Jump to content
Masatenisi.org Forum

Friendship Lastikler Hakkında

Guest DrTusal

Recommended Posts

Özellikle yeni çıkardığı Leopard ve Bayanlar Dünya Şampiyonu Wang Nan'ın kullandığı lastiğin(Wang Nan Hrs veya Dhs Sponge.Sünger özelliği size kalmış ) denenebileceğini düşünüyorum.Ama sonuçta Çin lastiği.Benden iyi bilen mutlaka birileri vardır.Mesela Tsubasa.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

masa tenisine ilk başladığım zamanlar kullandım.Beni etkileyen top kırıkmış gibi çıkardığı ses ve duran topa raketle bastırdığın zaman havaya kaldırdığında topun lastiğe yapışması idi.Hard kesik ve etkili blok için birebir lastik.Tabiki bu yıllar öncesine dayanan görüşlerim.Yeni versiyonları nasıl bir fikrim yok açıkçası.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Friendship lastiklerin yenilerini ben de pek bilmiyorum ama Super Fx modeli bence performans/fiyat orani olarak mukemmele yakin. Cok ucuz bir lastik ve bloklardaki basarisi cok iyi, iyi kesik yapiliyor, yuzeyi cok spinli, hizi orta, bence cok iyi bir BH lastigi olur...

Ayrica Tufan'in dedigi top kirikmis gibi cikan ses yorumuna da tamamen katiliyorum...

Bir de yurtdisinda sunger ve ust yuzeyi ayri ayri alip kendi zevkinize uygun lastik yapma sansina da sahipsiniz... Bir suru yeni sunger ve ust yuzey opsiyonu var Friendshipte... Bu da bir ek bilgi...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

bu lastiklerde klasik süngerli olanlarda topa vurduğunda topu raketinde hissedemessin sunger çok sert olduğundan mesela top raketinin neresine çarptı hissedemessin başlarda alışmak lazım ayrıca bu tür lastikler ağırdır yüzeyleride çok spinli olduğundan mesela servis karşılarken veya bir topspine blok yaparken zorlanabilirsin hataları affetmez top uçar gider.

Bilemiyorum kullandigin icin mi yazdin bunlari Tsu, ama ben Friendship Super FX 2.0mm lastigi BHde denedim. Klasik sert sungerli bir lastik, yuzeyi cok spinli. Buraya kadar tamam, ama kontrolsuz olduguna katilmiyorum, bence denemeye deger, performans/fiyat orani cok yuksek. Cok ucuz, 15$ kadar. Ayrica sungerin sert olmasi servis karsilarken ve blok yaparken cok rahatlik sagliyor, toplari geri dondurme yuzdesinin bu lastikle artacagina inaniyorum. Topun ucma gibi bir sorunu olmuyor, zaten cok hizli bir lastik degil. Bunlar benim izlenimlerimdi, ben bu lastigi cok kontrollu ve basarili buldum, severek oynadim, daha fazla hiz ve biraz daha canli bir lastik istedigimden degistirdim. Bence denemekten 15$'dan daha fazla bir zarar gelmez ;):

Bu izlenimler tamamen subjektiftir. Ben zevk aldim, Tsu (kullandiysa eger) begenmemis olabilir, ama pahali bir lastik olmadigindan, denemek cok bir sorun yaratmaz. Omru de uzun, ustu gorunum olarak kisa bir sure sonra matlasiyor ama bu lastigin vurus ve cekis karakterinde bir degisiklik yaratmiyor, sadece goruntu degisikligi oluyor.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

klasik sert sungerli(siyahta mavi kırmızıda sarı)

Unutmadan, benimki siyahti, ama sungeri turuncu idi. Ama bu turuncu sunger de klasik sert bir sunger. Yani oyle mavi olacak diye bir kural yok, cok cesitli sungerleri var zaten Friendship'in.

Simdi baktim, bir amerikan online satis sitesinde Friendship ile alakali hemen hemen butun opsiyonlar vardi, ama site 2 hafta sonra tekrar acilacakmis galiba, orayi da takip etmek mumkun: Sitenin adresi

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Yeni başladığımda kullandığım bir lastikti Friendship.Bence her tür gelen topu kavrama açısından gayet olumlu bir lastik.Aktif blok için birebir.Spin için top spin öneririm.Ayrıca çok yorulursan kesikler için süper.Bu arada oyun stilini değiştirip rakibi baya şaşırtabiliyorsun.Bir anda pasifleşip rakibi afallatabiliyorsun.Çok fonksiyonlu bence.Her oyuncuya uyabilir.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Friendship 729 Fx modelini kullanmıştım. Ama ben de yeni başladığımda kullanmıştım bu lastikleri, çok bilinçli olarak kullandığımı söyleyemem bu yüzden. Yüzeyi yapışkan olduğu halde ben spin özelliğini pek beğenmemiştim, ama şimdi biliyorum ki bu tamamen benim tekniğim ve tecrübem ile ilgili birşeymiş. Hızından memnun değildim, burada forehand'inde bu lastiği kullanan biri var, şutlarını görseniz lastik yavaş demezsiniz. Ancak sriver fx, rapid soft'a oranla nisbeten yavaş, byrce'a göre ise bir hayli yavaş olduğunu söyleyebilirim. Kontrolü gayet iyi. Önceki yazılanlardan pek farklı birşey söylemiş olmadım ama, fiyat-performans oranı gayet iyi, sadece daha hızlı lastikler sevenlerin beğenmeyeceğini ve yeni başlayanlar için yapışkan yüzeyinin sorun çıkarabileceğini düşünüyorum ben de.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Frendship lastikler hakkında neler biliyorsunuz? Kullananlar nasil dusunuyor?

