Jump to content
Masatenisi.org Forum

Schlager & Primorac Carbon Tahta

Guest Akemyal

Recommended Posts

Merhaba herkese,

Şu an Stiga Carbon tahta (ALL) kullanıyorum fakat Butterfly - Schlager carbon veya Primorac Carbon tahta ( OFF+) almayı planlıyorum.

Daha önce kullanan varsa performansı hakkındaki değerli tavsiye yorumlarınızı bekliyorum. 2. el satmak isteyen arkadaşlarımız tekliflerinide bekliyorum.

Sevgiler

Emre

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Merhaba Emre, yaklaşık bir yıldır Primorac Carbon tahta kullanıyorum. Ben bu tahtayı oldukça beğeniyorum. Sert bir tahta, bu anlamda yumuşak tahtalar gibi hissi yok, ama bunun yanında oldukça hızlı ve her türlü lastikle kullanılabiliyor, ister sert süngerli olsun, ister yumuşak süngerli... Schlager Carbon ise bu tahtadan daha da hızlı ve kontrolü daha düşük Butterfly'ın kendi verdiği değerlere göre. Hatta BTY'ın en hızlı tahtası olarak gözüküyor şu an için. All tahtadan bir anda o kadar hızlı bir tahtaya geçmek doğru olur mu bilmem. Bana göre Primorac üzerine kontrollü bir lastik ile güzel bir kombinasyon oluşturulabilir.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

selam akemyal,

oncelikle foruma hosgeldin..

stiganin carbon olupda all olan bir tahtasi yok diye biliyorum, ama grubba carbon da all diye gecmiyor mu butterflyda.. vardir mutlaka.. ama su da varki, egerki karbon ise tahtan yine de off hizinda falandir.. neyse asil sorun bu degil.. :gulumse:

butterflydan bir karbon tahta istiyorsan sayet, bircok tahta var karar vermeyi zorlastiran.. Bunlar -hizlilari arasinda-; schlager, sardius, gergely, gergely 21, iolite, primorac.. biraz daha yavaslari -ki yine de cok hizlilar-; maze, boll, viscaria..

forumda bu tahtalari kullananlar var.. ben kullanmadim ama haklarinda cok duydum..

Schlager: cok ama cok hizli.. cok kontrolsuz.. belki schlager kadar tecrubeli olmak gerekiyor bu tahtayi zaptedebilmek icin..

bir all tahtadan sonra boyle bir tahtaya gecmen senin acindan iyi olmaz diye dusunuyorum..

Sardius: schlager'den biraz daha yavas deniyor.. kut vuran deneyimli oyuncularin tercihi..

gergely: kendi haline birak tahtayi sen o zaman gor gucunu..(tufan oyle demisti..:)))

saka bir yana; cok hizli bir tahta yine tecrube gerektiyor..

iolite: cok ovuluyor, ben de bir ara almayi dusunuyordum ta ki violin sevdasi cikincaya dek..:)))

maze & boll: birbirlerine yakin iki tahta.. maze biraz daha hizliymis.. ve nasil oluyorsa daha da kontrollu.. (???) orta sertlikteki tahtalar.. kontrolleri bir schlager kadar zor degil tabii..

viscaria: biraz agirligindan sikayetci olanlar vardi forumda.. 95 gr. bildigim kadariyla.. yumusak bir tahta.. cok hizli ve kontrolu yuksek yumusakligindan dolayi..

...

en buyuk sorunlar hangi tahta ile oynamaya karar vermede; tahtanin agirligi, kullanacagin lastikler, ne kadar hizli olacagi (yani ne kadar da kontrollu olacagi; hizlandikca kontrol kayboluyor), tahtanin boyutlari ve kalinligi... kullanilan malzeme de onemli bir etken ayrica..

oncelikle kendine su soruyu sorman gerekiyor: neyi dusunerek schlager veya primorac istiyorsun?

amacin sadece en hizli olanindan mi secmek? yoksa biraz daha fazla topu oyunda tutabilecegin bir tahta mi istiyorsun?

...

kullanmayi dusundugun lastikler hangileri?

...

sence all bir tahtadan sonra off+ bir tahta fazla hizli olmaz mi?

