Jump to content
Masatenisi.org Forum

Top Kırılınca!

Guest Tanju Cansever

Recommended Posts

Bu gün ilginç bir şey oldu...Maç esnasında rakibim topu zor karşılamış ve benim sahamda tam istediğim gibi kaldırmıştı. Bi çaktım, o da ne!!! Raketten çatırt diye bir ses ve top kırıldı :))) Evet gerçekten kırıldı, heralde ömrü dolmuş bi toptu ve bana rastladı. Bu ilk defa başıma gelmişti. Asıl ilginç olan olaylar dizisi ondan sonra başladı...Top kırılınca havada çizmesi gereken yörüngeyi çizmeden düştü ve filede kaldı. Ben bu sayıyı tekrarlayalım dedim, arkadaş olmaz sayı benim dedi. Yahu dedim, top kırılınca sayı geçersiz olur, kırılmasaydı senin sahanda patlamıştı o. Olurdu olmazdı falan sonuçta arkadaş oyunu bıraktı. Zaten setlerde 2-1 mağlup ve son sette de 8-4 gerideydi. Bu onun için bir bahane oldu. Peki dedim sayı senin olsun ama maçı bitirelim, ona da yanaşmadı..Bundan sonra gelişen olaylar dizisini ise anlatmasam da olur:))

Evet, sizin başınıza böyle bir durum geldi mi, top kırılırsa o servis tekrarlanır mı yoksa sayı geçerli olur mu?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

valla hocam ilginç olanı topun kırılarak senin sahanda kalması. genelde bende kırılan toplar bir şekilde karşıya geçmeyi başarıyorlar. :))) işin şakası bir tarafa yönetmeliği bu konuyla ilgili ciddi anlamda okumadım. ama benim mantığım top da kırılsa raket de kırılsa oyun durana kadar devam eder. kimin sahasında kaldıysa sayıyı kaybeder. yine de farklı bilgisi olan arkadaşlar paylaşırlarsa tam olarak ben de öğrenmiş olurum.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bu gün ilginç bir şey oldu...Maç esnasında rakibim topu zor karşılamış ve benim sahamda tam istediğim gibi kaldırmıştı. Bi çaktım, o da ne!!! Çatırt diye bir ses ve top kırıldı :))) Evet gerçekten kırıldı, heralde ömrü dolmuş bi toptu ve bana rastladı. Bu ilk defa başıma gelmişti. Asıl ilginç olan olaylar dizisi ondan sonra başladı...Top kırılınca havada çizmesi gereken yörüngeyi çizmeden düştü ve filede kaldı. Ben bu sayıyı tekrarlayalım dedim, arkadaş olmaz sayı benim dedi. Yahu dedim, top kırılınca sayı geçersiz olur, kırılmasaydı senin sahanda patlamıştı o. Olurdu olmazdı falan sonuçta arkadaş oyunu bıraktı. Zaten setlerde 2-1 mağlup ve son sette de 8-4 gerideydi. Bu onun için bir bahane oldu. Peki dedim sayı senin olsun ama maçı bitirelim, ona da yanaşmadı..Bundan sonra gelişen olaylar dizisini ise anlatmasam da olur:))

Evet, sizin başınıza böyle bir durum geldi mi, top kırılırsa o servis tekrarlanır mı yoksa sayı geçerli olur mu?

Tanju abi gerçekten şansız biriymişsin :) Topun tam senin önünde kırılması :)) Ben olsam çıldırırdım heralde..

Ama oyundan sonrasını tahmin edebiliyorum :)))

Bu gün buna benzer bişey yaşadım bende :) Bizim yeni başlayan çocuklardan ikisine 100 tane çapraz Forhande Forhand yapın size Büyük bir çikolata alacağım dedim. Tabi çocuklar harıl harıl çikolatayı almak için fh te fh çalışıyorlar bir türlü 100 olmadı yoruldular tam 90 oluyor biriisi fileye takıyor :) Bende sırf çikolata alayım diye çocuklardan birine sen 100 tane sağlam tutuş ve vuruşla duvarda çalış çikolata alacam dedim. Çocuk başladı saymaya 50 -60-70-90 kolay geldi tabi 96 dedi 97 top çat dedi kırıldı :))))))) Çocuk üzüldü ben gülmekten öldüm :))

Sonuç Tabi yinede çikolatayı alacağım :) Bir çikolataya 1 saat fh çalıştırdım :)

Selam ve saygılarımla

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

valla hocam ilginç olanı topun kırılarak senin sahanda kalması. genelde bende kırılan toplar bir şekilde karşıya geçmeyi başarıyorlar. :))) işin şakası bir tarafa yönetmeliği bu konuyla ilgili ciddi anlamda okumadım. ama benim mantığım top da kırılsa raket de kırılsa oyun durana kadar devam eder. kimin sahasında kaldıysa sayıyı kaybeder. yine de farklı bilgisi olan arkadaşlar paylaşırlarsa tam olarak ben de öğrenmiş olurum.

