Jump to content
Masatenisi.org Forum

Tavsiye Raket Tahtası Ve Lastikleri

Misafir

Recommended Posts

backhand vuruşlarım ve forhand vuruşlar düşük seviyede de olsa yapabiliyorum

yalnız spinli topları karşılamada ve bazı servisleri karşılama da güçlük çekiyorum.

yeni bir raket tahtası ve lastikleri için önerisi olan arkadaşlar varmı cevap verirseniz memnun olurum.

şimdi,den teşekkürler

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

backhand vuruşlarım ve forhand vuruşlar düşük seviyede de olsa yapabiliyorum

yalnız spinli topları karşılamada ve bazı servisleri karşılama da güçlük çekiyorum.

yeni bir raket tahtası ve lastikleri için önerisi olan arkadaşlar varmı cevap verirseniz memnun olurum.

şimdi,den teşekkürler

Ahmet abi senin forhand'den bol falsolu top spin çektiğin için sana tackifire soft lastiği tavsiye ederim.

Backhand için ise pütürlü bir lastik alman halinde servis karşılama problemin kalmaz.

Tahta olarak kontrollü bir tahta almanı tavsiye ederim.

Abi saygılar

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

servis karşılamada zorlanıyo diye pütür lastiğe geçmek , pire için yorgan yakmak gibi bişey . pütür taktıktan sonra servislerin %80 inde çok rahat edersin . ama bh in çok yavaşlar , tek düze hale gelir , ilerleme ihtimalin varsa bile pütür onu yok eder . heryerden bh le servis açma isteği duyarsın . vs vs . Ayrıca esas önemli olan servis karşılayabilmek için ekipman değiştimek değil , servisi neden karşılayamadığını anlamak . şimdi süperligdekilerin birçoğu bryce max yada türevi çok hızlı lastiklerle oynuyolarlar ve servis karşılamaktada zorlanmıyorlar . sebebi oyunu bilmeleri.. kullandıkları ekipman değil !

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

servis karşılamada zorlanıyo diye pütür lastiğe geçmek , pire için yorgan yakmak gibi bişey . pütür taktıktan sonra servislerin %80 inde çok rahat edersin . ama bh in çok yavaşlar , tek düze hale gelir , ilerleme ihtimalin varsa bile pütür onu yok eder . heryerden bh le servis açma isteği duyarsın . vs vs . Ayrıca esas önemli olan servis karşılayabilmek için ekipman değiştimek değil , servisi neden karşılayamadığını anlamak . şimdi süperligdekilerin birçoğu bryce max yada türevi çok hızlı lastiklerle oynuyolarlar ve servis karşılamaktada zorlanmıyorlar . sebebi oyunu bilmeleri.. kullandıkları ekipman değil !
:thup:
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Biliyorusunuz atak oynamınıza imkan veren pütür lastikler bulunmaktadır. benim kastım bu tür pütür bir lastik kullanması yönündeydi. ayrıca liglerde oynayan bir çok oyuncunun pütür kullandığını da biliyorum. bence bu bir tercih meselesidir.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest Tanju Cansever

Bir oyuncu servis karşılamakta zorlanıyo ise bunun bir tek sebebi olabilir: Her gün oynadığı, idman yaptığı kişiler güçlü ve zor servisler atamamaktadır, dolayısıyla yoğun spinli ve çok çeşitli servis atanlarla karşılaştığında bu oyuncu zorlanır. Halbuki günlük çalıştığı kişiler iyi servis atıyor olsalar kısa sürede bu servislere alışır ve güçlük çekmez. Malesef masa tenisini geliştirmede partnerler çok önemlidir. Sıradan oyuncular seviyelerini 1 yılda bir arpa boyu kadar ilerletirken iyi oyuncularla sürekli idman yapanların neden daha çabuk geliştiğinin cevabıdır bu.

Pütür lastik kullananların oyun bilmediği, bryce ya da başka çok hızlı lastik kullananların ise oyun bildiği tezine ise katılmıyorum ben. Dünya klasmanında pütür lastik kullanan hiç yok mu? Eko72 arkadaşımızın dediği gibi tercih ve teknik meselesidir. İster pütür isterse düz lastik kullansın, iyi oyuncularla rutin olarak çalışıp oynayamıyorsa asla oyunu gelişmez.

Bu vesileyle süperligde ya da her neredeyse üst düzey oyunculara seslenmek istiyorum buradan. Masa tenisinin yaygınlaşması için lütfen saklandığınız yerlerden çıkın ve hiç olmazsa haftada bir halka inerek bu spora gönül veren sıradan oyuncu kitlelerine oyununuzu ve tekniklerinizi gösterin. Örnek vermek gerekirse Bandırma'dan çıkıp dünya şampiyonu olmuş bir bilardocu olan (şimdi ismini hatırlayamadım) arkadaş zaman zaman gelip Bandırma'da bilardo oynar. Sıradan insanlarla oynamaktan zevk alır. İnternette de Waldner ve Persson'un zaman zaman halk günleri düzenlediklerini, bu günlerde halktan oyuncularla maçlar yaptıklarını gösteren bir video izlemiştim. Geniş kitlelere masa tenisini sevdirmenin, yeniden ülkemizde masa tenisini yaygınlaştırmanın kuralıdır halka inmek. Yoksa 3-5 kişinin ilgi duyup seyretmek için gittiği süperlig maçlarıyla yaygınlaşmaz ve ilerlemez masa tenisi. Türkiye'de gerçekten iyi oynayan bir masatenisçiyi tesadüfen seyretmiş insan sayısı çok azdır. Bırakın canlı olarak seyretmeyi, videolarını bile bulamıyoruz. Sanki gizli kapaklı yapılan bir spor ve bu sporcular kendilerini hep dev aynasında görüyor.