.....................

herhangi birisinde gorup deneme imkani bulabildin mi bu tahtalardan birini?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

sevgili dadanaganst,

verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim.(devamınıda bekliyorum...) Klüpten ayrıldıktan sonra yaklaşık 14-15 senedir aktif masatenisi oynamaktan uzak kaldım, çok nadir bulduğum fırsatlarda oynama imkanı buldum ve şunu diyebilirimki bana daha çok haz verecek başka bir spor yok... Neyse konumuza dönelim. Kullandığım tahta "Erik Lindh- super carbon" (bilmem biliyormusun??) ama bildiğim kadarıyla ALL olarak geçiyor. Yanılıyorda olabilirim... Tahtamda 14-15 yıllık diyebilirim. Dedim ya epeyce uzak kaldım. Ama biraz daha hız istiyorum sanırım. Evet kontrol daha zor olacak ama adrenalin güzel şey... Soft lastikle iyi bir kombinasyon olur diye düşünüyorum. Sriver FX gibi... Hem daha hızlı hem de daha kontrollü olur, topu raketin yüzeyinde daha iyi hissederim diye düşünüyorum. ne dersiniz..??

Saygılar

Emre

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

dedigin tahtayi hic duymadim dogrusu.. veya duydum da.. daha dun ne yedigimi hatirlasam dedigin tahtayi da hatirlayacagim ama..:))

pingpongman biliyordur sendeki tahtayi mutlaka.. pingpongman huuuu!!!

Kullandığım tahta "Erik Lindh- super carbon" (bilmem biliyormusun??) ama bildiğim kadarıyla ALL olarak geçiyor.

yalniz burada onemli bir nokta var; tahtan hem karbon hem de super..:)) yani mutlaka all'dan fazla birseydir.. herneyse..:)))

asil konumuza donelim..

..

valla kullanirsin herhangi istedigin bir raketi emre..

benim deneyimim yok schlager carbon hakkinda; fakat internetten ve forumdan duydugum kadariyla cok kontrolsuzmus.. zaten butterfly'in verdigi tahta semasina bakarsan eger butterflyonline.com'da gorursun.. en hizlisi ayni zamanda en kontrolsuzu..

primorac iyi deniyor, ben de merak etmiyor degilim hani..:)))

......

raketinin hizini bircok sekilde hizlandirabilirsin.. speed glue kullanmayi dusunuyor musun mesela?

ben simdi senin nasil bir raket aradigini anlayabiliyorum.. bana bazi forum uyeleri de hak vereceklerdir..

uzun bir sonunda tekrar hadi oynayayim dediginde, hizli olsun da istiyorsun.. eskiden de atak oynuyorduysan tabii..

fazla uzun sure almayacaktir alisman.. kisa bir sure sonrasinda kendini eskisinden daha iyi oynuyor hissedeceksin.. bana oyle oldu mesela..:)))

neyse ben derimki, gel sen off+ tahta alma; off al.. uzerine de sriver fx alma, tansiyonlu lastiklerden tak; bryce gibi mesela..

aradigin hiza kavusacaksin.. yakinda kontrol etmekte de zorlanmayacagina eminim..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Tahtamda 14-15 yıllık diyebilirim. Dedim ya epeyce uzak kaldım. Ama biraz daha hız istiyorum sanırım.

Merhaba arkadaşlar,

Nihayet lastikleri tahtadan söktüm. Masatenisine dönüş anlamında buna da bir nevi başlangıç diyebilirim...:)) Yalnız uzun yıllar lastikler yapışık şekilde kaldığından dolayı biraz evrim geçirmişler ve tahatayla bütünleşmek istemişler gibiydi... Çok özen göstererek yavaş yavaş çıkardım desemde tatamda çok hafif kıymık gibi kalkmalar oldu.

1. Daha önce forumda biryerlerde okumuştum. çok ince bir tabaka cila sürülebileceğini yazmıştı bir arkadaşım. Carbon tahtaya böyle bir işlem uygulanabilir mi? Yada tahtanın performansını nasıl etkiler?

2. Bir diyer husus lastikleri çıkardıktan sonra özellikle baş parmağımın tahta üzerine geldiği bölgede zamk kaldı ve zift gibi kaldı illet şey çıkmıyor. :(:

Yeni tahta alma konusunu biraz ertelemeye karar verdim. bir çift yeni lastik alıp biraz antreman yaptıktan sonra yeni tahta almayı planlıyorum. First refresh my mind...:))

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Selam Tsubasa,

Ben istanbuldayım... Gelip alayım desem biraz zahmetli olur herhalde... :))

Merak ettiğim bahsettiğin özel bir cila mıdır ? Öyle ise markasını ve teknik detaylarını bildirir misin?

Yok değil ise herhangi bir mobilyacıdan veya büyük alışveriş merkezlerinden temin edebileceğim bir cila da işimi görür mü?