Kırılmış veya iki parçaya ayrılmış top ya da raket ile oyun durana kadar devam eder mantığı bana doğru gelmedi. Herkesin mantığı farklı olabilir tabi, saygı duymak lazım. Peki kuralını bilen var mı? Duvara, masaya çarpıp kırılan top çok gördüm ama rakete çarpınca kırılan topla oyun nasıl devam eder anlamadım? Ya ikiye bölünse ve bi parçası benim sahada bi parçası da onun sahasında kalsaydı nolcaktı? Bu konuda mantığınız ne diyor Turushancım?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Tanju abi gerçekten şansız biriymişsin :) Topun tam senin önünde kırılması :)) Ben olsam çıldırırdım heralde..

Ama oyundan sonrasını tahmin edebiliyorum :)))

Bu gün buna benzer bişey yaşadım bende :) Bizim yeni başlayan çocuklardan ikisine 100 tane çapraz Forhande Forhand yapın size Büyük bir çikolata alacağım dedim. Tabi çocuklar harıl harıl çikolatayı almak için fh te fh çalışıyorlar bir türlü 100 olmadı yoruldular tam 90 oluyor biriisi fileye takıyor :) Bende sırf çikolata alayım diye çocuklardan birine sen 100 tane sağlam tutuş ve vuruşla duvarda çalış çikolata alacam dedim. Çocuk başladı saymaya 50 -60-70-90 kolay geldi tabi 96 dedi 97 top çat dedi kırıldı :))))))) Çocuk üzüldü ben gülmekten öldüm :))

Sonuç Tabi yinede çikolatayı alacağım :) Bir çikolataya 1 saat fh çalıştırdım :)

Selam ve saygılarımla

Merhaba Mustafa,

Gerçekten şanssız biriyimdir. Benim rakiplerim maçta top fileden düşecek veya kenara çarpıp balık olacak diye hiç endişe etmezler. Olmaz çünkü:)) Bu arada çocuklarla uğraşıp onlara masa tenisi yeteneği ve sevgisi kazandırdığın için seni tebrik ediyorum arkadaşım...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Tanju bey merhaba,

Ben anlattığınız olayda topun kırılmasından ziyade rakibinizin olaya bakış açısına takıldım. Bir sayı için maçı bırakan birinin sporculuk centilmenliğinde şüphe duyarım. Bahsettiğiniz konuyuda araştıracağım. Fakat topun ikiye bölünerek yarısının kendi sahanızda yarısınında rakibinizin sahasında kalacağını zannetmiyorum. Bence top ne kadar krılırsa kırılsın ikiye bölünmez diye düşünüyorum.

Saygılar,

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Tanju bey merhaba,

Ben anlattığınız olayda topun kırılmasından ziyade rakibinizin olaya bakış açısına takıldım. Bir sayı için maçı bırakan birinin sporculuk centilmenliğinde şüphe duyarım. Bahsettiğiniz konuyuda araştıracağım. Fakat topun ikiye bölünerek yarısının kendi sahanızda yarısınında rakibinizin sahasında kalacağını zannetmiyorum. Bence top ne kadar krılırsa kırılsın ikiye bölünmez diye düşünüyorum.

Saygılar,

Merhaba Mehmet Bey,

Olayın gidişatını garip bulmakta haklısınız. Malesef sporcu centilmenliği herkeste rastlanmıyor. Ama zaten oyuncu sayısının kısıtlı olduğu yerlerde mecbur kalıyorsunuz böyle kişilere de katlanmaya:) Salona gittiğimde oynayacak bir çok kişiyi bulabileceğim yerlerde oturmak isterdim doğrusu. Topun ikiye bölünmesi tabi abartılmış bir örnek idi. Pratikte olması imkansız, sizin de dediğiniz gibi.

Topun raketle buluşması esnasında kırılması ile ilgili maddeyi ise ŞerefGüneysu açıklamış sanırım. Böyle bir durum "let" olarak kabul edilmesi lazım. Çünkü topun rakip sahada sıçraması da bozulacak ve rakip kırık topa hamle yapmak zorunda kalacak ve bu böyle devam edecek...olacak şey değil!

