Jump to content
Masatenisi.org Forum

Bütünüyle Yabancı Bir Türk Takımı

Murathan

Recommended Posts

Dün FB TV'de izlediğimiz maçta Bir Türk takımının yarı final maçı vardı, masatenisi severler olarak bizler ekranlarda, seyirciler de tribündeki yerlerimizi almıştık. Belki de ilk defa bir Türk takımı ETTU Cup' da yarı final oynuyordu bu durum gerçekten heyecan vericiydi. Ama tipik bir Fenerbahçe klasiği yine olaya damgasını vurdu. Bütün branşlarda olduğu gibi Masa Tenisinde de tamamen yabancılardan oluşan bir kadroyla sahaya çıkan takım, İrfan Tavukçuoğlu gibi bir değerin 4. adam olarak kenarda beklemesine neden oldu.

Kaliteli yabancıların katkısını kimse inkar edemez, bütün takımlar yabancıyla oynuyor tamam ama bu ülkenin yetiştirdiği en başarılı masa tenisçilerden biri eğer 3. adam bile olamıyorsa geriden yetişmekte olan masa tenisçi kardeşlerimize neyi anlatacağız. Asıl olan şey sadece ve sadece başarı mı, Fenerbahçe ETTU Cup'ı alsa ne olacak, takımda hiç Türk oyuncu oynatmayan bir takımın başarısını kim içine sindirecek.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ben içime sindiririm Murathan... Neden sindirdiğim düşüncesinide aşağıya özetliyorum. Katılan olur, katılmayan olur bilemem ama konu geniş olduğu için kısaca yazmaya ve düşüncelerimi paylaşmaya çalışayım...

Yıllardır oynayan bir oyuncu olarak, eğer hala biryerlere gelemiyorsak ve ferdi bir spor olan masa tenisi için elimizdeki sporcuların oyun seviyesi bizi heyecanlandıracak yerlere götürmüyorsa o zaman daha iyi sporcuları bünyemize katmakta yarar var. Eğer maça dikkat ettiysen rakibimizin 3 oyuncusundan ikiside Çinliydi...

Biz eğer bu sporda başarılı olmak istiyorsak Çin gibi bu sporu her yere yaymış bir ülkenin sporcularının iyisini ve kalitelisini ülkemize kazandırmak bizim yararımızadır. Ben yabancı ülkelerdeki takım maçlarınıda takip ettiğimde birçok takımın oyuncusunun Çinlilerden oluştuğunu görüyorum. (Sadece orada olsa iyi çünkü bugün gelişmiş ülkelerin tamamı Çindeki yi oyuncuları kendi milli takımlarında oynatabilmenin hesabı içindeler...) Dün televizyon başına oturup eğer bir yarı final maçı izleyebildiysen, bunun başlıca sebebi dünya literatüründe yeri olan oyuncuların Fenerbahçe takımında oynamasıdır. (Fenerbahçie'nin sırf oyuncusunu da atlamamak lazım...)

Bende senin yazdıklarına katıldığımı, mesela 3. adam olarak en azından İrfan'ı seyretmeyi çok istediğimi belirtmek isterim ama demek ki, bu maç için ya hazır değildi (sakatlık yada başka bir sorunu olur bilemem çünkü antrenman için bile çıkmadı) yada diğer oyuncular daha iyidi...

Bireysel sporlarda ne yazık ki, bu sporun gelişmesi için yapabileceğimiz tek şey önce iyi sporcuları bünyemize kazandırmak, devamında da bu sporcularla bizim gençleri devamlı antrenman ve maçlar yaptırarak bir adım ileriye gitmemizi sağlamak. Çünkü sende masa tenisi gibi bireysel bir spor yapıyorsan biliyorsun ki. bu spor nankör bir spor ve sadece antrenman yapmak değil, senden daha iyi oyuncularla antrenman yaparak bir yere varılıyor.

Neden peki içime sindiriyorum? Çünkü eğer bu branşta olmadık yerlerden dereceler almaya başlarsak gitgide ülkemizde popüler bir spor haline gelir ve sende daha çok maçı evinde seyreder duruma gelebilirsin. Naim Süleymanoğlu ülkemize kazandırılıp 1.50 boyuyla halteri kaldırdı ve devamında halter ülkemizde kilometrelerce ileriye gitti.. Belki bu sporda da ilgiyi böylelikle yakalarız.

