Jump to content
Masatenisi.org Forum

Solüsyon

Recommended Posts

en iyi solüsyon nasıl yapılıyor acaba?

En iyi sülüsyon çok kolay yapılıyor fast-spini arıyorsun bana en iyisinden bir solüsyon yollarmısınız diyiyorsun. 2 gün sonra solüsyon elinde oluyor alıyorsun kullanıyorsun.

Eğer sağlığını düşünüyorsan kendini seviyorsan kanser riski taşıyan işlemlerden uzak durmalısın. Benden önce burda büyüklerimizin vede arkadaşlarımızın hepsi bu şekilde insanları yönlendirdiler bende aynısını sana söylüyorum.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

En iyi sülüsyon çok kolay yapılıyor fast-spini arıyorsun bana en iyisinden bir solüsyon yollarmısınız diyiyorsun. 2 gün sonra solüsyon elinde oluyor alıyorsun kullanıyorsun.

Eğer sağlığını düşünüyorsan kendini seviyorsan kanser riski taşıyan işlemlerden uzak durmalısın. Benden önce burda büyüklerimizin vede arkadaşlarımızın hepsi bu şekilde insanları yönlendirdiler bende aynısını sana söylüyorum.

orjinal olan solüsyonlarda acaba az da olsa zararlı bi madde içermiyor mu? ;): Su bazlıları çıkardılar ama onların için de sağlığa hiç bir zararı yok gibi bi durumun oluşacağına ben şahsen inanmıyorum. Şunu da belirtmek isterim ki su bazlı solüsyonları hiç kullanmadım.Kullanan arkadaşların yapacağı yorumlar elbette daha sağlıklı olcaktır. Fakat benim dediklerim su bazlı olmayanlar için.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 3 weeks later...
Guest Tanju Cansever
<br />solüsyon yapımında bana yardımcı olacak kimse yokmu acaba?<br />
<br /><br /><br />

Soüsyonun nasıl yapıldığı konusunda ayakkabı tamircileri sana yardımcı olabilir sanırım. Ama çok fazla sök tak yapıyorsan solüsyon denen kanserojen maddeyi soluman ciğerlerini mahveder. Çok sık sök tak yapmıyorsan zaten 1 lt orijinal yapıştırıcı seni 1 sene idare eder dolayısıyla solüsyon kullanmaya değmez diye düşünüyorum. Yapıştırıcıyı bedavaya getirmek istiyorsan az kullanılmış temiz lastik alırsın yarı fiyatına, olur biter. Bu şekilde bir çift lastik almakla 1lt yapıştırıcıyı bedavaya getirmiş olursun. Nasıl fikir?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

<br /><br /><br />

Soüsyonun nasıl yapıldığı konusunda ayakkabı tamircileri sana yardımcı olabilir sanırım. Ama çok fazla sök tak yapıyorsan solüsyon denen kanserojen maddeyi soluman ciğerlerini mahveder. Çok sık sök tak yapmıyorsan zaten 1 lt orijinal yapıştırıcı seni 1 sene idare eder dolayısıyla solüsyon kullanmaya değmez diye düşünüyorum. Yapıştırıcıyı bedavaya getirmek istiyorsan az kullanılmış temiz lastik alırsın yarı fiyatına, olur biter. Bu şekilde bir çift lastik almakla 1lt yapıştırıcıyı bedavaya getirmiş olursun. Nasıl fikir?

Tanju abi sana kesinlikle katılıyorum... bir litre solüsyon uzun bir süre yetiyo...

Ama yine de kendim yapmak istiyorum dersen eyw...

Bizim antrenörler bir zamanlar ayakkabıcıdan satın alıyorlardı yapıştırıcı onlarda litresini 20 lira ya alıyorlardı. Yani orjinali tercih et derim...(bakma bende spinny top kullanıyorum o da 2008 de yasaklanıyo...)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest Tanju Cansever
Tanju abi sana kesinlikle katılıyorum... bir litre solüsyon uzun bir süre yetiyo...

Ama yine de kendim yapmak istiyorum dersen eyw...