Merhabalar,

Öncelikle hangi Friendship lastik hakkında bilgi almak istiyorsan onu belirlemeliyiz sanırım, çünkü piyasada friendship adı altında 10'dan fazla lastik var. bunların en yaygını olan "Friendship 729" un bile 4-5 değişik çeşidi var. Bir de Friendship iki ayrı fabrika tarafından üretiliyor; biri orijinal Friendship fabrikası diğeri de dünyanın belki de en büyük lastik fabrikası olan RITC fabrikası. Belli başlı Friendship lastikleri sayacak olursak:

- 729 Super FX (5-6,- Eur) (not: 15,- dolar çok yüksek fiyat)

- 729 Super FX CS (7,- Eur)

- RITC 729 (9,- Eur)

- RITC 729-2 (12,- Eur)

- Wang Nan 729 (18,- Eur)

- RITC 2000 (10,- Eur)

- RITC 2000 HGS (14,- Eur)

- RITC 2000 Red Magic Sponge (15,- Eur)

ve daha Cream var, super soft var, Leopar var... var oğlu var, yani...

bunların hepsinin üst lastikleri birbirine çok benziyor ancak süngerler farklı...

en yaygını ve fiyat/performans açısından da rakipsiz olan "729 Super FX" lastikler belki de Sriver ile birlikte dünyada en çok oynanan lastiklerdir; belki de Sriver'dan fazla.

bu lastikler (super fx'den bahsediyorum artık), normal Japon lastiklere nazaran çok daha sert ve hissiz ayrıca katapult yani fırlatma özelliği (mancınık özelliği de diyebiliriz) zayıf olan, zamklanınca da pek değişmeyen lastiklerdir. kontrol çok göreceli bir kavram olduğu için pek yorum yapmak istemiyorum. kimine kontrollu geliyor kimine gelmiyor, alışma meselesi. ancak çok tutan/yapışkan bir yüzeyleri olduğu için başlangıçta kontrol problemleri yaşanabilir; özellikle diğer arkadaşların da değindiği gibi, bol spinli/rotasyonlu toplarda/servislerde.

hız açısından orta hızda bir lastik sayılabilir; yapışkan yüzeyleri nedeniyle bol spin üretebilirsiniz; özellikle de yavaş ve orta hızlı topspinleriniz etkili olur.

bu lastiklerin en büyük sorunu, çok büyük kalite sapmaları göstermeleridir. yeni bugün aldığınız bir lastik ile 3 ay sonrasının lastiğin aynı özellikte olması büyük bir şans meselesidir. mutlaka süngerinde veya üst lastiğinde küçük de olsa bir farklılık çıkıyor... ancak, iyisine denk gelirseniz, dayanıklılığı oldukça iyi bu lastiklerin; bazı arkadaşlar 2-3 yıl oynuyorlar...

lastik çeşitleri, özellikleri ve fiyat karşılaştırmaları için bkz.

www.zeropong.com (ingilizce)

www.schuett-tischtennis.de (almanca)

umarım yardımcı olmuşumdur...

Ping the China expert Pong

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 3 years later...

madem konu friendship bende yazayım 2 ay oldu yaklaşık imzamdaki raketi kullanıyorum top kırıldı sesi çıkıyordan başlamak isterim evet çıkıyor ve çıkarsa bilinki atışınız doğru ben balsa tahtalar böyledir zannediyordum bu benim ilk yapıştırma raketim kendim için orta seviye diyebilirim ancak sadece üniversitede oynadığım için çokda para vermek istememiştim daha öncesinde butterfly 7000 kullandım 9 10 ay kadar diye hatırlıyorum fh de kullandığım lastik gerçekten spinli her türlüsü yapılıyor.. 2 lastiktede kısa uzun servisler atılabiliyor kısa atamam diye bir sorun yok...bh lastiğimde çok iyi şut çekiyorum şöyleki top masa içinde kalacak şekilde alttan kesilmiş top file hizasından biraz yükseğe sekecek şekilde geldiği zaman sadece şut çekseniz bile hedefi buluyorsunuz ve istediğiniz yerede gidiyor..... ben fh ten spin bh den şutla genelde atak yaptığım için böyle kullanıyorum.. servis karşılamada fh lastiğimi bh tarafıma tuttuğumda eğer falsoyu yanlış gördüysem top masayla alakasız yerlere gidiyor ama bh lastiğinde böyle bir durum yok istenilen her türden karşılamak mümkün... tahta bana yavaş kaldı ama kontrol olarak bana iyi geldi... fiyat olarakta bu ucuzlukta herhalde başka lastiklerde bunları pek bulamazdım

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 25 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..