Jump to content
Masatenisi.org Forum

Tahtayı Yaptım Lastik Arıyorum

Recommended Posts

merhaba arkadaşlar,yaptığım tahta 8 kat ayous kaplama, en dış katmanlar 1 kat limba kaplama yaptım kalınlık 6mm. ben bu tahtalara lastik alacağım fakat lastikler hakkında bilgim yok ben masaya çok yakın oynuyorum spinli oynamıyorum,arkadaşım masadan biraz daha uzak spinli oynuyor hangi lastikleri öneririsiniz.ayrıca bizdeki hazır raket lastiklerinin üzerinde butterfly addoy, arkadaşımınkinde butterfly pan asıa yazıyor bunlar lastiğin markalarımı kaliteleri nasıldır? ayrıca lastikler süngerle birliktemi satılıyor , lastikle sünger birbirine yapışmış haldemi geliyor cevaplarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler :gulumse:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

hayırlı olsun eline sağlık. yaptığın tahta kaç gram geldi acaba. bu arada addoy ve pan asia lastikler hazır raketlere ait lastikler. onları tahtadan sökmekte zorlanırsın zaten. kullanılan düz lastikler sünger ve lastik kısmı birleşik satılır. sen oyun hızına göre sünger kalınlığından lastiğini seçersin. uygun fiyat istersen milky way mercury tavsiye ederim. bütçede sıkıntın yoksa sriver lastiklerden kataloğu inceleyerek kendine uygun olanı bulabilirsin.

ii çalışmalalar dilerim

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

merhaba arkadaşlar,yaptığım tahta 8 kat ayous kaplama, en dış katmanlar 1 kat limba kaplama yaptım kalınlık 6mm. ben bu tahtalara lastik alacağım fakat lastikler hakkında bilgim yok ben masaya çok yakın oynuyorum spinli oynamıyorum,arkadaşım masadan biraz daha uzak spinli oynuyor hangi lastikleri öneririsiniz.ayrıca bizdeki hazır raket lastiklerinin üzerinde butterfly addoy, arkadaşımınkinde butterfly pan asıa yazıyor bunlar lastiğin markalarımı kaliteleri nasıldır? ayrıca lastikler süngerle birliktemi satılıyor , lastikle sünger birbirine yapışmış haldemi geliyor cevaplarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler :gulumse:

Kartopu'nun Tahta yapma hevesiyle yazmış olduğu ilk yazıyı okumuştum ve yaptığı iş için kendisini kutluyorum. Ben arkadaşımız için bir kaç deneme yapar sonra vaz geçer daha sonrada hangi Tahtayı alayım diye forumda tavsiye ister beklentisi içerisindeydim ama tam tersi oldu Lastik isteminde bulundu :)

Biraz araştırma yaptım ve kısaca şunları öğrendim;

Ayous Kaplama denilen tahta mopbilya işlerinde kullanılıyormuş müzik aletlerinin dış yüzeylerinde ve ambalaj kaplamalarda kullanılan bir ağaç türüymüş ve afrika ülkelerinden satın alınıyormuş. Limbada ise mobilya yapımında ve daha fazla iç dekorasyon işlerinde kullanılan bir tahtaymış. Bu tahtalar zannedrsem tabaka halinde satılıyor kullanılıyor.

Özellikle bu tahtaları kullanmanızın bir nedeni var mı ?

Tahta benim tahminimce 80-85 gram ağırlığındadır?

En dış katman kaygan bir tahtaysa eğer lastiğin tahtaya yapışması çok çok zor olacağı kesin!

Ayrıca 8 kat ayous tahtayı hangi metotla birleştirdiniz?

Sonradan yazdığım bu yazıyı okuyunca, kabir soruları gibi sorular sorduğumun farkına vardım :) Merak işte soru sormadan duramıyorum.

Cevap yazarsanız çok sevinirim..

Sevgi ve saygılarımla

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

bu soruların cevabını bende çok merak ediyorum neden derseniz ben zaten kendi tahtalarımı kendim yapıyorum ve bazı okullara verdim şimdiye kadar 40 tan fazla tahta kullanan oldu ve geri bir şikayet gelmedi umarım arkadaşın yaptığı tahtalarda tutar ve yerli üretim tahta kullanmak isteyenler artar merakla bekliyorum

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

slm arkadaşlar verdiğiniz cevaplara teşekkür ederim.tahtanın ağırlığını bende çok merak ediyorum fakat tarttırma fırsatım olmadı en kısa zaman da tarttıracağım.resimlerini çekebilirsem gösteririm tahta kalın demiş arkadaşım bakalım ağırlığı fazla gelmezse kalın değildir araştırdığıma göre genelde 5.7-6.7mm arasında kalınlıklar değişiyor.ağaç kaplamaları birbirine yapıştırırken ağaçişlerinde kullanılan aletlerden gerekiyor her katmanın arasına beyaz tutkal(mobilya tutkalı) sürüp üstüste koyarak ( tutkalı inceltmek gerekiyor )yapıştırıyoruz,daha sonra alt ve üste düzgün parça koyarak işkence yardımıya sıkıyoruz. limba ve ayous ağaçlarını tercih etmemin sebebi donıc ve bazı markalar bu ağaçlardan kullanıyormuş tabi ağaçların hafifliği, sağlamlığı ve yumuşaklığıda önemli ayous 0.40gr/cm3 çok hafif,yumuşak ve sağlam,limba 0,58gr/cm3 sağlam,orta sert ve hafif sayılabilecek bir ağaç o yüzden bunları tercih ettim.bakalım iyi bir lastikle nasıl olacak, birde oyun stillerimize göre lastik önerebilirmisiniz saygılar. :gulumse:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

sevgili kartopu tekrar merhaba.

