Jump to content
Masatenisi.org Forum

Servis Atmanın Incelikleri

Recommended Posts

Servis atarken taktiksel olarak nelere dikkat etmeliyiz ve servisi açtırmamak için nelere dikkat edelim?

Ben art arda servis atarken birincisini çok yoğun, 2. servisi ise daha az kesikle gönderiyorum ki hemen spinle veya şutla hücuma geçebileyim.

Çok yoğun atarsam geri gelen top da bol falsolu olduğundan 3. topta hücuma geçemiyorum

Az yoğun atarsam da servisimin köşeye açılma riski doğuyor.

Bir de şöyle bir sorun var:

Forehande doğru yan falsolu servisim (kolun içeriden dışa hareketiyle atılan Schlager ve Smirnov'un kullandığı servis), backhandime doğru falsolu servisimden daha rahat açılıyor. Sebebi az falsolu olması olabilir mi?

Tavsiyelerde bulunabilecek var mı?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

benzer hareketlerle farklı servisler atarsan çok daha etkili servisler atabilirsin. örneğin kol altı servislerde sağa ya da sola falso vererek. tabiki bunu rakibe belli etmeden atmak ayrı bir beceri...

aynı durum raketin bh tarafı kullanılarak atılan servislerde de var. side spin ya da back spin kullanarak atılabilir.

ama servislerde en önemli noktanın kısa ve dolu toplar yollayabilmek olduğunu duymuştum.

ben kendi çapımda etili servis atabilsem bile bunu sana aktamakta problem çekiyorum kusuruma bakma...

bu arada servis konusunda forumumuzda en etkili ismin Tufan abi olduğunu duymuştum ama sadece duydum :). diğer yaşıtlarım ve abilerim kusura bakmasınlar...:)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Dolu toplar tabii ki avantaj fakat, art arda çok dolu da olsa aynı servis atmak mantıklı değil bence.

Dediğin gibi rakibe çaktırmadan sağ falso gelecek gibi yapıp son anda ani bir bilek hareketi de etkili oluyor.

O servise de çalışıyorum, yeni oturmaya başladı zaten.

Aklıma gelmişken pütür oynayanlara karşı nasıl servisler atmak gerekir?

Kısaya, uzuna?

Sadece şunu hatırlıyorum, "uzun pütür tarafına bol falsolu servis atılmaması gerektiği"

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Serviste önemli nokta dönen topun size üstünlük sağlayacak bir vuruş olanağı sunmasıdır, iyi ve orta hücum oyuncuları yan falsolu servisler masadan biraz açılacağı için şut yada spin olarak size geri gönderir. Kısa düşen fazla zıplmayan servis atmaya çalışmak en iyisi, karşıdaki oyuncunun kısa ve fazla zıplamayan servise yapabilecegi en etkili hucum flip olacaktır ki ona da güzel bir spin ile karşılık verilir.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Çok dolu kesik servisimi de [backhand]'den bilek hareketiyle spin verip açabiliyor bazıları? Backhand flip mi oluyor bu?

Ne yapmam lazım? :D:

Çok dolu kesik servis açılamaz diye bir şey yok. Eğer hareket doğru, tam ve düzgün yapılıyorsa her servis açılabilir. Ben çok dolu bir servis attım bu servis açılamaz gelen topada istediğimi yaparım diye bir düşünce olursa, genelde sayıyı kaybedersiniz. Bahsettiğiniz şeyde flip oluyor. Bu harekete de şutop olarak, spin yaparak yada aynı şekilde karşılık verebilirsiniz. Buna da ancak oyun içinde topun geliş şekli, geliş noktası, uzun veya kısa gelmesine göre oyuncu o an karar verebilir düşüncesindeyim.

Saygılar,

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

..Bahsettiğiniz şeyde flip oluyor. Bu harekete de şutop olarak, spin yaparak yada aynı şekilde karşılık verebilirsiniz. Buna da ancak oyun içinde topun geliş şekli, geliş noktası, uzun veya kısa gelmesine göre oyuncu o an karar verebilir düşüncesindeyim.