Tabii konu geniş bir konu olduğu için aslında yazılacakta söylenecekte çok şey var... Çünkü kenarda oturan iki Türk, yani İrfan ve Murat benim şahsen tanıdığım ve ikisininde kişiliklerinin dahi çok iyi olduğuna inandığım, bu işe emek vermiş ve ülkemizin yetiştirdiği en önemli oyunculardan. Ben herkesten daha çok onların sahada olmasını isterim ama ülkemizdeki herşeydeki başıboşluk gibi o sporcularda bu işten gerçekten ekmek yiyebilecekleri yerde, kendilerine iş verebilen firmalara girip çalışıyorlar ve ne yazık ki oradan kazandıklarıyla geçiniyorlar. HAliyle bir noktada ne yazık ki tıkanıyoruz. Keza Gürhan Yaldız'da onca senelik oyuncu olmasına rağmen Masa Tenisinden kazandığıyla bir yere geldiğini sanmam...

Ne zaman ki bu spor artık popüler bir hale gelmeye ve televizyonlarda ilgi çekmeye başlar, sporculardan imza isteyenlerin sayısı artar ve artık başka bir işe ihtiyaç duymadan sadece bu sprdan kazandıklarıyla bir sporcu geçinir o zaman ileri gideriz ve Fenerbahçe gibi takımda tüm oyuncular Türk olur...

Belki bu geçiş aşamasında yani ilgiyi çekmek aşamasında böyle bir girişime gerek vardı ve oldu. En azından FB TV bile bir önceki maçta, sadece iki maçı yayınlarken şimdi tamamını verdi ve birçok kişi evinde seyredebildi.

Olimpiyatlarda Türk milli takımında oynayacak olan Cem (Chen) ve diğer oyuncularımız eğer birkaç sıra yukarı çıkabilirse o zaman TRT'de ilgi göstermek ve maçları yayınlamak zorunda kalacak. Buradaki herkeste uzun süredir TRT kanallarında izleyemedikleri masa tenisi maçlarını seyrebilmenin dayanılmaz haififliğini yaşayacaklar...

Yeter sanırım bu kadar... Devam mı yoksa? Yok, yok yeter...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ben kaliteli yabancılara karşı olmadığımı zaten yazmıştım ama farklı algılanmış, başarılı, kaliteli sporcuların bir lokomotif olduklarını kimse inkar edemez ama takımın tamamının yabancılardan oluşmasını içime sindiremiyorum. İrfan'ın antrenman partneri bulamamasından, yabancıların o anlamda fayda sağladığından bahsediyorsunuz peki aynı İrfan'ın üst düzey uluslararası maç oynama tecrübesi ne olacak, yine aynı yabancılar İrfan'ın bu hakkını elinden almıyor mu?. Ukrayna takımında da 2 çinli 1 Ukraynalı vardı, ben de onu kastediyorum. Altyapıdan yetişenlere bunu nasıl izah edeceksiniz diye tekrar soruyorum.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Saadettin bey tamamıyla size katılıyorum. öncelikle ilgiyi arttıralım daha sonra gerisi gelir. ilk kez bu yıl süperlig ve ettu kup a seyirci gelmeye başladı. Bu da gelen kaliteli oyuncular sayesindedir. Dün sivas taki trübünler neden doluydu. fenerbahçede oynayan yıldızlar için değilmiydi. bence ülkemiz yeni yeni birşeyler yapmaya başladı. umarım devamı gelir. buna öncülük eden adana yı ve şimdide fener i ve ibb yi kutlamak lazım. Darısı beşiktaş trabzon ve henüz takımı olmayan galatasaray a.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bende fikrimi yazmak istiyorum. Sadece masa tenisi için değil tüm spor branşları için görüşüm şudur:

1-Spor seyredilmek için değildir. Yapılır. Seyirci olması elbette katkı yapar fakat amaç toplumun bütün kesimlerinin spor yapması için ortam yaratmaktır. Spor yapan insanlar bedenen ve ruhen daha sağlıklı olur iş hayatında daha verimli olur. Devletlerin Spor ve sanata önem vermesi teşvik etmesi gerekir.Bundan ülke olarak da katlanan şekilde herkes yarar görür. Seyircisi bol ama bu sporu yapanların az olması örneğin futboldaki gibi maça gidip maçı seyretmeden bağırıp çağırıp, kavga edip evlerine dönmeleri sanırım bizim gibi toplumlarda insanların ekonomik sıkıntılarını unutmalarını sağlamak için kasıtlı yapılıyor.

2-Uzun bir giriş oldu ama buna yabancı oyuncu konusuna gelmeden önce değinmeden edemedim. Yabancı sporcuların takımlarımızda mümkün olduğunca az olmasından yanayım. Daha çok kendi sporcularımıza birşeyler öğretebilecek düzeyde sporcuların takımlarımızda yer alması, daha çok kendi oyuncularımıza da şans verilmesi gerekir. Şans verilmezse nasıl tecrübe kazanıp gelişecekler. Futbolda bir Carlos'un, Alex'in, Hagi'nin liglerimizde yer almış olması bizim seyir keyfimizden çok onlardan birşeyler öğrenebilecek sporcularımız için de yararlıdır.