Bizim antrenörler bir zamanlar ayakkabıcıdan satın alıyorlardı yapıştırıcı onlarda litresini 20 lira ya alıyorlardı. Yani orjinali tercih et derim...(bakma bende spinny top kullanıyorum o da 2008 de yasaklanıyo...)

Evet, solüsyon denen yapıştırıcı ayakkabı tamircilerinde var. Ancak bunu da inceltmek için benzin de alıp ilave etmek lazım. Benzin ise kendi başına kanserojen zaten. Eğer zippo benzini alırım dersen 125 gramı 4 ytl yani pahalı (o da kanserojen). Bütün bunlar aynı zamanda maçlarda kullanılması yasak maddeler. Bilemiyorum ama 5 kuruş tasarruf edicem diye hiç bulaşmamak lazım solüsyon olayına. Ittf onaylı orijinal yapıştırıcılar da çok zararlı solventler (uçucu madde) içeriyor aslında. Bütün bunları kullanırken mutlaka açık havada veya hava sirkülasyonu olan yerlerde kullanmaya dikkat etmeli, kesinlikle koklamamalıyız..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bende bir zamanlar etkilerinden habersiz bu zehirli karışımı yani el yapımı kanser solüsyonunu kullanmıştım. Ben arasıra kokusundan rahatsız oluyordum ama bir gün bir çocuk ben bu raketten oynamıyorum hocam dedi neden dedim ya bu çok kötü kokuyor dedi o rakettle cidden oynamadı benzin kokusundan rahatsız olduğunu anladım. Sonrada kansorejen madde içerdiğini ve insan sağlığına zararlı olduğunu okuyunca dank ettim ve dahada kullanmadım kullanmamda. Param olmadığı için 2 ay sök tak yapmadım ve orjinal solüsyon almayı bekledim. Şimdi 250 ml Tibar Rapid Clean kullanıyorum. En önemlisi de orjinal bir solüsyonun lastik üzerinde daha az kalıntı bıraktığını gördüm.

Tercih yinede sizin illada ben solüsyon yapıp kullanacağım diyorsan zaten az çok arkadaşlar kapıyı aralayıp sana yolu göstermişler...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

solüsyon yapımında bana yardımcı olacak kimse yokmu acaba?

Grubba eğer forumdaki eski konuları incelersen orjinal olmayan solüsyonlarla ilgili büyük tartışmaların çıktığını ve konunun forumda konuşulmaya uygun olmayan bir konu olduğunu farkedersiniz ondan dolayı kimse solüsyon tarifi yazmıyor ve orjinal olmayan solüsyonları kesinlikle önermiyor. bende daha önceden iyi solüsyon yapmak için benzin,tiner,zippo gazı gibi maddelerle hazırlanan solüsyonları yapmaya çalışmıştım fakat zararlarının tahminimden daha fazla olduğunu görünce etkisini aylarca gösterebilen yapıştırıcıları araştırmaya başladım. Falco Tempo Unlimited,JUIC ECOLO EXPANDER II gibi urunlerin aylarca etki gosterdiklerinden bahsediyorlar fakat su anda biraz pahallılar ve turkiyede yoklar. buradada satılan benzer ürünler var sanırım ama çok yeni oldukları için fiyatları baya yüksek onun için bi süre daha beklemekte fayda var diye düşünüyorum. bu arada orjinalde olsa su bazlı olmayan bütün yapıştırıcıların elde hazırlananlar kadar olmasada zararları olduğunu okumuştum onun için onları kullanmanında çözüm olmadığını düşünüyorum

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest Tanju Cansever
Her sey iyi guzelde,ayakkabi ustasinin kullandigi yapistiriciyi 1 sefer yapistirirsin.1 daha lastige zarar vermeden çikaramazsin.(%100 emin degilim zira hiç denemedim)

Bana çok ters geldi.Solusyonu kendi kendine yapmak! :sasi:

