. Peki bunu her antrenman ya da maç öncesi yapmak lastiğe çok fazla yapışkan birikmesine sebep olmaz mı? Aşırı yapışkan tüketimi ve cebimizi yakması ise başka bir konu:)

Çok soru sorduğum için kusura bakmayın. Değişik yapıştırma videoları seyrettim, fırçayla sürenler, karton parçası ile sürenler, iki cam arasında lastiği sıkıştırarak sürenler, v.s. ama sizin anlattığınız şekli görmemiştim.

Saygılar..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ben solüsyonu tahta ve lastiğe fırça ile sürüp gezdirdikten sonra yapıştırıyorum. Tusubanın dediği gibi de olabilir fakat o şekilde yapılırsa Tanju beyin bahsettiği üzere cebi fazla yakar ve lastiğin üzerinde çok tabaka olur. Bu şekilde lastiği temizlemeden 10 defa yapıştırma yapabiliyorum. Benim yaptığım teknikteki incelik işlemi biraz seri yapmak diye düşünüyorum.

Saygılar,

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest Tanju Cansever

Anlaşılan yapıştırma konusu başlı başına bir tecrübe işi ve öğrenmenin de sonu yok. Bilgi ve tecrübeleriyle yapıştırma konusuna katkıda bulundukları için Mehmet bey ve Ozan kardeşime teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Anlaşılan yapıştırma konusu başlı başına bir tecrübe işi ve öğrenmenin de sonu yok. Bilgi ve tecrübeleriyle yapıştırma konusuna katkıda bulundukları için Mehmet bey ve Ozan kardeşime teşekkürler.

Tanju Bey merhaba,

Her zaman her konuda yardıma hazırım. Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana :D: :D:

Saygılar,

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 11 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..