Ayrıca sizin başarılarınızı intenetten takip ediyorum, fbvtt tarafından düzenlenen halka açık turnuvada 1. grupta yer alıyorsunuz. Tebrik ederim. Sizin gibi ustaları bu forumda yazılarıyla sık sık görebilmek mutlu ediyor bizleri. Diğer ustaları da forumda daha sık görebilmek dileğiyle...

Sevgi ve saygılar......

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Tanju bey merhaba,

İltifatlarınız için çok teşekkür ederim. Söylediklerinizde haklısınız. Sizin orada herhalde oyuncu sayısı çok kısıtlı. Belli düzeyde oynayan kaç oyuncu var? Yolum oralara düşerse inşallah oynayabiliriz.İstanbul'da olsanız gerçekten alternatifler çok fazla. Değişik seviyelerde çok fazla oyuncu ve oynama mekanları mevcut. Fakat bu kadar imkanlar olmasına rağmen bende açıkçası çok fazla oynama imkanı bulamıyorum. Gerek iş hayatı, gerekse aile hayatı gerçekten zor oluyor. Bu aralar İstanbul'da şirket maçlarıda başladığı için haftada bir akşam şirket maçı oluyor. Bunun dışında bir günde antrenman yapabilirsem ne mutlu bana. İstanbul'daki şirketler ligi ilginizi çekiyor ve takip etmek istiyorsanız www.ikmtb.com adresine girerek öğrenebilirsiniz. :D:

Saygılar,

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Mehmet Bey, Bandırma'da orta seviyenin üzerinde oynayan sadece 3 kişi sayabilirim. Yolunuz buraya düşerse sizi memnuniyetle karşılar ve ağırlarız. Çabalarımız sonucunda 3 tane masa bulunan ferah ve geniş bir salon oluşturduk Bandırma'da. Sizinle oynamak da şeref olur bizim için..Şirketler ligini verdiğiniz adresten takip etmeye çalışacağım, görüşmek dileğiyle..........

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Mehmet Bey, Bandırma'da orta seviyenin üzerinde oynayan sadece 3 kişi sayabilirim. Yolunuz buraya düşerse sizi memnuniyetle karşılar ve ağırlarız. Çabalarımız sonucunda 3 tane masa bulunan ferah ve geniş bir salon oluşturduk Bandırma'da. Sizinle oynamak da şeref olur bizim için..Şirketler ligini verdiğiniz adresten takip etmeye çalışacağım, görüşmek dileğiyle..........

Tanju bey,

Gerçektende kişi sayısı azmış. Hep aynı kişilerle oynaya oynaya birbirinizin oyununu ezberlemişsinizdir. Dolayısıyla değişik bir oyuncuyla oynadığınızda toplar değişik geleceğinden baştan biraz zorlanabilirsiniz.3 tane masa ve geniş bir salon oluşturmanız gayet güzel. Masaların durumu nasıl? Hatta şöyle söyleyeyim. Geçen sene biz Balıkesir'e süper lig maçına giderken önce Bandırma'ya gelmiş bir saat kadar oyalanmış oradan da Balıkesir'e geçmiştik. İstanbul'a da yolunuz düşerse mutlaka beklerim.

Saygılar,

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Tanju bey,

Gerçektende kişi sayısı azmış. Hep aynı kişilerle oynaya oynaya birbirinizin oyununu ezberlemişsinizdir. Dolayısıyla değişik bir oyuncuyla oynadığınızda toplar değişik geleceğinden baştan biraz zorlanabilirsiniz.3 tane masa ve geniş bir salon oluşturmanız gayet güzel. Masaların durumu nasıl? Hatta şöyle söyleyeyim. Geçen sene biz Balıkesir'e süper lig maçına giderken önce Bandırma'ya gelmiş bir saat kadar oyalanmış oradan da Balıkesir'e geçmiştik. İstanbul'a da yolunuz düşerse mutlaka beklerim.

Saygılar,

Ezberledik tabi..Balıkesir ve Ankara'da oynadığımda yabancı kişilerin servislerini hayatta karşılayamadığımı farkettim..Dolu servis atan yok ki burada, karşılama yeteneğimiz düzelsin:) Salonumuz futbol stadyumu kapalı trübin binasında. Üç masa da yeni ve güzel. Biri Void 201 model amatör ama güzel bir masa. Ben almıştım onu. Diğer ikisi Balıkesir İl Gençlik ve Spor Müd.lüğü tarafından yaptırılan 22 mm tablalı nizami masalar. İstanbul'a geldiğimde sizinle mutlaka irtibat kurmaya çalışırım Mehmet bey. İyi akşamlar..... :gulumse:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

bence kesınlıkle ne olursa olsun oyun devam eder.soyle bır ornek belkı ızlemıssınızdır eskı bır mac kale bos futbolcu topa vuruo kesın gol olacak ama top toplayıcı cocuk sahaya gırıo ve topu dısarı atıo ve gol olmuo hakem gol olmadıgına karar verıo.benım fıkrım ne olursa olsun oyun devam eder

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 2 weeks later...