Nejdet Bey, solüsyon zaten bizim bildiğimiz Bally denen yapıştırıcının su gibi akıcı kıvamda olanı. Bir de bunu benzinle seyrelttiğiniz zaman iyice ince ve akıcı bir sıvı elde ediliyor galiba. Ben hiç denemedim ama yapıştırıcı özelliği çok kuvvetli olmasa gerek. Aksi takdirde bunu kullananlar sök tak yapamazlardı. Bu yazdıklarım solüsyon denen yapıştırıcı hakkında benim tahminlerimdir. Kullanmadığım için kesin bi bilgim yok. Orijinal ve ittf onaylı yapıştırıcılar pahalı olduğu için malesef bu tip yapma yapıştırıcıları kullananlar oluyor tabi ama kendilerine ve lastiklerine verdikleri zararın farkında değiller. Belki lastiği bir kaç ay kullanıp satıyorlarsa lastiğe verilen zararı düşünmüyorlar elbette.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Nejdet Bey, solüsyon zaten bizim bildiğimiz Bally denen yapıştırıcının su gibi akıcı kıvamda olanı. Bir de bunu benzinle seyrelttiğiniz zaman iyice ince ve akıcı bir sıvı elde ediliyor galiba. Ben hiç denemedim ama yapıştırıcı özelliği çok kuvvetli olmasa gerek. Aksi takdirde bunu kullananlar sök tak yapamazlardı. Bu yazdıklarım solüsyon denen yapıştırıcı hakkında benim tahminlerimdir. Kullanmadığım için kesin bi bilgim yok. Orijinal ve ittf onaylı yapıştırıcılar pahalı olduğu için malesef bu tip yapma yapıştırıcıları kullananlar oluyor tabi ama kendilerine ve lastiklerine verdikleri zararın farkında değiller. Belki lastiği bir kaç ay kullanıp satıyorlarsa lastiğe verilen zararı düşünmüyorlar elbette.

Ben 4-5 yıl öncesine kadar bally'nin solüsyonunu alıp benzin ile incelterek çok kullandım. Fakat ne olursa olsun artık orjinal solüsyon kullanıyorum. 1 litrelik aldığınızda fiyat çok daha hesaplı oluyor. Orjinal solüsyon kullanımında lastik üzerinde çok fazla solüsyon tabakası birikmiyor, biriken tabakada kolay temizleniyor. Yapma olan solüsyonda ise çok tabaka birikiyor ve lastiğin ömrü biraz daha kısalıyor. Fakat hepsinden önemlisi sağlık açısından sakıncalı, bence de en önemli konu bu.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest Tanju Cansever
Yeni nesil (VOC free) olanlar hariç solüsyonların hepsi zaten sağlığa zararlı. Yani orjinal ürün kullanmak tam çözüm değil. Zararı daha az olabilir ama ne kadar azdır o da ayrı konu.

Haklısın Emre. Orijinal solüsyonlar da aynen yapma solüsyonlar gibi kanserojen maddeler ihtiva ediyorlar. Bu maddeler ile uzun süre ve sık sık inhalasyona maruz kalmanın bedeli ilerde akciğer hastalıkları şeklinde karşımıza çıkıyor. Sadece tutkal değil, her türlü kimyasal ürünü solumaktan mümkün olduğunca kaçınmalıyız. (Parfüm ve deodorantları bile)...... :D:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Orijinal ile ayakkabıcıdan alınan yapıştırıcının içerikleri çok farklı. Benzin çook daha kanserojen. Bunun test sonuçlarını da gördüm. Kendi yaptığınız solüsyonda akciğerlerinize resmen bir katran tabakası bırakıyorsunuz...

gaz maskesi kullanıyorum sağlığımı koruyorum:P

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

herkesin kendi düşüneceği iş orjinal mi yoksa kendi hazırladığını yapıştırıcıyı mı kullanmak. bu iş aynı sigara içip içmemek gibi. zararlarını bilip kullanmak veya kullanmamak gibi. bunun kötü olan kısmı orda burda tavsiye etmek al bunu kendim yaptım süper kullan diye. onun için yaptığım bi espriden dolayı yok kemoterapiymiş yok aldın cevabıymış bunlar gereksiz ve saygısızca şeyler. tek amacım öyle bi espri yapıp konuya dokundurma yapmaktı. solusyonunuzu kendiniz hazırlayın süper tavsiye ederim değildi. sonuç olarak herkesin kendi bileceği iş eksisini herkes biliyor..

