Jump to content
Masatenisi.org Forum

Kondisyon

Guest kilis79

Recommended Posts

• 1 month later...
kondisyon hakkinda kimsenin bilgisi yok mu yardim edin lutfen!!!! :lol::lol::lol:

ankara istanbul izmir vs gibi şehirlerde yaşıyorsan dost kitapevi, d&r gibi mağazalarda salon sporları için kondisyon kitapları mevcut, hatta BESYO'lar için hazırlanmış ders kitabı olarak da bulabilirsin.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Spor Akamilerinde okuyanlar kondisyon hareketlerini bilirler. Ağırlıksız ve ağırlıklarla yapılan bir çok kondisyon hareketi mevcut. Önemli olan sporcunun antrenörü tarafından hangi adelelerinin çalıştırılarak hangi kas gruplarının kuvvetlerililmesi ve serilik kazandırılmasına karar verilmesidir.

Ama masa tenisinde ayakların çalışması için özel bir hareket var. Yere bir metre çapında herhangi bir şey konur ve sporcunun bunun üstüne basmadan hareketi yapması istenir.

Sağ elini kullananlar için sağ ayakla ileri, sol ayakla geri, sağ ayakla sağ yana ve sol ayakla sol yana sıçraması istenir.

Sol elini kullananlar için sol ayakla ileri, sağ ayakla geri, sol ayakla sol yana ve sağ ayakla sağ yana sıçraması istenir. Yani bir artı işrati gibi hareket yaptırılır. Başlangıçta 30 saniye yapılır, 15 saniye dinlenilir. Bu hareket ard arda 3 kere tekrarlanır. 30 saniyeler zamanla arttırılır. İyi çalışmalar

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

benim de ayak çalışması önereceğim hareketler var, bu hem sağ hem sol elini ve ayağını dominant kullananlar için geçerlidir.

1) ayaklar omuz mesafesi kadar açık olacak şekilde, örneğin sağ taraftan başladığımızı düşünelim. sağ ayakla bir adım sağa sıçra sol ayak havada kalsın, daha sonra sağ ayaktan güç alıp sola bir adım sıçra. bu sefer sağ ayak havada. bu şekilde 20 tekrar.

2) yine ayaklar omuz mesafesi kadar açık. 1 nolu çalışmada ayaklardan birisi havada kalıyordu. bu sefer önce sağa 1 adım sıçrayıp her iki ayağı yere basın, sonra sola bir adım sıçra ve her iki ayağı yere bas. sağa adımda sağ ayakla sağa bir adımla, sola adımda sola bir adımla başlayın. 1 sağa 1 sola bu şekilde 20 tekrar.

3)2 noludaki çalışmayı 15 adım sürekli sağa yapın. durun sonra sola yapın. dolayısıyla 1 tur 30 adım olur. 2-3 tur yapsanız yeterli

3)3 nolu çalışmayı başlayın. 2 adım bir yöne, devamında vücut yönünü ter çevirin yine 2 adım. yani sağa giderken 2 adım sağa , aynı yöne giderken ters dönün. seri bir şekilde 15 adım sağa 15 adım sola. toplam 2-3 tur.

4)2 noludaki çalışma 1 omuz mesafesi adımla başlıyordu. bunda yarım adım şeklinde.yani yarım adımla başlayıp yarım adım şeklinde sağa 30 yarım adım ve devamında sola 30 yarım adım 2-3 tur.

5) bu biraz karmaşık görünse de dikkatli okunursa kolay anlaşılır. önce sağa doğru çapraza bir adım, sonra sol ayakla sağ arka çapraza bir adım,sonra sağ ayakla sağa bir adım, sonra sol ayakla sağ çapraza bir adım. bu işemi sağa doğru 4 kez tekrarlayın. sonra aynı hareketler sola doğru tekrarlanacak. toplam 2-3 tur yeterli. vücut yönü hep karşıya bakacak. ters dönmek yok.

bu hareketler yapılırken nefesinizi kontrol etmelisiniz yoksa çabuk yorulursunuz.

masa tenisinde en temel ayak çalışması bunlardır. genelde tüm hareketler bunları ışığında şekillenir.

örneğin masa başı çalışmalarında sağa yarım adım, 1 adım, 2 adım, 3 adım.

fizik & kondisyon ise tamamen farklı çalışmalardır. bu daha öncede söylediğim gibi salon sporlarında kondisyon kitabı gibi kaynaklardan faydalanılabilir. kol ve bacak kaslarına yönelik çalışmaları mutlaka yapmak lazım.

davamını isteyen arkadaşlar olursa yardım etmeye çalışırım

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

kolunun kuvvetli olmasından çok tekniğin önemli. Ayaklarını belini omzunu dirseğini ve bileğini kullandığın sürece istemediğin kadar hızlı vurabilirsin...

dediklerinin bir kısmına katılıyorum ama 50-60 tane smash yapınca benim kollar ayvayı yiyor. bu da kol kaslarının yeterince güçlü olmamasından kaynaklanıyor. herkesin bence ağırlık çalışmasında fayda var

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 1 Gizli, 26 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..