Son bişi...Tahtanın yüzeyi siyah renkte ne tip malzeme olduğu konusunda bir fikrim yok.. Boya mı yoksa çok ince bir tabaka macun çekilip zımparalanmış başka bir meteryal midir?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Yok değil ise herhangi bir mobilyacıdan veya büyük alışveriş merkezlerinden temin edebileceğim bir cila da işimi görür mü?

aman ha.. :gulumse:

mobilya cilasi ile masa tenisi tahtasinin cilasi cok farkli seyler..

tsubasa'nin dedigi gibi ozel masa tenisi icin uretiliyor.. joola'nin cilasindan bende de var.. beyaz bir sivi.. eriyik gibi birsey.. (:lol: iyy bu ne bicim eriyik diyebilecegin turden..)

cilayi egerki speed glue kullanacaksan tahtaya sur.. aksi takdirde kullanmak zorunda degilsin..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

ben iki tahtayida tavsiye etmiyorum dünyadaki iyi oyuncularin pek azi karbon kullaniyor gereksiz bence...

bir de bu buyuk sorun vardir.. dunyanin en iyi oyunculari karbon degil all wood tahtalar kullaniyor, hadi biz de oyle yapalim..

sevgili parade,

onlar dunyanin en iyi oyunculari.. bizler degiliz.. bizler ping the forum tshirt buyer pong'un da dedigi gibi olumluleriz..

onlarin karbonlu tahtalara ihtiyaclari yok.. zaten en yavas tahta bile olsa; tak sen bryce'lari iki kat speed glue ile sonra bak hizina.. zaten adamlar bizden kat kat daha hizli topa da vurabiliyorlar.. bizlerin o hizlara ulasabilmemizin tek yolu karbonlu titaniumlu texaliumlu falan tahtalarla oynamamiz..

karbonlu olunca tahtanin kontrolu hatiri kalir sekilde azaliyor, fakat hatiri kalacak sekilde de hizlaniyor..

en onemli olay rakette kontrolu.. ama biz olumlulerce hiz..

herkesin kullandigi tahtalara bir bak.. kac kisi all (-) tahta kullaniyor??? veya all.. ama bryce lastikle..

hayir kullananlar off+ tahta ile kullaniyorlar ki daha da kontrolsuz olsun diye..

benim sonunda dunya sampiyonu olma gibi bir hedefim olmadigindan hangi tahta ile oynamak istiyorsam onunla oynuyorum.. kontrolden fedakarlik ediyorum aman biraz daha hizli olsun diyorum.. cunku daha zevkli.. ferrari surmek gibi birsey.. :lol:

biraz gaz, bak sen hizina raketimin.. degmeyin keyfime..

bu arada sen de dynamix 17 kullaniyorsun.. 17 katmanli hizli bir tahta..

neden bir all tahta kullanmiyorsun parade? dynamix 17 hangi kategoriye giriyor?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ben bu konuda oyle bir cila kullanan, hatta ince kat cila surmeyi tavsiye etmis arkadasiniz ;): olarak diyorum ki: Evet gorur... Ama alirken dikkat edilecek nokta Clou gibi cila aleminin meshur bir markasinin su bazli cilasini kullanmak. Pamuklu bir bez parcasina surun, ince bir katman halinde tahtaya yedirin. Bu kadar basit. Firca kullanmayin. Yurtdisindan falan cila istemeye gerek yok. Benim kullandigim cila tahta karakterini degistirmiyor, yapistirma sorunu falan da olmuyor...

Arsun the regular-water based sealer user

ps: Hosgeldin tekrar foruma Dada. :bye:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

biraz gaz, bak sen hizina raketimin.. degmeyin keyfime..

bu arada sen de dynamix 17 kullaniyorsun.. 17 katmanli hizli bir tahta..

neden bir all tahta kullanmiyorsun parade? dynamix 17 hangi kategoriye giriyor?

:) hiz güzel sey... sallamakta...ancak ben garanti ve kontrollü oynamayi tercih ediyorum çünkü simdilik sayi için oynuyorum daha ilerki seviyelerde zevk almak içinde oynarim umarim. zaten oyunun gelistikçe topu hizlandirmadan da sirf yönlendirerekte bir çok sayidan zevk alabiliyorsun.

Ben kendi tahtami kontrollü buluyorum, çok hizli degil. hissi yerinde oyunuma uyuyor bide hocam bu tahtayla devam etmemi istiyor.

dynamix off- olabilir.

:B:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

ps: Hosgeldin tekrar foruma Dada.
hosbulduk arsun..:))))

....

Simdi Arsun the regular-water based sealer user normal mobilya cilasi kullaniyor olabilir, ama unutmadan eklemek gerekirki tsubasanin da degindigi gibi yanlis bir cilalama islemi sonrasinda tahta lastik falan tutmaz hale de gelebilir; bu buyuk bir kayip olur.. aman dikkat!!!!