Tanju bey merhaba,

Dün Adapazarında Türkiye Kupası grup eleme maçımızda Sarkuysan ile oynadığımız maçta bir pozisyonda aynı sizde olduğu gibi top tamamen kırıldı. Bunun üzerine sayı tekrarlandı. Ben ayrıca Uluslarası hakemlerimizden Ersin Terzioğlu'na konuyu tekrar sordum. Bu tür durumlarda let ilan edilerek, sayının tekrar edileceğini belirtti.

Saygılar,

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest Tanju Cansever
Tanju bey merhaba,

Dün Adapazarında Türkiye Kupası grup eleme maçımızda Sarkuysan ile oynadığımız maçta bir pozisyonda aynı sizde olduğu gibi top tamamen kırıldı. Bunun üzerine sayı tekrarlandı. Ben ayrıca Uluslarası hakemlerimizden Ersin Terzioğlu'na konuyu tekrar sordum. Bu tür durumlarda let ilan edilerek, sayının tekrar edileceğini belirtti.

Saygılar,

Merhaba Mehmet bey,

Bu konu hakkında kesin ve net bilgi verdiğiniz için forum adına teşekkür ederim. 40 mm 3*** toplar nisbeten sert olarak imal edildiği için ani kırılma olayları sık oluyor aslında. DHS 3 yıldız toplarla iki defa başıma geldi bu. Saygılar ve selamlar....

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Merhaba Mehmet bey,

Bu konu hakkında kesin ve net bilgi verdiğiniz için forum adına teşekkür ederim. 40 mm 3*** toplar nisbeten sert olarak imal edildiği için ani kırılma olayları sık oluyor aslında. DHS 3 yıldız toplarla iki defa başıma geldi bu. Saygılar ve selamlar....

Gerçektende çok enteresan bir durum. Bunca yıldır masa tenisi oynuyor ve izliyorum ilk defa böyle bir şeyle karşılaştım. Daha öncede siz bu konuyla ilgili olarak bilgi aktarımında bulunduğunuz için hemen aklıma geldi ve bire bir yaşanan bir olay olunca tüm forumdaki arkadaşları bilgilendireyim istedim.

Saygılar,

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 10 months later...

biraz mazide kalmış bir konu ama başıma geldiği için yazmak istedim..bu konudaki yazıları okurken ''yok canım nasıl ortadan ikiye ayrılır top'' falan diye düşünürdüm..fakat geçen gün antrenman esnasında topa şöyle backhand tarafımdan osmanlı tokadını bastım..top önce masaya sonra duvara çarptı ve yere düştü..partnerim topu yerden aldığında karşılaştığımız manzara diğer anlatılanlarla birebir aynıydı..dhs 3 yıldız maç topu resmen ortadan ikiye ayrılmıştı..sonuç olarak ne oldu?bi yaşıma daha girdim :P:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

biraz mazide kalmış bir konu ama başıma geldiği için yazmak istedim..bu konudaki yazıları okurken ''yok canım nasıl ortadan ikiye ayrılır top'' falan diye düşünürdüm..fakat geçen gün antrenman esnasında topa şöyle backhand tarafımdan osmanlı tokadını bastım..top önce masaya sonra duvara çarptı ve yere düştü..partnerim topu yerden aldığında karşılaştığımız manzara diğer anlatılanlarla birebir aynıydı..dhs 3 yıldız maç topu resmen ortadan ikiye ayrılmıştı..sonuç olarak ne oldu?bi yaşıma daha girdim :P:

demek ki DHS 3 Yıldız maç topları kırılınca ortadan ikiye ayrılıyor :lol:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

mmustafa arkadaşım ;

Öncelikle alt yapıda çocukları yetiştirmek gibi ulvi bir işi yaptığınız için sizi tebrik ederim..

Yazıda bahsettiğiniz sağlam tutuş ve vuruş nedir ?

Merhaba Knife arkadaşım,

Sağlam tutuştan kastım; Raketi tutuş şekli- Kolun topa vuruştaki açısı, Kol hareketi- raketin vuruş anında ki açısı- buna ayakların pozisyonu vucudun yönü diye eklenen bir çok anlattığımız veya yapmaya çalıştığımız şeylere ben kısaca Sağlam tutuş ve sağlam vuruş diyorum.

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   1 Üye, 0 Gizli, 86 Misafir (Tam liste)

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..