3-Gelelim masa tenisine ve dün akşamki maça. Şahsen bir Türk olarak gurur duymadım. Hatta kenardaki Türk oyuncuları görünce biraz burkuldum. Masa tenisinde bir Çin seviyesine belki hiç gelemeyeceğiz. Amaç kazanmaksa getirin 3 tane avrupada herkesi yenebilecek çinli oyuncuyu, kanunların elverdiği gibi bazılarını da T.C. vatandaşı yapın olsun bitsin. Bence böyle olmamalı. Amaç ille de kazanmak olmamalı. Hep söylenen bir laf var. "Avrupa'da kısıtlama yok bizde neden var" diye. Onlarda sporcu seviyesinde sorun yok da ondan. Dışarıdan oyuncu aldıkları gibi kendi oyuncuları da dışarıda oynuyor. Bizde ise dışarıda oynayabilen sporcu sayısı çok az. Olaya biraz da ekonomik olarak bakmak lazım. herşeyi özelleştirip herşeyi satamazsınız. Bütün oyuncularınız yabancı olamaz. Böyle olursa o takımın taraftarı da takımdan soğuyabilir.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Dün FB TV'de izlediğimiz maçta Bir Türk takımının yarı final maçı vardı, masatenisi severler olarak bizler ekranlarda, seyirciler de tribündeki yerlerimizi almıştık. Belki de ilk defa bir Türk takımı ETTU Cup' da yarı final oynuyordu bu durum gerçekten heyecan vericiydi. Ama tipik bir Fenerbahçe klasiği yine olaya damgasını vurdu. Bütün branşlarda olduğu gibi Masa Tenisinde de tamamen yabancılardan oluşan bir kadroyla sahaya çıkan takım, İrfan Tavukçuoğlu gibi bir değerin 4. adam olarak kenarda beklemesine neden oldu.

Kaliteli yabancıların katkısını kimse inkar edemez, bütün takımlar yabancıyla oynuyor tamam ama bu ülkenin yetiştirdiği en başarılı masa tenisçilerden biri eğer 3. adam bile olamıyorsa geriden yetişmekte olan masa tenisçi kardeşlerimize neyi anlatacağız. Asıl olan şey sadece ve sadece başarı mı, Fenerbahçe ETTU Cup'ı alsa ne olacak, takımda hiç Türk oyuncu oynatmayan bir takımın başarısını kim içine sindirecek.

Murathan Bey;

Bu kadar Fenerbahçe düşmanlığınızı belirtmenize gerek yoktu bence. Tabi herkes ister Türk sporcularının da bu tip müsabakalarda oynamasını ama İrfan abi dünkü maçta 3. adam olarak bile oynayamadıysa bu Fenerbahçe'nin değil Türk masa tenisinin ayıbıdır. Ülkemizde masa tenisi sporuna yeterince önem verilmemesi yüzündendir. İnşallah bu gibi yabancı oyuncular sayesinde ülkemizde masa tenisi sporu gelişerek daha bir önem kazanmaya başlayacaktır.

Saadettin ve Mustafa Bey'in de her cümlesine katılıyorum. Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

arkadaşlar konu sapmaya başladı sanki. ne alakası var ki arkadaşımızın fenerbahçe düşmanlığı yapmasıyla. bir türk takımının yarı final oynaması elbette bizim için gurur ama o takımda bir tane de olsa türkün olmaması utançtır. umarım fenerbahçe kupayı alıp az da olsa ilgi toplamaya başarır masa tenisi sporuna

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ben de çok duyarlı olduğum bu konuda bir kaç şey söylemek istiyorum.

Öncelikle Semih Bey'in yaptığı her saptamayı çok isabetli bulduğumu belirtmek istiyorum. Yani tartışmanın Murathan Bey cephesinde yer alıyorum :)

Benim kişisel görüşüme gelince, basketboldan bir örnekle başlamak istiyorum. Ülker ya da Efes Pilsen'in yabancı bir takımla bir maçıydı sanırım. Çok dikkat edemedim çünkü kanallar arasında gezinirken denk gelmişti ve Türk takımının adını görünce heyecanlanıp izlemek istedim ama sahadaki takımlardan hangisinin Türk olduğunu anlamam biraz uzun sürdü ve en sonunda hangisinin Türk takımı olduğunu anladığımda içinde tek bir Türk vatandaşı görmeyince haliyle takımın olası başarısı bende bir heyecan yaratmadı ve geçtim gitti. Belki basket maçı izlemenin zevki için izleyebilirdim ama gerçekten tümü yabancılardan kurulu bir takımın Türk adı taşıması bende bir çeşit tiksinti yarattı. Burdan yola çıkarak Fenerbahçe ya da başka bir masatenisi takımının tümüyle yabancı oyunculardan kurulu olarak dünya şampiyonu olması bile beni heyecana getirmez. Daha kötüsü utandırır. Bir ülkedeki herhangi bir spor dalı ithal oyuncularla gelişemez. Altyapı yatırımı ile, isteyen herkesin o sporu yapabilmesinin koşullarının hazırlanmasıyla gelişir.