Son söz: Bryce'la oynayıp kolay servis karşılamak maharet değil, zorlu servisleri atan ve nasıl karşılanması gerektiğini gösteren oyuncularla çalışabilmek, tanışabilmek maharettir. Bu da imkansız olduğuna göre biz daha çok laf üretiriz, neden ilgi yok neden salon yok deyip dururuz mütemadiyen.....

Sevgiler herkese..........

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar pütür kullanmanın sebebi oyuncunun oyunu bilmemesi değil, oyundan istediği verimi alamamasından kaynaklanır.

Bir insana pütür önermek için öncelikle o oyuncunun normal düz lastikle neler yapabildiğini görebilmek ve onun zayıf yönünü geliştirmesi için kadar zaman ayırdığını bilmek gerekir.

Pütür lastik kullanmak için öncelikle düz lastiği ve temel vuruşları çok iyi uygulamak ve anlamak gerekir. Eğer bir oyuncu normal vuruşları uygulayabiliyorsa; ne yaptığını ve rakibin ne yaptığını çözebiliyorsa o zaman pütür kullanmasına da gerek kalmaz aslında.

Pütür kullanan yok mu? ülkemizdeki oyuncularda dahil çok var (devamlıda artıyor) ama pütür lastik kullanan oyuncular ya düz lastiği çok iyi kullanan ve normalde de düz lastikle çok iyi oynayan oyuncular yada artık antrenman eksikliği veya yaşı gereği hızı düştüğü için rakibinide oyunda yavaşlatmak ve maç kazanmak üzere bu lastiği tercih eden oyuncular. (Her ikisinde de oyuncu düz lastikten geçiş yapar...)

Kısacası bu işi zevk için yapmayı düşünen ve amatörce oynayan hiçbir oyuncuya pütür lastiği tavsiye etmem. Ancak ciddi olarak oynamaya çalışıyorum ve bulduğum her turmuvaya katılıyorum ve maç kazanmak istiyorum diyen arkadaşlar varsa stillerine göre (bu çok önemli) bir pütür kullanmanın yararı olabilir. Çünkü maç kazandırır...

Profesyonel oyunculardan kullanan oyuncular gördüyseniz (Pomfi gibi) onlarda bu lastiğe belirli bir zaman sonra eksik yönlerinden daha iyi randıman alabilmek adına yapıyorlar ama yukarıda da yazdığım gibi önce düz lastikten geliyorlar ve bu lastiğin davranış biçimi bilerek pütür lastiğe geçiş yapıyorlar.

Umarım kendimce yazdığım yazıdan menun kalırsınız.

Saygılar

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Tanju Bey merhaba,

Yaptığınız değerlendirmeler gerçekten çok doğru. Çok önemli bir konuya değinmişsiniz. Yıllardan beri bu camianın içinde olan birisi olarak şunu kesin ve net olarak söyleyebilirim. Üst düzeydeki oyuncular(istisnalar hariç) seviye olarak kendisinden düşük oyuncularla kesinlikle oynamıyorlar ve yardımcı olmuyorlar. Kendimde başlangıçta ve sonrasında bu sıkıntıları bizzat yaşadığım için bu konuda çok hassasım. Seviyesi ne olursa olsun karşımdaki kişiyle mutlaka oynar, hatalarını söylerim.

Saygılar,

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest Tanju Cansever

Saadettin ve Mehmet Yılık beyler bu konuda bana hak verdikleri için teşekkür ederim. Masa tenisine bakış açınız doğrultusunda sizin gibi düşünen her üst düzey oyuncuya saygı duyarım. Sevgi ve saygılar........

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 2 weeks later...

Aslında benimde tahta ve lastik seçiminde yardıma ihtiyacım var.

Beden eğ. öğrt. arkadaşım benim ve kendi öğr. için raket tahtaları getirtti.Gelen tahtalar stiga winner allround evolution , CR winner allround, Master allround evolutin, Master allround classic, Tube Master tube light ve Banda gemini...Bunlardan birini tercih etmeliyim.

Ben daha çok atak oynamayı seviyorum...Kütahya da katıldığım iki turnuvada da ikinci oldum..Yavaş ve yan falsolu servisten sonra kesiğe dönen oyunu açarak hücum yapmayı seviyorum. Ama maçlarda çoğu zaman karşılıklı kesiklerle birkaç dakikada anca bir sayı olacak şekilde uzun ralliler oluyor.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 16 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..