saygılar...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

ben kimseden yardım istemedim ki yardımcı olmak için yazı yazasın bana. ayrıca ben maske kullanırım lafı ne zaman saygısızlık oldu ben de bunu anlamadım:) sonuna da gülücük koydum. küfür etmedim bişi yapmadım sadece öyle bi yazı bu kadar sert olmaya ne gerek var anlamıyorum. bu kadar saygısız bi ortamda benim işim olmaz daha fazla. ayrıca ne kadar zararlı olduğunu bunların senden çok daha fazla bilirim emin ol. bunun okulunu okuyorum ayrıca daha çok merkezi değil periferik sinir sistemi hasarı veriyor bu maddeler ( bilgilendirme amaçlı saygısızlık değil!!) ve ben de tavsiye etmiyorum tabii ki. bu forumu renkli hale getirmek saygısızlık olmuş. bundan sonra foruma yazı yazmıyorum. hepinize saygılar, sevgiler..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Forumu bu şekilde "renklendirmeyelim" :) Bu maddelerin kullanımını teşvik edecek hiçbir yazı yazılmaması konusunda burada defalarca konuşuldu. Neden ısrarla "yahu anladık da sen yine de söyle nasıl yapılıyor?" türü konuşmalar geçiyor veya "şakası yapılıyor" anlayamıyorum. Burada yazdıklarınızı 14-15 yaşındaki çocuklar okuyup gidip solüsyon alıyor hazırlıyorlar. Halen farkında değilsiniz galiba... O yüzden mümkünse şakası yapılmasın forum renklenmesin bunu anlayamacak durumdaysanız yazdıklarımı saygısızlık olarak algılaıyp foruma yazmazsınız benim yapabilecek birşeyim yok. Sonuçta ben de forum kurallarına tabiiyim varsa yanlışım gereği yapılır... :)

TSuBaSa yazıyı yazan arkadaş espiri olsun diye yazdım demesine rağmen artı soruyu da ısrarla soran Grubba olmasına rağmen zannedersem sen öfkeyle kimin ne yazdığınada bakmadan güraya yüklenmişsin.

Ben, gürayın maske espirili yazsını okunyunca gülümsedim. Gürayın bu espirisinin altında bir gerçekte aradım ve şu anlamı çıkardım: Bundan sonra yapıştırma işlemleri sırasında ITF onaylı bir yaıştırıcı kullansam bile maske takmalıyım!!!!

Bu arada Güray forumda bir şeye yada birisine kızıpta neden tüm foruma yazı yazmayacağım diyorsun ki? Neden tüm foruma ceza kesiyorsun?? Bu konudan dolayı yazı yazmayacağım demeni ben yanlış buluyorum..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

en iyi solüsyon nasıl yapılıyor acaba?

en iyisini bilmiyorum ama , derbyi selülozik tinerle incelttim(sentetik tiner,benzin ,vb maddeler yapıştırıcıyı çürütüyormuş) yaklaşık 1 ölçek derby-1ölçek tiner. bu şekilde yapıştırdım,kolay sökülecek gibi duruyor.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

en iyisini bilmiyorum ama , derbyi selülozik tinerle incelttim(sentetik tiner,benzin ,vb maddeler yapıştırıcıyı çürütüyormuş) yaklaşık 1 ölçek derby-1ölçek tiner. bu şekilde yapıştırdım,kolay sökülecek gibi duruyor.

hocam merhaba,

tahta işleri ile uğraştığın için tahta yapmayı başardın galiba.

solüsyon işini de çözsen iyi olur. yoksa forumda kavga çıkacak.

anladığım kadarı ile arasıra oynayanlar ithal solüsyonları tercih ediyorlar ancak hergün antreman yapanlar kendileri yapıyorlar bende yaptım çünkü çocuklarıma solüsyon yetiştiremiyorum. hemen hemen ayda bir kilo. bu hafta sordum kilosu 30€.

yani bu işleri seven birisi bu işi çözse hepimiz rahatlarız. ayrıca sigaradan daha mı zararlı onu da bilmiyorum.

güray selam

birisi esprini anlamamış diye küsmene gerek yok. burası herkesin forumu kişiye özel değil.

selamlar

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hocam derbyi incelterek yapmışsın. bu çok zor sökülür. sökülürken süngere kesin zarar verir. bence lastiği hiç sökmeye çalışma.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 14 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..