Çin de bu kuralın bir istisnası değildir. Çin masatenisinde atağa kalkmadan önce İsveç'ten Macaristan'dan oyuncu getirerek uluslararası arenada baskın olmayı aklına getirememiş midir? Türkler kadar akıllı değillermiş ki ithal oyuncularla hazıra konma ve geçici başarılar kazanma yerine çok çalışıp sporu bir beden ve ruh disiplini olarak halka maletme ve altyapıdan sürekli yenilenebilir bir genç oyuncu kaynağı oluşturma yolunu seçmişler. Çin'de insanların masatenisini TV'den izleyip sevdiklerini hiç sanmıyorum. İddia ediyorum bu siteye üye olanlar arasında da masatenisine başlama nedeni olarak TV'de masatenisi izlemek ya da Türk takımlarının maçlarını izlemek ilk on neden arasına bile girmez bir anket yapılsa. Birinci neden bir şekilde raketi eline almaktır.

Türkiyedeki yabancı oyuncu politikasını beğenenler ve onaylayanlara bu sitedeki Çin masa tenisinin sırları adlı makaleyi yeniden okumalarını öneririm. Gerçekten samimi spor politikası altyapıya yatırımdan geçer. Olanakların en çok olduğu ya da olması gerektiği Ankara'da İstanbul'da İzmir'de insanlar yana yakıla masatenisi oynayacak yer arıyorlarsa ulusal takımın başarısının anlamı hiçtir, koca bir hiç.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar yazılan herşeyi okumaya çalışıyorum ve herkesin yazdıklarının doğru tespitler olduğunu gördüğümden herkesin yazısına bende katılıyorum.

Yukarıdaki yazımda da dediğim gibi kenarda oturan iki Türk kardeşimin o maçta oynamasını hepinizden daha çok isterdim. Çünkü koyu bir Galatasaraylı olmama rağmen uluslararası bir maç olması ve arkadaşlarımın o takımda oynaması yüzünden herkesten daha çok o maçlarda bağırıp tezahürat yapan biriyim. Maça gidipte acaba sizinle oynamış, rakibiniz olmuş ve çok iyi dostlarınız olan arkadaşlarınızın oradan bir maç alıp alamayacaklarını düşünürken hiç oynamadıklarını görmek nasıl bir duyguysa ben onu yaşadım ve bu beni hepinizden fazla üzdü. Ama ne yazık ki yazarkende gerçekleri görmek ve dile getirmek lazım. Bu spor yıllardır ülkemizde kan kaybediyor ve aynı oyuncuların içinde hiçbir gelişme gösteremeden kısır döngüye gidiyorsa belirli bir geçiş dönemine kadar böyle bir sistem daha yararlı olur kanısındayım. Bu sayede önce halkın ilgisini çekersiniz sonra da rant sağlayıp yatırımı yaparsınız. Cümleleri sıralarken özellikle bazı örneklemeleri seçiyorum ki, bize bir yol çizsin. O sebeple Naim Süleymanoğlu örneğini verdim. Şu anda halter ülkemizde nerede, masa tenisi olarak biz neredeyiz? Peki Naim Süleymanoğlu gelmeden önce hangimiz haltere meraklıydık yada televizyonlarda yayınlandığında oturup seyrediyorduk. Eğer bir sporu öncelikle göze ve beyne alıştırabilirsek zamanla her kesimin ilgi alanına da sokabiliriz. Benim yabancı oyuncuları sindirmem bu sebepledir. Yani buna katıldığım için gibi görünüyorsa görünmesin. Sadece belirli bir geçiş dönemine kadar bizde yeni ilgi uyandıracak ve birilerinin dikkatini çekene kadar böyle devam etmesi daha yararlı diye düşünüyorum çünkü belirli yaştakilerin hepsi eskiyşi biliyor ve tartıyor. Zamanla altyapılar sağlam gençlerle çoğalırsa o zaman zaten devşirme hiçbir sporcuya gereksinimimiz kalmayacak ve kendi kendimize yeter hale hatta dışarıya bizk oyuncu verir hale geleceğiz. Yeterli hale gelmekte toplumsal bir güdü gibi ilgi sonucunda yayılmamızı ve her ilde bu sporu yapacak salonları bulmamızı sağlayacaktır. Sanırım bizde bunu istiyoruz. Yani her anlamda maçı izlemek için değilde maçı oynayacak yeri yaratma çabası içindeyiz...