çünkü simdilik sayi için oynuyorum daha ilerki seviyelerde zevk almak içinde oynarim umarim.

parade ben de sayi almak icin oynuyorum maclarda.. kendimi oylesine sartlandiriyorum ki kaybettigimde aglayacak gibi bile olabiliyorum.. :lol:

dynamix off- olabilir.

ben off veya off+ zannediyordum..

...

neyse onemli olan kendimizi rahat hissettigimiz raketle oynamaktir; hangi raket hareketlerimizi kisitlamiyorsa o raket bizim icin en iyi olanidir..

hocalarin soylediklerine bir yerde kulak vermek ama soylediklerini yapmamak gerekiyor..:))) onlar bizlerin alisik oldugumuz tahtalar ile oynamamizdan yanadirlar.. hangi tahta benim icin en iyisi oluru en iyi yine ben bilirim.. hoca aman biraz yavas git veya soyle yapsan der.. tahta ve lastik secimi aslinda kisiligin bir uzantisi.. hiz.. ben de seviyorum..

arabayi 90 yasindaymisim gibi kullanirim fakat is masa tenisi oynamaya gelince 15 yasindaymisim gibi kanim kaynar..:))

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ben Schalegar Carbon tahtayı çok kısa bir süre kullandım. Bir tarafta kısa tırtıl kullandığım için dengesiz oldu ve oynaması çok kötüydü. O yüzden de hemen bıraktım.

Bir taraftaki lastik daha hafif olunca bazı tahtalar dengesiz oluyorlar. Bu da öyleydi.

Hız olarak da benim kullandığım Titanium a benziyordu.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Simdi Arsun the regular-water based sealer user normal mobilya cilasi kullaniyor olabilir, ama unutmadan eklemek gerekirki tsubasanin da degindigi gibi yanlis bir cilalama islemi sonrasinda tahta lastik falan tutmaz hale de gelebilir; bu buyuk bir kayip olur.. aman dikkat!!!!

Panik yapmayin, onun da cozumu var, iste size 2 opsiyon:

1. Yasaka Clicky Press veya Spintech'in muadili bir mengene imitasyonu aleti var, akrilik veya tahtadan 2 plakanin buyuk 5 vida ile birbirine tutturulmus hali gibi bir sey. Yapistirdiktan sonra raketinizi bu plakalarin arasina koyup vidalari sikistirin. (Vidalar kenarda, raketi bozariz geyigine girmeyin :D: ). 2 Saat kadar sonra homojen yapistirilmis raketiniz hazir, balon yapma yok, kenarlarda yapismama derdi yok. Cok rahat, Arsun'un secimi... :lol:

Zaten cila omur boyu kalmaz rakette, o yuzden zamanla gececektir, korkmayin, hicbir kaybiniz olmaz kalin cila katmani surunce (Ben surdum ilk yaptigimda, hic problem olmuyor).

2. Baktiniz cila sonrasi tutmuyor lastik (demek ki cila kati kalin oldu), aliyorsunuz cok ince bir zimpara, sadece cila katinin uzerini hafifce zimparalayin, tahtanizi inceltmeyin. Biraz puruzlu yuzey olunca tamamdir, yuzey alanini basariyla buyuttunuz, cilanin kayganligini gecirdiniz, artik yapistirici tutmama gibi bir derdiniz kalmaz.

Arsun the solution developer

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Yasaka Clicky Press veya Spintech'in muadili bir mengene imitasyonu aleti var
bunlardan birini almayi cok istiyorum dogrusu.. baloncuk olayina kesin cozum oluyor da peki tekrar sokulememe derdine de ortak oluyor mu? hani lastikten spatula ile kazimak pek iyi olmaz herhalde.. :lol:

Baktiniz cila sonrasi tutmuyor lastik (demek ki cila kati kalin oldu), aliyorsunuz cok ince bir zimpara, sadece cila katinin uzerini hafifce zimparalayin, tahtanizi inceltmeyin. Biraz puruzlu yuzey olunca tamamdir

abi yok oyle olmuyor ama; cilaladiktan sonra cila tahtanin kalbine kadar islemis oluyor hali hazirda.. sonradan derisini yuzmek yetmez..

neden sanki yurtdisindan herbirseyi alan arkadaslarimiz birkac yurodan daha fedakarlik edip bir de joola cila almiyorlar anlayamiyorum dogrusu.. hani oyle cok pahali birsey olsa veya cabuk tuketilme gibi bir derdi olsa anlarim... bir tahtaya cila atiyorsunuz, birkac miligram falan tuketmis oluyorsunuz.. sonra bir de yedek tahtaya cila, etti 4-5 miligram.. emin olun, cila kutusu halen daha dolu duruyor olacak elinizdeki ve mahallenizdeki butun tahtalara cila attiktan sonra..:)))

Dada the economy engineer

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 4 months later...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 46 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..