Vuruş şekline karar verme otomatiği de antrenmanlarda çeşitli varyasyonlar çalışılarak gelişir; topun gelişine göre "dur şuna şöyle vurayım" diye düşünmeden kol ve beyin otomatik olarak en uygun vuruşu yapar.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 1 month later...

Etkili servisin felsefesi "az harekette,çok etki".Rakibiniz topa değil raketinize bakar.Yapacağınız az ve öz hareketin etkisini kestiremeyip önlemini ona göre alamıyacaktır.Fakat bu 2. servis için tabiki geçerli olmayabilir.

Servise verilen iç ve dış açı dokunuşları haricinde nereye atılacağıda oldukça önemlidir.Çoğu kişi servisinizi orta çizgi yakınlarında bekler.Bu bekleyişte rakibinizin dirseğini görebiliyorsanız,rakibin dirsek hizasına atmak rakibinizin ayak kombinasyonunu zorlayacaktır.Tabi bu servisi biraz hızlı ve uzun atmak tabiki mantıklıdır.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Dediğin felsefe çok hoşuma gitti. 2. serviste de az hareketle az etki vermek de işe yarayabilir kanımca.

Dirseğe deyince aklıma geldi. Orta çizgiye uzun yan falsolu servisler de rakibin dirseğini hedef aldığı için bu servisler de etkili oluyor.

Tekrar teşekkürler Miraç. Foruma hoşgeldin.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 11 years later...
Tarih: 17.06.2019 Saat: 11:13, Vıfıdık osos yazdı:

Pütürlü lastiklerle servis atılımı (uzun pütür yada kısa pütür ) atılırsa nasıl atmak gerekir

Şimdi bu soruya farklı perspektiflerden cevap verilebilir. 

KISA PÜTÜR;
Düz lastik gibi spinli servis atabilirsiniz, fakat düz lastiğin verdiği spinin %70-80i (o da çok iyi servis atıyorsanız) kadar doldurabilirsiniz topu.

UZUN PÜTÜR;

Rakip boş/dolu topun ne olduğunu iyi ayırt edemiyor ise uzun pütür servislerde çok işe yarar. 

Özellikle benim servislerde ve az önce yukarıda belirttiğim tip rakiplere servis atarken kullandığım lastiktir. 

Servis pozisyonuna geçer düz lastiği rakibin gördüğünden emin olduktan sonra raketimi masanın altına indirir, topu havaya attıktan sonra masaya iyice yaklaşınca masanın altında raketimi çevirip servisi uzun pütürle rakibin genellikle backhand tarafına uzun hızlı servis atarım. 

Uzun pütürle atılan serviste topu karşılayacak rakip bahsettiğim gibi biriyse ralliye 1-0 önde başlarsınız. Aynı zamanda bozuk topları sevmiyorsa ralliye 2-0 önde başlamışsınız demektir.

Ya da rakip spini okumayı bilmiyorsa çok dolu bir top gönderirmişcesine uzun pütürle kesme bir servis at, boş top kalkar sen de şutu vurur geçersin :)

Bundan önce yapmanız gereken sadece stratejinizi oluşturmak ve uygulamak olur.

Bhye attığım servislerin çoğunu rakip açmaya çalışır, top kavis alıp masama düşmeden forehand pozisyonuma geçer top 2. kez masama düşmeye başlamadan önce de şutumu vururum. (uzun pütürle attığım servislerde %80-90 böyle sayı alırım)

Tabi bu anlattıklarım genellikle orta veya altı seviye oyuncularda geçerli oluyor. Oyunu iyi bilen tecrübeli oyuncu uzun pütürü görür görmez sen topu nasıl atarsan at topa şutu çakar kafana yersin :) (çok başıma geldi :frust:)

Aslında bu soruyu sormadan önce rakibi iyi tanımak lazım. Spinli kısa servisi sana geri kesiyorsa ve ralli öyle devam ediyorsa(topu açmaya cesaret edemiyorsanız), her uzun servise spin çekiyorsa ve sayıyı o alıyorsa, eğer o da uzun pütür kullanıyorsa diye düşünüp ona göre hareket etmek lazım. 

Her yazımda belirttiğim gibi ben hoca veyahut antrenör değilim, bilgilerim ve mantığım doğrultusunda elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorum.

Saygılar

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 20 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..