emeğinin karşılığını ödemek koşulu ile, yeterli zamanın varsa fiyat uygun olursa bize de yapabilirmisin. üniversitede iken teknik eğitimde eski milli oyunculardan ve antrenörlerden prof. ata selçuk hocamız vardı. o da atölyesinde carbon ve diğer tahtalardan yapıp hem kendisi kullanırdı hem de yetiştirdiği öğrencilere yapardı. ben de denediğimde çok hoşuma gitmişti. eğer uygun zaman ve mekanın varsa ben talibim. bizlerden de böyle tahta imalatı yapılıp satılması Türk ekonomisi adına çok faydalı olur diye düşünüyorum.

çalışmalarının devamını dilerim.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

http://www.teknoyapi.com.tr/kompozit.htm

carbon fiber satan bir yer raketlerin arasına konulan karbon bu ise işe yarar umarımki

bide cypress bulabilirmiyiz hocam

merhaba bu siteyi inceledim raketlerde kullanılan carbon buysa kullanılabilir biraz daha araştırayım, malzeme olduktan sonra yapması sorun değil.

cypress türkçe karşılığı selvi(servi) ağacıymış, ama türkiyede yetişen selvi raketlerde kullanılırmı bilmiyorum,hinoki cypress(japon selvisi)sanırım daha farklı, oda japonyada yetişiyo burda bulunması zor gibi ben satıldığını hiç duymadım.saygılar :gulumse:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hocam yaptığınız tahtayı lastikle denediniz mi? Tahta kaç gram geldi ? Vallaha Bizi Meraktan çatlattınız :)

daha denemedim earth lastik aldım bugün geldi ,yapıştırıp deneyeceğim tahta 88gr geldi oda normal sayılır. inşallah benim hazır raketten iyi olur yoksa oyunum biraz kötü :gulumse: saygılar

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ben Hazır raketten çok iyi olacağına inanıyorum. Tahtanın ağırlığı tahmin ettiğim gibi.. Ben kullanılan malzemeyi hesab etmiştim sanırım tahtanın üstüne yapıştırıcı kullanımından kaynaklanan bir ağırlıkta eklenince 88 gram olmuş.

Yarın siz bir deneyinde beğenisi yüksek olursa benda tahta yapı işine yavaş yavaş yöneleyim :)

bugün denedim dediğin gibi hazır raketten çok farklı ,çok iyi oynanıyor , tabi profesyonel olmadığımız için tam bilemiyoruz profesonel birine denettirip daha iyi bir fikir alabilirim.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

bugün denedim dediğin gibi hazır raketten çok farklı ,çok iyi oynanıyor , tabi profesyonel olmadığımız için tam bilemiyoruz profesonel birine denettirip daha iyi bir fikir alabilirim.

ben bu tahtanın resimlerini koycam ama 100kb sınırımı var benimki fazla geliyor gönderemiyorum yardımcı olurmusunuz :gulumse:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

ben bu tahtanın resimlerini koycam ama 100kb sınırımı var benimki fazla geliyor gönderemiyorum yardımcı olurmusunuz :gulumse:

Kartopu Hocamın yaptığı tahtanın resimleri;

Resim 1 : http://img141.imageshack.us/img141/549/hpim0346el8.jpg

Resim 2: http://img99.imageshack.us/my.php?image=hpim0347co5.jpg

Resim 3: http://img441.imageshack.us/my.php?image=hpim0348vs6.jpg

Resim 4: http://img260.imageshack.us/my.php?image=hpim0350kf3.jpg

İlk defa bu imageshack sitesinden resim ekleme işini yaptım inşallah doğru olmuştur.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

hocam tahta güzele benziyo lastik takıp oynadıktan sonra görüşlerininzi bildirirseniz sevinirim

lastiği bugün taktım earth lastik,benim hazır raketten çok farklı çok güzel oynanıyor profesyonel birine denettirirsem daha iyi olacak bu raketle fazla güç harcamaya gerek yok çok hızlı,spinli, kontrol çok iyi :gulumse: saygılar

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hocam tahtanın sap uzunluğu, tahtanın çapını hangi tahtayı örnek alarak yaptınız?

Hakkettten güzel olmuş eline sağlık hocam

hazır raketlere göre aldım zaten bu ölçüler bütün raketlerde birbirine benziyor benimkide bunların aynısı olmadı zaten, yapmak istersen hazır raketlerin birebir aynısı olacak diye uğraşmana gerek yok. yapacağın zaman daha ayrıntılı konuşuruz.

sağolasın daha iyisini sen yaparsın inşallah :gulumse:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 1 Gizli, 15 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..