Bu sebeple yukarıda yazı yazan her arkadaşıma katılıyorum. Yöntemler herkesçe değişik olarak yorumlansa da hepimizin tek gayesi artık bu sporu rahatlıkla her zaman yapabileceğimiz salonların olması, ara ara maçları izleyebileceğimiz, bizden daha oyuncuların neler yaptığını görebileceğimiz turnuvaların ve yayınların olması. Hepimizde zaten bunu düşünüyor ve hayal ediyoruz...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Güzel bir tartışma oluyor. Yazan herkesin ellerine sağlık. Kenarda İrfan abinin oturması sadece benim değil etrafımda çoğu kişinin de içini burktu.

Eğer yazılanları okumamış olsaydım söyleyeceğim cümle şu cümlerle eş anlamlı olacaktı.

Saadettin Abi:

Eğer bir sporu öncelikle göze ve beyne alıştırabilirsek zamanla her kesimin ilgi alanına da sokabiliriz. Benim yabancı oyuncuları sindirmem bu sebepledir.
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

tamamıyla yabancı oyunculardan oluşan bir takımı hiç kimse kolay,kolay kabul etmez öncelikle onun çaresini bulmak gerekiyor herkez alt yapıdan bahsediyor ama çok az kişi yardımcı oluyor .MEB beden öğretmen açığı var diyor ama antrenörlerden çok azı yardım alıyor nedenini ben anlamış değilim ,her okula spor kulübü mecbur ettiler ama kaç tanesinde antrenör çalıştırıyor acaba,benim bulunduğum bölgede çok azında antrenör çalışıyor .Bir spor kulübünde antrenör çalıştırması mecburiyeti var mı ? bilenler lütfen cevaplasın şimdiden teşekür ederim ellerinize sağalık

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ben öncelikle Murathan abiye böyle güzel ve ülkemiz masa tenisine yararı dokunabilecek bir konuyu tartışmaya açmasından ötürü çok teşekkür ediyorum. Birbirimizin düşüncelerini en uç noktalardan değilde, orta noktalarından anlamaya çalışırsak tartışmamız fayda getirebilir. Herkes birbirinin düşüncesine iyi niyet çerçevesi dahilinde bakabilmeli. İlk öncelikle Fenerbahçe spor kulübüne masa tenisine bütçe ayırmasından dolayı teşekkür ediyorum, ülkemizi avrupada başarılı yapmaya çalışıyor. Ama şu bir gerçek ki Fenerbahçe masa tenisi takımının tamamı yabancı oyunculardan oluşan bir takımla avrupada başarılı olması, Türk sporuna ve masatenisine katkısı olacaktır ama! sınırlı bir seviyede olacaktır, bu muhakkaktır. Eğer bu atağına altyapıya destek vererek devam ederse Fenerbahçe, işte o zaman Türk masa tenisine unutulmaması gereken bir hizmet vermek nasib olur. Herşeyin başı altyapıdan geçiyor... Bu kesinlikle gözden kaçırılmamalı!

Saygılarımla...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Böylesi bir turnuvada kendi sporcularımızın oynamasını tabiki hepimiz istiyoruz.Ancak birazda profesyonel düşünelim olayı;şayet Fenerbahçe Spor Kulübü ETTU Cup maçlarında yerli sporcum oynasın mantığıyla hareket etseydi yarı finale kadar gelinirmiydi?Yıllardan beri yabancı oynatmadıkta noldu?ETTU cup diye bir kupanın sadece adını duyabiliyorduk.Şayet her sene birçok takımımız bu tür müsabakalarda yer alabilseydi yerli oyuncu milliyetçiliğine gidilebilirdi.Ancak Fenerbahçe istisnai bir durumda şu an.Herşeyden önce dünya masa tenisi arenasında reklamınızı yapabilmelisiniz ve masa tenisine bizde önem veriyoruz diyebilmelisiniz.Galatasay UEFA kupasını aldığı sene ben Hagi,Pupescu,Filipescu yada Taffarel'i oynatmam onlar yabancı deseydi şayet,bizim yerli oyuncular bu kupayı alabileceklermiydi acaba?Bizim Türkiye şampiyonumuz Dünyada ilk 150 ye giremiyorsa ETTU cup ta oynatılmamasıda gayet normal değilmi?Unutmayalımki bu tür başarılar bizim sporcularımızı daha çok iştahlandıracak ve sporcularımız çalışma tempolarını bu tür hedeflere göre ayarlayacaklardır.Gönül isterki takımın tamamı bizim sporcularımızdan oluşsun.Ancak böylesi ilklerin yaşandığı bir ortamda önce ülke adının duyurulması önemli değilmi?Bazı yorumlara istaneden; bu kadronun takımı temsil etmesinin alt yapımızla ne alakası var?Alt yapı denilince akla gelen kulüp hiç şüphesiz İBB.Federasyonumuz da söz konusu kulüp sporcularına destek olunca ortaya önce balkan sonra avrupa dereceleri çıkmaya başladı zaten.İlerleyen zamanlarda bu ekip ETTU cup gibi turnuvalarda ülkemizi tamamı yerli sporcular olmak üzee temsil edeceklerdir zaten.Binanaleyh Fenerbahçe şu anda çok önemli bir misyonu yerine getirmektedir ve başarıya imza atacak sporcularıda Fatih TERİM örneğinde olduğu gibi Teknik Adam Slavko İLİÇ verecektir.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Yalova Belediyesporun iki minik oyuncusu, Safranboluda düzenlenen minikler en iyi 12'ler turnuvasında ilk İKİ sırayı almışlardır. Antrenör Bayram Ali Yıldız eşliğinde çalışmışlar, özellikle 1. olan miniğimiz 11 maçın hepsini 4-0 gibi net bir sonuçla almış, bu tüm Türkiye de tüm zamanların en başarılı sonucu imiş, İBBden gelen sporcularıda yenmiş...! Keşke Fenerbahçe minik sporcu yetiştirse de ilk ikiye sokabilse... ALTYAPIDAN kastettiğimiz de bundan başka birşey değil...

Ben Yalova Belediyespor'u, Bayram Ali Yıldız'ı, ve minik oyuncularımızı tebrik ediyorum, başarılarının devamını diliyorum. İnşallah bu gençlerimiz bizi dışarıda temsil etmek için var güçleriyle çalışırlar... :fildir:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar maç yayındayken ben akrabalarımda misafirdim.Kalabalıktı.Hemen ben kanalı açtırdım ve pür dikkat izlemeye başladım.Tabii kimse masatenisinden anlamıyor ve beni muhabbete sokmak için girişimler yapıyorlardı.Bende onları dinlemediğimden ha-hı gibi geçiştirince onlar biraz ilgilendiler.Hangileri Fenerbahçeden diye sordular.Bende şuan oynayan Çinli ,arkada oturanlar arkadaşlarım falan diye bilgi vermeye başladım.

Neyse ilk maç bitti.Yeni maça çıkıldı.Oyuncular değişince herkez bu oynayan mı arkadaşın diye sordu.Ben hayır bak arkada oturuyorlar bu Sırp oyuncumuz dedim.Sadece milletin kaşları havaya kalktı.

3.Maç başladığında bir Çinli oyuncu daha bizden çıkınca akrabalar senin arkadaşların ne zaman oynayacaklar sorusu geldi. <_<

Bende oynamayacaklar malesef dedim.Türk oyuncular neden oynatılmıyor soruları geldi :huh:

Ben masatenisine tamamen yabancı olan ahaliye bu içler acısı durumu nasıl açıklarım diye düşünürken daha önce benim oyunumu izleyen bir akrabam beni kurtardı ve dediki:

VALLA YABANCI MABANCI ÇOCUKLAR ÇOK GÜZEL OYNUYORLAR.TUFANIN ARKADAŞLARIDA TUFAN GİBİ OYNUYORSA OTURMALARI İYİ OLMUŞ.HİÇ OLMAZSA TAKIM KAZANSIN.

:kizgin::uzgun::lol: .kızayımmı,üzüleyimmi,güleyimmi.

Tek bildiğim iyi dumur oldum.Ama maçı kazanınca tüm ahali sevindik.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Yalova Belediyesporun iki minik oyuncusu, Safranboluda düzenlenen minikler en iyi 12'ler turnuvasında ilk İKİ sırayı almışlardır. Antrenör Bayram Ali Yıldız eşliğinde çalışmışlar, özellikle 1. olan miniğimiz 11 maçın hepsini 4-0 gibi net bir sonuçla almış, bu tüm Türkiye de tüm zamanların en başarılı sonucu imiş, İBBden gelen sporcularıda yenmiş...!
Bayram Ali Yıldız, çok değer verdiğim ve ileride çok daha başarılarla bu spora hizmet edeceğine inandığım arkadaşlardan biridir. Kendisini verdiği emek ve başarılı gençler yetiştirerek adından söz ettirmesinden dolayı kutluyorum...
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Yalova Belediyesporun iki minik oyuncusu, Safranboluda düzenlenen minikler en iyi 12'ler turnuvasında ilk İKİ sırayı almışlardır. Antrenör Bayram Ali Yıldız eşliğinde çalışmışlar, özellikle 1. olan miniğimiz 11 maçın hepsini 4-0 gibi net bir sonuçla almış, bu tüm Türkiye de tüm zamanların en başarılı sonucu imiş, İBBden gelen sporcularıda yenmiş...! Keşke Fenerbahçe minik sporcu yetiştirse de ilk ikiye sokabilse... ALTYAPIDAN kastettiğimiz de bundan başka birşey değil...

Ben Yalova Belediyespor'u, Bayram Ali Yıldız'ı, ve minik oyuncularımızı tebrik ediyorum, başarılarının devamını diliyorum. İnşallah bu gençlerimiz bizi dışarıda temsil etmek için var güçleriyle çalışırlar... :fildir:

Yalova Belediyesporun iki minik oyuncusunu ve Hocaları Bayram Ali Yıldız'ı başarılarından dolayı canı gönülden kutluyorum..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

ya tamam fenerbahçe bu spor ülkemizde dikkat çeksin ve gereken saygıyı ilgiyi görsün diye çok güzel atılımlar yaparak yabancı oyuncuları kadrosuna kattı..ama onları suçlayamayız..hani futbolda olsa yada baskette yada dünyada söz sahibi olabileceğimiz diğer branşlarda bunu yapsa bi klüp eleştirmemiz çok doğal olur..ama masa tenisi ülkemizde malesef yeterince değer görmeyen bi spor..ve fenerbahçenin bu yaptığı herkes için itici bi güç olcaktır..türk sporcuları daha da hırslanacak ve bi yere getirebilmek için ülkemizi canla başla savaşacaklardır..zaten asıl iş bundan sonra başlıyo..fenerbahçenin yaptığı ise bize o yolu açmak..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Galatasay UEFA kupasını aldığı sene ben Hagi,Pupescu,Filipescu yada Taffarel'i oynatmam onlar yabancı deseydi şayet,bizim yerli oyuncular bu kupayı alabileceklermiydi acaba?

Champ, bence bu örnek tam olarak olmamış. Fenerbahçe tamamen yabancı oyuncularla çıktı çünkü, içlerinden biri Türk vatandaşı olmuş olsa da. Yani o dönem Galatasaray'ın 11'nin tamamı yabancı oyuncu olsaydı, karşılaştırma yapma imkanı olurdu. Tamamen yabancılardan oluşan bir Türk takımı, sonuç ne olursa olsun, anlamsız geliyor bana da. Belki biraz ilginin artması dışında hiçbir katkısının olmayacağını düşünüyorum. Önceki yazışmalarda bahsi geçmiş, tv kanallarında dolaşırken birgün Efes'in maçına denk geldim, ama bir baktım 5 zenci ile oynuyor Efes. 5 zenciden oluşan bir Türk takımı, bizimkiler ise yedekte oturuyor. E nasıl uluslararası tecrübelerini artıracak bu oyuncular. Ayrıca son olarak şunu söylemek istiyorum, sadece takımın tamamen yabancı oyunculardan oluşması değil, bence İrfan'ın o Çinli oyuncudan aşağı kalır bir yanı yok. Ukraynalı ile en az onun kadar oynar, mücadele ederdi.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Merhaba

Arkadaşlar böyle önemli konuya iki satırda ben yazayım dedim ki ,bu çorbada benim de tuzum bulunsun istedim.İlk olarak herhangi bir takımımızın veya milli takımımızın tamamen yerli oyunculardan kurulu olduğunu düşünelim.Sonucu göz önüne getirelim ve canlandıralım.Şu anda pek başarılı olamayacağımız gözüküyor.Şimdi konuyu tartışmaya açalım ;ee peki nasıl başarılı oluruz ,ilk soru olarak aklıma takılan;soruyu sınırlıyorum,hepsi yerli oyuncu olmak şartıyla nasıl başarılı oluruz.Görüldüğü üzere kısa vadede ve ilk etapta tamamen yerli bir takımla şu an başarılı olma şansımız mucizelere kalmış.Nedenleri bana göre spora olan ilgi azlığı tesis yetersizliği kaliteli oyuncu azlığı nüfusa göre vs. vs. gibi sıralanabilir...O zaman ne yapmalıyız....işte tartışılacak en önemli mesele.Bilirsiniz ağaç yaşken eğilir.O zaman küçük sporcularımıza çok iyi imkanlar sağlamalıyız.... peki bunlar büyüyene kadar bu spora olan ilgiyi nasıl sağlıyacağız ve nasıl ayakta tutacağız..işte burda tartışması yapılan konu gündeme gelmektedir.Fenerbahçe oynamış başarıl olmuş içinde bizim arkadaşlar yok,tamam içim burkularak kabul,ama başarılı olan arkadaşlar bizimkilerle antreman yapmıyormu bizimkilerin ilerlemesine katkı sağlamıyormu durup bunu düşünmek gerekiyor ..sağlıyorsa iş kabuledilebilir tarafa doğru yönleniyor.Amacımız neydi unutmayalım ülkemizde kaliteli masa tenisi oynanması ve oynayanların bizim çocuklar olması.Kaliteyi nasıl yakalıyacağız.Böyle kaliteli oyuncuları ülkemizde oynatıp...ama hiç bir zamanda bizimkileride bunların arasında görme sevdamızdan vazgeçmeyerek..Konuyu toparlayacak olursak ve benim görüşüm yapılan olay kısa vadede olumlu bir gelişmedir....Sonuç kısa vadede bu branşa olan ilgiyi artımak ve kısa vadede başarı yakalayan bu sporculardan miniklerimizin maksimum yararlanmasını sağlamak ki ilerde yukarıda tartışılan konudada başarıyı yakalamak için......ilgi artıkça tahmin ederim başarı gelecektir...

Saygılarımla..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar,neden başarılı olamıyoruz?neden bizim sporcularımız avrupa çapında oynayamıyor sorusuna kendimce antrenör kalitesi diyorum.Her yerde iyi kötü tesis ve malzeme var ama kaliteli antrenör yok.Ben iyi antrenörüm diyerek olmuyor bu işler.Ben Federasyonun Teknik Kurulunda öyle antrenörler tanıyorum ki masa tenisini bu forumda yazan hiç bi arkadaş kadar iyi bilmiyorlar inanın bana.Benim bulunduğum ildeki masa tenisi antrenörü,Milli Takım antrenörü olduktan sonra Fenerbahçe bi 50 sene daha yabancı oyuncularla oynamaya devam edecektir.Tabiki işi bilen iyi hocalar yok değil ama az.Bahsettiğim antrenör Federasyon Teknik Kurul üyesi ve yaş gurubu Milli Takım antrenörü en azından kendisi öyle diyor.Kampa gidecek sporcuları o belirliyor ve geleceğin yeteneklerini bu bölgede o seçiyor.Allah aşkına güldürmeyin beni...

Tıpkı bu bölümde ismi geçen Yalova Belediyespor antrenörü arkadaşımız gibi çalıştırıcılar dururken sporcusu Türkiye de ilk 10 a girememiş antrenör bölgeden sorumlu oluyor.Konunun biraz dışına çıktık gibi ama sizede biraz ilginç gelmiyormu?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Merhaba:

Bu konuda Sadettin Bey e sonuna kadar katılıyorum. Destekliyorum. Ben daha Türkiyedeki spor haberlerinin neredeyse hiçbirinde masa tenisi ile ilgili haber görmedim. Bunun daha popüler bir spor olabilmesi için avrupa ve dünya çapında başarılar gelmesi gerekir. :gulumse:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Popüler olması gerek dediniz de aklıma geldi.

Ben Fenerbahçe yarı finale çıkınca fazla ayrıntılı olmasa da üstünkörü denecek ufak bir araştırma yaptım fakat basında bu konuyla ilgili bir haber duymadım.

Bu konuda bir habere rastlayan olduysa bir zahmet bizlerle paylaşabilir mi?

Mesela Türkiye çapında yayım yapan gazetelerden?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

gazete kadiköy, star, fotomaç ın sitesinde ilgili haber bulunmakta. gönül ister ki tüm gazeteler bu haberi versin. zamanla olucak inşallah, bir zamanlar basketbol da bu durumdaydı. kazanılan başarılar sonrası (örn. koraç kupası) spora olan ilgi arttı ve gazetelerde baş haber olarak geçildiği bile oldu. bu konuda bize de büyük işler düşüyor tabi. Çevremizdekilere, özellikle minik arkadaşlarımıza bu sporu önermeliyiz. Sporu bilen insanlar arttıkça herşey daha güzel olucak.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ben Fenerbahçe yarı finale çıkınca fazla ayrıntılı olmasa da üstünkörü denecek ufak bir araştırma yaptım fakat basında bu konuyla ilgili bir haber duymadım.

Bu konuda bir habere rastlayan olduysa bir zahmet bizlerle paylaşabilir mi?

Mesela Türkiye çapında yayım yapan gazetelerden?

Şerefcim Fenerbahçe'nin son iki maçından haberin vardı mesela. Peki buraya kadar kimleri eleyip geldi diye sorsam bilen var mı? Demek ki, başarı geldikçe ilgide artıyor. FB TV ilk maçları neden vermedi? Demek ki başarıyı görünce onlarda ilgilendi ve yayınladılar...

ETTU kupası olarak bu benim izlediğim kaçıncı maç bilmiyorum ama bana yakın yerlerde oynanıyorsa ve yakalarsam her zaman seyrediyorum. Ama benim gibi işin içinde olanlar dışında kimsenin ETTU Kupası diye bir kupa maçına bizim takımlarında katıldığını ama ilk turlarda elendiklerini bildiklerini sanmıyorum.

Bir kanalda olsa, bu kanal özelde olsa, birilerinin bu maçı izliyebiliyor olması beni hep mutlu etti. Çünkü izlemek için vasıtayla ulaşamayacak olanların tek bağlantı kaynağı oldu ve farkındaysam bu yayın sayesinde siteden birçok kişi bize ait bir takımın oyuncularının uyruğunu şu anda tartışır duruma geldi. Bu bile yeterli benim için...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 15 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..